Cheilitis


  • Shkaqet heylitov
  • Manifestimet klinike heylitov
  • Diagnoza dhe trajtimi heylitov

Cheilitis ose Zayed - një kufi të kuqe dhe inflamacion i mukozën e buzëve. Cheilitis mund të veprojë si një sëmundjeje të pavarur dhe si një simptomë klinike e sëmundjeve të brendshme dhe sëmundjeve të mukozës orale.

Shkaqet heylitov

Dermatitis është shkaku më i zakonshëm i heylitov. Kufiri i kuq, mukoza membranës dhe lëkurën e buzëve mund të jetë i përfshirë në procesin inflamator në erytematoz, planus liken, tuberkulozi, sifilizi, psoriasis dhe sëmundje të tjera të lëkurës.


Kushtet e pafavorshme klimaterike, të tilla si ndikimi i ajrit të nxehtë dhe të ftohtë, era dhe shkaqeve të tepërta diellit Cheilitis njerëz të cilët kanë qenë të qëndrojnë ose punojnë jashtë.

Cheilitis sensibilizimi alergjik zhvillohet pas natyrës kufirit të kuqe të buzëve ose kimike mucous cipë, rrezatimi UV, etj Ndonjëherë cheilitis alergjik mund të jetë i natyrës profesionale; gra të moshës 20 vjeç deri 60 vjet janë më të prirur heylitov natyra alergjik.

Cheilitis e mesme, e cila është një simptomë e një sëmundje mund të ndodhë në sfondin e dermatit atopic ose neurodermatitis. Cheilitis Eczematous të ngrihet kundër ekzemë ndryshme dhe makroheylity është pjesë simptomë pezmatim nervi i nervore fytyrës në lidhje me gjuhën e palosur dhe cheilitis.

Manifestimet klinike heylitov

Cheilitis Exfoliative është një sëmundje e kufirit të kuqe të buzëve. Diagnostikuar kryesisht gra dhe buzët klinikisht lëkurë. Në patogjenezën e heylita çrregullimeve exfoliative themelore neurologjike - ankthi, ankthi, depresioni. Si ka një marrëdhënie në mes të heylita incidenca eksfoliativnym dhe hyperfunction e gjëndrës tiroide. Nxitur nga fakti se ai ka lindur përsëri, cheilitis exfoliative është trashëguar si një ndryshim në sistemin imunitar.

Peeling është vetëm i pranishëm në një buzë të kuqe flokë dhe nuk transferohet në mukozën dhe lëkurës. Sëmundje rrallë mbulon tërë territorin e kuqe si pjesë e kufirit të kuqe në qoshet e gojës dhe në zonat ngjitur në lëkurë të mbetet i lirë nga lëkurë. Nëse cheilitis exfoliative ndodh në një ambient të lëkurë të thatë, lëkurë përveç pacientët tregohet lip thatësi, djegie, nganjëherë pamjen e peshore që skusyvaet ose obdyrayutsya duart. Cheilitis Exfoliative ka kurs të gjatë vyalotekuschee, me periudha lehtësimi dhe rikthim; nuk i nënshtrohen vetë-trajtim.

Gjatë inspektimit rezulton buzët e thatë, prania e ngjitur dendur me kufi të kuqe peshore përmes të cilave kufiri i kuq skajeve të hiqet sy. Hiq peshore zakonisht pa dhimbje, pas largimit të ekspozuar një sipërfaqe të ndritshme të kuqe, pa të erozionit. Pas 5-7 ditë pas largimit të peshore të shfaqet përsëri, thekon freskëta të ngjashme me mikë, ata gjithashtu vazhdojnë spayuyutsya me kufi të kuqe të buzëve. Në formën exudative pacientët heylita ankohen për dhimbje dhe ënjtje e buzët; atëherë ka mbuluar të mëdha që pengojnë fjalimin dhe të hahet.

Në heylita Patogjeneza hrandulyarnoho është përhapja e lindur apo e fituar nga gjëndra të vogla të pështymës, e cila kontribuon për infeksionin e tyre. Njerëzit me anomali të lindura të gjëndra të vogla të pështymës hrandulyarnoho simptoma heylita vërejtura në pothuajse të gjitha rastet. Në grupit rrezik bien pacientët me sëmundje kronike periodontale me tartar dhe kariesit të dhëmbëve sëmundjes, si këto sëmundje kontribuojnë në kanalet e zgjeruara të infeksionit të gjëndrave të pështymës.

Cheilitis Hrandulyarnyy ndodh edhe nëpër kanalet e pështymës infektimit gjëndër dhe dehje për shkak të toksinave dhe produkteve të mbeturinave të mikroorganizmave. Kjo ndikon persona të të dy gjinive kryesisht pas 30 vjetësh, ndërsa lezione të ulëta cik ndodhë dy herë më shpesh. Në fazën fillestare të sëmundjes, pacientët vuri në dukje një thatësi të lehtë të buzëve, të cilat do të thotë të kompensohen për kujdesin e buzëve dhe të çara që shfaqen në sfond të thatësi. Formuar më tej të çara të thella dhe gjakderdhje erozion të dhimbshme. Pacientët me hrandulyarnom Haley priren të bëj buzët e tij, më shumë të përkeqësohet simptomat e thatësi, nganjëherë ajo çon në çarje oozing në sfond overdried lëkurë i krisur dhe buzët. Më vonë çara janë të përhershme përmes thyera buzët elasticitet lëkurës.

Alergjik cheilitis kontakt ndodh në përgjigje të stimulit. Shkaqet kryesore të alergjik heylita kontaktit janë substanca që përbëjnë kuq buzësh dhe kujdesit të produkteve për buzët. Cheilitis alergjike mund të zhvillohet si pasojë e shprehive të këqija për të mbajtur objektet e gojës: stilolapsa, lapsa. Cheilitis alergjik profesional zhvillon muzikantë në përgjigje të ekspozimit të zgjatur ndaj mbajtësit e cigareve instrumenteve bronzi në gojë. Pacientët ankohen për kruajtje të rënda, djegie, skuqje dhe ënjtje e buzët. Kështu pas ekspozimit ndaj simptomave alergjen heylita shprehura ndritshme. Ndonjëherë flluska mund të jetë një i madh dhe pas hapjes çara të ekspozuar dhe erozion. Në kronike heylita kontakti alergjik manifestimet kryesore klinike janë të flaking dhe kruarje pa një reaksion të lehtë inflamatore.

Meteorologjik cheilitis Actinic ose pjesë e grupit të sëmundjeve në të cilat Patogjeneza është mbindjeshmëri ndaj të ftohtë, era, rrezatimi diellor dhe rrezatimit. Cheilitis Meteorologjik shpesh diagnostikuar në meshkuj të moshës 20 vjeç deri 60 vjet dhe më shpesh në përgjigje të rrezatimit ultravjollcë. Sondazhi zbuloi totale meteosensitivity ndjeshmërinë e veçantë të ekspozimit të diellit. Në formën exudative pacientët heylita ankohen kruarje dhe djegie të buzëve, si dhe pamja e gërryerjet dhe crusts. Ndonjëherë cheilitis meteorologjike të shfaqet flluska të vogla pas zbulimi i të cilave është e ekspozuar pidsyhayuchoyu dhimbshme erozionit pastaj një kore.

Kur forma e thatë heylita meteorologjik ankesat kryesore janë buzët e thatë dhe të djegur dhe ndonjëherë dhimbje. Në rastin e një kurs të gjatë të actinic heylita keqdashje të mundshme, nëse faktorë të tillë si pirja e duhanit, gjasat dhomë pluhur të rritet keqdashje. Shpesh cheilitis fotokimik përfundimisht degjeneron në sëmundjet precancerous - hyperkeratosis kufizuar, cheilitis prekankroznyy gërryes Manganotti etj

Atopik cheilitis është një nga manifestimet e dermatit atopic ose neyrodermatyty. Një pathogenetic heylita i rëndësishëm lidhje atopik është predispozicion alergjik. Kjo mund të veprojë si alergeneve drogës, kozmetike, ushqime, mikroorganizmave dhe toksina të tyre. Pacientët me atopic heylita ankuar për skuqje të buzëve, të shoqëruar me kruarje dhe flaking kufirit të kuqe e buzët, është lezione karakteristike qoshet e gojës. Pas një proces i mprehtë e ulën gjatë remissions vërejtur lëkurë dhe lichenification. Qoshet gojë dhe infiltrimi konstante thatë kontribuon në pamjen e çara. Pacientët me atopic heylita janë shenjat klinike të dermatitit atopik, neurodermatitis, e thatë dhe lëkurë i krisur.

Makroheylit - është pjesë e një sindrom Melkersson - Rosenthal-Rossolimo, komponentët e tjerë të treshi janë pezmatim nervi i nervore fytyrës dhe simptomë palosur gjuhës. Në patogjenezën e kësaj simptomë është faktorë të rëndësishëm infektive-alergjike dhe predispozicion gjenetik. Pacientët ankohen për rritjen dhe kruarje të buzëve, ënjtje ndonjëherë lëviz në pjesë të tjera të fytyrës. Ënjtje në këtë tipit heylita atje kohë të pacaktuar, ndoshta ndjenja ndonjëherë spontane më mirë, por pas asaj rikthim. Ngjyra e buzëve dhe lëkurës nuk është ndryshuar, edhe pse ënjtje lokal i lëkurës shkëlqim dhe ka një ngjyrë kaltërosh-trëndafili. Zakonisht prek një ose të dy buzët, faqet, qepallat dhe pjesë të tjera të personit në innervation i nervore fytyrës. Ky pezmatim nervi i nervore fytyrës manifestohet si një drejtim të shëndetshme personi prish dhe nasolabial dele zbutura.

Që nuk janë gjithmonë të tre simptomat treshe, sindromi diagnozë Melkerssona - Rosenthal mund të jetë e vështirë.

Gipovitaminoznyh cheilitis zhvillon kur një mungesë e vitaminave B, veçanërisht mungesa e dukshme e vitaminës B2. Pacientët ankohen për djegien dhe thatësi e gojës, gjuhës dhe buzëve. Gjatë inspektimit tregon se mucous pak i fryrë, e kuqe, dhe në korrik të kuqe rim shënuar melkocheshuychataya granatimet dhe të çara të vogla vertikale mbi sfondin e lëkurë të thatë dhe buzët të kuqur. Çarje në gipovitaminoznyh Haley prirur me gjakderdhje dhe dhimbje. Shpesh, me zhvillimin e heylita shënuar ndryshime të gjuhës - ajo rrit në madhësi, ajo printon bërë dhëmbët të dukshme.

Diagnoza dhe trajtimi heylitov

Diagnoza bazohet në të ankesave dentisti dhe simptomat klinike të pacientit, në disa raste, diferencimi nga sëmundje të tjera heylita nevojë ekzaminim histologjik e indeve.

Në trajtimin e heylita exfoliative është një ndikim të madh në sferën psiko-emocionale. Duhet neurolog këshilla ose neuropsikiatër ndjekur nga emërimin qetësues drogës dhe qetësues. Nëse është e nevojshme, është korrigjim i gjëndrave endokrine. Lokale heylita trajtim exfoliative është terapi lazer, trajtim ultratinguj në kombinim me terapi hormonale, nganjëherë përdorimit të radioterapi. Për të eliminuar buzët e thatë duke përdorur hidratues chapstick. Të gjithë pacientët janë të këshilluar që të marrë një kurs të terapisë vitaminës; autohemotransfuzyya, UFOK dhe metodat e tjera të rritje reaktivitet të ndikojë pozitivisht në rrjedhën e cheilitis. Disa muaj terapi ndihmës është i mjaftueshëm për të arritur shërim të plotë, përmirësim klinik ndodh më herët.

Trajtimi hrandulyarnoho heylita është të përdorni ointments anti-inflamator. Duke treguar tetracycline, erytromitsynovu dhe vaj të parfumuar oxolinic; Sinalar Flutsynar dhe vetëm kanë një efekt të mirë. Radikale electrocoagulation trajtim hrandulyarnoho heylita është gjëndrat pështymore hypertrophied ose vyluschivanie tyre kirurgjike, rezultate të mira janë vërejtur gjatë përdorimit të larguarit lazer. Pas trajtimit të parandaluar hrandulyarnoho treguar masat heylita përsëritjen për të eliminuar ose thith buzët e thatë, të higjienës vatra e infeksionit kronik në gojë dhe normalizimin e microflora gojë. Pacientët me hrandulyarnym heylita disa kohë pas trajtimit duhet të jetë nën vëzhgimin klinik për paralajmërim të hershëm të rikthim.

Në trajtimin e heylita atopic të nevojshme për të hequr faktorët irrituese. Trajtim lokal është aplikimi i vajrave kunder kruarjeve, efekt anti-inflamator dhe anti-alergjik. Zakonisht përdoret vaj të parfumuar hormonosoderzhaschee - Flutsynar, Prednizolonovaya dhe Ftorokorot. Brenda janë antihistamines - tavegil, Telfast, Claritin dhe të tjerët. Gjatë trajtimit të heylita atopic të rëndësishme për të ndjekur dietë hypoallergenic, duke eliminuar nga dietë trupin sensibilizimin Products: luleshtrydhe, peshk i kuq dhe vezë, erëza, agrume, ushqimet pikante dhe alkoolit.

Trajtimi heylita meteorologjik fillon për të ndaluar ose minimizuar efektet negative të faktorëve meteorologjike. Terapi lokal përfshin përdorimin e vajrave të hormonale dhe krem ​​me të lartë filr mbrojtëse UV. Pacientët me heylita meteorologjik rekomandohet marrja e vitaminave B, PP, C dhe vitaminokompleksov tjetër.

Trajtimi makroheylita kërkon korrigjimin e treshja e simptomave, të përshkruajnë immunocorrective, desensitizing dhe terapi anti-virale. Treguar marrjes antihistamines në kombinim me hormonal. Terapi Ymmunokorrehyruyuschaya administrohet terapi antivirale Likopid përfshin marrjen Acyclovir, Zovyraksa, bonafton dhe droga të tjera.

Terapi Laser në buzët dhe zona e pezmatim nervi nervore ndikimin e fytyrës pozitiv të dyja brenda cheilitis, dhe dinamika e të gjithë treshe. Është e vështirë për të trajtuar cheilitis kërkojnë stimulim terapi pirogenal dhe prodigiozana në faljen. Për trajtimin e neurit përdorur terapi fizike; rezultate të mira vëzhguar nga elektroforezës në heparynova melhem, si dhe aplikimin e një përzierje të melhem dimexide heparynovoy mbi buzën e sipërme.

Në qoftë se kjo rezulton mbindjeshmëri të agjentëve microbial, për të trajtuar heylita lidheni hiposensibilizatsionnuyu terapi specifike. Nëse cheilitis shkaktuar defekte të mëdha kozmetike, atëherë aplikojnë heqjen lazer e buzët, por kjo metodë nuk i ndalon nga përsëritje.

Me trajtim heylitov në kohë dhe nuk ka shenja të keqdashje - Parashikimi i favorshëm heylita kurs të gjatë, megjithatë, rrit gjasat e sëmundjeve para-kanceroze dhe kanceroze.