Uretriti


 • Uretriti bakterial
 • Uretriti Gonorrheal
 • Trichomonas Uretriti
 • Uretriti Chlamydial
 • Kandydamykotycheskyy Uretriti

Uretriti - inflamacion i murit të uretrës. Zakonisht një natyrë ngjitëse. Shumë rrallë zhvillohet pa një agjent infektiv (rrezatimi, toksik, uretritin alergjik). Ndonjëherë shkaku i sëmundjes është lëndim gjatë procedurave diagnostike ose terapeutike (catheterization e fshikëzës në meshkuj, administrata e drogës, etj).

Uretriti Infektive janë të ndarë në dy grupe: specifike dhe jo-specifike. Inflamacion specifik në uretrës shkaktuara nga patogjenë që janë të transmetueshme seksualisht (gonokoku, Trichomonas, klamidia, ureoplazma, mikoplazmike). Shkaku i inflamacionit jospecifik të uretrës bëhet e florës patogjene (Staphylococcus, Streptococcus, kërpudhave, Proteus, Escherichia coli).

Ka Uretriti fillore dhe të mesme. Në inflamacion primar i infeksionit uretrës depërton direkt në uretrës, shpesh - nëpërmjet kontaktit seksual me një partner i cili ka një sëmundje të transmetueshme përmes kontaktit seksual.


Uretriti i mesëm ndodh kur përhapja e infeksionit nga vatrave inflamatore të vendosura në një organi tjetër (të organeve pelvike, fshikëzat seminale, fshikëz, prostatës).

Uretriti bakterial

Shkaku i inflamacionit jospecifik të uretrës është kushtimisht flora patogjene. Mikroorganizmat depërtojnë në uretrës gjatë kateterizimit të zgjatur të fshikëzës të grave dhe burrave, manipulim transurethral endoscopic ose kontakt seksual me një partner të përkohshëm.

 • Uretriti primar bakterial

Ka Uretriti akute dhe kronike bakteriale. Kursi i procesit jospecifik akute inflamatore ndryshon nga e pasqyrës klinike gonorrheal urethritis. Kohëzgjatja e periudhës së inkubacionit mund të jenë të ndryshme. Shenjat lokale të inflamacionit janë shprehur jo aq e ndritshme. Dhimbje tipike gjatë urinimit, kruajtje, djegie, qelb ose Muco-purulent shkarkimit, ënjtje të lehtë të uretrës mukozës dhe indet përreth hapjen e jashtme të uretrës.

Ajo duhet të mbahet mend se baza e klinik dhe karakterin e shkarkimit nuk mund të mbahet diagnozë diferenciale e urethritis bakteriale dhe gonorrheal. Diagnoza është e ekspozuar vetëm kur marrjen e të dhënave të testeve laboratorike konfirmojnë mungesën e gonococci: bakposev praninë e gonorresë, diagnoza PCR, etj

Inflamacion kronik i uretrës zakonisht merr malosimptomno. Ka një kruarje të lehtë dhe djegie gjatë urinimit, mukusit pakët dhe rezistencë të lartë ndaj terapisë. Uretrës shkurtër dhe të gjerë në të vajzave dhe grave lejon infeksion hyrë lirisht në fshikëz, duke shkaktuar cystitis të cilët janë diagnostikuar me një ultrazërit të fshikëzës. Në burra, Uretriti kronik në disa raste të komplikuara kollikulita (inflamacion i farës gungë). Seed kodër - një vend nga kanalet nxjerrës të prostatës dhe kanalet ejaculatory. Kjo mund të çojë në inflamacion dhe çrregullimeve gemospermiya derdhje.

 • Uretriti sekondar bakterial

Agjent infektues merr në uretrës me një fokus lokal të infeksionit (në legenit, fshikëz, të thjeshta, fshikëzat seminale) ose sëmundjet infektive (grykët, pneumoni). Për urethritis mesme jospecifik kanë fshehur të gjatë. Pacientët ankohen për dhimbje të dobët gjatë urinimit, shkarkimi i pakët nga uretrës Muco-purulent karakterit është më e theksuar në mëngjes. Në fëmijët, dhimbje gjatë urinimit është shpesh mungon. Në provim zbuloi skuqje dhe lidhjes pads e hapjes së jashtme të uretrës.

Në kryerjen e dy ose trehstakannoy pjesë kampion i parë i urinës është me re, përmban një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut. Në pjesën e dytë të numrit të reduktuar të qelizave të bardha të gjakut, dhe e treta është zakonisht si normale. Për para-përcaktuar natyrën e microflora kryer bacterioscopic hulumtim shkarkimin nga uretrës. Për të sqaruar llojin e agjentit infektiv dhe ndjeshmërinë e tij ndaj drogës antibacterial kryera mbjellje apo t'i shtyer shkarkimin nga uretrës.

 • Trajtimi i urethritis bakteriale

Deponimit Urologji Moderne terapi efikase Uretriti nonspecific. Tactics e trajtimit është përcaktuar në varësi të llojit të patogjen, simptomave, prani ose mungesë të komplikimeve. Kombinimi i Uretriti cystitis është një tregues për terapi ndihmës. Në procesin kronike jospecifik e marrjes antimicrobials plotësohet nga instalacioni në zgjidhje uretrës dioksidina, Collargolum dhe nitrat argjendi janë kryer aktivitete që kanë për qëllim normalizimin e imunitetit. Terapi rezultat për urethritis mesme është përcaktuar kryesisht nga efektivitetit të trajtimit të sëmundjes themelore (urethral ngushtim, vezikulita, prostatitis).

Uretriti Gonorrheal

Zakonisht zhvillohet si pasojë e marrëdhënieve seksuale me një partner të infektuar, të paktën - me kontakt indirekt përmes peshqir, sponges, rroba, enë të natës. Shkaku i infeksioneve tek fëmijët mund të rooming me një pacient të rritur, përdorni banjë të përbashkët.

 • Simptomat dhe kurs klinik

Simptomat e para shfaqen 3-7 ditë pas infeksionit. Në disa raste, mund të rrisë periudhën e inkubacionit prej 2-3 javë. Në varësi të kohëzgjatjes së infeksionit akut izoluar (kohëzgjatja sëmundje më pak se 2 muaj) dhe kronike (kohëzgjatjen e sëmundjes e më shumë se 2 muaj) gonorre.

Uretriti akute gonorrheal zakonisht fillon papritur. Nuk janë të bollshme të verdhë-gri shkarkesë purulent nga slivkoobraznye uretrës, dhimbje, djegie dhe dhimbje gjatë urinimit. Me lokalizimin e inflamacionit në gjendjen e mëparshëm pacientit uretrës është i kënaqshëm. Përhapja e inflamacionit në pjesën e prapme të uretrës shoqëruar nga hipertermia në 38-39 ° C dhe shenja të përgjithshme të dehjes. Dhimbje gjatë urinimit bëhet më e theksuar.

Uretriti kronike gonorrheal zhvillon:

 1. në pacientët me inflamacion të patrajtuara ose jo të plotë shërohet akute të uretrës etiologji gonococcal;
 2. në pacientët me sistem të dobësuar imunitar;
 3. kur i përfshirë në inflamacion të prostatës dhe të prapmë uretrës.

Për inflamacion kronik karakterizohet me shprehje të dobët të simptomave. Pacientët shqetësuar në lidhje me kruarje dhe ndjesi të lehtë djegie në uretrës. Getting urinim i shoqëruar nga pokalyvayuschimy butë dhimbje. Shkarkimi nga uretrës pakta, Muço-purulent, kryesisht në mëngjes. Shpifjeve tregon praninë e gonococci dhe microflora mesme.

Në urethritis kronike gonorrheal në procesin shpesh përfshin kanal gjëndra paraurethral. Inflamacion pengon rrjedhën, duke çuar në kanalet bllokuar të infiltrate, abscese dhe dëmtimit të dhëmbëve osumkovannyh. Gjendja e përgjithshme e pacientit përkeqësohet, karakterizohet nga dhimbje të mprehtë gjatë urinimit.

 • Diagnozë

Një shkarkesë mikroskopi nga uretrës. Diagnoza konfirmohet nga prania e gonococci (Neisseria gonorrhoeae) - aerobic gram-negative diplococci bobovydnoy. Studimi Standard përbëhet nga dy faza, përfshin metodë errësirë ​​Gram dhe jeshile shkëlqyer (ose metilen blu).

 • Diferencial Diagnoza

Diagnoza zakonisht nuk është e vështirë për shkak të pranisë së simptomave karakteristike (dhimbje gjatë urinimit, shkarkimit purulent nga uretrës). Një diagnozë diferenciale e gonorrheal uretritin dhe urethral inflamacion etiologji të ndryshme (Trichomonas, urethritis nespitsificheskiy dhe kështu me radhë. F.). Kriteret diagnostike janë rezultate bacterioscopic kërkimore. Në prani të historisë kthen seks me pacientët me gonorre.

 • Trajtim

Trajtimi Uretriti gonorrheal shpenzojnë sëmundje veneriane. Kohët e fundit ka pasur rezistencë në rritje të patogjenëve të penicilinës gonorre. Efikasiteti më i madh është vërejtur kur administrohet Cephalosporins dhe fluoroquinolones. Pacienti është e rekomanduar që të pini shumë lëngje. Përjashtojë alkool nga dietë, yndyrore dhe ushqimet pikante.

Uretriti kronike gonorrheal është një tregues për terapi të kombinuar. Pacienti ishte obligim antibiotikët dhe trajtim aktuale. Me përhapjen e indeve granulimi dhe infiltrimit qelizor (infiltrimit të butë) mbajti instalacioni në uretrës dhe zgjidhjet Collargolum e nitrat argjendi. Me proceset mbresë-sklerotike prevalencë (depërtoj të ngurta) mban bouginage buzhamy metalike uretrës. Shprehur në javë ashpërim thaj 10-20% nitrat argjendi përmes uretroskopa.

 • Kriteret për shërim

Pas 7-10 ditësh pas trajtimit të sjelljes bacterioscopic urethral hulumtim shkarkimit. Nëse gonococci nuk janë kryer provokim kombinuar: biologjike (gonovaktsinoy pirogenal ose intramuskulare) dhe kimike (injeksion në uretrës 0,5 g nitrat argjendi-pa). Gjithashtu përdoret mekanike (ureteroscopy përparme ose të hyjë buzha në uretrës), termike (induktotermicheskim aktual ngrohja) dhe ushqyes (alkoolit dhe yndyrore ushqime) provokim.

Pastaj çdo ditë për tre ditë eksploruar sekretin e gjëndër prostatës, urinës thread dhe Urethral swabs. Në mungesë të leukociteve dhe provokimin gonococci përsëritet pas 1 muaj. Pas një muaj tjetër të mbajë tretë, studim përfundimtar të kontrollit. Nëse shenjat klinike mungojnë, dhe gonococci nuk zbulohet në lashtave dhe bakteryoskopyyu, pacienti është hequr nga regjistri.

Imuniteti i fituar në gonorre është formuar. Njeriu, i fundit dhenve gonorrheal Uretriti mund të merrni infektuar përsëri.

 • Parashikim

Me trajtimin e duhur urethritis gonorrheal moti i freskët është i favorshëm. Në procesin e tranzicionit në formën kronike të komplikimeve dhe prognozë përkeqësohet. Endotoksina Gonococcal ka efekt sklerozyruyuschee në kanalin mocheyspuskatelnomu indeve, e cila mund të çojë në formimin e kufizimeve (zakonisht plural) në frontin e uretrës. Komplikime të shpeshta të inflamacionit kronik së uretrës në gonorre - vazikulit, epididymitis, prostatitis kronike. Rezultati i prostatitis impotenca mund të jetë rezultat i epididymitis - varfëri për shkak të ngushtimit cicatricial të vas deferens.

Trichomonas Uretriti

 • Simptomat dhe Diagnostikimi

Simptomat Uretriti Trichomonas shfaqet brenda 5-15 ditëve pas infeksionit. Një kruajtje tipik dritë, i butë shkarkimit shkumës bardha nga uretrës. Diagnoza konfirmohet me zbulimin e Trichomonas (Trichomonas vaginalis) në përgatitjet amtare dhe njolla. Eksploroni uretrës shkarkimit, uretral scraping ose tsentryfuhat svezhevypuschennoy pjesën e parë të urinës. Në përgatitjen amtare në mënyrë të qartë të dukshme të lëvizjes trichomonads flagjelat.

Shpesh studim i drogës amtare (sidomos meshkujt) Trichomonas celularë nuk mund të zbulojë. Të rrisë gjasat e hulumtimit mund, duke përdorur metoda të tjera (mikroskopike të egra me njolla, të lashtat kërkimore).

 • Trajtim

Aplikoni protivotrihomonadnye drogë specifike, më efektive e cila është Metronidazole (emra të tjerë: trihopol, banners), tyberal dhe tinidazole. Skema e trajtimit varet nga pacienti, ashpërsia e simptomave, prania e komplikimeve dhe infeksioneve oportune, sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Vetë papranueshme sepse ajo mund të lehtësojë procesin e tranzicionit në kronike akute.

Për të parandaluar ri-infeksionit në të njëjtën kohë e trajton partner të rregullt seksual e pacientit. Gjatë terapisë dhe për një deri në dy muaj pas fundit të pacientit është e rekomanduar që të pini shumë lëngje, të eliminuar nga dietë ushqimi me erëza dhe alkoolit. Në inflamacion kronik i fortë i emëruar si terapi të përgjithshme dhe lokale. Brenda 5-6 ditëve pacienti shpenzojnë instalacioni i 1% zgjidhje trihomonatsida zgjat 10-15 minuta.

Në disa raste, burrat janë trichomoniasis asimptomatike ose të shoqëruar me simptoma shumë të mjerueshme. Pacientët shpesh janë në dijeni të sëmundjes dhe përhapjen e infeksionit të mesme të partnerëve të tij seksuale. Në 15-20% të rasteve të prostatitis kronike zhvillon Trichomonas uretritin, të keqësojë gjendjen e pacientit dhe e vështirë për të trajtuar.

Uretriti Chlamydial

Si nje agjenti infektiv shërben një numër të serotipeve Chlamydia trachomatis. Klamidia e vendosur brenda qelizave, e cila është tipike për viruset, por ka disa karakteristika (ADN, ARN, ribozomet, muri qelizor) për të klasifikuar këto bakteret mikroohranizmy. Goditës qelizat epiteliale të uretrës, qafën e mitrës, vaginë dhe konjuktiva. Transmetueshme seksualisht sëmundjeve.

Uretriti Chlamydial zakonisht shkon ngadaltë, malosimptomno. Inflamacioni në uretrës, në disa raste të shoqëruara me dëme të përbashkët dhe konjuktivit (sindromi uretrës-okulo-synovial, sëmundjes Reiterit). Kriter diagnostikues është prania e gërryerjeve ngjyrë nga kanali inclusions deje mocheyspuskatelnomu brendaqelizore.

Trajtim. Problemet në trajtimin e klamidia lidhur me pėrshkueshmėrisė të dobët të membranave qelizore në shumicën e antibiotikëve. Demonstratat karakteristike të përsëritura pas kursin e trajtimit. Për të përmirësuar efikasitetin e antibiotikëve të gjerë të spektrit të kombinuara me kortikosteroidet (dexamethasone, prednisone). Doza maksimale e prednisolon - 40 mg / ditë trajtim - 2-3 javë. Gjatë rrjedhës së dozës hormon terapi është reduktuar gradualisht deri anulim.

Kandydamykotycheskyy Uretriti

Si një akt patogjene maja-si kërpudhave. Inflamacioni i etiologji uretrës fungale është e rrallë, zakonisht një komplikacion pas trajtimit të zgjatur me drogë antibacterial. Ndonjëherë zhvillon pas kontaktit seksual me një grua që vuan Kandydamykotycheskyy vulvovaginitis. Rreziku i infektimit rritet me një histori të sëmundjeve inflamatore apo lëndimet e uretrës.

Për simptomat Uretriti Kandydamykotycheskyy karakteristikë Sturt. Pacientët u ankuan për djegie të lehtë, kruarje të dobët, shkarkimin mjerueshme bardha nga uretrës. Mikroskopi zbulon një proces i mprehtë e një sasi të madhe të kërpudhave maja. Inflamacion kronik në mostër është e dominuar nga temat e miceli.

Terapia do të ishte për të anuluar emërimin e antimicrobials dhe agjentëve antifungal (Nystatin, trebinafina, fluconazole).