Fibromë Oral


  • Shenjat e fibromë oral
  • Llojet e fibroids gojë
  • Diagnoza e fibromë oral
  • Trajtimi i fibromë oral

Së bashku me lytha, lipoma, mitrës, nevus fibromë dhe myxoma është një tumor beninje e zgavrën me gojë. Më shpesh kjo ndodh në fëmijët 6 deri në 15 vjet. Arsyet për formimin fibromë stomatologji oral klinik i referohet faktorë traumatike dhe nxitëse gjithashtu vërejti predispozitë gjenetike. Mjaft shpesh një histori e pacientëve me fibra me gojë zgavër, rezulton i paraprin pamjen e prikusyvanie rregullt njëjta zonë e indeve të buta të kavitetit oral. Për të provokuar shfaqjen e fibroids faktorë përfshijnë lëndim mukozale si një avantazh të mprehtë dhëmb, proteza dobët fikse ose kurorën; inflamacion kronik i gojës (malcim nullesh, stomatit, periodontitis, glossitis dhe t. n.)

Shenjat e fibromë oral

Fibromë Oral duket ngrihet mbi sipërfaqen e përgjithshëm të arsimit të mukozës me një bazë të gjerë ose kërcell. Kjo është pa dhimbje, ka një formë gjysmësferike dhe i mbuluar me mukozës rozë normale. Sipërfaqja e fibromë gojë dhe të qetë, lyth ndryshe, pa outgrowths. Çdo ndryshim në fibroids mukozës zakonisht nuk respektohen. Në raste të rralla, vërejtur gjatë ulceration tumorit. Ajo është pranimi i mundshëm i infektimit me zhvillimin e manifestimeve inflamatore: skuqje, ënjtje, dhimbje në fibromë. Për fibromë me gojë në mënyrë tipike rritja e ngadaltë në madhësi. Nëse fibromë sfidon lëndim, madhësia e saj mund të jetë e qëndrueshme për një kohë të gjatë. Në trauma të vazhdueshme mund degjenerim i keq i tumoreve.


Llojet e fibroids gojë

Fibromë i ngushtë me gojë ka një cilësi të dendura, për shkak të faktit se ajo përbëhet prej fibrave trashë lidhës që përmbajnë një numër të vogël të cores dhe afër ngjitur me njëri-tjetrin. Zakonisht është e fortë në qiell dhe mishrat.

Fibromë butë ka një cilësi të butë, sepse formuara fibrave hollë rregulluar lirshëm lidhës me një numër të madh të cores. Lokalizimi i shpeshtë fibromë butë gojë - gjuha mukusit dhe cheeks. Në gjuhën e mukozës dhe katin e tumoreve të gojës janë nganjëherë gjenden të përziera -. Fibrohemanhioma, fibrolipomu dhe t N.

Fibromë i acarim është tumor i vërtetë, dhe është rezultat i reaktive karakter hyperplasia zhvillohet në përgjigje të faktorëve kronike irrituese mekanike apo kimike. Ky është lloji më i zakonshëm i fibromë gojë. Acarim fibromë e mukozës duket si papules trëndafili. Me rritjen që ajo është transformuar në një formë të rrumbullakët nyjë të duhur të ngushtë. Ri-lëndimit mund të shkaktojë tuberosity në sipërfaqen e arsimit dhe plagë të tij.

Fibromas simetrike janë formuar në piktorët e treta në sipërfaqen qëellzore e mishit të dhëmbëve. Ata kanë një cilësi të dendur dhe bobovydnuyu formë. Këto struktura nuk janë të vërteta fibromë rritje e jashtëzakonshme gojë dhe gingivash janë të shoqëruara me dhëmbëza.

Fibromë oral Dolchataya është sipërfaqe e ndryshme dhe i pabarabartë që rezulton nga hyperplasia reaktive e indeve çamçakëz gjatë lëndimit kronike protezë e saj të lëvizshëm.

Epulisom fijor. Ky titull është fibromë oral, të lokalizuara në mishrat. Zakonisht karakterizohet me cilësi të dendur dhe rritje shumë të ngadaltë.

Diagnoza e fibromë oral

Fibromë tipik klinik oral në shumicën e rasteve lejon dentisti për të diagnostikuar në bazë të inspektimit dhe prekje të arsimit. Për të përcaktuar thellësinë e bazave mbirjes fibromë në indet themelore mund të kryejë një ultratinguj. Në raste rralla, zakonisht në prani të ulcerat dhe ndryshimeve inflamatore në fibromë treguar arsimimin biopsi. Fibromë oral më histology bërë pas largimit të tij.

Pika e rëndësishme është për të diagnostikuar arsimit fibroids faktor shkakor gojën. Për këtë qëllim, një ekzaminim i plotë dentar për qëllim zbulimin e sëmundjeve inflamatore të zgavër oral, radiografi ose radioviziohrafiya, kryhet ortopantomogramma dhe parodontohramma. Pacientët me protezat duhet të konsultoheni me një dentisti, pedikyrist për të përjashtuar efektin traumatike e protezave në indet e gojës.

Diagnoza diferenciale e fibroids duhet të bëhet me lipomas, papilomat, lythat epulisom ndryshme strukturën, neurinoma dhe kështu me radhë. Me lokalizimin e fibroids gjuhës me gojë që kryen diferencimin e saj nga tumoret beninje të tjera dhe gjuhë të folurit kancer.

Trajtimi i fibromë oral

Trajtim më efektive për fibroids është prerje e saj oral kirurgjikale, të cilat mund të prodhohen me një lazer apo metodën radio-valë. Fibromë e zgavrën e me gojë për të hequr këmbën me këmbë dy seksione në kufi. Fiber bazuar excised së bashku me okaymlyayuschym bazë ose prerje arcuate. Largimi i fibroids mbi buzët e kuqe rim prodhojë një prerje pingul të fibrave muskulore rrethore e gojës pasazh. Në fibromë oral i madh për të parandaluar deformim i mukusit prodhimin e patches mbylljes lënë pas heqjes tumor defekt. Përplasje të prerë nga një V-formë të prerë nga pëlhura aty pranë.