Sëmundja Sjogren


  • Sëmundje KLASIFIKIMI Sjogren
  • Simptomat Sjogren
  • Diagnostikimin e sëmundjeve Sjogren
  • Trajtimi i sëmundjes Sjogren
  • Moti dhe komplikimet e Sjogren sëmundjes

Sëmundje Sjogren çon ndër collagenoses me frekuencën e shfaqjes dhe në mënyrë të konsiderueshme më shumë gjasa për të zhvilluar në të gruas grup moshën 20-60 vjet; në meshkuj dhe në sëmundjet e fëmijërisë, është më pak e zakonshme. Shkaqet e sëmundjes Sjogren është i panjohur. Faktorët më të mundshme predopredelyayuschymy janë trashëgim dhe përgjigje autoimune në virale (Rotavirus gjasa) infeksionit.

Mekanizmat Pathogenetic e sëmundje Sjogren-së është që të zhvillojë reagim immunoahressivnoy për të prodhuar antitrupa kundër indet e veta dhe infiltrimit limfoplazmaticheskoy exocrine kanalet gjëndër - pështymës, lacrimal, traktit ndihmon tretjen e ushqimit, etj Në një formë të përgjithësuar të sëmundjes Sjogren një e treta e pacientëve të zhvillojnë lezione të muskujve (mioziti), veshkat (intersticiale nefrit abacterial), enët (produktiv-shkatërruese, vaskulitis produktiv), të mushkërive (pneumonia intersticiale), etj

Sëmundja Sjogren shpesh ndodh me artrit reumatoid, Hashimoto thyroiditis, eritematoz sistemik lupus. 


Sëmundje KLASIFIKIMI Sjogren

Sëmundja Sjogren mund të jetë subakut apo kronik. Duke pasur parasysh manifestimet klinike dhe komplikime lirimin fillestar (në fillim), e shprehur dhe faza të vonshme të sëmundjes.

Proceset patologjike sëmundje Sjogren mund të ndodhë me shkallë të ndryshme të aktivitetit inflamatore dhe imunologjike. Për një shkallë të lartë të aktivitetit të sëmundjes Sjogren tipik simptomatike shytave fenomene, keratoconjunctivitis, stomatit, artrit; limfadenopati përgjithësuar, hepatosplenomegaly, shenjat laboratorike të inflamacionit aktive.

Moderuar sëmundje aktive Sjogren së qenësishme të reduktuar inflamacion dhe aktivitetin imunologjike me tendencë të njëkohshme me ndryshimet shkatërruese në epiteliale secreting gjëndra.

Me një aktivitet minimal vëzhguar proceset e preferencës funksionale, sklerotizues, ndryshimet degjenerative në pështymës, lacrimal, gjëndra stomakut, manifestohet Xerostomia rënda, keratoconjunctivitis, gastrit atrophic. Në testet laboratorike - shenja të butë të inflamacionit.

Simptomat Sjogren

Shfaqja e simptomave të sëmundjes së syrit të shkaktuara nga lot rënë sekrecion Sjogren (lot). Kështu pacientët përjetojnë djegur, "kruarje" dhe "rërë" në sytë. Simptoma subjektive janë të shoqëruara me kruarje dhe skuqje shekulli, akumulimin e sekrecioneve trashë në qoshet e syve, duke e ngushtuar slits sy, ulur mprehtësi vizuale. Zhvilluar keratoconjunctivitis thatë - pezmatimi i kornesë me konjuktivën e syrit.

Sëmundje pështymës gjëndër rritje Sjogren në madhësi. Një e treta e pacientëve duke rritur gjëndra çiftëzohet pranë veshit të ketë një fytyrë të ndryshojë karakteristike ovale, e cila ishte në literaturë si "feçkë lloj brejtësi."

Ndër simptomat tipike të Sjögren gjithashtu përfshijnë buzët e thatë dhe gojën, stomatitit, Zayed, karies të shumta dentare (lokalizimin zakonisht i qafës së mitrës). Në qoftë se në fazat e hershme të sëmundjes mucous thatë Sjogren vërejtur vetëm gjatë ushtrimit dhe eksitim është shprehur në thatësi afat vërejtur vazhdimisht, shpesh duke shkaktuar pacientit për të njomet gojën tuaj dhe të larë poshtë ushqim. Në provim zbuloi një ngjyrë të ndritshme rozë e mucous, të lehtë për të lëndimit në kontakt, gjuha e thatë, një sasi të vogël të pështymë falas ose shkumëzuar natyrës trashë. Në këtë sfond, duke u bashkuar (, fungale, bakteriale virale) infeksion sekondar çon në zhvillimin e stomatiti. Për fund-fazë Sjogren sëmundje që karakterizohet nga goja papritur e thatë, që çon në çrregullime të gëlltitjes dhe të folurit, buzët e plasaritur, zonat keratinization e gojës, palosur atë, nuk ka pështymë të lirë në gojë.

Ka hypofunction gjëndrat tjera exocrine me simptomat e lëkurë të thatë, hunda, vulvë dhe vaginës, zhvillimin tracheitis, bronkit, ezofag, gastrit atrophic, dhe kështu me radhë. Sëmundja e Dr Sjogren mund të ndodhë në kyçeve tipit sindromi poliartralhiy ose artrit, shkelje të ndjeshmërisë së këmbët dhe duart, nevropati trigeminal dhe nervore fytyrës, skuqje hemorragjike në trup dhe gjymtyrë, ethe, mioziti, hepato-splenomegaly dhe.

Diagnostikimin e sëmundjeve Sjogren

Me diagnostifikimi laboratorike kërkimore kryer gjakut numërimin, duke treguar leukopenia moderuar, anemi, përshpejtuar ESR. Në sëmundje të gjakut biokimi Sjogren përcaktohet ngritjen? -globulins, Total proteina, fibrinoze, seromucoid, sialik zbulimin acid kriohlobuliniv. Përgjigjet imunologjike zbulojnë rritje të imunoglobulinave IgG dhe IgM; Antitrupat ndaj ADN-së, LE-qelizave, antitrupave për të epiteliale gjëndra exocrine, muskujt, kolagjenit, etj.; rritjen e numrit të limfociteve B të, limfocitet T ulet.

Sëmundje Sjogren është shënuar reagim specifik në provë Schirmer - përkufizohet rënie prodhimi lot në përgjigje të stimulimit të amoniakut. Kur duke shënuar kornea dhe konjuktiva ngjyra janë erozioni dhe epiteli degjenerative vatra.

Sëmundje Sjogren është kryer radiografi kontrast (sialohrafiya), biopsi pështymës gjëndër, ultratinguj dhe MRI gjëndra lot / pështymës. Për zbulimin e komplikimeve nga sistemet e tjera është kryer radiografi të mushkërive, gastroscopy, ehokardiografi.

Trajtimi i sëmundjes Sjogren

Roli kryesor në trajtimin e Sjogren sëmundje hormonale të dhënë (prednisolon) dhe veprimi immunosuppressive e barnave citotoksike (ciklofosfamide, hlorbutin) dhe kombinime të tyre (+ hlorbutin prednisone, prednisolon + ciklofosfamide).

Një kombinim i metodave të hemokorrektsii jashtëtrupor (plasmapheresis hemosorption, plazma dyfishtë filtrimit) me terapi droge ne trajtimin e semundjeve Sjogren treguar në rastet e vaskulitis ulcerative nekrotike, glomerulonefriti, tserebrovaskulita, polyneuritis, dhe lezioneve tjera.

Terapi simptomatike në sëmundje Sjogren synon të eliminojë thatësi e mukozës dhe parandalimin e infeksionit sekondar. Në sy të thatë është caktuar një lot artificial, mbajnë lente kontakti të buta, larë sy zgjidhje antiseptik.

Për të normalizuar jargëzim bllokadën mbajtur novokaina, përshkruesit Ca; në inflamacion gjëndra pranë veshit duke përdorur aplikimin lokal të një dimexide zgjidhje, antibiotikëve sistemike dhe antimykotike.

Membranat e prekura mucous të sëmundjes me gojë zgavër Sjogren kërkojnë zbutjen dhe stimuluar rigjenerimin duke përdorur aplikacionet buckthorn naftës dhe Rosehip, përpunimin vaj të parfumuar (metyluratsylovoy dhe solkoserilovoy).

Në terapi zëvendësimi sekretor pamjaftueshmëri stomakut kryer acid klorhidrik të gjatë, një lëng natyral stomakut, pepsidilom; me pamjaftueshmëri pankreatik caktuar terapi enzimë: pritjen festive, panzinorm, etj

Moti dhe komplikimet e Sjogren sëmundjes

Kusht nuk është jetë-kërcënuese karakterin Sjogren, por në mënyrë të konsiderueshme ndikon në cilësinë e jetës. Në kohë terapi iniciuar ngadalëson përparimin e proceseve patologjike dhe pacientët funksionale. Komplikime të patrajtuara të shpeshta që çojnë në paaftësi.

Lezionet sëmundje primar Sjogren shpesh të shoqëruara infeksion sekondar në zhvillimin e sinusit, traheytov korrente, bronkopneumoni. Kur Lezionet sistemike mund të zhvillojnë dështimin e veshkave, çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit dhe / ose palcës kurrizore.

Profilaksia specifik i Sjogren sëmundjeve të zhvillohen.