Ureaplasmosis dhe mycoplasmosis


 • Simptomat ureaplasmosis
 • Diagnoza ureaplasmosis
 • Trajtimi ureaplasmosis

Ureaplasmosis dhe mycoplasmosis - sëmundje patogjene që janë baktere të vogla mycoplasma familje - të ndërmjetme në mes viruseve dhe baktereve (pa e ADN-së dhe celularë membranave). Parazitare në membranat e qelizave të tjera, duke përfshirë qelizat e epitelit mukozale të rrugëve urinare, respirator, traktin e zorrëve të njeriut, mund të lidhen për qeliza të kuqe të gjakut, spermës, makrofagët, fibroblasts. Familja Mycoplasmataceal përfshin Mycoplasma familjes (~ 100 specieve) dhe Ureaplasma gjini (2 specieve). Shumica mikoplazmat nuk janë patogjene. Në njerëzit lëshojnë 14 saprofit (neboleznetvornyh) specie Mycoplasma dhe shkaktojnë infeksion 4 lloje - urealyticum Ureaplasma (Ureaplasma), hominis Mycoplasma, Mycoplasma pneumoniae, Mycoplasma genitalium.

Ureaplasma - një lloj i veçantë i mykoplazmat, mori emrin e tij për shkak të aftësisë për të thyer poshtë ure. Mund të çojë në inflamacion në sistemin urogjenital - ureaplasmosis. Jo gjithmonë ureaplasmas prania çon zhvillimit ureaplasmosis. Kjo ndodh në kushte të caktuara, zakonisht në bashkëpunim me organizmat e tjerë patogjene (gonococci, klamidia, tricomonas, gardnerellas, virus herpes) ose dysbacteriosis (75-80% të rasteve). E ashtuquajtura infeksion përzier - Komuniteti i mikroorganizmave që po transformojnë foto e sëmundjes dhe ndihmojnë njëri-tjetrin për të mbrojtur veten nga efektet e drogës.

Ureaplasmosis konsiderohet një sëmundje transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual. Zakonisht ureaplasmosis ndodh si infeksion kronik. Aktivizimi ureaplasmosis asimptomatike mundur me dobësimin e imunitetit (hipotermi, stresi, kirurgji, sëmundje kronike, shtatzënisë) kur krijuar kushte optimale për zgjidhjen e Ureaplasma urogjenital dashurisë dhe riprodhimin e tyre aktive. Nga ana tjetër, ureaplasma aktive thithjen e oksigjenit, provokojnë rritjen rritjen e baktereve anaerobe (Gardnerella, Mobiluncus).


Burrat në rrezik të zhvillimit të ureaplasmosis priren fshikëzës, uretrës, prostatës, testis, gra - vagina, mitra dhe vezoret. Kur ureoplasm sperma mund të humbasin aktivitetin e tyre lokomotor (enzimat ureaplasma ndryshojë spermës rrjedhshmëri në ureaplasma kontaktit dhe membrana sperma shpërbërjen atë).

Si inflamacion, ureaplasmosis mund të shkaktojë infertilitet, ovulacionit dhe spermatogenesis abuzimin. Ureaplasmosis shpesh çon në komplikime, abortimi spontan, lindjes së parakohshme. Patogjene ureaplasmosis mund të provokojnë zhvillimin e inflamacionit akut në mitër (endometritis) pas dorëzimit, abortin kirurgjik, prerjeje cezariane. Ureaplasmosis Frekuenca në gratë shtatzëna është 25-30%. Ureaplasmosis provokon artritit (arthritis rheumatoid).

Ureaplasmosis shpesh diagnostikuar në pacientët 14-29 vjet. Zakonisht në këtë moshë ka aktivitet më i madh seksual. Faktorët e rrezikut janë ureaplasmosis fillimi i hershëm i jetës seksuale, seksi rastit, sëmundjet e transferuara më parë seksualisht të transmetueshme, probleme gjinekologjike. Ureaplasmosis transmetohet kryesisht nëpërmjet kontaktit seksual ose në kontakt të ngushtë familjare (nëpër rroba, të higjienës personale). Në utero rrugë fetal ureaplasmosis i infektimit është nëpërmjet lëngut amniotik apo dhimbje nënës në lindjen e fëmijës. Periudha e inkubacionit në transmetimin ureaplasmosis - një mesatare prej 2-3 javë.

Formë ardhurat ureaplazmoz e, infeksion akut kronike dhe karrocë. Femrat shpesh janë bartës asimptomatike ureaplasmosis për disa Ureaplasma është microflora normal të vaginës.

Simptomat ureaplasmosis

Manifestimet mund ureaplasmosis pak shqetësojë pacientin, dhe shpesh nuk e mërzit fare (në gratë transportuesit). Simptomat ureaplasmosis e ngjashme me disa manifestime të tjera të infeksioneve urogjenitale.

Burrat ureaplasmosis ndikon në uretrës dhe fshikëzës, testikujt me shtojca, gjëndër prostatës. Kjo shënoi simptomat e mëposhtme:

 • ankesat e shkarkimit nga uretrës (zakonisht në mëngjes);
 • dhimbje gjatë urinimit (dhimbje dhe djegie);
 • disa shenja të prostatitis;
 • orhoepidimit (inflamacion i koqe dhe shtojca e saj).

Burrat Ureaplazmoz më shpesh manifestohet negonokokkovogo urethritis prirur për të gjatë, të fluksit të ngadaltë (shkarkimin nga uretrës në mënyrë spontane mund të zhduket për një kohë dhe rishfaqen). Manifestimet ureaplasmosis gratë janë:

 • Simptomet e vaginitis kronike, cervicitin: prania e shkarkimit të vogël transparente ose turbullt;
 • urinim i shpeshtë (nganjëherë me dhimbje, djegie);
 • dhimbje gjatë raportit seksual;
 • dhimbje barku - mund të forcuar periodikisht, zvogëlohet, zhduket krejtësisht.

Për shkak të shpesh asimptomatike, ureaplasmosis diagnostikuar vonë, duke kontribuar në zhvillimin e komplikimeve.

Ureaplasmosis paraprak diagnoza jo të vihet vetëm në bazë të simptomave (ata janë të vogla dhe shumë pak shqetësim i durueshëm). Është e nevojshme për të kryer testet diagnostike.

Diagnoza ureaplasmosis

Pyetni diagnostikuar vetëm në simptomat dhe ekzaminimit të jashtëm të pamundur, pasi nuk ka foto klinik, specifik për këtë sëmundje - ureaplasmosis. Aktualisht nën ureaplasmosis të thotë inflamacion i sistemit urogjenital, kur sondazh gjeti Ureaplasma urealitikum nuk gjeti një patogjen.

Pavarësisht nga fakti se sot Venereology klinik ka një listë të gjerë të teknikave moderne diagnostike, diagnostifikimi ureaplasmosis gjendje e vështirë është për shkak të vështirësisë në identifikimin ureaplasmas mikroorganizmave të pranishëm Shoqatës. Si një mikroskopi rezultat vetëm mund të supozojmë ekzistencën e ureaplasmas (numrit të qelizave të bardha të gjakut në shpifje mund të jetë disi i lartë ose normal). Për të identifikuar sëmundje veneriane, ureaplasmas duke përdorur metoda të ndryshme diagnostike:

 • mikrobiologjik;
 • serum;
 • Diagnostifikimi PCR (informacionit);
 • Metoda e hetimet gjenetike;
 • Metoda e Immunofluorescence i drejtpërdrejtë (nëse) test, enzimë-i lidhur immunosorbent shqyrtim (ELISA).

Vlerësimi dhe trajtim për ureaplasmosis duhet të shkoni dhe partner seksual, edhe në qoftë se ai nuk ka ankesa. Nevoja për trajtim në zbulimin ureaplasmas specifikojë mjekun.

Trajtimi ureaplasmosis

Në trajtimit të ureaplasmosis shumë e rëndësishme për të rivendosur microflora normal të sistemit urogjenital dhe për të eleminuar infeksion të përziera (florën anaerobe dhe protozoa). Ureaplasmas Feature që ata janë të pandjeshëm ndaj disa antimicrobials - penicilinat, cefalosporinat, etj

Shumica ureaplasmas tregojnë ndjeshmëri ndaj antibiotikëve të mëposhtme:

 1. Tetracycline, Tetraciklina, doxycycline (nëse ureaplasmosis pakomplikuar - Uretriti, zgarë cervicitin në mungesë të simptomave).
 2. Macrolides: Macropen, rulyd (roxithromycin) klatsid (Clarithromycin), sumamed, eritromicin me efikasitet të lartë në patogjene ureaplasmosis.
 3. Linkozamidy: lincomycin, dalatsin, clindamycin.
 4. Immunomodulators (timalin, takvitin, lizozimë, dekarys, Methyluracilum). Aplikuar gjithashtu Pantocrinum nxjerrjen Eleutherococcus, Aralia tretësirë.

Kur trajtimin ureaplasmosis përdoret antiprotozoar dhe drogë antifungal.

Për të rivendosur microflora normale kërkuara plotësim përmban bifidobacteria - dhe lactobacilli (bifidum - dhe lactobacterin, lineks).

Po aq e rëndësishme është menaxhimi i shtatzënisë në pacientëve ureaplasmosis gratë. Për të minimizuar rrezikun e fëmijës ureaplasmosis infeksion gjithmonë i trajton gratë drogë antibacterial (pas 22 javësh).

Gjatë trajtimit domosdoshmërisht dietë ureaplasmosis të pasura me produktet e qumështit, vitamina, kufizimin yndyrë, tymosur, ushqime të skuqura, erëza e nxehtë dhe alkoolit ndalim ketchup. Gjatë trajtimit ureaplasmosis seksualiteti përjashtuar.

Shumë të dobishme për të shkëmbyer sorbents purgation, pastaj një kurs të vitaminave B dhe C, duke marrë hepatoprotectors (drogë që përmirësojnë funksionin e mëlçisë), bimeve choleretic.

Trajtimi ureaplasmosis bëhen vetëm nën mbikëqyrje mjekësore, gjithmonë individual dhe varet nga faza e organit të prekur.

Kursi zgjat rreth 2 javë. Ureaplasmosis konsiderohen të shërohet nëse rezultatet e testeve laboratorike pas trajtimit (brenda 1-2 muaj) ureaplasma nuk zbulohet.

Trajtimi me antibiotikë ureaplasmosis mjaft efektive, por shqetëson ekuilibrin e microflora normale të njerëzve, kështu që ne mund të rekomandojë pajisje antimicrobial uro-Biofon, trajtimet homeopatik ureaplasmosis.

Pa trajtim ureaplasmosis mund të përditësuar nga koha në kohë. Acarimin mund të shoqërohet me një të ftohtë, stresi, të hahet sasi të mëdha të alkoolit, etj Ureaplasmosis kronike (si inflamacion gjithmonë të pranishëm) në qoftë se nuk trajtohet përfundimisht mund të shkaktojnë ngurtësisë (ngushtimi i parregullt) të uretrës, provokojnë inflamacion të prostatës.

Në gratë, ureaplasmosis paperpunuar kronik me imunitet të dobësuar mund të shkaktojë inflamacion, adhesions në tubat fallopiane (kërcënimin e infertilitetit, shtatzënisë ektopike). Infeksion shtatzënë ureaplasmosis mund të çojë në patologji të shtatzënisë, infeksionit të fetusit. Prognoza për të duhur dhe me kohë të trajtimit ureaplasmosis - mjaft të favorshme.