Faringjit


  • Shkaqet dhe faktorët e rrezikut për faringjit
  • Faringjit Klasifikimi
  • Simptomet e faringjit
  • Komplikimet e faringjit
  • Diagnoza faringjit
  • Trajtimi i faringjit

Faringjit - inflamacionit akut ose kronik i mukozës të murit posterior faringut, zakonisht viral ose bakterial. E kombinuar shpesh me grykët. Manifestuar një gudulis, një kuptim i "gunga" dhe dhimbje të fytit, të rënduara nga gëlltitjes, kollë e thatë, ethe. Në shumicën e rasteve, shërim të plotë është e mundur, një tranzicion të procesit kronike akute. Më pak mund të ketë komplikime frikshëm: sëmundje reumatike të zemrës dhe nyje.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut për faringjit

Shkaku më i zakonshëm i faringjit janë bakteret apo viruset. Faringjit viral është rreth 70% të inflamacionit në mukozën e faring. Në rolin e patogjenëve mund të veprojë adenovirus, virusi parainfluenza, Rhinovirusi, koronovirusy ose citomegalovirusit. Faringjit bakteriale zakonisht shkaktohet nga streptokokeve. Në disa raste, mund të zhvillohet faringjiti fungale (zakonisht - në pacientët me imunitet të dëmtuar apo pas trajtimit të zgjatur me antibiotikë).


Rrallë shkaku i faringjit kanë alergji, trauma (me kirurgji ose gëlltiten trup të huaj) ose faktorët e bezdisshëm të veprimit (rrezatimi, alkalet, acide, me avull dhe të lëngshme të nxehtë).

Rreziku i rritet hipotermi me faringjit, statusin imun i kompromentuar, sëmundje të rënda kronike, rritur përmbajtjen në ajër të pluhurit dhe kimikateve irrituese, pirja e duhanit dhe alkoolit.

Shfaqja e faringjit kronike mund të jetë shkaktuar nga hyrja në fyt e përmbajtjes stomakut gjatë hernie hiatal dhe zbaticë gastroesophageal. Shkaku i faringjit kronike mund të bëhet inflamacion kronik në zgavrën e hundës (rinitit) sinuseve paranazale dhe (sinusit). Sëmundje në këtë rast është shkaktuar jo vetëm një frymëmarrje të vazhdueshme përmes gojës, por veprim i vasoconstrictor pika rrjedhin nga zgavrën e hundës deri në fyt.

Faringjit Klasifikimi

Faringjit mund të jetë akute ose kronike. Strep fyt zakonisht ndodh diffusely dhe mbulon të gjitha pjesët e faring. Faringjit kronike zakonisht ka një lokalizimin qartë dhe e sipërm, të mesëm ose të ulët pjesë mbresëlënëse e fyt. Megjithatë, ndarja e llojeve të caktuara të faringjit kronike, në varësi të vendndodhjes bërë gjithmonë me shkallën e kushtëzimit.

Varësisht nga natyra e proces patologjik izoluara hypertrophic, atrophic dhe Bluetongue format e faringjit kronike.

Simptomet e faringjit

Simptomet e fyt strep

Strep rrallë ndodh në izolim. Zakonisht zhvillohet në sëmundjet infektive të traktit të sipërm respirator. Fyt strep i izoluar mund të ndodhë kur të ekspozuar ndaj stimujve direkt në mukozën e faring (frymëmarrje përmes gojës në të ftohtë, të ftohtë dhe të nxehtë të ushqimit, alkoolit, pirja e duhanit).

Pacienti u ankua e ndjenjë një gudulis në fyt dhe sadnenyya, dhimbje të vogla kur gëlltitjes. Në mënyrë tipike, "gllënjkë bosh" (gllabërim pështymë) është i shoqëruar me sëmundshmërinë më të lartë në krahasim me gëlltitjes ushqim. Me përhapjen e rollers në tubofarinhealnyh rrezatim të mundshëm të dhimbjes në vesh. Zakonisht gjendja e përgjithshme nuk vuan apo vuajnë pak. Temperatura e trupit mund të rritet në subfebrile.

Në farinhoskopii hyperemia faringut mukozën që mbulon bajamet. Dërçikth fryrë, fyt nganjëherë duket të mucopurulent pllakë. Disa pacientë zbuloi një rritje të dhimbjes dhe të sipërme nyjet limfatike të qafës së mitrës.

Fëmijët nën 2 vjeç shpesh kanë kurs të rëndë të faringjit akute. Proces inflamator shtrihet në zgavrën e hundës dhe nasopharynx. Frymëmarrje hundës është ndërprerë. Është e mundur që në ethe ethe.

Simptomet e faringjit kronike

Pacientët që vuajnë nga faringjit kronike atrophic shqetësuar thatësi, kruarje ndjenjë ose fytit këmbët e pulës. Kollë e thatë të jetë e mundur. Në thatë farinhoskopii dukshme, zbehtë, holluar, me shkëlqim Mukoza (llak) faringut, ndonjëherë të mbuluar me mukozë dhe crusts.

Kur kataral dhe pacientët Hypertrophic faringjit kronike ankohen ndjenjë sadnenyya, organi që gërvisht ose të huaj në fyt, dhimbje kur gëlltitjes paqartë. Në fytin e pacientit vazhdimisht akumulon shkarkesë të trasha mukozë, kështu që pacienti të kollë vazhdimisht. Kollë acaruar në mëngjes, në disa raste të shoqëruara me nauze dhe vjellje.

Në farinhoskopii në kataral faringjit duket skuqje përhapur dhe trashje e mukozën e faring, dërçikth dhe shije të butë. Vende Fyt i mbuluar me trashë shkarkimin e mukozës ose Muco-purulent. Disa nga follicles rritur.

Për faringjit hypertrophic karakterizohet nga ndryshime më të theksuara. Në hypertrophic faringjit granulose përhapjen e vërejtur e indeve limfoid në faringut mur prapmë, një anë hypertrophic faringjit - hyperplasia e indit limfoid mbrapa hark Palatine.

Komplikimet e faringjit

Në akute (zakonisht streptokokkovom) faringjit mund të zhvillojë absces peritonzillyarnyy. Në disa raste, inflamacion përhapet në organet e afërta, duke shkaktuar fytit dhe tracheitis.

Infeksioni në të cilën si shkaktuar nga një agjent infektues vepron b-hemolitike grup Streptococcus A mund luajë një sëmundje rol shkaktojë në reumatizma akute kyçeve.

Diagnoza faringjit

Diagnoza e faringjit ekspozuar mjek i bazuar në simptomat karakteristike dhe të dhënave farinhoskopii. Për të përcaktuar natyrën e patogjen nëse e nevojshme, bakteriologjike apo virologjike egra mbajt nga faring.

Trajtimi i faringjit

Është e nevojshme për të eliminuar faktorët që shkaktojnë inflamacion dhe për të ruajtur në fyt. Pacienti është rekomanduar që të përmbahen nga pirja e duhanit, konsumit të alkoolit dhe ushqimit irrituese (kripur, me erëza, kosi, të nxehtë apo të ftohtë). Gjatë një faringjit bakteriale në disa raste të kryera antibiotik.

Trajtim lokal është që të shpëlaj me zgjidhje të ngrohtë antiseptik çdo një orë e gjysmë. Duke treguar thithjen e përgatitjeve të naftës dhe zgjidhje alkaline, përdorimin e aerosol barnave anti-inflamatore.

Faringjit kronike hypertrophic kryhet djegia e fishekëve acid trichloroacetic ose nitrat argjendi. Në hypertrophy rënda aplikojnë Cryotherapy, veprim lazer në granula faring dhe radiowave tushirovanie murin e tij prapa.