Sëmundjet e gjëndrave të djersës


  • Anhidrosis
  • Kirurgji
  • Hyperhidrosis
  • Osmidroz
  • Miliaria
  • Hromidroz

Gjëndra djerse në trupin e njeriut janë të shpërndara në mënyrë të pabarabartë. Në sqetull, në ijë, në shuplaka dhe shputa ata shumicën. Funksioni i gjëndrave të djersës për të ftohur sipërfaqen e lëkurës me ujë dhe largimin e produkteve metabolike nga trupi. Djerse njerëzore është steril, por ajo shpejt obsemenyaetsya mikroorganizmave, për të cilat ka erë. Si me djersë qëndron më shumë se 250 lloje të kimikateve, era e djersës çdo person individualisht.

Gjendra djerse e pjesëve të ndryshme të trupit janë të rregulluara nga qendra të ndryshme, kështu që gjendra djerse sekretojnë shuplaka dhe shputa të fshehta në përgjigje të faktorëve psikologjik dhe nuk reagojnë në rritje të temperaturës. Normalisht, një ditë është 500 deri në 800 ml djerse, gjendra djerse në sëmundjet ose kushtet në ditë të nxehtë mund të prodhojë deri në 8 litra djerse.

Sëmundjet e gjëndra djerse duke shkaktuar kryesisht siklet dhe parehati për pacientët, si dhe të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të tjera të lëkurës.


Anhidrosis

Anhidrosis - një sëmundje e gjëndrave të djersës në të cilat asnjë djersitje. Anhidrosis akut ndodh për shkak të dehidratim, helmimi i disa barnave automjeteve të tilla që përmbajnë Belladonna ekstrakt. Anhidrosis si gjëndra akute sëmundje djerse mund të vijë në sëmundje të rënda infektive të tilla si kolera. Anhidrosis dhe sëmundjeve të tjera të gjëndrave të djersës është vërejtur ndonjëherë në toksikoz shtatzënë dhe se si efektet pas sëmundje rrezatimi.

Sëmundjet kronike djerse gjëndra, të tilla si hypoplasia dhe aplazionit të çojë e tyre për të anhidrosis kronike. Në vendet me klimë të nxehtë anhidrosis tropikale është një sëmundje e përhapur e gjëndra djerse.

Shkaqet kryesore të sëmundjeve të gjëndrave të djersës, të cilat janë djersitja mungojnë po plaket dhe dëmtimi rrezatimit të lëkurës. Lezionet e palcës kurrizore dhe parregullsitë në sistemin neuroendocrine gjithashtu të çojë në dysplasia dhe sëmundjeve gjëndra djerse. Kur ju merrni Ganglioplegic dhe cholinoblockers anhidrosis dhe sëmundjeve të tjera djerse gjëndra të shfaqet si një efekt anësor i barnave të përkohshëm. Kushtet e histerike, sidomos që e shkaktuara nga tumoret burimore të trurit gjithashtu mund të shkaktojë gjëndra djerse sëmundje, duke përfshirë anhidrosis.

Klinike gjëndra djerse sëmundje, të tilla si anhidrosis manifestuar në mungesë të djersën dhe lëkurë të thatë. Trupat e mbetura rishpërndarë funksionin e heqjes substancave toksike nga trupi, atëherë ka një rritje të urinës mund të ndodhë traktin gastrointestinal. Pas vetëhelmim i organizmit shpesh janë kusht ethshme me të pashpjegueshme të vjella dhe vasomotor përgjigjet ndryshonin. Për të konfirmuar diagnozën injeksion intradermal e histamine është kryer dhe, në qoftë se ka për të të jetë anhidroticheskie gjëndra djerse sëmundje, të lëkurës në vendin e injeksioneve shtrembëruar dhe kanalet e gjëndra djerse praktikisht të padukshme.

Olihohidroz - mungesa e djersitje. Kjo ndodh kryesisht në të moshuarit dhe pacientët me ichthyosis. Varësisht nga arsyet olihohidroz dhe anhidrosis mund të jetë fokale dhe i përgjithësuar.

Trajtimi i sëmundjeve të tipit gjëndra djerse anhidroticheskoho kërkon së pari heqjen apo korrigjimin e shkakut. Nëse anhidrosis është një çrregullim kongjenitale e gjëndra djerse ka për qëllim vetëm terapi simptomatike. Kompleksi multivitamin që përmban sasi të mëdha të Retinol dhe vitaminë B12 injeksione të përmirësuar gjendjen e lëkurës. Topically aplikuar hidratues dhe zbutës ointments. Pacientët me anhidrosis kundërindikuar stërvitje të rëndë dhe të qëndrojnë në vende të nxehta.

Kirurgji

Kirurgjisë - një sëmundje e gjëndrave të djersës, karakterit purulent, që është më shumë i zakonshëm në gratë me moshë mesatare. Arsyet kryesore janë kancer gidradenita ose bllokim i gjëndër, ndryshimet hormonale në trup (shtatzënia, menopauza). Skuqje pelenë, trauma dhe infeksion bakterial janë faktorë të favorshme për ndodhjen e sëmundjeve purulent e gjëndra djerse.

Kirurgjia shpesh lokalizuar në sqetull, ijë dhe perianal në vende publike. Kjo sëmundje gjendra djerse klinikisht manifestohet nodules si të dendura me një diametër prej 0.5 deri në 3 cm purplish-kaltërosh ngjyrë. Rruzull mund të jenë të shumta, gjatë kohë ata fillojnë të veprojnë në sipërfaqe të lëkurës. Sepse sëmundja është ngjitëse gjëndra djerse karakter, mund të ketë ethe, dobësi. Prekur zonë ashpër i dhimbshëm, i fryrë dhe hyperemic. Kjo ënjtje është përhapur në natyrë, dhe kështu ka pasur një emër gidradenita dytë - sisë Suche.

Diagnoza Kirurgjisë, një djersë të mirë gjëndra sëmundje, bazuar në një shqyrtim të kujdesshëm të pacientit dhe në bazë të ankesës së tij. Nëse gidradenita një akute, të tilla si ndotja afatgjatë të dhomës të nxehtë, ajo zakonisht nuk përsëritet dhe kalimi në një temperaturë normale dhe regjim higjienike është samovyzdorovlenie.

Për trajtimin e sëmundjeve inflamatore të gjendrave djerse përdorura sapun antibakterial, trajtimit antiseptik (zgjidhje të jod, borik dhe acid salicilik), higjenën rregullt (përveç sauna dhe vaska), pomade antimikrobial siç neomitsinovuyu dhe tetracycline.

Nëse trajtimi lokal nuk është e mjaftueshme, atëherë përdorë për trajtim kirurgjik dhe marrjen antimicrobials brenda. Antibiotikët janë të emëruar zakonisht pas ekzaminimit kulturore dhe përcaktimit të ndjeshmërisë ndaj drogës. Për të parandaluar candidiasis gjatë dhe pas trajtim është treguar marrjes Diflucan. Immunotherapy specifik gjatë sëmundjeve të zgjatura inflamatore të gjëndrave të djersës administrohet gama globulin.

Hyperhidrosis

Hyperhidrosis - një sëmundje e gjëndrave të djersës, të cilat treguara djersitje e tepruar. Hyperhidrosis shpesh shkaktohet nga tuberkulozi, proceset reumatizma denjë i dobët infektive, të cilat karakterizohen nga lodhje. Pacientët me gjëndra ekzemë ose sëmundje psoriasis djerse ndodh më shpesh sesa ata të cilët nuk kanë lezione të lëkurës. Kjo është e shënuar si hyperhidrosis në zonat e prekura, dhe lëkurë klinikisht të shëndetshme.

Hyperhidrosis i pjesshëm mund të jetë për shkak të stimulimit refleks e nervave nuhatjes dhe shijes kur të marrë ushqimet pikante, nganjëherë si pasojë e sëmundjeve inflamatore të gjëndër pranë veshit.

Hyperhidrosis nude - Kjo është një tipar psikologjik, jo një gjendra djerse sëmundje si djersitje në sqetull ku djersa e rrjedhave ujore, të vëzhguara vetëm në ekspozimet në situatë të plotë psikologjikisht pakëndshme.

Sëmundjet e gjëndrave të djersës të ndaluar djersitje lëkurës rritur në mesin e pacientëve me këmbët e sheshtë. Gjithashtu tërhequr për këtë faktorët trashëgues, neglizhimin e higjienës personale, këpucë të ngushta të pakëndshme, çorape sintetike dhe stockings, veshin këpucë me gome dhe lëkurë sintetike. Si një rezultat i faktorëve negative afatgjata për lëkurën ndryshon indeksin e vet të acidit që kontribuon në sëmundje si gjëndra djerse, kështu sëmundjet fungale dhe infeksioneve të ndryshme. Djersë e bollshme të ftohtë zakonisht ka një cilësi të ngjitet dhe erë të pakëndshme që pengon njerëzit të çojë një jetë aktive. Hyperhidrosis është diagnostikuar bazuar në një shqyrtim të pacientit dhe ankesave.

Kjo sëmundje gjendra djerse kërkon një trajtim gjithëpërfshirës dhe afatgjatë. Para së gjithash është e nevojshme për të kufizuar sasinë e marrjes fluide dhe të fillojë të marrë një multivitamin. Gjithashtu përshkruesit që përmbajnë hekur, fosfor dhe kalcium, sedativë nga grupi i qetësuesit. Në disa raste treguar marrjes atropine në formë pluhuri. Infuzion shpesh të ngrohtë dhe të ftohtë jashtë nehoryachiy ngrohjes fitovanny i sherebelës japë efekt të mirë. Aplikuar topically medikamente që përmbajnë alumini, acid borik, talk dhe zinkut.

Në qoftë se ju të ndaluar hyperhidrosis rekomandohet banja këmbë me kamomil, lisi leh, dhe pastaj fshij lëkurën me një zgjidhje të Permanganat kalium dhe tharë tërësisht me një peshqir. Procedurat duhet të kryejë të rregullt, por pa tharje e lëkurës. Pluhur me talk, zinkut dhe veshin pambuku çorape me hedhjen Rondelet garzë në mes të këmbëve ndihmon në eliminimin e odors dhe normalizimin e gjëndra djerse. Të higjienës personale, larje dhe tharje këpucë të ndihmojë pacientët me sëmundje të këmbëve gjëndra djerse ndjehen rehat dhe të ndërveprojnë në shoqëri. Nëse gjëndra djerse sëmundje, të shoqëruara nga rritja e djersitje, te shfaqet ne sqetull, flokët elektrolizë në këtë fushë, si një efekt anësor i Positive redukton djersitje. Gjithashtu rekomandohet gëlltit zierje e bimëve - lisi leh, kamomil, pluhur me talk dhe zinkut.

Osmidroz

Osmidroz - një sëmundje e gjëndrave të djersës, ku djerse merr erë stinky. Osmidroz lidhur ngushtë me shkelje të higjienës personale, parregullsive menstruale dhe shkeljet në sistemin endokrin. Në sëmundjet e organeve të brendshme, kur gjëndra djerse janë funksion i toksinave hequr, djerse mund të blej erën e urinës dhe trupit janë kristalet ure. Ju duhet të sigurojë trajtim dhe korrigjimin e sëmundjes themelore dhe të respektojë higjienës personale.

Miliaria

Miliaria - gjëndra djerse sëmundje, të shoqëruar nga një skuqje të lëkurës të blisters të vogla të mbushura me përmbajtje të qartë ose pak me re. Prekur zonat e rëndë itchy dhe për këtë arsye lehtësisht matseryruyutsya. Ngrohjes dhe lagështia kontribuojnë në përhapjen e miliaria. Në disa vende, ajo merr formën e një epidemie në një sezon. Trashje, diatez exudative janë faktorë të favorshme për këtë dhe sëmundjet e tjera të gjëndrave të djersës. Fëmijët, veçanërisht atë që kënd tepër i rrallë i larë, shpesh vuajnë miliaria. Diagnoza është e bazuar në inspektim vizual, si lezione janë të vendosura në zona ku akumulimi i madh i gjëndrave të djersës. Përveç kësaj ka njollat ​​djerse në veshje dhe lagështia e vazhdueshme e lëkurës me anë të djersës.

Gjatë trajtimit, ju duhet së pari funksionimin e duhur dhe jetës, të eliminuar Qëndro në të nxehtë, dhomë të zihet fryma, të zgjedhë rrobat e bërë nga pëlhura natyrore, për të shfuqizuar përdorimin e sapun. Në vend të kësaj rregullisht të marrë një dush të ftohtë dhe dush me ekstrakt kamomil dhe lisi leh. Kur ju bashkohet me infeksion dytësor demonstruar terapi adekuate antibiotik.

Hromidroz

Hromidroz - profesionale gjëndra të rralla sëmundje djerse. Atje punëtorët të cilët vijnë në kontakt me bakër, kobalt dhe metale të tjera. Manifestohet klinikisht në formën e djerse me ngjyrë, djersën ngjyrë shpesh kuqe. Zakonisht hromidroz jetë lokal në natyrë, si errësirë ​​djersën e lidhur me lipidet që përmban substanca të djerse në kontakt me ajrin. Trajtim është për të eliminuar faktorët e dëmshëm, higjienën personale dhe përdorimin e sasive të mëdha të lëngjeve. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë diuretics.