Abrasions


  • Shkakton abrasions
  • Manifestimet klinike abrasions
  • Abrasions Diagnoza
  • Abrasions Trajtimi

Abrasions - një sëmundje purulent necrotic i gjëndër e flokëve dhe indeve okolofollikulyarnoy lidhor. Elementi kryesor është një faqe inflamator inflamator që është formuar rreth gjëndër e flokëve. Shkaku kryesor i vlon është infeksion streptokoksike.

Shkakton abrasions

Arsyeja vlon microflora streptokoksike është se nën ndikimin e faktorëve të ndryshëm aktivizuar dhe shkakton inflamacion qelbëzues. Në prani të mungesës së imunitetit të shkurtër të faktorëve ekzogjene është e mjaftueshme për zhvillimin e vlon. Prania e vatrave të infeksionit kronik, diabeti, mangësi vitamina, gabime në dietë, toksiciteti kronik, të dy në mënyrë të pavarur dhe së bashku mund të provokojë vlon. Në abrasions lokalizuara traumave të lëkurës, hipotermi i ditës dhe ndotja janë arsyet kryesore për futjen e staphylococci në follicles.


Manifestimet klinike abrasions

Në fazën fillestare të sëmundjes rreth gjëndër e flokëve është formuar infiltrat qelbëzues inflamatore të madhësisë së vogël, i cili i ngjan folliculitis. Pas disa ditë në procesin inflamator përfshin tërë gjëndër e flokëve. Kur vlon ndryshe nga folliculitis ndikon jo vetëm gjëndër por gjëndër dhjamor prylezhaschaya dhe përreth ind lidhës. Klinikisht, lezionet me elemente të përngjashëm vlon nyje konik i ndenjur-mbushur plot ngrihet mbi sipërfaqen e lëkurës. Me formimin e inflamacionit qendrore rrit dhimbje, ënjtje dhe dhimbje pulsating ose derhayuscheho karakter.

Nëse abrasions prekur follicles e fytyrës dhe qafës, atëherë procesi është i shoqëruar me ënjtje të gjerë rreth të depërtuar. Pas 3 y 4 ditë th në zonën qendër e infiltrimit fillon për të formuar luhatjet - kur ju klikoni mbi një element vlon ndjenë të pruzhynyste ekzemë lëvizjen masive në zgavrën e folikulit dhe qimet rreth një zjarri të vogël shënuar purulent bashkim i indeve dhe formimin e fistula.

Pasi elementët vlon ia plas, qëndron një sasi të vogël të qelb trashë, i cili e akumuluar në sipërfaqe dhe formuar një ulçerë vogël. Në fund të ulçerë mund të shihni core necrotic ngjyrë të gjelbër, prania e një shkop të tillë është një simptomë diagnostike në vlon. Disa ditë më pas hodhi poshtë bastunin me një sasi të vogël të gjakut dhe purulent masë. Pas refuzimit të shufra vlon inflamacion fillon të ulet. Zona e prekur bëhet më pak e dhimbshme në të prekur, ënjtje të indeve zvogëlohet.

Pas element leje vlon formuar një të thellë mbetjet ulçerë krater e qelb dhe necrotic masa të shkëputur gradualisht ose formë abrasions kronike. Ulçerë e mbushur me inde granulimi dhe mbresë formuar është tërhequr, thellësia dhe madhësia e mbresë varet nga madhësia e zonës së nekroza në qendër të vlim.

Në vlon lokacionet favorite kamera, por pikat më inflamacion ndodhin në forearms, fytyrë, prapa të qafës, mollaqe dhe kofshët, që është, ku zona është e prirur për yndyrë lëkurë të problemit. Në qoftë se sendet janë abrasions karakter të vetëm, shëndeti i përgjithshëm i pacientit nuk vuan, temperatura e trupit mbetet normale, pacientët janë ish jetesës.

Çdo dëmtim vlon zonës nasolabial krahë hundë trekëndësh, zonën e kanalit të veshit, madje me lezione të vetme rrit temperaturën e trupit, simptomat e dehjes dhe dhimbje koke. Lëkurës në fytyrën tuaj është e purpurt, intensive, ënjtje e theksuar dhe dhimbje. Punojnë muskujt e fytyrës, rrezik të lartë të elementeve abrasions traumatike ndërsa rroje dhe grooming, përpiqet të shtrydh veten mund të shkaktojë thrombophlebitis venë dhe shpërndarja Staph infeksion fytyrës në organet dhe indet.

Për shkak të venoz krovoottok personi abrasions fytyrës në disa raste të çojë në meningjitit dhe Meningoencefaliti. Sepsa me formimin e abscese të shumta në organet e brendshme është një nga komplikacione të rënda të vlon.

Në akute gjatë abrasions në lëkurë ka shumë vlon fazë identike e vendimit. Abrasions patrajtuara akute, prania e mangësive imunitare dhe shkeljet e rregullave të çojë higjienës personale për procesin kronike. Kronike vlon vlon karakterizuar nga shkallë të rezolutës të ndryshme, ndërsa lëkura është elemente ndryshim ashpërim dhe të përsëritura vlon, një proces në të cilin aktivizohet disa herë në vit ose më shumë.

Në abrasions lokalizuara prekur lëkurën individuale ndërsa në proces shpërndahen merr një natyrë të përbashkët. Abrasions gjymtyrët, veçanërisht në afërsi të elementeve është e komplikuar lymphadenitis të përbashkët rajonal. Ndonjëherë vlon ndërlikimet e mundshme në formën e glomerulonefriti.

Abrasions Diagnoza

Luhatjet e manifestimeve klinike zonave disponueshmërinë, shenjat e infeksionit të lejojë diagnozën. Analiza klinik i gjakut shënuar rritje në normë sedimentation eritrociteve, zhvendosje rruazë e bardhë në të majtë dhe të shënuar leukocytosis. Diagnoza Kulturore konfirmon natyrën e sëmundjes streptokoksike. Së bashku me diagnozën e kulturës bëhet përcaktuar ndjeshmërinë e mikroorganizmave ndaj antibiotikëve. Përkufizimi i saktë i patogjen ndihmon në identifikimin dhe burim i infeksionit, të tilla si infeksionet nozokomiale shpesh të dukshme si pyoderma dhe vlon.

Abrasions Trajtimi

Trajtimi duhet të kryhet vlon dermatolog. Vetë Vishnevsky krem ​​mund të çojë në përhapjen e dhe phlegmon, si Vishnevsky krem ​​aplikohet vetëm pas kapsulë leje purulent në fazën e granulimit. Shufra shtrydh për abrasions duart ose duke përdorur një kanaçe vakum të çojë në autopsi e parakohshme kur zonat e afërta të shëndetshme obsemenyayutsya lëkurës microflora patogjene, si pjesë e bërthamës mbetet brenda, dhe kështu çon në një proces kronik.

Gjatë trajtimit duhet vlon e mundur për të kufizuar ose eliminuar plotësisht trajtimet me ujë, por një më të madh vlon banjot pak të ngrohta me permanganat kaliumi lëkurë të dezinfektohen. Si procedurat e higjienës përdorë për fshirje neahressivnymy të shëndetshme të lëkurës zgjidhje antisepticheskimy - alkool salicili ose Furacilinum.

Higjienën personale duhet dhënë zgjidhje shumë vëmendje, gërvishtjet të vogla dhe shkurtimet janë të përpunuara të gjelbër të shkëlqyer, ndryshimet e kërkuara të shpeshta të brendshme dhe liri krevat. Përjashtimi nga dieta e yndyrore, ushqime pikante dhe prania në të e ushqimit të pasur në vitamina dhe proteina ndihmë për të përmirësuar rigjenerimin e indeve.

Në fazën e maturimit të lëkurës rreth elementeve të trajtohen me antiseptics, obkalyvanie zonë dëm novokaina me antibiotikë lehtësimin e dhimbjeve dhe parandalon përhapjen e procesit purulent në inde të shëndetshme. Electrophoresis i drogës antimicrobial ndihmojë në parandalimin e komplikimeve në formën e vlon dhe abscese abscese.

Pas daljes luhatjet zonë, element qendër boils imponojë kristaltë natriumi salicylic dhe të rregullohet me një fashë të thatë. Këto aplikacione të japë efekt keratolytic dhe të kontribuojë në shufra përshpejtuar refuzim.

Kur abstsedyruyuschyy seksion aktual treguar vlon vlon nën anestezi lokale dhe heqja e masave purulent necrotic. Pas vetë ose plagë të detyruar zbulimi i larë tërësisht me peroksid hidrogjeni 3% dhe FA SHAT përshkruara agjentët proteolitike - levomykol, sintomitsinovoy, erytromitsynovu melhem. Ndryshimi i zakonshëm çdo ditë të tjera, dhe pas procesit të tranzicionit në fazën granulimi për shërim më të mirë të aplikoni vaj për fërkim dhe ointments Vishnevsky ihtiola bazuar.

Rrezatim ultravjollcë dhe UHF dozë tolerueshme përdoret në të gjitha fazat e vlon. Nga antibiotikët e brendshme të përdorë në raste kronike vlon dhe formimi abscesi në qelizat. Në praninë e sëmundjeve të zakonshme, pacientët kequshqyer dhe rënie statusi imunologjik përshkruajnë antibiotikët nga injeksion intramuskular.

Për të rritur rezistencën e trupit aplikuar gama globulin dhe terapi ozoni, terapi vitaminë është emëruar, autohemotransfusion, UFOK dhe droga tonik.

Parandalimi i abrasions është higjiena personale, trajtimi në kohë i sëmundjes pustular në trajtimin e sëmundjeve sistemike dhe të jetesës të shëndetshme.