Phlebitis


 • Klasifikimi i phlebitis
 • Shkaqet e phlebitis
 • Simptomet e phlebitis
 • Komplikimet phlebitis
 • Trajtimi i phlebitis
 • Parandalimi i phlebitis

Phlebitis - inflamacionit akut ose kronik i murit venoz. Mund të zhvillohet si rezultat i faktorëve të ndryshëm, megjithatë, është shpesh një komplikacion i venave me variçe të ekstremiteteve të ulëta. Sëmundje rrallë ndodh në izolim. Ndryshimet në inflamacion venoz mur zakonisht të çojë në mpiksjen e gjakut dhe phlebitis në thrombophlebitis tranzicionit.

Klasifikimi i phlebitis

Për lokalizimin e inflamacionit në mur deje:


 • Peryflebit - phlebitis e lezionit primar te skeletit te jashtem te vena. Në mënyrë tipike, zhvillimin përhapjen e inflamacion të indeve përreth në venë mur.
 • Endoflebit - phlebitis e lezionit primar të rreshtim brendshme te vena. Nuk është si rezultat i dëmtimit të shell lëndimit brendshëm venoze ose venë. Arsyeja mund të jetë catheterization endoflebita venë apo qëndrim të gjatë në gjilpërë në futjen venë pikoj e drogave të ndryshme. Endoflebit është një nga efektet anësore me zgjidhje intravenoz hypertonic.
 • Panflebit - phlebitis me dëmtim të të gjitha predha venë.

Klasifikimi etiologjik:

 • Phlebitis alergjik. Nuk është një rezultat i një reaksion alergjik. Të prirur për kurs kronike beninje.
 • Phlebitis dhimbje. Ajo ndikon në gjymtyrët më të ulët. Zakonisht zhvillohet pas lindjes. Është akute. I shoqëruar nga dhimbje të forta.
 • Phlebitis migratore (thrombophlebitis migratore). Shpesh ndodh në meshkuj të rinj. Procesi i përfshirë venat sipërfaqësore të ekstremiteteve të sipërme dhe të poshtme. I shoqëruar sëmundje arterial. Të prirur për kurs korrente afatgjatë.
 • Phlebitis cerebrale. Ajo ndikon në enët e trurit. Zakonisht zhvillohet si rezultat i infeksionit.
 • Pylephlebitis - inflamacion i damaret jakë. Ka komplikime të inflamacionit në bark.
 • Phlebitis origjinë infektive mund të zhvillohet në çdo zonë të trupit.

Shkaqet e phlebitis

Shumica phlebitis e gjymtyrëve të poshtme të ndodhë me venat me variçe. Vendi i dytë është marrë me përhapjen e phlebitis, i cili është një ndërlikim i një abscesi, plagë të infektuar apo infeksion. Inflamacion venoz mur mund të shkaktohet nga patogjene të ndryshme, por më shpesh si një agjent infektiv vepron Streptococcus. Phlebitis mund të zhvillohet pas kimike djeg venë.

Në situata të caktuara, phlebitis shkaktuar artificialisht. Kështu trajtimi i venash veins modern Flebolohyya metodë e përdorur gjerësisht sclerotherapy, parimi i cili është i bazuar në futjen e një substance të veçantë venë që shkakton phlebitis pa mikrobe dhe pasuese muret lidhjes venë.

Simptomet e phlebitis

Në akut mënyrë sipërfaqësore phlebitis bëhet e dhimbshme, e tensionuar. Lëkurë mbi zonën e prekur është e kuqe, kompakt. Nuk është një hipertermia lokal. Nuk mund të jetë vija e kuqe përgjatë venat përflakur. Në disa raste, nuk ka ethe, dobësi të përgjithshme.

Për phlebitis kronike venat sipërfaqësore zbutur karakteristike pamje klinike, relapsing kurs me acarimin periodike.

Në akut phlebitis venë të thellë festohet hipertermia përgjithshme, dhimbje dhe ënjtje në fushën e inflamacionit. Lëkura e gjymtyrë e prekur bëhet e bardhë qumështi. Vula dhe skuqje e lëkurës është vërejtur. Në shumicën e rasteve të venë akute thellë phlebitis komplikuar nga formimin e clots gjakut dhe bëhet thrombophlebitis akute.

Phlebitis cerebrale manifestuar nga dhimbje koke, rrit presionin e gjakut, simptoma neurologjike. Kur penis phlebitis shfaqen dhimbje të mprehtë, penis bëhet cyanotic, shtohet.

Për pyleflebyt (damaret phlebitis jakë) model karakteristik të dehje të rënda septike. Gjendja e pacientit përkeqësohet, ka një dobësi, të vjella, dhimbje koke, cramping prerja dhimbje në kuadrantin e sipërm të djathtë, duke rritur verdhëz. Zhvilluar hekticheskaya ethe prolivnymy me të dridhura djersitje dhe mahnitëse. Ekziston rreziku i vdekjes. Një numër i pacientëve të venë phlebitis jakë bëhet kurs kronik dhe shkaqet e dështimit hepatike dhe renale.

Diagnostics e phlebitis kryer duke përdorur skanim i dyfishtë ose venat UZDG e ekstremiteteve të ulëta apo sipërfaqe të tjera në varësi të procesit të lokalizimit.

Komplikimet phlebitis

Si rezultat i phlebitis zakonisht zhvilluar thrombophlebitis. Ekziston rreziku i trombozës së venave të prekura. Thrombophlebitis thellë venë në periudhën akute mund të shkaktojë emboli pulmonare në periudhat e mëvonshme - shkaku i pamjaftueshmërisë kronike deje. Nëse ekziston një rrezik i phlebitis komplikimeve infektive (lungë, celuliti).

Trajtimi i phlebitis

Kur phlebitis kryer terapi të plotë konservatore. Phlebitis venat sipërfaqësore në disa raste flebolohov trajtohen si pacientët e jashtëm. Në vende të tjera zakonisht phlebitis treguar shtrimin në spital.

Prekur gjymtyrë të qetë është e nevojshme, pozicion ngritur. Patient përshkruajnë barna që përmirësojnë të ushqyerit dhe të reduktuar mur viskozitetit të gjakut. A trajtim përgjithshëm dhe lokal anti-inflamator, procedura terapi. Pas lehtësim të acarimit akut të procesit kronike dhe phlebitis e gjymtyrëve të ulët rekomandojnë përdorimin e çorape compression ose FA SHAT elastike.

Parandalimi i phlebitis

Masat parandaluese të varet në vendndodhjen e phlebitis. Ju duhet të përmbahen në mënyrë rigoroze me rregullat e infusions intravenoze dhe injeksione, sëmundje në kohë pustular trajtojnë, inflamacion dhe plagë të lehta. Pacientët me venat me variçe të ekstremiteteve të ulëta duhet të ndjekin rekomandimet e mjekut tuaj.