Spondylitis ankylosing


 • Shkaqet e spondylitis ankylosing
 • Mekanizmi i spondylitis ankylosing
 • Klasifikimi i spondylitis ankylosing
 • Simptomet e spondylitis ankylosing
 • Diagnoza e spondylitis ankylosing
 • Diferencial Diagnoza
 • Trajtimi i spondylitis ankylosing

Spondylitis Spondylitis (emri ndërkombëtar - ankylosing spondylitis). Ndryshimet inflamatore në nyje intervertebral shkaktojë shkrirje e tyre (ankylosis). Vëllimi i lëvizjeve gradualisht varg i kufizuar është fikse. Në spondylitis ankylosing zbuluar në 0,3% të popullsisë. Sëmundja shpesh te meshkujt e moshës 15 deri në 30 vjet. Gratë vuajnë 9 herë më pak shpesh se meshkujt.

Shkaqet e spondylitis ankylosing

Shkaqet e sëmundjes nuk është kuptuar plotësisht. Sipas shumë studiuesve, shkaku kryesor i sëmundjes është rritur qelizat e agresionit të imunizuar kundër indet e ligaments dhe nyje e tyre. Sëmundja ndodh në njerëzit me një predispozitë trashëguar. Njerëzit që vuajnë nga ankylosing spondylitis, janë bartës të një antigjenit specifik (HLA-B27), e cila shkakton një ndryshim në sistemin imunitar.


Pikënisje në zhvillimin e sëmundjes mund të bëhet ndryshim statusi imunologjik si rezultat i hipotermi, akute apo infeksion kronik. Spondylitis ankylosing mund të jetë shkaktuar nga trauma e shpinë ose pelvisit. Faktorët e rrezikut për zhvillimin e sëmundjes është sëmundje hormonale, infektive dhe alergjike, inflamacion kronik i zorrët dhe të traktit urinar.

Mekanizmi i spondylitis ankylosing

Në mes rruaza janë disqe fleksibël intervertebral, të cilat ofrojnë lëvizshmërinë e shpinë. Në anën e pasme, sipërfaqet e përparme dhe anësore të kurrizit shumë marrëdhënie të forta që e bëjnë shpinë më të qëndrueshme. Çdo rruazë ka katër procesin - dy sipërme dhe dy më të ulët. Proceset rruaza ngjitur janë të lidhura me nyje të luajtshme.

Në ankylosing spondylitis si rezultat i qelizave të imunitetit agresion konstante ndodh inflamacion kronik në indet e joints, ligaments dhe disqe intervertebral. Gradualisht strukturat elastike indeve lidhës janë zëvendësuar me kocka të forta. Shpinë humbet lëvizshmërinë.

Qelizat imune në spondylitis ankylosing sulmuar jo vetëm shpinë. Mund të vuajnë nyjeve të mëdha. Shumica sëmundje prek nyjet e ekstremiteteve të ulëta. Në disa raste, inflamacion zhvillon në zemrën, mushkëritë, veshkat dhe të traktit urinar.

Klasifikimi i spondylitis ankylosing

Varësisht nga lezioni parësor të organeve dhe sistemeve të dallojnë format e mëposhtme të spondylitis ankylosing:

 • Forma qendror. Vetëm ndikon në shpinë. Ka dy lloje të formave qendrore të sëmundjes: kifoznyy (të shoqëruar nga kyphosis kraharorit dhe hyperlordosis të shpinë qafës së mitrës) dhe të ngurtë (torakale dhe kthesa mesit kurrizore janë zbutur, përsëri është i drejtë si një bord).
 • Formë Rizomelicheskaya. Humbja e shpinë shoqëruar nga ndryshimet e të ashtuquajturave nyje rrënjë (hip dhe shpatull).
 • Formë periferik. Sëmundje ndikon në shpinë dhe nyje periferike (kyçin e këmbës, gju, bërryl).
 • Formë skandinave. Manifestimet klinike ngjan e fazave fillestare të artritit reumatoid. Deformim dhe frakturë nyje të lindin. Prekur nyjet e vogla të dorës.

Disa studiues përveç kësaj prodhojnë formën organeve të brendshme të spondylitis sëmundjes në të cilën shkatërrimi i nyjeve dhe shpinë shoqëruar nga ndryshimet në organet e brendshme (zemra, veshkat, sytë, aorta, traktit urinar, etj).

Simptomet e spondylitis ankylosing

Sëmundja fillon ngadalë dhe gradualisht. Disa pacientë thonë se brenda disa muaj apo edhe vite para sëmundjes ata të ndjehen një dobësi të vazhdueshme, të qenët i përgjumur, nervozizëm, dhimbje të varfër fluturues në nyjeve dhe muskujt. Në mënyrë tipike, në këtë periudhë ka shprehur aq keq simptoma që pacientët të mos kërkojnë kujdes mjekësor. Ndonjëherë parashikues i spondylitis ankylosing janë të vazhdueshme, e vështirë për të trajtuar sëmundje të syve (episkleritah, iritis, iridotsiklita).

 • Simptomat e një plagë të shpinë në spondylitis ankylosing

Një simptomë tipik i hershëm i spondylitis ankylosing janë dhimbje dhe një ndjenjë e ngushtësi në shpinë mesit. Simptomat ndodhin natën, duke rritur në mëngjes, e reduktuar pas një dush të nxehtë dhe ushtrim. Gjatë ditës dhimbje dhe ngurtësi ndodh në pjesën tjetër, zhduket apo pakësohet kur lëviz.

Gradualisht dhimbje përhapur deri shpinë. Kthesa fiziologjike kurrizore janë zbutur. Kyphosis formuar jonormal (kërrusem e theksuar) kraharorit. Si rezultat i inflamacionit të nyjeve kurrizore dhe ligaments e shpinë ka një tension i vazhdueshëm i muskujt e mbrapa.

Në fazat e mëvonshme të nyjeve spondylitis ankylosing perziera rruaza, disqe intervertebral kosteniyut. Formimin intervertebral kockave "urave", në mënyrë të qartë të dukshme në radiographs e shpinë.

Ndryshimet në shpinë të zhvilluar ngadalë gjatë disa viteve. Alternuara me periudhat e acarimit remissions më pak ose më shumë të zgjatur.

 • Simptomet e dëmtimit të përbashkët në spondylitis ankylosing

Shpesh një nga simptomat e para klinikisht të rëndësishme të spondylitis ankylosing është sakroileit (inflamacion i nyjave të kryqe). Pacienti është i shqetësuar për dhimbjen e thellë në mollaqe, nganjëherë shtrihet në ijë dhe kofshët e sipërme. Shpesh kjo dhimbje konsiderohet një shenjë e nervit shiatik, hernie diskale apo dhimbje të nervit shiatik.  

Dhimbje në nyje të mëdha shfaqen në rreth gjysmën e pacientëve. Ndjenja e ngurtësi dhe dhimbje të përbashkët më i theksuar në mëngjes dhe në mëngjes. Nyjet e vogla preken më rrallë.

 • Simptomat Pozasuhlobovi

Rreth tridhjetë për qind e rasteve të spondylitis ankylosing shoqërohet me ndryshime të syve dhe organet e brendshme. Rreziku i largët i indeve të zemrës (miokardit, ndonjëherë si rezultat i inflamacionit formuar valvulave sëmundje të zemrës), aortës, mushkëritë, veshkat dhe traktit urinar. Në spondylitis ankylosing shpesh ndikon indeve të syve, iritis në zhvillim, iridocyclitis ose Uveitisi.

Diagnoza e spondylitis ankylosing

Diagnoza është propozuar nga ekzaminimi, të dhënat e historisë mjekësore dhe studime shtesë. Një pacient me spondylitis ankylosing të dyshuar duhet të konsultoheni me një neurolog dhe ortoped. Një x-ray, MRI dhe CT e shpinë. Si rezultat i një analize të përgjithshme të gjakut zbuloi rritje normë e sedimentimit të eritrociteve. Në raste të dyshimta, një analizë e veçantë është kryer për të identifikuar antigjenin HLA-B27.

Diferencial Diagnoza

Spondylitis ankylosing duhet të dallohet nga sëmundjet degjenerative e shpinë (DZP) - spondylosis dhe osteoarthritis. Spondylitis ankylosing shpesh ndikon rinj, ndërsa DZP zakonisht zhvillohet në moshë më të vjetër. Dhimbje në spondylitis ankylosing përforcohet në mëngjes dhe në pjesën tjetër. Për DZP dhimbje tipike më të keqe në mbrëmje dhe pas ushtrimit. ESR në DZP nuk rritet, ndryshime specifike në radiographs shpinë nuk janë zbuluar.

Formë skandinav i spondylitis ankylosing (lezioni parësor të nyjeve të vogla) duhet të dallohet nga artriti reumatoid. Ndryshe spondylitis ankylosing, artrit reumatoid zakonisht prek gratë. Në spondylitis ankylosing simetrik dëme të përbashkët pothuajse asnjëherë. Pacientë nodules nënlëkurës reumatoid mungojnë, studimi i faktorit reumatoid gjak është gjetur në 3-15% të rasteve (në pacientët me artrit reumatoid - në 80% të rasteve).

Trajtimi i spondylitis ankylosing

Terapia me spondylitis ankylosing gjithëpërfshirës, ​​afatgjatë. Kujdesi duhet të jetë vazhdimësi në të gjitha fazat e trajtimit: spitalit (Departamenti i Traumatologjisë) - klinikës - turistik. Kortikosteroidet perdorura dhe droga nonsteroidal anti-inflamator. Në të trajtimit të përshkruara imunoshtypes rënda.

Rol të rëndësishëm në trajtimin e spondylitis ankylosing luajtur stilin e jetës dhe stërvitje të veçantë. Programi përbëhet nga ushtrime terapeutike individualisht. Ushtrimet duhet të kryhet çdo ditë. Për të parandaluar zhvillimin e sendit të çoroditur (jashtë azilit, të krenar) të rekomandojë pacientin për të fjetur në një shtrat të vështirë pa një jastëk dhe rregullisht të angazhohen në sport, duke forcuar muskujt mbrapa (not, ski). Për të ruajtur lëvizjen e gjoksit duhet të kryejnë ushtrime të frymëmarrjes.

Në trajtimin përdorur masazh, terapi magnetike, reflexology. Pacientët me radonit spondylitis ankylosing treguar, sulfide hidrogjenit, azotit banjot terapeutike.

Shërohet plotësisht i spondylitis ankylosing nuk është e mundur, megjithatë, subjekt i udhëzimeve dhe trajtimi i zgjedhur siç duhet mund të ngadalësojë sëmundjen. Pacientët me spondylitis ankylosing nevojë për të vëzhguar vazhdimisht nga një mjek dhe të marrë në akute trajtim si pacient.