Uzlovatokistoznye fytyre


  • Manifestime të uzlovatokistoznymi fytyre
  • Diagnoza uzlovatokistoznymi puçrra fytyre
  • Trajtimi i akneve uzlovatokistoznymi

Puçrra Uzlovatokistoznye si format e tjera klinike të akneve janë lezione inflamatore të gjëndra dhjamor. Më shpesh ato ndodhin në sfondin e dermatit seborrheic në të cilin ka rritur prodhimin e sebum. Gjëndra dhjamor Hyperproduction sekrecione të trasha të çojë në vështirësi në tregon fluturimit të saj kancerit tub. Sekreti i akumuluar është një terren ushqyes për bakteret, thekshëm në të nga lëkura. Si një rezultat i infeksionit zhvillohet një reaksion inflamator. Inflamacioni në uzlovatokistoznymi fytyre kap jo vetëm sipërfaqësore shtresa dermis (epidermë), por edhe penetron thellë në dermis. Për këtë arsye, pas zgjidhjes së puçrra në lëkurë janë shenjat e dukshme.

Manifestime të uzlovatokistoznymi fytyre

Së bashku me komedonami, molnienosnymy dhe papulopustuleznymy puçrra fytyre Dermatologji Uzlovatokistoznye lidhet me format e të rinjve të puçrra fytyre. Ata janë gjetur kryesisht në adoleshentët 15-18 vjet. Në mënyrë tipike, deri në 20 vjet të moshës Uzlovatokistoznye fytyre të kaluar, por mund të vazhdojnë më gjatë.


Puçrra është e karakterizuar nga formimi Uzlovatokistoznye në fytyrë, prapa dhe gjoks infiltrate të thella dhe të shumta të dendura, të cilat gjithashtu janë quajtur indurativny puçrra fytyre. Ky inflamacion është e theksuar në mënyrë që shkon përtej gjëndër dhjamor dhe përhapet në indet përreth. Indurativny Puçrra mund regres, duke lënë plagët dhe hyperpigmentation. Nëse procesi vazhdon, ajo zhvillon në vijim formë uzlovatokistoznymi puçrra fytyre - absces fytyre. Kjo infiltrimi në vend të zgavrën inflamatore cistike është formuar në të cilat qelb akumuluar. Këto ngjalat fillojnë të bashkohen dhe të formojnë një faqe të vazhdueshëm inflamatore. Zgjidhja e tyre është shoqëruar me dhëmbëza dhe lë një të dukshme kozmetike defekt - scars postacne.

Diagnoza uzlovatokistoznymi puçrra fytyre

Puçrra është një problem serioz estetike dhe psikologjike për adoleshencë, kështu që kur ato bëhen të disponueshme, ju lutem kontrolloni me dermatolog tuaj. Për të sqaruar llojin e akneve mund të kenë nevojë dermatoscopy. Për më shumë informacion në lidhje me lëkurë i jep lëkurës një metër pH. Mbajtur gjithmonë zbulimin shkaktuar inflamacion të mikroorganizmave. Për të arritur këtë gardh ndarë aknet dhe mbjellëse e tij bakteriologjike me përcaktimin e mëvonshëm të ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve.

Dallojnë Uzlovatokistoznye Ugric duhet papulopustuleznyh e puçrra fytyre, folliculitis, infiltrative-nahnoytelnoho options trihofitii, impetigo format streptokoke të mirë të pyoderma.

Trajtimi i akneve uzlovatokistoznymi

Prevalenca e Bashkuar e cysts puçrra fytyre për të formuar qelb është një tregues për terapi sistemike antibiotike. Drogës duhet të zgjidhen në përputhje me të dhënat e antybiotykohramy. E njëjta gjë vlen edhe për agjentët antibacterial për përdorim të jashtëm. Trajtim lokal me ointments përdorur acid Azelaic, peroksid benzoyl dhe zinkut.

E kombinuar terapi uzlovatokistoznymi puçrra fytyre mund të përfshijnë phototherapy, darsonvalization, ultratinguj dhe terapi microcurrent, terapi lazer dhe metoda të tjera fizike të ndikuar në puçrra rajon. Për të përmirësuar mbrojtjet natyrale emëruar ozonit, ultravjollcë (UFOK) ose lazer (VLOK) rrezatim i gjakut. Në mënyrë adekuate terapi kryer gjithëpërfshirës mund të çojë në zgjidhjen e infiltrate në formë ynduratyvnoy uzlovatokistoznymi e puçrra fytyre, duke shmangur dhëmbëza.

Trajtimi i plagët formuara pas fytyre leje uzlovatokistoznymi, i kryer nga një kombinim i disa prej metodave të mëposhtme: Mezoterapia, peels lazer, peels fenolit, Cryotherapy dhe cryomassage, preparateve kolagjenit kontur, etj Këto metoda janë përdorur pas rënie inflamacion dhe për qëllim vetëm eliminimin dhëmbëza të lëkurës .