Sëmundja Crohn


 • Etiologji dhe Patogjeneza e sëmundjes Crohn
 • Simptomat e sëmundjes Crohn
 • Diagnoza e sëmundjes Crohn
 • Trajtimi i sëmundjes Crohn
 • Komplikimet e sëmundjes Crohn
 • Parandalimi dhe prognoza e sëmundjes Crohn

Semundja Crohn - një sëmundje kronike e çrregullimeve inflamatore e traktit gastrointestinal. Në inflamacionit sëmundjes Crohn zhvillohet në brendshme mukoze dhe submucosal shtresave të murit të traktit gastrointestinal. Mukoza mund të preken në çdo pjesë të ezofagut në zorrën e trashë, por është inflamacion më i zakonshëm i mureve të pjesës fundore të zorrëve të vogla (çapok).

Sëmundja shkon një kronike, të alternuara me sulme akute dhe remissions. Shenjat e para të sëmundjes (sulm i parë) zakonisht ndodh në moshë të re - në njerëzve 15 - 35 vjeç. Sëmundja ndodh me frekuencë të barabartë në meshkuj dhe femra. Revealed predispozicion gjenetik i sëmundjes Crohn - në qoftë se të afërmit drejt linjë vuajnë nga kjo sëmundje, rreziku i tij u rritur 10 herë. Nëse sëmundja është diagnostikuar në të dy sëmundje të prindërve në këta pacientë ndodh para 20 vjetësh në gjysmën e kohës. Rreziku i zhvillimit të sëmundjes Crohn rritet me pirjen e duhanit (pothuajse 4 herë) dhe marrëdhënie të njohur me sëmundjen e kontraceptivëve oral.

Etiologji dhe Patogjeneza e sëmundjes Crohn


Shkaqet e sëmundjes nuk është përcaktuar plotësisht. Sipas teorisë më të përbashkët në zhvillimin e sëmundjes Crohn luan një rol të madh përgjigjet patologjike imune ndaj florës zorrëve, shkruani hyjnë në zorrë dhe substancave të tjera. Sistemi imunitar vëren këto faktorë si i huaj dhe saturates e leukocite zorrëve mur, duke rezultuar në një përgjigje inflamatore, erozioni dhe lezioneve ulcerative. Megjithatë, dëshmi të besueshme, kjo teori nuk ka.

Faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes Crohn:

 • predispozicion gjenetik;
 • sensibilitet për alergji dhe reagime autoimune;
 • pirja e duhanit, abuzimi me alkoolin, droga;
 • faktorët e mjedisit.

Simptomat e sëmundjes Crohn

Manifestimet e zorrëve të të sëmundjes Crohn: diarre (nëse i rëndë frekuencë lëvizje zorrë mund të ndërhyjë me aktivitetin normal dhe gjumë), dhimbje të barkut (ashpërsia në varësi nga shkalla e sëmundjes), një çrregullim të oreksit dhe humbje peshe. Në ulceration shënuar të murin e zorrëve dhe gjakderdhje mund të zbulojë gjak në jashtëqitjen. Në varësi të vendndodhjes dhe intensitetin e gjakut mund të tregojnë kuqe të ndritshme dhe të errët bandë streaks. Shpesh ka një gjakderdhje e fshehur në humbje të rënda të gjakut mund të jetë shumë i rëndësishëm.

Me kohësh kursit formimin e mundshëm abscese në murin e zorrës së trashë dhe pasazheve fistulous në kavitetin e barkut, organeve ngjitur (fshikëzës, vagina), sipërfaqe të lëkurës (afër anusit).

Faza akute e sëmundjes, zakonisht i shoqëruar nga ethe, dobësi të përgjithshme.

Manifestimeve Extraintestinal e sëmundjes Crohn, sëmundje inflamatore të nyjeve, syve, lëkurës, mëlçisë dhe traktit biliar. Në zhvillimin e hershëm të sëmundjes në fëmijët festuar vonesa në zhvillimin fizik dhe seksual.

Diagnoza e sëmundjes Crohn

Diagnoza e sëmundjes Crohn është kryer nga laboratori dhe studimet funksionale. Teknikat maksimale informative - CT scan dhe colonoscopy. Për të skanuar mund të zbulojë fistulat dhe abscese, dhe colonoscopy ofron një pasqyrë të gjendjes së mukozës (prania e faqet inflamatore, gërryerjet, ulcerat, mur zorrëve) dhe lejon të marrë një biopsi. Metodat tjera diagnostike - X-ray e përzierje barium zorrë. Ju mund të merrni fotot si i hollë dhe i madh zorrë - kontrast barium përzierje mbush zgavrën e zorrëve dhe të zbulojë ngushtimi i defekteve dhe ulcerative fistula mur.

Metodat laboratorike: e gjakut komplet, i cili shënoi ndryshimet inflamatore, anemi të mundshme si rezultat i gjakderdhje të rregullta të brendshme; coprogram, hulumtim gjak okult fekal.

Ndonjëherë përdoret kapsulë endoscopy e traktit digjestiv - pacienti gëlltit kapsulë me një mini-kamera dhe transmetues. Kamera kap një foto të traktit digjestiv si ajo lëviz.

Trajtimi i sëmundjes Crohn

Që nga shkaqet e sëmundjes janë trajtimi i panjohur pathogenetic i sëmundjes Crohn nuk është zhvilluar. Terapia për qëllim uljen e inflamacionit të pacientit për të sjellë faljen qëndrueshme, parandalimin rikthim dhe komplikime.

Trajtimi i sëmundjes Crohn - një konservator, mbajtur gastroenterologist ose proctologist. Para se mjetin e vetëm kirurgji kur komplikacioneve të rrezikshme për jetën.

Të gjithë pacientët shkruar dietë. Cakto një numër dietë 4 dhe modifikimet e saj në varësi të fazën e sëmundjes. Dietë ndihmon në zvogëlimin simptomet - diarre, dhimbje dhe korrigjon proceset e ndihmon tretjen e ushqimit. Në pacientët me kronike Aktualisht Foci inflamator në kequshyeshmërisë gut e acideve yndyrore. Sepse ushqime me përmbajtje të lartë të yndyrës, të kontribuojë në zhvillimin e diarre dhe steatorrhea (stools yndyrore).

Në të kufizuara dietë të hahet ushqime që japin një efekt stimulues në mukozën e traktit digjestiv (akute, tymosur, ushqime të skuqura, ushqime të aciditetit të lartë), alkoolit, pijeve të gazuara, abuzimit kafe. Ndërprerja e rekomanduar e duhanit. Zbatohet vakte ndarë - vakte të shpeshta në pjesë të vogla regjimit Sipas. Në kalojë rënda mbi të ushqyerit parenteral.

Terapi farmakologjike e sëmundjes Crohn është Veprimet inflamator të normalizuar sistemin imunitar, rivendosjen tretjen normale dhe terapi simptomatike.

Grupi kryesor i drogës - agjent anti-inflamator. Në sëmundjen Crohn duke përdorur 5-aminosalitsilaty (sulfazalin, mesazalin) dhe përgatitjet e kortikosteroideve (prednisone, hydrocortisone). Kortikosteroidet janë përdorur për lehtësimin e simptomave akute dhe jo të destinuara për përdorim afat-gjatë.

Për të shtypur përgjigjet patologjike imunitar duke imunoshtypes (azatioprine, cyclosporine, methotrexate). Ata të zvogëlojë peshën e inflamacionit duke ulur përgjigje imune, prodhimin e qelizave të bardha të gjakut.

Si antitsitokinovoho mjetet e përdorura në sëmundje ynflyksymab Crohn (Remykeyd). Ky medikament neutralizon proteina citokineve - faktor nekrozë tumor, i cili shpesh kontribuon në erozionit dhe ulceration e murin e zorrëve.

Me zhvillimin e abscese duke përdorur një terapi të përbashkët antibiotikut - antibiotikët gjerë spektrit (Metronidazole, ciprofloxacin).

Trajtim simptomatik realizohet përgatitjeve, laxatives, analgjezik, agjentët Hemostatic, në varësi nga shkalla e simptomave dhe shkallën e ashpërsisë. Për të korrigjuar shkëmbimin e pacientëve të përshkruara vitamina dhe minerale.

Trajtimi kirurgjik është treguar për:

 • zhvillimi i fistulat dhe abscese (prerje e abscese dhe riorganizimit të tyre, gyp likuidim);
 • zhvillimi i defektet mureve të thella me gjakderdhje të gjatë obilnymy ose nepoddayuscheesya konservator terapi sëmundje të rënda (heqje intestinale e zonës së prekur).

Komplikimet e sëmundjes Crohn

Komplikimet e sëmundjes Crohn mund të jetë shtet tjetër.

 • Ulcerat mukozale mur probodenyem zorrëve, gjakderdhje, prodhimi stol në zgavrën e barkut.
 • Zhvillimi i fistulat në organet fqinje, abdomen, sipërfaqe të lëkurës. Zhvillimi i abscese në murin e zorrëve, lumen e fistula.
 • Fissures anal.
 • Cancer Colon.
 • Hollim poshtë për të lodhjes, pamjaftueshmërisë metabolike për shkak të thithjen e ushqyesve. Dysbiosis, mangësi vitaminë.

Parandalimi dhe prognoza e sëmundjes Crohn

Mënyrat për të kuruar këtë sëmundje sot nuk është zhvilluar për shkak se etiologji dhe Patogjeneza e sëmundjes nuk është kuptuar plotësisht. Megjithatë, trajtimi i rregullt dhe i përshtatshëm i acarimin dietës dhe trajtimit, këshilla mjekësore dhe trajtimet e rregullta spa ndihmojë për të zvogëluar frekuencën e acarimin, të reduktuar peshën dhe cilësinë e jetës së tyre.

Pikat kyçe kryesore parandalimin rikthim:

 • dietë, dietë të ekuilibruar, përdorimi i komplekseve vitaminë, elemente thelbësore gjurmë;
 • shmangur stresin, zhvillimin e stresit, pjesën tjetër të rregullt, mënyra e shëndoshë të jetës, e normalizimit të biorhythms;
 • Aktiviteti fizik (aktivitet i lehtë fizik zvogëlon efektet e stresit, të normalizuar aktivitetin e zorrëve);
 • nuk ka pirja e duhanit dhe alkoolit abuzimi.