Fitodermatit


  • Shkaqet e fitodermatita
  • Simptomat fitodermatita
  • Diagnoza fitodermatita
  • Trajtimi fitodermatita

Shfaqja fitodermatita mund të jetë për shkak të efekteve mbi gjethet e bimëve lëng lëkurë të lëshuar dhe rrjedh, si dhe polen helmues. Për bimët që janë shkaktuar më shpesh fitodermatit përfshijnë: zhabinë, pastinak lope, fraxinella bardhë, aguliçe, qumështore, acaroj, pemë tymi, shqirë dhe plagë të tjera të lëkurës vërejtur pas pushimi në livadh bar, duke ecur mjedisin e barit të lartë ose zbathur. Ata mund të jetë masive, për shembull, kur grasslands. Në dermatologji njohur rastet e punëtorëve pamja fitodermatita në prodhimin e mobiljeve të lidhur me lloje të caktuara të sofër.

Shkaqet e fitodermatita

Çfarë substancë gjendet në bimët mund të ketë më irrituese e lëkurës së një personi, toksike, nxites dhe efekt photosensitizing. Efektet irrituese dhe toksike të çojë në zhvillimin e një dermatit kontakti të thjeshtë, manifestimet e cila ndodhë në kontaktin e parë me të uzinës.


Njerëzit të prirur ndaj sëmundjeve alergjike si astma, dermatit atopic, ethe hay, rinitit alergjike, janë më të prirur për shfaqjen fitodermatita shkaktuar nga sensibilizimit me veprim të përsëritur në lëkurë jashtë bimët substancave. Në raste të tilla sëmundje zhvillon llojin e kontakt dermatit alergjik.

Disa substanca janë bimë photosensitizer. Ata goditi lëkurë rrit ndjeshmërinë e saj ndaj rrezatimit ultravjollcë, duke rezultuar në ekspozimin madje shkurtër në rrezet e diellit të çojë në zhvillimin e dermatit diellore.

Simptomat fitodermatita

Sipërfaqja e kufizuar Fitodermatit mund të tregojnë skuqje përhapur, veçmas patches eritematoz, blisters, flluska të vogla (fshikëza) dhe vezikulave mëdha (bullae). Shpesh lezione të lëkurës ngjan djegiet e shkaktuara nga ekspozimi kimike. Fitodermatit më pak e zakonshme e lezioneve necrotic lëkurës, e karakterizuar nga formimi i erozionet dhe ulcerat.

Kur ndryshimet fitodermatit inflamator të ekspozuar lëkurën menjëherë ra në kontakt me të uzinës apo substanca vydelyaemymy ato. Shpesh ky kist, këmbët, gjunjët, të paktën - hips, fytyrë dhe stomak. Shumë e lezioneve mund të jetë formë lineare, asimetrike dhe i çuditshëm. Zakonisht ato janë dorëzuar të pacientit shprehur siklet si djegie, kruarje apo dhimbje.

Elementet Dozvolyayuchys fitodermatita mund të lënë prapa një hyperpigmentation mjaftueshme përkohshme ose të qëndrueshme. Ndryshimet e thella nekrotike të lëkurës, ndikojnë jo vetëm epidermë, dermis e por edhe të çojë në dhëmbëza.

Kur thithjen e impiantit alergeneve nëpërmjet lëkurës, veçanërisht kur ajo është e dëmtuar, inhalimi i pluhurit apo të thata bimë lule polen për fitodermatita simptoma mund të bashkohet conjunctivitis alergjik dhe rinitit, sindromi bronchospasmodic, bronkit alergjik, toksykodermiya. Në disa raste, reagimet e mundshme të rënda alergjike, sindromi Stevens-Johnson, sindroma Lyell-së, shoku anafilaktik.

Diagnoza fitodermatita

Fitodermatita tipike klinike dhe marrëdhëniet e tij me bimët e tij të ndikojë në shumicën e rasteve të lejojë dermatolog diagnostikuar në shqyrtimin e parë të lezioneve. Përveç kësaj është e mundur të dermatoscopy, vendosjen e testeve alergjike të lëkurës me alergeneve të ndryshme bimore, të infeksionit me skuqje të lëkurës - të provimit bakteriologjik i përzgjedhjeve të tyre.

Fitodermatit duhet të dallojnë nga toksykodermiya, koshere, pezmatim i lëkurës Zanafilla e dytë, pruritus.

Trajtimi fitodermatita

Pika kryesore e terapisë është për të eleminuar faktorin fitodermatita quajtur atë - bimët dhe lulet nga Kotorrit kontaktuar pacientin. Nëse photosensitivity duhet të shmangin ekspozimin ndaj prekura rrezeve UV lëkurës, të dy (p.sh., shtretër për rrezitje) me origjinë natyrale dhe artificiale.

Trajtimi fitodermatita prodhuar kryesisht në nivel lokal. Aplikoni drogë anti-inflamator ne forme pudre, locione dhe suspensioneve tronditur, melhemrave me kortikosteroide "oksykort", "Sinoflan", "Lorynden" etj Nëse fitodermatit ka alergji, antihistaminet pranimin e kërkuar (fenkarol, diazolin, loratadine, desloratadine). Simptoma të rënda janë tregues subjektiv qetësues për terapi.