Parezë funksional laryngeal


  • Arsyet parezë funksional i laring
  • Simptomat parezë funksional i laring
  • Diagnoza e parezë funksionale laryngeal
  • Trajtimi i parezë funksional të laring

Tipar funksional parezë laryngeal, që e dallon atë nga parezë tjetër laryngeal, është mungesa e ndonjë sëmundjeje morfologjik substrate. Shkeljet themelor parezë funksional të laring, janë thjesht funksionale në natyrë, prandaj natyra e simptomave shpesh vijnë dhe rimëkëmbja e papritur e pacientëve. Më shpesh në Otolaryngology parezë funksional laryngeal ndodh në gratë e reja me të paqëndrueshme (labile) sistemit nervor. Kjo mund të ndodhë papritmas kundër sfondit të një situatë e vështirë apo të jetë rezultat i sëmundjeve të mëparshme inflamatore laring.

Arsyet parezë funksional i laring

Parezë funksional laryngeal përfshin një shkelje që ndodh në ndalimin lëvore dhe ngacmim proceseve cerebrale. Shkaku i saj mund të ketë mjerim të fortë psikologjik dhe emocional, stresi akute dhe kronike, dëmtimi traumatik i trurit, ndryshime të personalitetit neurotike pas pësimit të një hemorragjike ose goditje ishemike, kirurgji të trurit. Shpesh parezë funksional laryngeal ndodh në një ambient të histeri, krizë nervash, psychopathy, vegjetative-vaskulare dystonia. Në njerëzit me çrregullime neurotike parezë funksional laryngeal mund të zhvillohen kur ndodhin në proceset nasopharynx dhe laring infektive dhe inflamatore, faringjit, pezmatim i fytit, larynhotraheyte, imët guri rreme.


Simptomat parezë funksional i laring

Simptomë kryesore është funksional parezë laryngeal fjalim pëshpëriti. Nuk mund të jetë një mungesë të plotë të zërit, të ashtu-quajtur "humbje e zërit imagjinare." Kështu ndërsa qesh, qan apo kollitjes pacienti është fryrë zërin. Në disa raste, parezë funksional laryngeal atje është rritur zërin tingullsi në një kohë kur pacienti është kapur ashpër ndonjë gjë apo vëzhgimi abstrakt, është me të një ngjarje e pazakontë.

Në pacientët hypochondriac dhe neuroze parezë funksional laryngeal manifestuar këmbëngulje të zgjatur të Shkeljet e zërit kundër sfondit të një shërim të plotë pasi kalon një dhimbje të fytit, SARS, gripi, apo infeksione të tjera të sipërme të frymëmarrjes. Këta pacientë kanë tendencë të besojnë se ata nuk janë trajtuar siç duhet dhe se ata kanë disa sëmundje serioze që nuk mund të diagnostikojnë.

Në mënyrë tipike, pacientët me laryngeal parezë funksionale ankua i shqetësimit në fyt dhe fyt dhimbje, kërcëllimë, gudulis, gudulisje, akumulimin e mukusit, ndjenja e një gungë në fyt, ngjirurit e zërit. Shpesh, parezë funksional laryngeal është një ankesë e zakonshme dhe karakter neurotik, dhimbje koke, pagjumësi, nervozizëm, paqëndrueshmëri emocionale, ankth, rritjen e lodhje mendore. Nuk mund të jetë marramendje, simptomat pesimist, kapsllëk dhe diarre, takikardi, hipertension, kriza vegjetativ-vaskulare. Ankesat tipike të ndritshme emocionale. Chance kantserofobiya (frika nga kanceri i laring), mungesa e besimit në shërimin e tij.

Parezë funksional laryngeal mund të marrë kurs të gjatë dhe i vazhdueshëm, veçanërisht me ndikimin e vazhdueshëm sprovotsyrovavsheho faktorëve të saj Psikogjenike. Shpesh ka një humbje e papritur e parezë funksional të laring. Kjo zakonisht ndodh pas trembje papritur apo ndjenja të forta emocionale në lidhje me një ngjarje të gëzueshme. Ka raste kur shërim ndodhur pas një gjumë të gjatë dhe të shëndoshë.

Diagnoza e parezë funksionale laryngeal

Para së gjithash otolaringolog duhet të diferencohen parezë funksionale laryngeal e parezë neuropatike fyt e lidhur me zgjoj plagë nervore laring, dhe parezë myopathic e laring i shkaktuar nga ndryshimet patologjike në muskujt e brendshme të laring. Funksional dyshuari laryngeal parezë ndihmon historinë e sëmundjes, e cila zakonisht janë tregues kohët e fundit transferuar situatë stresues; Historia e jetës së pacientit, duke treguar dëshirë e tij për reagimet Psikogjenike; Një profil hartuar mirë psikologjike e pacientit (ndryshueshmëri emocionale, ngjyra ankesave neurotike dhe t. N.).

Funksional diagnoza laryngeal parezë themelohet vetëm pas përjashtuar myopathic ose neuropathic natyrën e saj, kërkon një ekzaminim të plotë të pacientit. Lista e studimeve të nevojshme për të dyshuar funksion laryngeal parezë përfshin: foniatora Konsultimi, terapist, neurolog, endokrinolog; mikrolarynhoskopiya dhe farynhoskopyya; phonation hulumtim (dritat llambë, fonetohrafiya, elektrohlottohrafiya, koha maksimale phonation); electromyography e muskujt e fyt; x-rreze ose CT skanim i laring. Duhet kryer testime psikologjike, gjatë të cilit vlerësuar shëndetin, aktivitetin mendor, humor, rehati, forcën dhe parametrave të tjerë të pacientit.

Trajtimi i parezë funksional të laring

Rol të rëndësishëm në trajtimin e parezë funksionale të laring luan trajtimin e sëmundjes themelore (histerisë, krizë nervash, psychopathy, etj), e cila është mbajtur neuropsikiatër, terapistët apo psikiatër. Sipas të qetësuesve të zbatueshme, ilaqet kundër depresionit, qetësuesit antipsychotics. Sesionet e kryera të psikoterapisë, trajnim autogenic, fizioterapi, elektrike, banja të përgjithshme mjekësore (fitovanna, vaske aromatike dhe magnetike), reflexology (acupressure, Magnetopuncture, birë lazer, craniopuncture lazer), masazh (neyrosedatyvnyy, Aromatherapy, fitomassazh).

Një faktor i rëndësishëm në trajtimin e parezë funksionale të laring është regjim i duhur përputhja e ditës, përjashtimi i stresit fizik dhe mendor, ushqim i pasuruar. Efekti më i dobishëm për gjendjen mendore të pacientit ka një ndryshim pamje: një udhëtim për pushime, trajtim spa.