Sëmundjeve Shamberha


  • Simptomat Shamberha
  • Diagnoza e sëmundjes Shamberha
  • Trajtimi i sëmundjes Shamberha

Sëmundjeve Shamberha (Purpura kronike të pigmenteve, hemosiderosis lëkurë) - një sëmundje kronike e lidhur me dëmtimin e mureve të enëve të gjakut të vendosura në capillaries lëkurës dhe të karakterizuar nga pamja e hemoragji pika të lëkurës (petechiae), duke kaluar në spote kafe-kafe. Diagnoza është bërë nga lëkurë pacientit dermatoscopy-së. Mjekimi është droga anti-inflamator, glukokortikoide, nëse është e nevojshme, bartin hemosorption dhe plasmapheresis.

Mekanizmi i sëmundjes nuk Shamberha plotësisht i qartë. Besohet se capillaries dëme kanë natyrë autoimune dhe për shkak të depozitave në mur të qarkullojnë komplekset imune. Si një rezultat i inflamacionit rrit pėrshkueshmėrisė e mureve kapilar të pjesëve të ndryshme dhe vendin hemoragji intradermal petechial. Me kalimin e kohës, hekur përmbajtura në atë jashtë e hemoglobinës vaskulare krevat është konvertuar në pigment hemosiderin, e cila shkakton një sëmundje të veçantë njollat ​​ngjyra Shamberha.

Simptomat Shamberha


Sëmundja karakterizohet skuqje simetri Shamberha dhe shumëllojshmëri të paraqitjes. Kjo e fundit është për shkak të faktit se të lëkurës në të njëjtën kohë me kalimin te pare artikuj të vjetra, petechiae re. Kur sëmundja Shamberha jo çdo shkelje e rëndësishme e shtetit të përgjithshme të shëndetit. Ka mposhtur vetëm kapilarët e lëkurës, kështu që sëmundja nuk është i shoqëruar me gjakderdhje në organet e brendshme dhe ka një kurs beninje.

Lloj Petechial sëmundje Shamberha manifestohet në shfaqjen e spoteve të lëkurës të madhësive të ndryshme formë pabarabartë. Njollat ​​janë të përbërë nga hemoragji të vogla petechial. Gradualisht ata bëhen të kuqe-kafe ose kafe-verdhë. Ndryshimet e lëkurës nuk janë të shoqëruara nga ënjtje dhe çdo siklet. Ky lloj sëmundje shfaqet kryesisht në meshkuj dhe lokalizuar në lëkurën e ekstremiteteve ulta.

Teleanhiektaticheskiy lloj sëmundje Shamberha karakterizuar nga pika të caktuara në lëkurë që ngjajnë medallions. Në qendër të "medallions" janë telangiektazisë (venat merimangë) - Avancuara zonat cistike capillaries dhe periferikësh janë hemorrhages i vockël.

Lloj Lihenoyidnyy e sëmundjes Shamberha kombinon skuqje petechial, njollat ​​kafe-kafe hemosiderosis dhe nodules të vogla me një sipërfaqe me shkëlqim dhe ngjyrë praktikisht i pandryshuar. Në disa raste, ka vetëm nodules karakteristike. Erupcionet kanë karakter shumëfishtë dhe të vendosur gjithë trupit te pacientit.

Lloj Ekzematoidnyy sëmundje Shamberha është një lloj kombinimi të lezioneve, karakteristikë e tipit petechial Shamberha sëmundjes me shenja karakteristike të ekzemë. Në lezione, të përbërë nga hemoragji pikë dhe njollë ngjyrë kafe-kafe, shënuar ënjtje, blisters mund të duket, crusts dhe nodules. Në vend të lezioneve vëzhguara karakteristike e ekzemë kruarje.

Diagnoza e sëmundjes Shamberha

Më së shpeshti diagnostikuar sëmundje Shamberha të vendosur mbi bazën e klinike dhe në terren skuqje dermatoscopy. Në studimin e dermis papilare të një mikroskop të zbuluar ndryshimet në të janë kapilarët, ënjtje e shtresës së brendshme të murit kapilar, klubi-formë zgjatje përgjatë enëve, akumulimin e qelizave të imunitetit dhe fragmente të tyre. Një depërtueshmërisë rritur e murit kapilar tha zbulimin e qelizave të kuqe të gjakut që janë jashtë shtrat vaskulare. Zonat mund të shënohen ulceration dhe nekroza e murit kapilar, ngushtimi lumen e saj për shkak të përhapjes kompensues shtresa e brendshme zona të paprekura e murit të enëve të gjakut. Në këto vende ka trombozë dukshëm pengojnë rrjedhjen e gjakut. Ndonjëherë sëmundje Shamberha në muret e capillaries janë nodules. Me ta nuk është një numër i madh i madhësisë gjigant celular.

Trajtimi i sëmundjes Shamberha

Pacientët me këtë sëmundje Shamberha rekomanduar dietë që eliminon ushqime irrituese dhe alergjike:. Frutave agrume, çokollata, ushqim erëza, kafe të fortë dhe çaj, ushqim skuqur dhe i tymosur, alkoolit dhe kështu me radhë N. Ata duhet të shmangin shok, hipotermi dhe mbingarkesën fizike. Shumë vëmendje i kushtohet identifikimit dhe rehabilitimin e vatrave kronike të infeksionit, trajtimin e sëmundjeve oportune dhe çrregullime endokrine, si ata mund të jenë një faktor nxitje në sëmundje, oslozhne dhe ruajtur atë në të gjithë.

Dhënë mekanizmin e sëmundjeve autoimmune Shamberha, të përdorur në trajtimin e kortikosteroidi, prednisolone, methylprednisolone, dexamethasone, dhe të tjerë të përdorur drogë anti-inflamator, agjentët antiplatelet dhe anhioprotektory. Në raste të rënda, pacientët janë treguar procedurat jashtëtrupor hemokorrektsii: hemosorbtion, plasmapheresis, kriopretsipitatsiya.