Chalazion


  • Shkaqet Chalazion
  • Simptomet e Chalazion
  • Diagnoza Chalazion
  • Trajtimi i Chalazion
  • Parashikimi dhe parandalimi i Chalazion

Chalazion (nga greqishtja. - Nodules hradynky) karakterizohet me inflamacion kronik të shekullit proliferative rreth kancerit meybomyevoy që zhvillohet në mbyllje të kanalit të prodhimit dhe grumbull atë sekret. Meybomievyh gjëndër e vendosur thellë në kërc, kanë një strukturë me tuba dhe hapi kanalet e saj të prodhimit në sipërfaqen e brendshme të shekullit. Në çdo shekull është rreth 50-70 gjëndra që prodhojnë jashtëm (lipidet) shtresa e filmit lotsjellës. Meybomievyh gjëndra funksion është për të mbajtur lagështi e syrit dhe për të parandaluar avullimit të lot nga sytë.

Në oftalmologjisë halyazyon është një problem i përhapur dhe është në strukturën e përgjithshme ndonjëherë patologji 7,4%. Sëmundja mund të ndikojë në njerëz të të gjitha moshave, por është medium më i zakonshëm i të rriturve, kryesisht të moshës 30-50 vjet.

Shkaqet Chalazion


Shkaku i Chalazion është bllokim i meybomyevoy Strait (dhjamor) gjëndra shekull, duke rezultuar në lipidet formuar një sekret asnjë rrjedhje jashtë dhe akumulon në lumen të kancerit tub. Ky mekanizëm të çojë në inflamacion të indeve rreth kancerit, encapsulation dhe formimin e vatrave të consolidations beninje me gunga për shekuj me radhë.

Shpesh formimi Chalazion kundër një sfond të elbi mëparshëm, sidomos në rastet e kurë jo të plotë ose të fundit rikthim. Për zhvillimin e blepharitis kronike Chalazion tërheq, rosacea, lëkurës me vaj, seborrhea, diabeti, sëmundjet e traktit gastrointestinal (dysbiosis, dyskinesia tëmth, gastrit kronik, enterocolitis).

Kontribuojnë faktorë mund të veprojnë stresi, hipotermi, SARS, mangësi vitaminë, infeksionet e goditi në sy në shkelje të rregullave të higjienës personale, trajtimin jo të duhur të lenteve të kontaktit.

Në mikroskop formuar halyazyon indeve te granulave dhe shumë epiteloide dhe qelizat gjigante.

Simptomet e Chalazion

Me zhvillimin e Chalazion nën lëkurën e qepallë më të ulët ose të sipërm duket arsimin e dendura të rrumbullakosura. Kjo pako është e vendosur thellë në kërc, jo ngjitur në lëkurë, pa dhimbje në prekje. Arsimimi kanë tendencë për të ngadalësuar rritjen e madhësisë dhe mund të arrijë 5-6 mm. Si halyazyon është e dukshme nga lëkura, duke formuar një ënjtje dhe defekt të dukshëm kozmetike. Nga konjuktiva në shqyrtimin e zonës lokale zbuloi bllokimet e ngjyrës pak gri zonën qendrore. Formimi i disa Chalazion dy qepallë e sipërme dhe të poshtme.

Në disa raste halyazyon shoqëruar me kruarje dhe marramendës, ndjeshmëri në rritje për të prekur. Rritje halyazyon mund të klikoni në kornea, duke shkaktuar astigmatizëm dhe shtrembërimin e vizionit. Halyazyon nuk u hap, ekziston për një kohë të gjatë, kthehet në një cist në përmbajtje të mukozës.

Në simptomat qelbëzim Chalazion të inflamacionit: skuqje lokale, ënjtje, dhimbje të ngrirë, zbutjen nodules. Rritja e mundur në temperaturën e trupit dhe zhvillimin e blepharitis. Chalazion mund shpalosur spontane në sipërfaqen e konjuktivën me lirimin e sekrecionit purulent. Kjo formon rrjedhën Svischevoyi, i rrethuar nga proliferimin kokrrizimin. Lëkura bëhet e thatë, mosha reddened, crusts prerë shkarkimin zasohshimy.

Diagnoza Chalazion

Njohja Chalazion mbajtur okulist në të modifikuar një shekull të jashtëm të provimit. Karakteristikat kryesore të arsimit janë zbuluar vulat në trashësi të miletit shekull madhësi kokërr e një mjegull apo i vogël, nuk ka bashkim të indeve përreth. Kur u kthyer shekull shënuar hyperemia lokale conjunctival. Kur lëviz qepallë e prekur pas lëvizjes të shëndetshme dhe më pak gjasa për të ushtruar të pulsimit.

Kryerja mjet diagnostik në halyazyon zakonisht nuk është e nevojshme. Korrente dhe rritje të shpejtë kërkesë Chalazion Diagnoza diferenciale e kancerit adenokarcinoma meybomyevoy. Për këtë qëllim mund të ketë një ekzaminim histologjik të arsimit mostra biopsi.

Trajtimi i Chalazion

Në fazat e hershme Chalazion aplikuar metodat konservative. Emërohet futje pikë-pikë dezinfektues e pika sy, hedhjen në vaj erëkëndshëm mëshirë vend merkur. Për trajtimin e Chalazion mund të përdoren kompresa të thatë ngrohjes, terapi UHF, shekullit masazh dhe gjëndër vulosur. Kundërindikimet për trajtimet termike është Chalazion inflamacion si ngrohjes mund të promovuar inflamacion i indeve përreth me zhvillimin e një absces apo shekullit phlegmon.

Një efekt i mirë terapeutik në halyazyon kanë injeksione të drogës kortikosteroide (diprospan, cenalog). Kortikosteroidet janë futur në zgavër Chalazion gjilpërë të hollë dhe të çojë në një resorption gradual të tumoreve.

Trajtim radikal është kryer operacioni Chalazion. Operacioni është natyra ambulator, kryhet nën anestezi lokale përmes transkonyunktivalnogo apo prerje e lëkurës. Gjatë vyluschuyut halyazyon operacion me kapsulë. Në formimin e seksionit operativ fistulous është kryer në të gjithë gjatësinë e saj, pastaj ndryshoi indeve vysikayutsya. Pas heqjes Chalazion në qepje qepallë, dhe sy - të shtrënguar fashë. Postoperatively për 5-7 ditë është e rekomanduar për të përdorur pika sy ose ointments anti-inflamator.

Një alternativë për metodën klasike kirurgjikale është heqja lazer Chalazion. Në këtë rast, një seksion i kapsulë lazer Chalazion Shkarkimin me avullimit të mëvonshëm rrezatimit lazer kapsulë. Heqjen Laser Chalazion më pak traumatike, nuk kërkon suturing dhe shmang rikthim. Për të parandaluar dëmtimin e mbresë kornea postoperative brenda pak ditësh pacienti është rekomanduar që të veshin lentet e kontaktit të buta.

Parashikimi dhe parandalimi i Chalazion

Gjatë Chalazion mund të jetë i komplikuar nga formimi abscesi dhe formimin e shekullit phlegmon. Pas heqjes së pjesshme të rikthim të mundshëm kapsulë Chalazion.

Për të parandaluar zhvillimin e Chalazion e nevojshëm për të kryer spektrin e plotë të trajtimit meybomiita, blepharitis, pajtim me higjienën kur duke përdorur lentet e kontaktit, duke rritur reaktivitetin e përgjithshëm.