Konyunktyvit Chlamydial


 • Shkaqet e konjuktivit chlamydial
 • Klasifikimi i formave të konjuktivit chlamydial
 • Simptomet e konjuktivit chlamydial
 • Diagnoza e konjuktivit chlamydial
 • Trajtimi i konjuktivit chlamydial
 • Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit chlamydial

Konjuktivit Chlamydial (Oftalmohlamidioz, sy klamidia) është 3-30% të numrit të konjuktivit të etiologies ndryshme. Sy Klamidia është më shumë i zakonshëm në njerëzit e moshës 20-30 vjeç, ndërsa femrat vuajnë konjuktivit chlamydial në 2 - 3 herë më shpesh se meshkujt. Konjuktivit Chlamydial ndodh kryesisht në sfondin e chlamydiosis urogjenital (urethritis, vaginitis, cervicitin), e cila mund të ndodhë në formë të fshihet dhe nuk e shqetësojnë pacientin. Për shkak infeksionit chlamydial brenda fushëveprimit të vëmendjes okulisti, Venereology, urologji, Gjinekologji.

Shkaqet e konjuktivit chlamydial

Konjuktivit Chlamydial shkaktuar nga bakteret brendaqelizore Chlamydia trachomatis, të cilat shfaqin vetitë e baktereve dhe viruseve. Duke formuar të ashtuquajturat L-forma, klamidia aftë të parazitëve të gjata brenda qelizave në një, "gjumë" gjendje inaktive. Në kushte të ndryshme të pafavorshme (antibiotikët, hipotermi, SARS, mbinxehje) gjatë immunosuppression është "Zgjimi" (ndryshim) e Klamidia L-format dhe riprodhimit aktiv me zhvillimin e simptomeve klinike.


Serotipeve të ndryshme antigjenike të Chlamydia të shkaktojë dëme të ndryshme: po, serotipeve A, B, Ba dhe C të çojë në zhvillimin e trakomën; serotipeve D - K - në shfaqjen e të rriturve epidemike paratrahoma chlamydial konjuktivit, klamidia urogjenital; serotipeve L1-L3 - zhvillimi i sëmundjes inguinale Hodgkin.

Në shumicën e rasteve, konjuktivit chlamydial ndodh në një ambient të klamidia urogjenital traktit, sipas statistikave, rreth 50% e pacientëve me Oftalmohlamidioz duhet gjithashtu të formojë Infeksionet urogjenitale. Në të rriturit, Klamidia okulare është shkaktuar nga hyrja patogjen në qeses conjunctival e sekrecionet gjenitale nëpërmjet duarve të kontaminuara dhe tualetin. Kjo klamidia zgarë urogjenital mund të infektojnë jo vetëm shikimi tuaj, por sytë e tij janë partner të shëndetshme. Shpesh konjuktivit chlamydial është rezultat i seksit oral-gjenital me një partner të infektuar.

Ka pasur raste të infeksionit në punë obstetër mjedisit chlamydial konjuktivit, sëmundjet veneriane, urologji, Andrology, ophthalmologists, ekzaminuar pacientët me forma të ndryshme të klamidia. Infeksioni chlamydial conjunctivitis mund të vizitojë përmes ujit në pishina publike dhe banjot. Kjo formë e sëmundjes të quajtur "pishina" ose "dush" dhe konjuktivit shpesh mund të marrë shpërthime të natyrës.

Konjuktivit Chlamydial mund soprovozhda për sëmundje autoimune - sindromi Reiter-së, por Patogjeneza Oftalmohlamidioz me këtë sëmundje nuk është kuptuar plotësisht.

Konjuktivit Chlamydial në të porsalindurit mund të zhvillohet si rezultat i intrauterine (transplacental) infeksion apo infeksion të syve gjatë lindjes nga një klamidia infektuar amtare. Infeksion sy Chlamydia ndodh në 5-10% të sapolindur.

Kështu, një rritje të rrezikut të konjuktivit chlamydial burrave dhe grave seksualisht aktive; pacientët me chlamydiosis urogjenital; Anëtarët e familjes (duke përfshirë fëmijët), ku pacientët janë seksualisht apo klamidia okulare; Profesionistët e kujdesit shëndetësor; Personat e pranishëm banjot publike, sauna, pishina; Fëmijët e lindur për nënat vuajnë nga klamidia.

Klasifikimi i formave të konjuktivit chlamydial

Chlamydial lezione sy conjunctivitis mund të ndodhë në formën:

 • Trakomë
 • Rriturit Chlamydial konjuktivitet (paratrahoma)
 • Konjuktivit neonatal chlamydial (konjuktivit neonatale)
 • Pools konjuktivit
 • Chlamydial epidemiologjike konjuktivit fëmijë
 • Konjuktivit Chlamydial me sindromi Reiter së
 • Konjuktivit Chlamydial (meybomita) natyrën zoonotike.

Përveç kësaj, lirimin e oftalmologjisë dhe forma të tjera Oftalmohlamidioz: Keratitis Chlamydial, uveitisi episcleritis chlamydial Chlamydial, etj

Simptomet e konjuktivit chlamydial

Manifestimet klinike të chlamydial konjuktivit zhvilluar nga skadimi i periudhës së inkubacionit (5-14 ditë). Në mënyrë tipike, së pari një sy është e prekur, infeksion bilateral ndodh në 30% të pacientëve. Në 65% të rasteve të konjuktivit chlamydial ndodh në formë akute ose subakut e infeksionit të syve, në raste të tjera - formë kronike.

Në rrjedhën kronike të shënuar nga të ngadaltë blepharitis, shpesh të përsëritura ose të konjuktivit me simptoma të moderuara, ënjtje e lehtë e qepallave dhe hyperemia indeve conjunctiva, shkarkimit mucous nga sytë.

Rëndim akute e konjuktivit chlamydial dhe format kronike të shoqëruar me ënjtje të rënda dhe infiltrimin e syve dhe folds kalimtare, fotofobi dhe lacrimation, dhimbje në sy, departamenti ngjitje bollshme qepallat mucopurulent ose purulent sekrecionet nga sytë. Zhvillim Patohnomonychno në anën e prekur pa dhimbje adenopatyy rajonal prootic dhe evstaheita, karakterizohet nga dhimbje dhe zhurma në vesh, humbjen e dëgjimit.

Një ekzaminim vizual i syrit conjunctiva përcaktuar follicles shumëfishta filma i fibrinës delikate që zakonisht zgjidhur pa dhëmbëza. Faza akute e konjuktivit chlamydial zgjat nga 2 javë deri në 3 muaj.

Në foshnjat dhe fëmijët e vegjël, përveç një të simptomave të ndryshme të syrit shpesh zhvillojnë pneumoni Klamidia, nasopharyngitis, rinitit, mediat akute otitis, eustachitis. Komplikime të shpeshta si stenozë traktin përlotur-nazale, mbresë konjuktiva.

Përfshirja sy me sindromin Reiter së mund të ndodhë në formën e konjuktivit chlamydial, keratitit, iridotsiklita, horioiditah, retinë.

Diagnoza e konjuktivit chlamydial

Taktikë diagnostike për konjuktivit dyshuar chlamydial parashikon ekzaminimin ophthalmological, testet laboratorike, konsultimet profesionistë të lidhura (sëmundjet veneriane, gjinekolog, urolog, rheumatologist, otolaringolog).

Biomicroscopy e syrit duke përdorur një llambë çarë zbulon edemë karakteristike, infiltrimin dhe vaskularizim e gjymtyrë. Për të përjashtuar lezione të kornesë është bërë instillyatsionnaya testit flyuorestseinovaya. Për të vlerësuar gjendjen e retinë dhe uveal traktit duke përdorur ophthalmoscopy.

Roli kryesor në të konfirmuar diagnozën e konjuktivit pronësi të hulumtimit chlamydial laboratorike. Më e mirë është një kombinim i metodave të ndryshme për izolimin e klamidia në scraping e konjuktivën (Citologjia, ymmunoflyuorestsentnoho, kulturë, PCR) dhe antitrupat në gjak (ELISA). Nëse është e nevojshme, pacientët caktuar urogjenital inspektim chlamydiosis.

Sytë Klamidia duhet të dallohet nga konjuktivit bakteriale dhe adenoviral.

Trajtimi i konjuktivit chlamydial

Veprim Droga etiotrop në konjuktivit chlamydial është antibiotikët, fluoroquinolones, macrolides, tetraciklina. Terapi lokal përfshin instalacioni i pikave të syrit antibacterial (p-p ofloxacin, Ciprofloxacin, qarkut) aplikimit vaj mbi qepallat (tetracycline krem, krem ​​erytromitsynovu), përdorimi i pikave anti-inflamator (p-p indometacine, dexamethasone, të qarkut).

Trajtim sistematik i klamidia është bërë nga regimens IST. Kriteret për shërim chlamydial konjuktivit janë: regres i simptomave klinike, të dhënat negative të testeve laboratorike kryhen 2-4 javë pas përfundimit të trajtimit dhe tre testet e mëposhtme të marra në intervale prej një muaji.

Parashikimi dhe parandalimi i konjuktivit chlamydial

Efektet e konjuktivit chlamydial mund të jenë të ndryshme. Kur trajtim racional i sëmundjes zakonisht përfundon në shërim të plotë. Shpesh konjuktivit chlamydial bëhet periodik.

Rezultati i relapsing formon Oftalmohlamidioz mund të lë mbresë kornea dhe konjuktivën e syrit, duke çuar në vizion të reduktuar.

Parandalimi i konjuktivit chlamydial kërkon zbulimin e hershëm dhe trajtimin e klamidia urogjenital në të rriturit (duke përfshirë gratë shtatzëna), përdorimin e higjienës individuale në familje, syze mbrojtjes sy kur not në pishinë, përdorimi i personelit mjekësor për mbrojtjen e bimëve.