Lëkurë Photoaging


 • Mekanizmi i photoaging
 • Photoaging Klinike
 • Shenja histologjike e photoaging
 • Parandalimi i photoaging
 • Zvogëlimin e photoaging
 • Alternative tan
 • Përfundim

Çështje aktuale parandaluar plakjen e parakohshme të lëkurës është tani në sytë e cosmetology mjekësore dhe dermatologji. Në varësi të arsyeve të dalluar plakjes natyrore të lëkurës, ndryshime hormonale të lidhura me moshën në trup gjatë menopauzës dhe plakjen e lëkurës të shkaktuara nga rrezatimi ultravjollcë (photoaging).  

Photoaging është i ndryshëm nga natyra laike e plakjes së lëkurës, e karakterizuar nga manifestimet e tij specifike biokimike, histologjike dhe klinike.

Në cosmetology fenomen photoaging (dëmtimi i lëkurës shkaktuar rrezet me diell) e njohur gjithashtu si termat "plakjen e parakohshme të lëkurës", "heliodermatit" "" dermatit actinic. "


Shenjat e photoaging e lëkurës që karakterizohet nga shenjat e plakjes natyrore dhe kontrast mosha, edhe pse të dyja këto procese mund të ndodhë në të njëjtën kohë. Megjithatë, për çdo lloj të plakjes së lëkurës karakterizohet nga simptomat e tij dalluese. Mekanizmat Pathogenetic e lëkurës photoaging mund të identifikojnë atë si një lloj i veçantë i dëmtimit të lëkurës të lidhur me diellit të tepërt (ndikimi diellor rrezatim).

Gratë moderne në modë në ndjekje të bukurisë dhe atraktivitetit priren veshja lëkurën e tyre i zjarrtë tan, i gjatë ndërsa nën rrezet e diell apo shtretër për rrezitje se sa të vë në dukje photoaging e tyre të lëkurës. Tregu është mjaft i ngopur Kozmetikë mjete të posaçme për të mbrojtur lëkurën nga rrezet e dëmshme UV dhe photoaging. Megjithatë, pavarësisht nga rritja e përgjithshme në jetëgjatësinë, zgjedhje të shëndetshme e jetesës dhe rekreacion nuk zvogëlojë tendencë për rritjen e incidencës së photoaging lëkurës, dhe këtë trend, sipas ekspertëve, është duke u bërë më të dukshme.

Mekanizmi i photoaging

Rrezet e diellit është e nevojshme për të gjithë jetën. Efektet e dobishme të diellit në lëkurë e pamohueshme. Por çdo gjë është e mirë në moderim. Tan, ekspozimi i tepruar i zgjatur në rrezet e diellit direkte, dhomë me diell abuzimi në mënyrë të pashmangshme çon në photoaging e lëkurës - procesin patologjike karakterizuar nga ndryshime të pafavorshme morfologjike në veshje e guaskës.

UV-A (UVA) është një ndarje e prindërve Enhanced qelizave epidermik të lëkurës - keratinocytes përfshira në cornification (keratinization) epidermë dhe freskinë e saj. Shkelja e diferencimit (zhvillim i qëndrueshëm) keratinocytes shkaktojë orohovenyyu pabarabartë dhe trashje e veshje e guaskës. Ndryshimet epidermë ndryshime të sjellë në shtresat e thella të lëkurës. Kështu, në dermis fillon një proces të quajtur "elastosis diellor" - është shkatërrimi i fibrave elastin (vula e tyre, të shkeljeve të strukturës, fragmentimit, gjarpërues, më pak), ka xhepat e inflamacionit kronik, bllokimet në kapilarët që çojnë për më tej ndryshimet në shtrat kapilar rrjedhjen e gjakut dhe pamja teleanhioektaziy.

Photoaging Klinike

Edhe pa qenë një specialist në dukje mund të dallohen lehtësisht lëkurën të rinj dhe të shëndetshëm për lëkurën që vuan prishjen dhe plakjes. Ka gjashtë karakteristikat kryesore që përcaktojnë lëkurë të shëndetshme:

 • ngjyrë uniforme (jo hyperpigmentation)
 • ton e mirë (elasticitet)
 • nuk ka rrudha, plagët defekte të mirë (Texture normal)
 • Mungesa e thatësi (lagështi të mjaftueshme)
 • nuk ka shenja klinike të sëmundjes
 • rezistenca ndaj faktorëve negative dhe infeksionit

Kur të gjitha shenjat e photoaging, mosha e shoqëron lëkurën natyror plakjes (rrudhat i madh, i hollë dhe të thatë të lëkurës me simptomat e keratosis seborrheic) kanë një shumë më e theksuar.

Shkaku i photoaging lëkurës - Ultraviolet ndikim - manifestimet klinike zakonisht ndahen në akute dhe kronike.

Djegien nga dielli dhe pigmentim lëkurës e lidhur me shenjat klinike të ekspozimit akute UV.  

Vaskulare ndryshon pamjen e tumoreve, çrregullime pigmentim, ndryshimet në TURGOR, elasticitet lëkurës dhe model shenja në lëkurën e ekspozimit kronik UV.

Si rezultat i ekspozimit kronik UV në fusha të lëkurës të prirur ndikim më të mëdha trarët (zverku dhe zonës parietal i kokës, fytyrë, furçë qafës, etj), ka ndryshime të shënuara vaskulare, hemoragji të lëkurës, zhvillimi i përhapur eritemë qëndrueshëm, formimi teleanhioektaziy. Në praktikë mjekësore shpesh përdor termin "lëkurën e dëmtuar nga dielli" (Eng -. «Sun-dëmtuara të lëkurës»), duke treguar të tëra ndryshimet komplekse që ndodhin në lëkurë nën UV. Klinikisht ai është shprehur formimin e zonave lokale dyshromiya lëkurës (çrregullime pigmentim), Freckles, melasma (chloasma), vitiligo, Lentigo diellor (njolla ngjyrë kafe ngjyrë kafe apo të lehta), hipomelanoz idiopatike rënie-formë (njolla të vogla të bardha) kronike dhe poykilodermy Sivatta (rrjetë hyperpigmentation kafe ngjyrë).

Në fillim të shekullit të kaluar në dermatologji ose shenjat e përshkruara tipike të lëkurës që ka vuajtur ekspozim kronik UV. Ata ishin duke u thënë emra të tillë si "lëkurë e fshatare", "sëmundje detarë lëkure 'Favre-Rakushy" qafë atrofi diamant ", etj The klinike foto paraqitet lëkurës photoaging thatësi, ulur TURGOR e saj dhe elasticitet, i përafërt, theksoi model të lëkurës. Këto ndryshime të sjellë formimin e rrudhave gjobë sipërfaqësore dhe të thella. Photoaging e lëkurës është edhe shkelje e qartë e ngjyrës së lëkurës, zhvillimin Lentigo, teleanhioektaziy, puçrra senile (comedo senilis), Keratosis seborrheic.  

Shenja histologjike e photoaging

Fotopovrezhdeniya lëkurës karakterizuar ndodhin në ndyshime sasiore dhe cilësore.

Në epidermë ndryshime mund të shprehet si atrofi e corneum shtrese dhe hirperkeratozom. Humbjen prek të gjitha shtresat e epidermë, duke çuar në dëmtimin e qelizave basal keratinocite dhe trashje e membrana bodrum (strukturë ndërqelizor që ndan veshje e guaskës nga dermis), shpërndarjen e pabarabartë të qelizave pigment, melanocytet.

Forca dhe kohëzgjatja e ekspozimit UV është në proporcion të ashpërsia e dëmtimit të lëkurës ndodh. Në nivelin histologjike në dermis fotopatolohiya manifestuar ashtuquajturin degjenerim basophilic kolagjenit ", dmth shkatërrim, shkatërrim të fibrave dhe zëvendësimin e fibrave kolagjenit strukturave normale povrezhdennymy.

Shenjat e moshës (kronologjik) plakje të lëkurës dhe photoaging kanë dallimet e tyre klinike dhe morfologjike. Kështu, mosha e natyrshme plakjen e lëkurës është ndryshim atrofik në natyrë: ka mangësi (ptosis gravitacional) e indeve dhe të lëkurës, seborrheic ose zhvillimin lythat senile (keratosis seborrheic), xanthelasma (pllakave të verdhë në sy).

Në menopauzë është proces i ngadalshëm i rigjenerimit natyror të lëkurës, zvogëlon sintezën e acidit Hyaluronic dhe kolagjenit duke fibroblasts, megjithatë, rrit pihmentoobrazovaniya (melanogenesis). Këto ndryshime çojnë në hedh lëng dhe thatësi e lëkurës, reduktimin e TURGOR e saj dhe elasticitet, pamjen e pigmentim lëkurës moshës. Estrogjenit mangësi të çojë në rritjen e rrjetit të enëve të gjakut dhe pamjen e sipërfaqes së eritemë. Rënia e progesterone dhe estradiol është trupi androgenizatsii (zhvillimi i karakteristikave të mesme meshkujve në femra), manifestohet hirsutism (rritjes të tepërt të flokëve), formimin e akneve dhe seborrhea, alopecia androgenic. Shpesh shkeljet e sebum dhe të ndryshojë drejtimin e saj përbërjen në shfaqjen e dermatit seborrheic.

Parandalimi i photoaging

Nëse shenjat e photoaging masat terapeutike janë të bazuara në përdorimin e lëkurës fotoprotektsiy detyrueshëm (mbrojtjen nga rrezatimi UV) në lidhje me procedurat kozmetike.

Fotoprotektsiya përfshin masat që synojnë reduktimin e ndikimit të dritës UV. Ai përdor exogenous dhe endogjen agjentët-fotoprotektory.

Zndohennyh veprim (i brendshëm) fotoprotektorov synon arritjen efekt antioxidant dhe anti-inflamator, reduktimin formimin e radikaleve të lira, përshpejtimin e rigjenerimit. Ky veprim farmakologjik bëjë vitaminë E (tocopherol acetat), C (acidi Askorbik), A (Retinol), beta-carotene, selen ("Okselio", etj), flavonoids, aspirina, leykopin, dismutase superoxide, indometacin, antimalarial, antihistamines .. dhe kështu me radhë d industri moderne farmaceutike ofron një kombinim të balancuar të drogës-fotoprotektory "Inna", "Imedin - një e përsosur", "anti Fitofaner up", "Kledist", etj

Mbrojtja e jashtme të lëkurës nga dielli sigurojë fotoprotektory ekzogjene - krem ​​të veçantë, emulsione, sprays naftës. Reliable në të gjitha aspektet sunscreen duhet të përfshijnë filtra kimike të tilla si Skinoren (acid Azelaic) dhe retinoids (adapalene, Tretinoin). Afatgjatë të tyre (të paktën gjashtë muaj) aplikimi bën të përmirësuar çdo lehtësim, reduktim i rrudhave dhe Lentigo, i zbehtë pigment zonat lokale.

Zvogëlimin e photoaging

 Me photoaging mund të trajtohen me sukses me nga procedurat kozmetike. Më të arritshme prej tyre janë peels mesme apo të thella kimike me trichloroacetic ose acide frutash, fenol, Retinol dhe komplekse tjetër foto-plakje me lëkurë të ndikojë lëkurën, zbardh, shtresohem, moisturize lëkurës. Kur photoaging sipërfaqe të lëkurës për të lidhur tregon përdorimin e metodave të ndryshme fizike të influencës. Këto përfshijnë lëkurës lazer po rishfaqet, dermabrasion, microdermabrasion. Rritjen Popullariteti sotme fituar metodë përtëritje, ku efekti kompleks në sistemin lëkurës pulsating nxehtësisë dhe lehta energjisë. Kjo metodë e që kanë të bëjnë me photoaging lëkurë të mirë-provuar përmes një numri minimal të efekteve të padëshirueshme, tolerohet mirë, dhe ndikim efektiv në përmirësimin e lëkurës. Pas procedurës, Photorejuvenation shënuar zbehje të lëkurës dhe të zvogëlojë numrin e Lentigo dhe teleanhioektaziy, përmirësimin e cilësi të lëkurës, duke rritur TURGOR e saj dhe elasticitet.  

Alternative tan

Të vë në dukje efektet e dëmshme të lëkurës ultravjollcë dhe për të mbrojtur kundër photoaging, ju mund të përdorë artificiale ngjyrosur atë me ndihmën e "rrezitje". Këto barna kanë përdorur gjatë në dermatologji për të maskuar lëkurën depigmented, të tilla si vitiligo. Preparatet që përmbajnë ketosaharov (derivatet e fruktoza dhe glukozë) shkaktojnë të përkohshme qelizat efekt errësirë ​​e corneum shtrese. Hije diellit shfaqet në lëkurë disa orë pas aplikimit të krem ​​ose zgjidhje dhe mbahen për 5-6 ditë. Mjetet për rrezitje lëkurën e fytyrës kanë një ketosaharov më të lartë të përqendrimit, v. Për të. Personi i epidermik ciklit rinovimit qelizë është më e shkurtër se trupit. Përgatitjet për rrezitje të ketosaharamy krejtësisht të padëmshme për lëkurën, ata nuk shkaktojnë ndryshime qelizore nuk ndikojnë formimin e pigment nuk është e zhytur në gjak.

Preparatet që përmbajnë ketosahara nuk rekomandohet aplikuar në lëkurë pas përdorimit sapun. Në këtë rast, reagimi pak alkaline e lëkurës pas aplikoni për rrezitje jep një e verdhë panatyrshme në ngjyrë. Për të përmirësuar rrezitje cilësi të nevojshme për të ruajtur ekuilibrin normal acid-bazë të lëkurës duke përdorur tonik dhe hidratues agjentë apo të veçantë reaksion acid krijim të lëkurës me anë të një indeks të lartë të pH (acidet hydroxy, acid Azelaic, etj).

Shprehje jo-homogjene e rrezitje në lëkurë në mënyrë të konsiderueshme ndikon në perceptimin e saj estetike. Shpërndarja e pabarabartë e rrezitje mund të shkaktohet nga të ndryshme trashësinë e corneum shtrese në pjesë të ndryshme të trupit ose gabimeve në zbatimin e drogës. Të lidhur shtresa tepërt të metodave brirë Epiteli janë përdorur dhe veprimin keratoplastychnu keratolytic (salicilik, benzoik, Azelaic, acid laktik, etj) scrubs. Tanning Uniform shpërndarje arritur përfshirjen e objekteve për t'u ngjyrosur artificial derivateve silikoni lëkurës. Përgatitja e lëkurës para të aplikoni për rrezitje artificiale mund të bëhet në shtëpi ose në një sallon bukurie për 1-2 javë para përdorimit atozahara.

Disa ushqime që përmban carotene (të tilla si portokall dhe karrota) gjithashtu shkakton ngjyrosje artificiale të lëkurës. Carotene është pjesë e aditivëve biologjike për përdorim të brendshëm (për shembull, "Okselio" dhe shumë të tjerë. Dr.). Ata gjithashtu rekomandojmë duke marrë për përmirësimin e cilësisë në rrezitje shtretër për rrezitje dhe diell.

Përfundim

Photoaging mund dhe duhet të trajtohen. Si me plakjes natyrore, photoaging me kthimin e vështirë lëkurës vjetër. Megjithatë, të ndihmojë lëkurën të rimarrë cilësitë e saj natyrore ndoshta përmes një sërë masash, duke përfshirë - mbrojtjen e lëkurës nga fotopovrezhdeniya mëtejshëm.

Shkenca mjekësore dhe praktikë vazhdon për të studiuar mekanizmat e lëkurës photoaging në kërkim të metodave gjithnjë e më shumë të parandalimit dhe trajtimit. Informacion i ri shkencor së shpejti do të jetë në gjendje që në mënyrë aktive rezistojë photoaging dhe duke përdorur teknika të avancuara fotoprotektsiy parandaluar wilting e saj e hershme.