Vlim


  • Shkaqet e vlon
  • Simptomet e vlon
  • Komplikimet vlim
  • Diagnoza vlim
  • Trajtimi vlim
  • Parandalimi i vlon

Gjerë popullore emri vlim - "vlim". Kjo sëmundje është më e zakonshme në të rriturit, dhe në meshkuj më shpesh se femrat. Rising Incidenca vlon llogariten për vjeshtë dhe pranverë.

Megjithatë ostyofollykulyt, Kirurgjisë, folliculitis, sikos dhe impetigo streptokokut referohet valoj pyoderma - grup të sëmundjeve dermatologjike të natyrës inflamatore. Nëse ostyofollykulyt dhe folliculitis janë ekskluzivisht humbjen e gjëndër e flokëve, pastaj vlim ndodh me përfshirje në procesin purulent përreth indeve gjëndër dhe shpesh një ndërlikim të sëmundjeve. Zhvillimi gjithashtu mund të valoj oslozhne stafilo-dhe të tjera streptoderma.

Shkaqet e vlon


Shkaku kryesor i vlon është infeksion streptokoksike. Gjatë studimeve të shumta që e kanë mbajtur vazhdimisht dermatologji, është treguar se Stafilokoket normalisht pranishëm në lëkurën e njeriut. Megjithatë, vetëm 10% e numrit të përgjithshëm të staphylococci janë të mikroorganizmave patogjene. Në pacientët me ulcerën vlerë është ndryshuar dhe numri i stafilokok patogjenike shpesh arrin 90%. Ky shkeljes nga microflora e lëkurës mund rezultojnë nga ndotja e lëkurës, infeksion saj shtesë ose në reaktivitet poshtëm të sistemit imun.

Reduktuar imunitetin, nga ana tjetër, mund të jetë për shkak të sëmundjeve kronike dhe proceset infektive në trup (tuberkulozi, pielonefrit kronike, bronkit, hepatiti, sinusit, grykët, dhe kështu me radhë P..); çrregullime metabolike (diabeti, obeziteti, endokrine); Terapia e zgjatur kortikosteroid; Përdorimi i citostatikëve të denjë të drogës që kanë për qëllim shtypjen e sistemit imunitar (në pacientët me Limfoma, kanceri gastrik, adenocarcinoma i veshkave, kanceri i gjirit, sarkomë mitrës dhe kancerit të dytë).

Penetrimi i staphylococci në një qese të formimit flokëve mund të kontribuojë në vlim tretje të lëkurës me djersitje dhe kjo mikrotravmuvannya: scratches në sëmundjet dermatologjike me kruarje të rënda (ekzemë, dermatit atopic, zgjebe, atlet inguinale, prurigo), scratches, shkurtime dhe abrasions. Vlon në hundë dhe vesh mund të zhvillohet si rezultat i ekspozimit të vazhdueshëm ndaj lëkurës shkarkimit mucopurulent nga hunda ose veshët rinitit kronike, adenoids, haymorovi, otitis media.

Simptomet e vlon

Pamja mund të valoj pothuajse kudo në lëkurën e njeriut. Më shpesh kjo ndodh kur ka fërkime, djersitje ose ndotje të lëkurës. Kjo fytyrë, qafë, underarm dhe ijë, kofshët, mollaqe, prapa dhe gjoks. Në zhvillimin e saj është vlim 3 faza: infiltrimit, qelbëzim dhe nekrozë, plagë. I tërë procesi i zhvillimit zakonisht nuk zgjat më shumë se 10 ditë.

Fazat infiltrimi vlim fillon me një infiltrimit të kuqe të ndritshme rreth gojën e gjëndër e flokëve. Rritjet e infiltrimit në madhësi (deri në 1,3 cm në diametër), të vulosura, bëhet më e dhimbshme, shoqëruar nga ënjtje të indeve përreth dhe ndjesi shpimi gjilpërash ndjenjë. Më e theksuar ënjtje vërejtur në vendin e vlon në fytyrë, qepallat, buzët dhe cheeks.

Qelbëzim fazë dhe nekrozë vlim ndodh brenda 3-4 ditësh që nga koha e paraqitjes së saj. Ajo karakterizohet nga formimi i vlim tipik purulent-necrotic thelbin që arrin sipërfaqen e lëkurës në formën e pustules. Në këtë periudhë shënoi rritje në temperaturën e trupit në 38 ° C dhe i theksuar ëmbëlsi në ulcerë. Nuk janë simptomat e zakonshme të dehjes: gjendje e sëmurë, dobësi, dhimbje koke, humbje oreksi. Në kulmin e ulcerës klinik foto po hap gomat e saj. Pas hapjes derdhjet plehut organik dhe shkon thelbin nekrotike. Pastaj infiltrimi, edemë, dhimbje dhe simptoma të përgjithshme janë të shpejt fillon procesin e shërimit.

Shërim Faza vlim ndodh me formimin e indeve granulimi në krater që u la pas hapjes së saj. Brenda 3-4 ditësh në vend të formave vlim mbresë. Së pari, ajo ka një ngjyrë të dukshme të kuqe-blu, por gradualisht zbehet dhe mund të bëhet pothuajse i padukshëm.

Në disa raste për ulçerën mund të fshihet dhe nuk shoqërohet me formimin e një bërthamë nekrotike. Në formimin e vlon në të veshit të jashtëm të simptomave i bashkohet dhimbje të forta veshit, radiating në nofulla dhe zona kohore. Ndonjëherë ka dhimbje koke Shperndare. Boil mund të bllokojë kanalin e veshit, të shoqëruar nga humbjen e dëgjimit.

Komplikimet vlim

Pavarësisht nga thjeshtësia në dukje të sëmundjes, madje edhe një vlim të vetme mund të shkaktojë komplikime të rënda. Më shpesh komplikuar nga vlon, e vendosur në trekëndëshin nasolabial dhe holl mukozës nazale. Nxitja e zhvillimit të komplikimeve shpesh bëjnë të pamundurën squeezing vlon, plagosje e saj të pamjaftueshëm vendor trajtim ndërsa rroje.

Për procesin e lokalizimit të gjitha boils komplikimet janë të ndarë në lokal (abscesi, smerald, erizipelë, cellulitis), të largët (lymphadenitis, lymphangitis, phlebitis) dhe të përgjithshëm (abrasions, dëmtimi i trurit, abscese në organet e brendshme, sepsë).

Komplikime lokale lindin nga fakti se vlim shkarkimit të përmbajë patogjenë Stafilokoket dhe mund të shkaktojë infeksione të lëkurës të dytë. Merge disa vlon çojë në lezione më të gjera të lëkurës purulent, të tilla si antraksit, absces, cellulitis dhe indeve të buta. Karakteri Multiple vlon konsiderohet si abrasions.

Shko në vlim infeksion me enët limfatike dhe venat e shkakton zhvillimin e lymphangitis, lymphadenitis, phlebitis dhe thrombophlebitis. Infeksioni më i rrezikshëm Staph përhapur nga enët e gjakut me zhvillimin e abscese metastatic, pielonefrit, sepsë. Vlon, të lokalizuara në fytyrë, mund të jetë i komplikuar nga arachnoiditis, meningjit, absces i trurit.

Diagnoza vlim

Nëse vëreni shenjat e inflamacion të lëkurës pacienti duhet të konsultoheni me një dermatolog. Mjeku bëjë një diagnozë të bazuar në një shqyrtim dhe dermatoscopy zonën e prekur. Për të përcaktuar etiologjinë e patogjen kryer shkarkimit bakposev çiban. Përsëritura vlon dhe indikacione të shumta janë për ekzaminimin e përgjithshëm të pacientit me kryerjen e gjakut dhe urinës teste klinike, sheqerit në gjak, urinë bakposeva, faringjit, dhe rhinoscopy, sinuseve radiografi, fluorografike, ultrazërit të barkut dhe veshkat. Nëse keni nevojë për konsultime shtesë pacientëve endokrinolog, gastroenterologist, pulmonologist, audiologist dhe specialistë të tjerë. Zhvillimi i komplikimeve mund të kërkojë kultura të gjakut për sterilitetin, CT e veshkave, MRI të trurit, shpuese mesit.

Boil duhet të jenë të diferencuara nga të Kirurgjisë, folliculitis, granulomave në trihofitii thellë, eritemë me gunga, antraksit, aktinomikozës lëkurës tuberkulozi.

Trajtimi vlim

Në shumicën e rasteve, vlon kufizuar në trajtimin e ditës, e cila është kryer në përputhje me fazën e sëmundjes. Në fazën e maturimit çiban shqiptojë atij ichthyol fashë, të aplikojnë ngrohjes e thatë, terapi UHF. Pas fashë e tij të hapjes me hypertonic turundas sodium kloridit me krem ​​"Left-birit" ose "Levomekol." Kur shkarkimi turpëruese core necrotic treguar enzimet proteolitike, trypsin, kimotripsin. Mjekimi kryhet nën shërim shërimit vlim dhe agjentët antibacterial.

Kur të shumta dhe të përsëritura vlon trajtim duhet të përfshijnë terapi synon përmirësimin e imunitetit. Për këtë qëllim autohaemotherapy, rrezatim lazer dhe ultravjollcë gjak (VLOK dhe UFOK) input gama globulin toksoid streptokoksike apo vaksinës. Terapitë e drogës i emëruar në përputhje me rezultatet e imunitar. Trajtim sistemik antibiotik është kryer në rastin e mëdha, të komplikuar ose korrente vlon, si dhe vendndodhjen e saj në fytyrë. Së bashku me trajtimin e vlon korrigjimin e kryer e comorbidities dhe komplikacioneve lehtësim.

Parandalimi i vlon

Nga masat parandaluese që synojnë parandalimin e vlim shfaqjen përfshijnë: higjienën e lëkurës, kujdes për lëkurën duhur me hyperhidrosis dhe rritjen e dëmit të përpunimit salootdeleniya antiseptics lëkurës, në kohë dhe trajtimin adekuat të formave sipërfaqësore pyoderma, korrigjimin e çrregullimeve metabolike dhe trajtimin e sëmundjeve kronike, mënyrë jetese të shëndetshme , duke ruajtur imunitetin e lartë.

Parandalimi i komplikimeve është kryesisht në parandalimin e lëndimit dhe vlim përhapjen e infeksionit. Vetë-mjekim nuk është i rekomanduar. Ajo duhet të jetë apel në kohë të dermatolog dhe respekt për emërimet e tij.