Fibromë Ovarian


  • Shkaqet e fibromë ovarian
  • Simptomet e fibromë ovarian
  • Diagnoza e fibromë ovarian
  • Trajtimi i fibromë ovarian
  • Parashikimi dhe parandalimi i fibromë ovarian

Në gjinekologji fibromë ndodh në 10% të rasteve të tumoreve beninje të mjedisit vezore; mund të ngritën që nga pubertetit, por shpesh zhvillon në mes premenopausal dhe postmenopausal (40 - 60). 

Fibromë Ovarian është një raund ose ovoydnoy edukim me sipërfaqe të barabartë ose me gunga, madhësia e të cilit mund të arrijnë 10-12 cm Në prania e fibromë ovarian psevdopolostey qëndrueshmëri mund të jetë i ngushtë elastike, kur shprehu Library -. Butë, me depozitimin e kripërave të kalciumit - vështirë. Fibromë i vezores, zakonisht e njëanshme dhe të lëvizjes, si ka këmbën.

Ovarian fibromë qethje - të bardhë ose të bardha-gri, zakonisht anijet e varfër, ekzistenca afatgjatë e një tumori në zemër të saj mund të ndodhë vatra ishemike të nekrozë, hemorragji, ndryshimet dehenerativnymy kanë kafe-kuqe ngjyrë. Histologjikisht, tumor përbëhet nga tufa e qelizave gisht e indeve lidhës, janë të ndërthurura në drejtime të ndryshme, qelizat edemë janë formë yjor.


Ka dy forma të fibromë ovarian: othranychennuyu (tumor ka një kapsulë të dallueshme që ndan atë nga indet e vezoreve) dhe përhapur (vezore mjaft i impresionuar). Fabrics fibromë ovarian shpesh i fryrë dhe mund të përmbajnë cysts. Ovarian fibromë - tumor medlennorastuschye, por ndryshimet degjenerative në indet mund të përshpejtojnë rritjen e saj. Rritja e aktivitetit mitotike e kufirit tumorit është konsideruar si ka potencial të ulët malinje.

Fibromë Madhësia e vogël zakonisht nuk ka efekt në funksion ovarian, dhe nuk e pengon fillimin e shtatzënisë. Hipertsellyulyarnaya (celular) fibromë i vezores është në gjendje të përsëritet, veçanërisht në rastin e dëmtimit të kapsulës gjatë operacionit. Nga ndërlikimet e fibromë ovarian përfshijnë këmbët rrotullim, nekrozë, hemorragji, acarohet tumorit, probabilitetin e keqdashje.

Shkaqet e fibromë ovarian

Shkaqet e fibromë ovarian nuk është e sigurt, por mund të jetë një faktor rreziku për sfond të dobët premorbid e pacientit, duke përfshirë patologjinë endokrin (funksionet menstruale dhe riprodhuese), mbrojtjes imunitar reduktuar, dhe inflamacion të vezoreve (adnexitises, oofority).

Fibromë i vezores mund të kombinohet me kancer të mitrës, kist ovarian dhe më shumë të ngjarë që të ketë ato faktorë të përbashkët etiologjik të zhvillimit.

Simptomet e fibromë ovarian

Për shuma të vogla fibromë (3 cm) dhe mbajtjen e manifestimeve klinike të funksionit ovarian mund të mos jetë në dispozicion për një kohë të gjatë. Me rritjen e tumoreve të zhvillojnë shenja sindromi Meyhsa (ascites, anemi, pleurit), manifestohet fryrje të barkut, dhimbje, gulçim, dobësi të përgjithshme dhe lodhje, takikardi.

Ascites - një simptomë e shpeshtë e fibroids përzgjedhje ovarian transudate ndodh kur tumor në zgavrën e barkut. Hydrothorax për shkak të goditur ascites diafragmë shkak çarë nga zgavrën e barkut në pleural. Në disa raste, fibromë ovarian mund të shoqërohet polyserozytom dhe cachexia (degjenerim zakonisht malinje tumor). Ashpërsia e sëmundjes përcaktuar kryesisht nga ngjeshja lëngshme të organeve fqinje, veçanërisht në polyserozyte.

Simptomat e irritimit peritoneal të shfaqet në hemorragji dhe nekroza në vezore fybrome, si dhe rrotullim rrjedhin tumor.

Cikli menstrual zakonisht nuk është i shqetësuar. Kur kombinohet me sëmundje të tjera fibromë ovarian gjenitale foto klinike të karakterizuar nga një kombinim i simptomave, të tilla si të paturit e fibroids mitrës mund të bashkohen menometroragia.

Diagnoza e fibromë ovarian

Fibromë i vezores për periudha të gjata asimptomatike dhe mund të zbulohen rastësisht në hetimin ose kirurgji për sëmundjen e dytë.

Diagnoza e fibromë ovarian është e mundur në bazë të manifestimeve klinike në dispozicion, shqyrton gjinekologu me një studim të detyrueshëm dy duar; diagnostifikimi laboratorike (numërimin e gjakut, shënuesit tumor CA-125, jo 4); Metodat instrumentale (ultratinguj, MRI, CT legenit) dhe studimet histologjike të indeve të hequr tumor.

Në ekzaminim gjinekologjik mund të përcaktojë praninë e krah apo në fund të arsimit të kancerit, me një sipërfaqe të lëmuar ose me gunga, të dendur, cilësi nganjëherë shkëmbor, të luajtshme dhe pa dhimbje.

Ultratingull diagnostike zbulon raund FTC ose formimin ovale që ka edhe konturet e qarta, mundësisht me një strukturë homogjene ehopozitivnoho, të mesme (të ulët) echogenicity, ndonjëherë ehonehativnymy përfshirjen. Kur zakonisht nuk anijet TSDK visualized që përcakton avascular ovarian fibromë.

Në diagnozën e MRI ovarian fibromë dhe ndjeshmëri CT dhe specifikat ultrazërit të barabartë. Mbante birë pleural dhe birë e zgavrën e barkut me Citologjia marrë transudate. Në përcaktimin e diagnozës së fibromë ovarian është një ekzaminim histologjik i indeve të tumoreve të hequra pas një laparoscopy diagnostike.

Diagnoza diferenciale e fibromë ovarian shpenzojnë me subserous nyjen miomes i mitrës, cystoma ovarian, kanceri ovarian metastatic, cysts ovarian folikulare, corpus luteum kist.

Trajtimi i fibromë ovarian

Konservatore trajtim (mjekësor) i fibromë ovarian nuk është bërë, është e detyrueshme që të heqjes kirurgjikale të tumorit. Vëllimi i kirurgjisë dhe natyra e qasjes së përcaktuar nga madhësia e tumorit, mosha e pacientit, si vezore të dytë dhe të mitrës, ekzistuese bashkë-morbidities.

Gratë e reja me fibromë ovarian madhësi të vogël heqjen e kufizuar laparaskopike (vyluschivanie) e tumorit me ruajtjen e funksioneve menstruale dhe gjenerues. Në gratë premenopausal moshës këshillueshme për të hequr shtojca, me lezionet bilaterale të ovarian përpiqemi për të mbajtur një prej tyre.

Parashikimi dhe parandalimi i fibromë ovarian

Moti ovarian fibromë - gjasat e favorshme e keqdashje është 1%. Shtatzënia mund të planifikohet vetëm pas përfundimit të rehabilitimit.

Nuk ka mënyra të veçanta për të parandaluar fibromë ovarian; duhet të jetë të paktën 1 herë në vit për të vizituar një gjinekolog dhe mban ultratinguj legenit për zbulimin në kohë të sëmundjes.