Ureterocele


  • Ureterocele Klasifikimi
  • Arsyet ureterocele
  • Simptomat ureterocele
  • Diagnoza ureterocele
  • Trajtimi i ureterocele

Ureterocele - një Unutrypuzyrna (ureterovezikalnaya) kist i uretër skajor. Kur ureterocele kystovydnaya Avancuar vnutrishnomihurovomu segment ureteral prolabyruet brenda fshikëzës. Në urologji ureterocele ndodh me një frekuencë 2 - 2.5%, ndërsa në vajzave ndodh 2-4 herë më shpesh se djemtë. Ureterocele zakonisht diagnostikuar në fëmijëri, të paktën - në të rriturit. Ureterocele shpesh i shoqëruar nga një dyfishim të ureters.

Ureterocele Klasifikimi

Ureterocele mund të jetë i njëanshëm ose i dyanshëm (dy anë), të vendosura në të dy ureters.


Ka ureterocele thjeshtë (e vendosur zakonisht në uretër), dhe prolabuye ektopike. Prolabuye (drop down) ureterocele vajzat mund të vijnë jashtë përmes uretrës, si krijimin e ngjyrës ngjyrë vjollcë të errëta, i mbuluar shpesh me ulcerat e mukozën. Prolabiruyuschaya ureterovezikalnaya kist djem bien në uretrës prostatic, duke shkaktuar mbajtjen akute urinare. Ureterocele ektopike lokalizuar hapjen uretër vendosur atipike në uretrës, portikut, diverticulum fshikëzës dhe t. E. Ndonjëherë nuk verbërisht duke i dhënë fund ureterocele.

Etiologji ureterocele mund të jetë primar (kongjenitale) ose të mesëm (e fituar). Ka 3 gradë e ureterocele kongjenitale. Në nivelin e 1 do të thotë zgjerim të lehtë vnutrishnomihurovoho uretër dashurie nuk të çojnë ndryshimet funksionale të traktit të sipërm urinar. Ureterocele 2 gradë është i madh dhe të çojë në zhvillimit ureterohydronephrosis. Kur 3 gradë ureterocele përveç ureterohydronephrosis, ka mosfunksionim i rëndësishëm i fshikëzës.

Arsyet ureterocele

Në shumicën e rasteve ureterocele quajtur ngushtim kongjenitale nga goja e uretër dhe zgjerimin e segmentit të saj i brendshëm e shkaktuar nga mungesa e fibrave muskulore në uretër skajor. Sipas studiuesve, ky defekt që përfshin një shkelje të innervation e pjesët më të ulta të uretër dhe indet përreth.

Ureterocele blihen shpesh zhvillon për shkak të kufizimeve të gurëve urinar në uretër segment i brendshëm.

Ureterocele shoqëruar gjithmonë me një shkelje të rrjedhjes së urinës nga uretër, rrit hidrostatike hyperextension presion ureteral mur dhe ajo do të shpërthejnë nën puzyarya vnutrishnomihurovomu urinar. Muret zgavër e ureterocele uretër kufizuar dhe mur stratifikuar i fshikëzës. Zakonisht një ureterocele përmbante gur purulent urinës; Përmbajtja ose i holluar me ujë krovyanystoe - rrallë.

Shkelja e procesit urinim të çojë në stanjacion e urinës në legen i veshkave (hydronephrosis), infeksion microbial, cystitis dhe pyelonephritis zhvillimin, formimin e gurëve urinar në ureterocele, dhe më tej - për nephrosclerosis dhe humbje të funksionit të veshkave.

Simptomat ureterocele

Manifestimet kryesore janë dhimbje ureterocele dhe urinim abuzimi natyra. Ureterocele vëllimit të madh të mund të zënë një pjesë të konsiderueshme të fshikëzës dhe kufizojnë fushën e saj, të shoqëruar Rritja urinim dhe urina në pjesë të vogla. Nëse kjo mbivendosje gojë zgjatje uretër i dytë zhvillon rrjedhën totale shkelje e urinës nga veshkat - hydronephrosis akute, manifestohet dhimbje paroksizmal në llojin e dhimbje barku i veshkave. Në gratë me mosveprim ureterocele në uretrës mund të zhvillojë mbajtjen plotë urinar.

Komplikimet ureterocele gratë mund të bëhen rënie përballet kur duke u përpjekur për të urinuar. Humbje ureterocele është me ndërprerje në natyrë dhe të reduktuar të tyre. Në disa raste ra ureterocele mund të kufizohet në uretrës dhe nekrotike.

Më të noyuschimy ureterocele karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme në mesit dhe çapokor rajon, infeksionet e përsëritura të përhershme (cystitis kronik dhe pielonefrit), pyuryey, ethe, urinim të dhimbshme me urinë me erë të keq, ndonjëherë hematuria.

Diagnoza ureterocele

Ureterocele zakonisht shfaqet gjatë marrjes në pyetje zgjerimi urological mbi infeksionet e përsëritura traktit urinar.

Në urinalysis në ureterocele zakonisht janë qelizat e bardha të gjakut, qelb, qelizat e kuqe të gjakut. Ekzaminimi bakteriologjik të urinës zbulon karakteristike infeksioneve urinare microflora.

Ultratingull i fshikëzës ndihmon për të kujtoj ureterocele në një hollë-mur Shpërthen rrethore të arsimit të lëngshme në muret e fshikëzës. Kur veshkave ultratinguj duket një ose me dy kalime transformimit trupin hydronefrotycheskoy.

Me radiale (tsystohrafyyu dhe urography nxjerrës) mund të marrë një pamje të qartë të X-ray ureterocele. Per X-rrezet për të përcaktuar se ka zbaticë ureteral fshikëz të lidhura dhe në uretër kundërt, fshikëz mbushje defekt, klubi-formë extension (nganjëherë ectopia) segment skajor ureteral.

Ureterocele domethënës identifikuar dhe rishikim i kryer gjatë cystoscopy. Kur endoscopic ureterocele ekzaminim duket kistoobraznoho Unutrypuzyrna zgjatje të uretër me gojët e ngushtuar.

Trajtimi i ureterocele

Trajtimi i ureterocele vetëm mund kirurgjia - rindërtues ose oranoudalyayuschim. Para operacionit është kryer terapi antimicrobial drejtuar në lehtësimin e infeksionet e traktit urinar.

Fshikëz (ureterotsistoanastomoz) - në veshkë ose part treguar nephrectomy ose nephrectomy të pjesshëm me ureterocele heqjen reymplantatsyy dhe segmentin e sipërme të uretër në legen dhe më e ulët jo-funksionale. Kur funksioni i paprekur veshkave Endoscopic prerje e ureterocele prodhuar nga formimi në gojën e procedurës uretër antireflux. Transurethral gojë Endoscopic autopsi vetëm të çojë në eliminimin e pengesave ureteral, por nuk e eliminojnë ureterocele shumë.

Komplikimet e trajtimit kirurgjik të ureterocele zakonisht i lidhur me zhvillimin e zbaticë vesico-ureteral, gjakderdhje, rëndim të pielonefrit, ngushtimin cicatricial e anastomosis.