Folliculitis


  • Shkaqet e folliculitis
  • Simptomet e folliculitis
  • Diagnoza e folliculitis
  • Folliculitis Trajtimi

Së bashku me Kirurgjisë, sikos, streptoderma impetigo streptokoksike dhe folliculitis referohet sëmundjeve të lëkurës purulent (pyoderma), prevalenca e cila mbrojtja e popullsisë është 40%. Në vendet tropikale incidenca e folliculitis lart, sepse klima nxit infeksionin. Incidenca e lartë ka qenë edhe në mesin e seksioneve të pafavorizuara të popullsisë që jeton në kushte johigjienik.

Në disa raste, folliculitis fillon me ostyofollykulyt - inflamacion sipërfaqësore e gjëndër e flokëve, emocionuese vetëm gojën. Përhapja e mëtejshme e infeksionit në thellësinë e transformimit të shkaktojë gjëndër në ostyofollykulyt folliculitis.

Shkaqet e folliculitis


Agjentë infektive që shkaktojnë folliculitis, në shumicën e rasteve bakteret, kryesisht Staphylococcus aureus. Folliculitis ndodh psevdomonadamy duhur, agjent shkaktar i sifilisit, gonorre dhe bakteret e tjera. Shkaku i sëmundjes mund të jetë lezione fungale të lëkurës (kërpudhave të gjinisë Candida dhe Pityrosporum, dermatofiteve), viruset (molluscum contagiosum, i thjeshtë dhe herpes zoster) dhe parazitëve (të tilla si marimangat që shkaktojnë demodicosis). Sipas etiologjisë së infeksionit Dermatologji Klinike e dallon bakteriale, fungale, virale, dhe folliculitis parazitare frëngjyzak.

Depërtimi në infeksion gjëndër e flokëve ndodh përmes lezione të vogla të lëkurës, scratches, zhvoshkje, abrasions, thith. Rritja gjasat e infektimit tek njerëzit që vuajnë nga dermatoses itchy (ekzema, prurigo, dermatit atopic, kontakt dermatit alergjik, pezmatim i lëkurës Duhring) dhe në këtë drejtim vazhdimisht raschesyvayuschimy lëkurën e tij, si dhe njerëzit që vuajnë nga djersitja e tepruar.

Dobësimi i mbrojtjeve dhe pengesë funksionin e trupit të lëkurës lehtëson depërtimit në infektimit gjëndër e flokëve dhe zhvillimin e folliculitis. Prandaj, faktorët që kontribuon në infeksionet, përfshijnë diabet dhe mangësitë e ndryshme imunitar, HIV, kushtet që lidhen me sëmundje të zgjatur apo terapi imunosupresive. Përdorimi i zgjatur i kortikosteroideve lëkurës ulur imunitetin lokal dhe mund të kontribuojë në zhvillimin e folliculitis. Reduktimi vetitë mbrojtëse të lëkurës ndodh në ndikimin afatgjatë të kimikateve të ndryshme, vajguri, lubrifikantë, vajrat e saj industriale. Me daljen e këtyre folliculitis lidhur profesionale në mekanikë, traktor, vaj.

Simptomet e folliculitis

Folliculitis fillon me skuqje dhe infiltrimit në gjëndër e flokëve. Pastaj formuar mbushur flokët vellus puçërr me qelb tapered me përmbajtje purulent në qendër. Pas zbulimi dhe lirimin e qelb formuar një plagë të vogël, të mbuluar me kore të përgjakshme-purulent. Çdo dëmtim të gjithë gjëndër pas shkarkimit crusting e lëkurës është e hyperpigmentation ose mbresë. Një folliculitis sipërfaqësore mund të zgjidhet pa lënë pas asnjë gjurmë. Zhvillimi dhe zgjidhja e inflamacionit të një gjëndër merr deri në 1 javë.

Më të folliculitis është i shumëfishtë në natyrë. Elementet e saj janë të vendosura në zonat me flokë të lëkurës, në fytyrë, kokë, në sqetull, ijë, këmbët (shumica gra depiliruyuschih hip dhe kofshë). I nxituar i shoqëruar nga dhimbje dhe kruarje e shkallë të ndryshme. Në mungesë të trajtimit dhe masave higjienike korrekte folliculitis është e komplikuar nga zhvillimi i vlon, xhevairi, Kirurgjisë, absces, cellulitis.

Folliculitis streptokoksike zakonisht ndodh në zonat e rritjes flokëve të kreshtë, më shpesh lëkurën rreth mjekër dhe gojës. Kjo ndodh kryesisht në meshkujt që i rruajnë mjekrrat dhe mustaqet e tyre. Ajo mund të jetë i komplikuar nga zhvillimi i sikos.

Psevdomonadnoy folliculitis është quajtur gjerësisht "Vaskë nxehtë folliculitis" sepse në shumicën e rasteve nuk ka pas bërë një dush të nxehtë me klorinimit pamjaftueshme e ujit. Shpesh zhvillon në pacientët që i nënshtrohen terapisë me antibiotikë për puçrra fytyre. Reflektuar klinikisht në një forcim të mprehta të puçrra fytyre, dukuri e qimet e fytyrës dhe e sipërme të trupit përshkuar pustules.

Folliculitis frëngjyzak (Syphiloderm Uhrevidnyy) zhvillon në sifilizi dytësor, i shoqëruar nga alopecia nerubtsovoy rritjen zonën e mjekrës dhe të mustaqeve, dhe kokës.

Folliculitis Gonorrheal është një ndërlikim i nelechennoy të gjatë që vërshon dhe gonorrea. Lokalizimi i preferuar - lëkurë e perineum të femrave dhe prepucit në meshkuj.

Candida folliculitis vërejtur kryesisht në vendosjen e dressings permbylles ne-krevat pacientët dhe gjatë etheve të zgjatur.

Dermatophyte folliculitis karakterizuar nga fillimi i ndryshimeve inflamatore të sipërfaqes së shtresës brirë e epidermë. Procesi pastaj gradualisht kap gjëndër e flokëve dhe bosht. Mund të sillen në nga trihofitii dhe favusa, duke lënë dhëmbëza.

Herpetike folliculitis Formimi i ndryshëm nga fshikëza në gojën e të follicles flokët. Ka mbi lëkurën e mjekrës dhe trekëndësh nasolabial më shpesh në meshkuj.

Folliculitis shkaktuar nga Demodex, skuqje duket për të formuar gojën e flokëve follicles pustules karakteristike rreth cili shënuar pityriasis lëkurë.

Impetigo Bokharta - Një tjetër mundësi folliculitis. Ai zhvillon kur tretje të lëkurës. Më e zakonshme në trajtimin e hyperhidrosis ose për shkak të kompresë të ngrohjes.

Diagnoza e folliculitis

Provimet për folliculitis të dyshuar për qëllim hetimin e gjëndër e flokëve; përcaktimin patogjen, duke shkaktuar inflamacion; Përjashtimi i etiologji të veçantë të sëmundjes (sifilizin, gonorrenë); identifikojnë comorbidities që kontribuojnë në zhvillimin e infeksionit.

Dermatolog konsultimi nën skuqje shqyrtues dhe dermatoscopy, e cila ndihmon mjeku të përcaktojë thellësinë e shkatërrimit të gjëndër. Një mikroskopi gardh ndarë pustules dhe hulumtim bakteriologjik mbjellëse mbi kërpudhave dhe treponem zbehtë. Për të përjashtuar gonorrea dhe sifilizi kryer diagnoza PCR dhe RPR-test. Nëse është e nevojshme, pacienti është caktuar immunogram, sheqerit në gjak dhe teste të tjera.

Në diagnozën e folliculitis dallojnë nga ostyofollykulyt, frinodermy, perifollikulita Hoffmann, abrasions, uzlovatokistoznymi fytyre, impetigo streptokoksike, rozë pushim dërdëllitje, toksykodermiya mjekësore.

Folliculitis Trajtimi

Trajtimi i folliculitis duhet të takohen etiologjinë e saj. Në gjenezën bakteriale folliculitis përshkruajnë ointments me antibiotikë, fungale - antifungals, trajtimi i folliculitis herpetike shpenzojnë Acyclovir.

Në fillim të sëmundjes është trajtim mjaft i ditës i lezioneve dhe zgjidhjeve të trajtimit e ngjyra anilinë (fukartsinom, e gjelbër të shkëlqyer, metilen blu). Për të parandaluar përhapjen e infeksionit të lëkurës të shëndetshme të prodhuar salicylic e tyre të përpunimit ose alkool borik. Aplikuar përveç kësaj UVR.

Rastet e rënda folliculitis korrente natyrisht kërkojnë terapi sistemike. Kur Staph brenda në gjëndër e përshkruar cephalexin, erythromycin dikloksatsillin. Trajtimi i psevdomonadnoy rënda folliculitis shpenzojnë Ciprofloxacin. Kur Candida gjëndër përdorur flukonazolin, dhe itrakonazoli, i dermatophyte - Terbinafine. Njëkohësisht kryerjen terapi me diabet mellitus njëkohshëm ose imunitetit.