Hyperkeratosis folikulare


  • Manifestime të hyperkeratosis folikulare
  • Shkaqet e hyperkeratosis folikulare
  • Diagnoza e hyperkeratosis folikulare
  • Trajtimi i hyperkeratosis folikulare

Gjatë hyperkeratosis kuptojnë ndryshimet patologjike për shkak të trashje të tepërt të epidermë corneum shtresë e sipërme e saj. Peshore Sipërfaqja brirë të epidermë zakonisht përmbajnë një sasi të caktuar të keratin proteinave dhe zhvishem nga lëkurë. Vonesa sluschyvanyya pjata me brirë apo formimin Enhanced e keratin në to (si rezultat i acarim të vazhdueshëm të lëkurës ose kequshqyerja) të çojë në zhvillimin e hyperkeratosis.

Manifestime të hyperkeratosis folikulare

Një lloj i hyperkeratosis lëkurës folikulare hyperkeratosis është. Simptomat e saj tipike janë të përafërt, të lëkurës përafërt, pimples të vogla të kuqërremta, skuqjen, "gunga patë" në krahët dhe kofshët.


I ndotur elemente folikulare hyperkeratosis në - të vogla, të dendura, nodules shipovidno në bazë të gjëndër e flokëve. Rreth element formuar rim kuq. Lokalizimi normale e lezioneve: në duar - në anën e pasme dhe të sipërfaqeve të hips - në sipërfaqet anësore dhe përparme të mollaqe. Në formën e përgjithësuar e hyperkeratosis folikulare vërejtur humbjen e madhe e trungu dhe muskul zgjatues sipërfaqet e gjymtyrë.

Nodules folikulare dhe pllaka madhësisë së një kokë ndeshje shumë vite mund të qëndrojnë në një dhe të njëjtën zonë. Lëkurës është i përafërt, i përafërt në të prekur, ajo shpesh është krahasuar me "patë" ose "bretkocë" lëkurë.

Shkaqet e hyperkeratosis folikulare

Hyperkeratosis folikulare është shkaktuar nga bllokimi i ngushticën e peshore me brirë gjëndër dhe inflamacion të saj. Në rast të sëmundjes rolin e rëndësishëm të luajtur nga predispozicion gjenetik, hypovitaminosis A dhe C.

  • Mungesa e vitaminës A shkaku i folikulare tipit hyperkeratosis I. Qafën e gjëndër e flokëve është e rrethuar shipovidno nodules dhe pllaka. Lëkura në mollaqe, bërryla dhe gjunjë, sipërfaqet muskul zgjatues e duart dhe këmbët bëhet e thatë, i përafërt, pa yndyrë, i përafërt. Kur ju prek kjo ngjan letër zmerile.
  • Mangësi vitaminë C shkakton llojin folikulare hyperkeratosis II. Straits bllokuar pigment gjëndër e flokëve apo gjak. Zona e prekur e muskul zgjatues bark dhe kofshë. Njolla hemorragjike vërejtur në mangësi të natyrës së vitaminave C dhe K.

Hyperkeratosis folikulare shpesh ndodh në fëmijëri dhe adoleshencë dhe moshë kundër trupit sfond allergization. Pacientët mund të shqetësojnë kruarje të lehta, por shpesh ata kërkojnë trajtim për shkak të bezdi kozmetike.

Pacientët e rritur ndonjëherë vërejtur lezione të lëkurës të fshehtë, që vazhdon për një kohë të gjatë.

Diagnoza e hyperkeratosis folikulare

Diagnoza e folikulare dermatolog vënë hyperkeratosis është zakonisht i bazuar në një ekzaminim të kujdesshëm të lëkurës, pa diagnostifikim speciale laboratorike. Në hyperkeratosis folikulare elemente fytyrë duhet të dallohen nga aknet: në rastin e parë ata janë të thatë, i përafërt, të vogla dhe të barabartë në madhësi.  

Trajtimi i hyperkeratosis folikulare

Hyperkeratosis folikulare është një sëmundje kronike dhe kuruar atë plotësisht sot, për fat të keq, e pamundur. Megjithatë, në disa raste, hyperkeratosis folikulare është manifestimi i simptomave të organeve të brendshme. Prandaj, trajtimi kërkon mjek konsultimit paraprak, endokrinolog dhe dermatolog.

Motivi kryesor i kërkojnë kujdes mjekësor për pacientët me hyperkeratosis folikulare është një shqetësim i vërtetë kozmetike si subjektiv mirëqenia janë zakonisht nuk preken. Manifestimet e keratosis folikulare mund regres të tyre në moshën e rritur.

Çdo efekt mekanik (fërkimi nga veshje të shtrënguar, scratches) dhe përpjekjet për të vetë-trajtimin me scrubs dhe peels trupit të shkaktojë vetëm përkeqësim.  

Aplikimi retinë-A me tretinoin (vitaminë A analoge) ofron vetëm një efekt të përkohshëm dhe shpesh çon në irritations lëkurës.

Me përdorim të përditshëm të krem ​​12% ose locion LacHydrin, që përmban acid laktik, moisturize dhe zbutur lëkurën, përmirësojnë gjendjen e saj strukturore.

Agjentët Topical steroidal (lokale) përdoren për heqjen e kurseve të vogël inflamacionit dhe të reduktuar shumë elemente skuqje hyperkeratosis folikulare.

Përdorimi i emollients kozmetike (përbërësit zhirovymy) zbut lëkurën, redukton acarim dhe përmirëson pamjen e saj, sidomos në dimër.

Lokalizuyuchys në zonat e hapura të trupit (të armëve, kofshët), hyperkeratosis folikulare paraqet defekt të dukshëm kozmetike. Shprehja e tij mund të bëhet një mekanizëm Lansimi për formimin e komplekseve, probleme psikologjike, siklet fizike. Mos qenë një kërcënim potencial për shëndetin e pacientit, hyperkeratosis folikulare, megjithatë, është i trashëguar.