Favus


  • Etiologji dhe mekanizmi i favusom infeksionit
  • Manifestimet klinike favusa
  • Diagnoza favusa
  • Trajtimi favusa

Favus - sëmundjet mikotike të natyrës në të cilat preken lëkurë të butë. Flokët, thonjtë dhe organet e brendshme janë të prekur rrallë. Incidenca është shumë e lartë në vendet me klimë të nxehtë dhe të lagësht. Në favus tonë vendit diagnostikuar kryesisht në zonat qendrore dhe jugore, në zonat e mbizotëruara nga temperatura të ulëta, favus jashtëzakonisht të rralla.

Etiologji dhe mekanizmi i favusom infeksionit

Kërpudhat dëshirore është favusa Trihophyton schonleinii, i cili parazit vetëm te njeriu dhe e infeksionit përmes kafshëve është e mundur. Mënyra kryesore e transmetimit është apo ujë. Në kontakt të ngushtë me personin favusom sëmurë dhe në kontakt me sendet e tij (përdorim personal, artikuj vaske, veshje dhe të brendshme) dhe ka një përqindje e madhe e infeksioneve.


Si favus një karakter kronik i dobët, kryesisht fëmijë të infektuar përmes kontaktit me nënat dhe gjyshet e tyre, siç janë gratë që përbëjnë shumicën e pacientëve favusom. Sepse favus kontahyoz më pak, në krahasim me sëmundjet tjera fungale, ajo shkon pa u vënë re për një kohë të gjatë, por njerëz tani që të sëmurë ende rreth. Në mënyrë tipike, favus diagnostikuar rastësisht gjatë një ekzaminim mjekësor apo kur aplikojnë për ndihmë mjekësore.

Gateway në patogjen është favusa lëkurës, dhe microtrauma, abrasions, gërvishtjet dhe shkelje të tjera integriteti i lëkurës është faktorë provotsiruyuschimy. Reduktimi i imunitetit dhe mbrojtëse totale e funksioneve të lëkurës, mangësi vitaminë, sëmundjet kronike që ndodhin me dehje apo cachexia, të rrisë rrezikun e favusom infeksionit. Çrregullime të hahet dhe çrregullime metabolike vërejtur në pothuajse të gjithë pacientët favusom. Pas infektimit me kërpudhat mund të përhapet edhe në protYazhenyy dhe haematogenously. Në rastin e fundit favusom lezione zbuluar në organet e brendshme. Fëmijët dobësuar dhe fëmijët pas sëmundjeve infektive janë më të prirur për të favusom infeksionit.

Shumohet patogjen favusa në shtresën e me brirë të epidermë. Skutula karakteristikë favusa janë akumulime të miceli dhe sporet e kërpudhat, epiteli dhe sebum. Me përhapjen favusa skutula është e rrethuar me leukociteve exudate dhe qelizat epiteliale razrushennymy. Patogjen Next favusa depërton në dermis dhe shkakton zhvillimit të infiltrat përbërë nga limfocitet dhe fibroblasts. Në fazën përfundimtare në zhvillimin atrofi favuse zhbërë të epidermë, shkatërrimi i dhjamor dhe djerse gjëndra, fibrave të kolagjenit dhe indeve elastike shkrirë dhe formuar plagët postfavusnye.

Manifestimet klinike favusa

Periudha e inkubacionit për favuse është dy javë, pasi që lezione shfaqen së pari në lëkurë të butë dhe / ose lëkurë e kokës. Skutulyarnaya formë favusa është një klasik dhe është diagnostikuar në shumicën e rasteve e plagë kërpudhat Tr. schonleinii. Manifestimet kryesore klinike në favusa formë skutulyarnoy është formimi i rrumbullakët thatë formë plug blyudtseobraznoy ose ngjyrë vohryanoho të verdhë me një depresion në qendër. Ndikon kokës, lëkurë të butë, rrallë - thonjtë, në raste të rralla, skutulyarnoy formë prek organet e brendshme.

Ndonjëherë skutula e vendosur në faqen e gjëndër e flokëve, atëherë ata janë të mbushur flokët. Skutula formuar nga favuse, kanë tendencë të shkrihen për të formuar crusts ngurta. Si progresion favusa bashkohen erë mykur hangar pakëndshme myk. Në mungesë të përshtatshëm favusa terapi nën lëvozhgë fillon të zhvillojë atrofi të lëkurës mbresë, veçanërisht në rastet e avancuara a baldness qëndrueshme postfavusnoe. Shumë e lëkurës atrofizuar qetë, me shkëlqim me shtresa me brirë është e mirë. Zonat e prekura favusom Hair bëhet e shurdhër, humbet elasticitetin e tij dhe të shkëlqejë prirur për thyerje dhe ndërprerje. Në se filloi pamjen e flokëve alopecia si mbetjet Klochko tërheqje. Kursi tipar favusa është se në alopecia flokët bie jashtë dhe jo të ndërpresë si në sëmundjet tjera fungale. Kjo flokëve mbahet gjithmonë në zonën margjinale. Ndonjëherë flokët duket gri sepse e sporeve kërpudhat favusa, kjo simptomë është më e dukshme në njerëzit me flokë të errët.

Impetiginoznye për favusa karakterizuar nga pamja e crusts kafe-kafe, që nga jashtë të ngjashme me impetigo vulgare. Në peshore nënkuptuara formë squamous favusa zonat e prirur për lëkurë pjatë natyrën bollshme bardha-gri e prekur. Ndonjëherë peshore kanë një ngjyrë të verdhë ose e ngjashme me një xham zmadhues, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar favusa. Forma atipike klinike favusa shpesh shkojnë pa u vënë re, por këto janë pacientët dhe epidemiologjike të ruajtur fokus favusa konstante.

Në pacientët rraskapitur dhe debilitated, pacientët me çrregullime endokrine hypovytamynozamy dhe, në praninë e toksicitetit TB lidhura dhe pamjaftueshmerise imun në favus hyrat më agresive. Ka pasur lezione të gjera dhe më të thella të lëkurës, procesi i përfshirë mukozës dhe nyjet limfatike. Në raste të rënda, truri i prekur favuse nga lloji i Meningoencefaliti dhe traktit gastrointestinal me shfaqjen e ulçerës shumta erozive.

Gozhdë Humbjen favuse shpesh diagnostikuar në të rriturit, kryesisht procesin e kalimit në thonjtë përmes autoinfitsirovaniya. Fillimisht, trashësia e pjatë gozhdë është formuar spot verdhë, e cila gradualisht rrit dhe rritet derisa të mbyllet krejt pjatë. Për një kohë të gjatë në thonjtë favuse konfigurim pjatë gozhdë nuk është ndryshuar. Por në mungesë të gozhdë me kohë trajtim favusa fillon të trash, deformuar dhe rozfarbovuyetsya. Lëkura e shuplaka dhe gishtat në sipërfaqe në pëllëmbë dhe të fenomeneve të vëzhguara pa lëkurë inflamacion, më vonë u bashkua me të çara shpesh infektuar përsëri.

Diagnoza favusa

Foto klinik lejon dermatolog dyshoni praninë e sëmundjeve kërpudhore dhe dërgojnë pacientët për mikologë. Por në inspektim më i afërt dhe me formë skutulyarnoy favusa mund të bëj diagnozë të saktë në bazë të një të dhënave vizuale.

Në copa mikroskopi flokëve skutula dhe scraping e lëkurës janë ndryshimi karakteristik favusa, spore fungale dhe miceli. Në favusom humbjen në flokë duket miceli të hollë dhe të gjerë, sporet e kërpudhat janë formë të rrumbullakët dhe polyhedral, janë rastësisht si grupe dhe zinxhirët, ka flluska e ajrit dhe pikëza përfshijnë yndyrë.

Si një Metodat ndihmëse diagnostike mund të përdoren dermatoscopy favusa dhe diagnostifikimit fluoreshente. Nëse të dhënat e marra nuk janë të mjaftueshme për diagnozën, atëherë përdorë për mbjellëse kulturës me kulturën e kërpudhat në një medium lëndë ushqyese. Favus duhet të dallohet nga seborrhea, ekzemë seborrheic, pyoderma dhe candidiasis përgjithësuar granulomatoz.

Trajtimi favusa

Në humbjen favusom kokës, e pergjithshme përfshirja formë favusa në procesin e vellus flokëve flokëve rruhet off në plagë një herë në javë dhe të shpenzojnë të përpunimit të kokës.

Përdorur në vend antifungal vaj të parfumuar - Batrafen i cili është aktiv kundër të gjitha llojeve të kërpudhave apo droga të tjera moderne me aktivitet të lartë dhe toksicitetit të ulët. Që në shumicën e rasteve nuk favuse trajtim lokal është kryer kurs të trajtimit, shpesh i emëruar pritjes Irunin brenda. Crusts në lëkurë e kokës fillimisht zbutjen locion me vaj vazelinë pas shkëputjes së shtresës me brirë të epidermë përdorur krem ​​antifungal. Nëse goditi shtratin gozhdë, të caktojë ose llak me përbërës antifungal Batrafen i tillë ose nëse ka filluar pikturë gozhdë - mbajnë heqjen kirurgjikale të pjatë prekur gozhdë dhe aplikojnë ointments dhe krem. Të mbajë njëkohësisht terapi tonik immunomodulators përshkruara, duke marrë vitamina.

Trajtimi favusa e gjatë, por në mungesë të lezioneve të brendshëm organeve moti është i favorshëm. Megjithatë, në qoftë se ju keni filluar baldness postfavusnoe, ajo është zakonisht i pakthyeshëm. Vlerësuar efektivitetin e trajtimit pas një mungese të sporeve dhe micelieve për ekzaminim mikroskopik. Tre rezultatet negative në intervale prej 5 ditësh flasin për një shërim të plotë.

Parandalimi është favusa Ekzaminimet e rregullta mjekësore në dezinfektimit rrezik në personat e kontaktit epidemiologjike dhe të studimit.