I mitrës fibromë


  • Llojet e fibroids mitrës
  • Shkaqet e fibroids mitrës
  • Simptomet e fibroids mitrës
  • Fibromë e mitrës dhe shtatzënisë
  • Diagnoza e fibroids mitrës
  • Trajtimi i fibroids mitrës
  • Komplikimet dhe prognozë të fibromë mitrës
  • Parandalimi i fibroids mitrës

Tumoret mund fibroidnyh lloj shfaq në organe të ndryshme: më të zakonshme fibroids ovarian, mitrës, gjirit, lëkurës. I mitrës fibromë mund të përfaqësohet nga një nyje vulë apo grupimeve të vetme; ajo rritet gradualisht dhe pa simptoma. Madhësia e fibroids mitrës ndryshon nga disa milimetra deri në 20-30 cm apo më shumë në diametër. Fibroids mitrës nuk janë të prirur për praktikisht ozlokachestvlenyyu.

Llojet e fibroids mitrës

Fibroids Klasifikimi bazuar mbi vendndodhjen e tumorit brenda uterusit.


Fibroids Submucosal rritet brenda mitrës, nën guaskë e saj. Me rritjen e submucosal fibroids mitrës cramping dhe dhimbje të ndodhin, shpesh gjakderdhje të rënda ndodhin.

Podseroznye fibromë formuar jashtë mitrës, predhë e saj të jashtme. Tumoret Fibroidnyh asimptomatike të këtij lloji për aq kohë sa nuk rritet me madhësinë e pengojnë funksionimin e organeve fqinje.

Fibroids intersticiale mitra - tipit fibroidnyh e tumoreve që formojnë në muret e trupit. Ata u përballën gjinekologji shpesh. Rritja e fibroids intersticiale të çojë në një rritje në madhësinë e mitrës.

Fibroids Mezhsvyazochno janë të vendosura në mes ligaments mbështetëse të mitrës. Largimi i tumoreve fibroidnyh të lidhur me një rrezik të lartë të dëmtimit të trupit apo të gjakut të dytë enëve të.

Fibroids mitrës kërcell i formuar si rezultat i këmbëve në tumoret podseroznyh. Rritja e fibroids mitrës stebelchatoy shoqëruar këmbët përkulem dhe dhimbje të fortë.

Fibroids rralla parazitare tumoret mitrës karakterizohet duke u bashkuar fibroidnyh të organeve të tjera. Në disa raste zhvillimin fibromë mitrës sheechnaya.

Shkaqet e fibroids mitrës

Aspektet etiologjik në zhvillimin e fibroids mitrës nuk është përcaktuar saktësisht. Shumica hulumtim tregon fibroids mitrës lidhje me rritjen e ndjeshmërisë ndaj hormonal estrogjenit dhe predispozitë trashëguar. Megjithatë, edhe me këta faktorë fibromë i mitrës mund të mos zhvillohet gjithmonë.

Zhvillimin e tumorit mitrës fibroidnyh kontribuojnë kushte shtesë - fillimin me vonesë të menarche, histori aborti i gruas, mungesa e lindjes në 30 vjet, lindjes komplikuar, curettage i shpeshtë diagnostike, pritja metodat estrohensoderzhaschyh hormonale për kontracepsionin ose trajtimin e menopauzës, gratë kanë të bëjnë sëmundjet kronike, mungesa e rregullt seksualiteti etj Shpesh sfond extragenital për zhvillimin e fibroids mitrës është mbipeshë, hipertension, trashje, sëmundje tiroide, diabeti, mungesa e ushtrimit, stresi dhe kështu me radhë. d.

Përfaqësuesit zezakët janë më të prirur për shfaqjen e fibroids se sa gratë të racës evropiane. Frekuenca e fibroids mitrës korrelacion me moshën në gratë nën 20 vjet fibroidnyh tumori diagnostikuar në 20% në 30 - 30%, në 40 - 40% të rasteve.

Fibroids mitrës duhet hormonalnozavysymoy natyrën, kështu që nuk do të zhvillohet në vajzave predmenarhe dhe grave në periudhën e postklimakterychnomu. Rritja e fibroids mitrës në dispozicion mund të rritet me zhvillimin e shtatzënisë kur estrogjenit rrit sintezën. Pas lindjes, zakonisht ul nyjet fibroidnyh në gjendjen e tyre origjinale. Në postklimakteriy me nivele më të ulëta estrogjenit rritet fibroids mitrës ndalesa, dhe kjo në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon apo zhduket krejt.

Simptomet e fibroids mitrës

Shumica e grave me fibra të mitrës, sëmundje ndodh pa simptoma dhe vetëm 15-25% të zhvillojnë simptoma klinike, në varësi të vendndodhjes së tumorit në raport me organet e legenit, numrin, madhësinë dhe drejtimin e rritjes nyjet fibroidnyh.

Prania e fibroids mitrës mund të karakterizohet obilnymy periudhave të zgjatura menstruale (menorrhagia) deri në gjakderdhje të çon në anemi. Në disa raste, gjakderdhje nga mitër janë natyra aciklik (metrorrhagia).

Menorrhagjia shoqëruar nga dhimbje të forta të barkut dhe dhimbje barku, clots gjakut release. Kur fibroids mitrës stebelchatoy dhimbje shpesh ndodh në periudhën intermenstrual.

Kur gruaja fibromë i mitrës mund të përjetojnë siklet apo trishtim në legen të shkaktuar nga nyjet fibromatous presion në organet e afërta. Karakterizuar shpesh nga dhimbje në shpinë të ulët dhe bigëzim e shkaktuar nga ngjeshja e nervave që shkojnë në gjymtyrë të ulëta.

Kur fibromë i mitrës, si rezultat i presionit në urinim të shpeshtë të fshikëzës, ngjeshja e uretër mund të zhvillohet hydronephrosis; presion në mur zorrës së trashë duket kapsllëk, dhimbje gjatë jashtëqitjes. Një grua me fibroids mitrës mund të ndjeni dhimbje në intimitet.

Fibromë e mitrës dhe shtatzënisë

Vogla fibroids mitrës asimptomatike zakonisht nuk e parandalimin e shfaqjes së shtatzënisë. Përjashtimet janë tumoret fibroidnyh që bllokojnë tubat fallopiane dhe blloqe rrugën e spermës, duke e bërë të pamundur fekondimi.

Prania e fibroids mitrës mund të ndikojë negativisht në shtatzëninë. Njësi të mëdha-size, duke zvogëluar në mitër hapësirë ​​nuk e lejon embrioni për të zhvilluar plotësisht. Këto fibroids mitrës mund të shkaktojë abort apo lindje të parakohshme vonë me lindjen e një fëmijë të parakohshme.

Fibroids e mëdha mund të shkaktojë malposition mitrës, jo vetëm e komplikon shtatzëninë, por edhe më të rënda certifikatë të lindjes. Në raste të tilla, shpesh kryhen seksion cezariane. Më i vështirë dhe i rrezikshëm për procesin gjenerues është prania e fibroids mitrës së mitrës që pengon kalimin e kreut të fëmijës dhe kërcënimin e një gjakderdhje të rënda.

Kujdesi para lindjes për gratë me fibroids mitrës kërkojnë vëmendje të veçantë dhe marrjen në konsideratë të gjitha rreziqet e mundshme.

Diagnoza e fibroids mitrës

Zbulimi fillestar i fibroids mitrës zakonisht ndodh në gjinekologu konsultimit. Në një studim me dy duar vaginale përcaktuar në mitër rritur në madhësi me sipërfaqe të dendur të pabarabartë.

Me transvaginal legenit ultratinguj specifikohet vendndodhja mitrës fibromë, madhësisë, dendësisë dhe marrëdhëniet me strukturat e afërta të mbajtura diferencimin e cystoma ovarian.

X-ray ose histerosalpinhoskopiya ultratinguj për të përcaktuar praninë e fibroids submucosal e mitrës në zgavrën endometrial. Kur gjakderdhje spontane në periudhën intermenstrual për të përjashtuar kanceri endometrial kryer curettage veçantë diagnostike ose biopsi endometrial me ekzaminim histologjik të indeve.

Për konfirmimin përfundimtar të diagnozën e fibroids mitrës dhe dallimin e tij nga sarkomë e mitrës, fibroids dhe ovarian treguar cystoma e MRI (CT). Laparoscopy diagnostike të ketë sukses në qoftë se është e pamundur për të dalluar fibër mitër të metodës tumorit ovarian noninvasive.

Bazuar në tërësinë e të dhënave diagnostike të përcaktuara taktika relativisht fibroids e mitrës.

Trajtimi i fibroids mitrës

Të gjitha gratë me fibromas mitrës, të monitorohet gjinekolog, endokrinolog apo gjinekologun. Vogla fibroids mitrës asimptomatike kërkojnë dinamikë të kontrollit. Taktika mënyrë mund të shfaqet preklymakterycheskoho moshën e pacientit.

Terapi konservative është e justifikuar në madhësi fibroids mitrës prej më pak se 12 javë të shtatzënisë; vend subserous ose intersticiale e nyjeve; dhe mungesa e Meno-metrorrhagia, dhimbje; contraindications trajtim kirurgjik. Terapia e barnave për fibromë mitrës përfshin NSAIDs marrin, suplemente hekuri, vitamina, metodat hormonale. Baza e trajtimit konservativ të fibromë mitrës është hormon grupe të ndryshme të drogave.

Për të shtypur sintezë ovarian steroide në fibromë mitrës mund të përdorni derivateve androgens (hestrynon, Danazol). Androgens janë norma të vazhdueshme për 8 muaj, duke sjellë madhësinë e fibroids e mitrës mund të reduktohet.

Përdorimi i progestogjenet (Duphaston, norkolutom Utrozhestan) mund të normalizohen rritjen e proceseve endometrial hyperplastic ndërsa. Efektiviteti i progestogjenet kundër fibromë është i ulët, kështu që duke marrë ata mund të justifikohen në rastin e tumoreve të vogla të mitrës fibroidnyh me hyperplasia shoqërues endometrial. Kursi i trajtimit zgjat progestins për 8 muaj.

Rezultatet e mira të trajtimit të fibroids mitrës tregon përdorimin e sistemit hormonal intrauterine "Mirena" përmban levonorgestrel progestin hormoneve. Lirimi i rregullt i hormoneve në mitër pengon rritjen e fibroids dhe jep efektin kontraceptiv.

COC (Jeanine, regulon barishte) në mënyrë efektive ngadalëson rritjen e nyjave të vogla fibroidnyh (deri në 2 cm). Trajtimi i agjentëve të fibroids mitrës kombinirovannymy do të mbahen jo më pak se 3 muaj.

Përdorimi i analoge GnRH (Zoladex, Buserelyn) kanë për qëllim arritjen e gipoestrogenii. Si rezultat i marrjes së tyre të rregullt redukton rrjedhjen e gjakut në mitër dhe fibroidnyh nyjet, duke shkaktuar një rënie në madhësinë e fibroids. Efektiviteti i terapisë analoge GnRH janë të kthyeshëm, sepse pas mbarimit të komponentëve të tyre të aplikimit të arrijnë madhësi origjinale 4-6 muaj. Në analoge GnRH Gjinekologji shpesh përdoret preoperatively për të zvogëluar madhësinë e komponenteve për heqjen më të lehtë. Efektet anësore të këtyre barnave përfshijnë hot flashes, psevdomenopauzy, vaginë të thatë, jostabilitet humor, zhvillimin e osteoporozës.

Trajtimi kirurgjik i fibroids mitrës dobishme kur submukoznoy rritet simptoma të rënda klinike (gjakderdhje, dhimbje, ngjeshja e organeve ngjitur), formacione të mëdha me gunga, e kombinuar me Endometrioza ose fibroids tumoreve ovarian, nekrozë faqen fibroidnyh.

Nga ndërhyrjet e organeve për fibromë mitrës referohet vaginal myomectomy konservatore, laparaskopike apo qasje laparotomnoy. Gjatë operacionit prodhuar enucleation fibroidnyh nyje duke ruajtur në mitër. Kur vend submukoznoy nyje hysteroscopic myomectomy drejtuar pa prerje nëpërmjet channel optik hysteroscope fleksibël. Operacionet e organeve të mundshme janë gra zhvilloi planifikojnë shtatzëninë vijim.

Për teknikat e kirurgji radikale fibroids mitrës përfshijnë hysterectomy - një hysterectomy plotë. Hysterectomy mund të kryhet përmes vaginës, laparaskopike apo qasje të hapur dhe pacientët e treguara nuk planifikojnë të lindjes.

Metodat moderne të trajtimit të fibroids mitrës është arterie mitrës embolization. Si rezultat, mbyllje endovaskulare e enëve të gjakut, ushqyese fibër mitrës rrjedhjen e gjakut është i bllokuar dhe ndalon rritjen e tumorit faqe. Embolization e fibroids mitrës është një teknikë minimalisht agresive dhe shumë efektive.

Në disa raste, trajtimi i fibroids mitrës duke përdorur larguarit ultratingull (FUS) - "avullimit" njësi ultratinguj frekuencë të lartë të kontrolluara nga MRI.

Komplikimet dhe prognozë të fibromë mitrës

Rritja e fibroids mitrës mund të shoqërohet me rrotullim rrjedhin nyje nyje nekrozë (shpesh submucous ose intersticiale) hemorragji. Këmbët rrotullim fibromë shkon në klinikë "bark akute". Në nekrozë, dhimbje, ethe, dhimbje dhe njësi zbutje.

Probabiliteti i transformimit malinje e fibroids mitrës është shumë i vogël dhe nuk kalon 1%. Kur shprehu gjakderdhje fibromë mitrës është zhvillimi i anemisë.

Komplikimet që lidhen me trajtimin kirurgjik të fibroids mitrës përfshijnë infeksionin postoperativ, gjakderdhje, spaykoobrazovaniya në legen, arsimi synechiae intrauterine.

Shtatzënia pas myomectomy konservatore ndodh në 40-60% të pacientëve. Gjithashtu organ i ndërhyrjeve nuk përjashton zhvillimin e nyjeve të reja fibroidnyh.

Parandalimi i fibroids mitrës

Metodat specifike të parandalimit të fibroids mitrës nuk ekziston. Mirëpo, përjashtimi i faktorëve të provokuar (aborti, kontracepsioni pranimit pakontrolluar, inflamacion kronik, sëmundjet extragenital, etj) mund të zvogëlojë gjasat e sëmundjeve të fibroids mitrës.

Një mënyrë efektive për të parandaluar fibroids mitrës është vizita të rregullta tek gjinekologu dhe kalimin e ultrazërit.