Chlamydia


 • Simptomet e klamidia
 • Komplikimet e klamidia
 • Diagnoza e klamidia
 • Trajtimi i Chlamydia
 • Parandalimi i klamidia
 • Moti klamidia

Urogjenital (urogjenital) infeksioni klamidia transmetohet nëpërmjet kontaktit seksual dhe shkaktohet nga Chlamydia (trachomatis Chlamydia). Klamidia Problem urogjenital tani është shumë serioze. Vitet e fundit kanë parë rritjen e klamidia në mesin e të rriturit seksualisht aktive (meshkuj dhe femra 20 deri në 40 vjet) dhe në adoleshentët. Seks herët, seksi i pambrojtur me partnerë të rastësishëm, mungesa e vetëdijes për pasojat e mundshme të lidhjeve të tillë klamidia vënë në një nga vendet e para në listën e infeksioneve gjenitale. Çdo vit i infektuar klamidia rreth 90 milionë njerëz.. Veçanërisht të ndjeshëm ndaj personave Klamidia me imunitet të reduktuar. Në 40% të rasteve të infeksionit chlamydial shkakton sëmundje të ndryshme gjinekologjike, 50% - infertilitetit Tubali-peritoneal. Klamidia është e kombinuar shpesh me infeksione të tjera seksuale: Gardnerella, ureaplasmosis, trichomoniasis, gonorre, sifiliz, mycoplasmosis, mëllenjë. Kombinimi i infeksioneve të shumta të përforcuar progresin e njëri-tjetrit dhe të zgjasin trajtim. Në gratë kanë ndjeshmëri të madhe për klamidia.

Agjent shkaktar i klamidia gjenitale - Chlamidia trachomatis - është një bakter i vogël, parazit brenda qelizave të njeriut. Klamidia gjendje të jetojnë një kohë të gjatë në trup dhe nuk shfaqet. Me shtypjen e mbrojtjes, dobësimin e trupit ata po fillojnë të shtohen dhe të shkaktojnë shenja klinike të klamidia. 15 lloje të ndryshme të njohura të klamidia që shkaktojnë dëme sy, nyjet limfatike, traktit urinar, dhe kështu me radhë D. rrugë më e zakonshme e transmetimit të klamidia -. Seksual. Infeksioni i porsalindur mund të lindjes së fëmijës, ajo shoqërohet nga zhvillimi i klamidia lindur një fëmijë. Shumë më pak shënoi transmetimit familje i klamidia në familje përmes shtratit dhe tualetin, rroba, etj Zakonisht nga momenti i infeksionit dhe simptomat e para të klamidia 1-2 javë (më pak se 1 muaj).

Simptomet e klamidia


Infeksion asimptomatik chlamydial ndodh në 67% të femrave dhe 46% meshkuj, të cilat shpesh e bën të vështirë për diagnostikimin dhe trajtimin rrit rrezikun e komplikimeve. Edhe me klamidia fshehur lëvizje njeri i sëmurë është potencialisht e rrezikshme dhe mund të infektojnë partnerin e tyre seksual. Në mënyrë tipike, shenjat e para klinike të klamidia vërejtur 7-14 ditë pas ekspozimit seksual.

Burrat duket mucopurulent apo shkarkesë i holluar me ujë nga uretrës, kruarje dhe djegie gjatë urinimit aktit. Nuk është e ënjtje dhe skuqje e hapjes jashtëm të uretrës. Gradualisht, simptomat largohem, ndarjen vërejtur në mëngjes. Faza akute ndryshim klamidia lezione kronike të uretrës.

Në gratë, klamidia duket jo normale mucous vaginale shkarkimit apo Muco-purulent karakter, të verdhë, me erë. Ndonjëherë Shkarkimi i shoqëruar me kruarje, djegie, ethe të ulët, dhimbje barku.

Klamidia shpesh ndodh në fëmijët me lezione të sistemit të frymëmarrjes, syve, veshëve. Kur simptomat e klamidia duhet të kërkojnë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Komplikimet e klamidia

Komplikime urogjenitale e klamidia në meshkujt është prostatitis chlamydial, Uretriti, epididymitis.

 • prostatitis zhvillohet kur përfshirë në procesin infektive e prostatës. Prostatitis Chlamydial është shoqëruar me siklet dhe dhimbje në mbrapa, rektumit, perineum, të vogla shkarkimit të ulët mukoze ose i holluar me ujë nga uretrës, vështirësi urinimi, shkelje e potencë;
 • Uretriti ndodh me dëmtimin e uretrës dhe karakterizohet nga kruhet në uretrës, urinim i shpeshtë i dhimbshëm, muco-purulent shkarkimit. Uretriti kronike të shkaktuara nga klamidia, duke çuar në urethral ngushtim;
 • inflamacion epididymitis zhvillon në epididymis, i shoqëruar nga temperaturë të lartë, skuqje dhe ënjtje e scrotum, rrit epididymis.

Komplikime urogjenitale Klamidia mund të çojë në spermatogenesis të dëmtuar dhe infertilitetit mashkullor.

Jo më pak e rrezikshme është klamidia dhe gratë, duke shkaktuar lezione të ndryshme të sistemit riprodhues të femrës. Ngjitje infeksion chlamydial në traktin gjenital mund të shkaktojë ndryshime inflamatore në:

 • qafën e mitrës - endocervicitis. Klamidia rrit rrezikun e tumoreve në qafën e mitrës;
 • Mukoza e mitrës - endometritis;
 • fallopiane (mitrës) tuba - salpingjitit;
 • mitër - salpingo.

Inflamacioni i mitrës dhe të mitrës, e ndjekur nga formimi i mbështjelljes dhe dhëmbëza në tubat fallopiane janë shkaku i infertilitetit Tubali, shtatzënisë ektopike, abortit spontan.

Një pasojë tjetër e klamidia në burrat dhe gratë mund të shërbejnë si inflamacion të faring, rektumit, veshkat, joints, mushkëritë, bronke, etj Një nga ndërlikimet serioze të klamidia është sëmundja e Reiterit, e cila karakterizohet nga një treshe e manifestimeve klinike, konjuktivit, uretritin artritit. Infeksion të përsëritura Chlamydia rrit rrezikun e komplikimeve.

Sidomos i rrezikshëm është foshnje Klamidia, duke rezultuar transmetimin e fëmijës nga një nënë e infektuar gjatë lindjes. Format kryesore të klamidia kongjenitale janë:

 • konjuktivit chlamydial (Oftalmohlamidioz) - inflamacion i mukozës së syve
 • Forma e pergjithshme e klamidia - sëmundje të zemrës, mushkërive, mëlçisë, trakti tretjes
 • encefalopati, i shoqëruar nga konvulsionet dhe arrest respirator
 • chlamydial pneumoni - pneumoni shumë të rëndë me norma të larta të vdekshmërisë.

Diagnoza e klamidia

Diagnoza e klamidia në burra shpesh shpenzojnë urologists. Vizitoni sëmundjet veneriane nevojë për të përjashtuar SST të tjera, të cilat pacienti mund të infektuar me klamidia tjetër. Gratë duhet të konsultoheni me një gjinekolog.

Total citologjik uretrës shkarkimit shpifjeve, vagina dhe qafën e mitrës nuk i jep një pamje objektive të pranisë së klamidia. Numri i leukociteve ai mund të jetë pak më i lartë ose të jetë në varg normal. Me ardhjen e PCR diagnostifikim (PCR) Venereology ishte mënyra më e saktë për të zbuluar klamidia, e cila tregon një material të testuar, edhe një numër të vogël parazit. Saktësia e rezultateve me PCR është 95%.

Informative me një saktësi prej 70% nga ELISA (analiza imunnofermentnoho) që zbulon antitrupat ndaj patogjene dhe reciproke fondeve (Immunofluorescence i drejtpërdrejtë) - shpifjeve me njolla në një farë mënyre.

Për të diagnostikuar klamidia është përdorur edhe materiale bakposev të vetme dhe të përcaktojë sensibilitet antibiotik.

Materiali i përdorur për diagnozën e urinës klamidia, gjak, spermë, në burrat me shkarkimin gjenital, scraping qelizat e organit të prekur.

Trajtimi i Chlamydia

Si me çdo trajtimin e infeksionit bakterial, antibiotikët Klamidia janë përdorur. Sepse patogjen Chlamydia trachomatis Chlamidia është një organizëm brendaqelizor parazit, zgjedhja e antibiotikëve është e kufizuar për ato droga që depërtojnë në qeliza. Këto barna përfshijnë antibiotikët, macrolides, tetraciklina dhe fluoroquinolones. Në përzgjedhjen e antibiotikëve injoron infeksione të përziera (Mycoplasma, gardnerellas, ureaplasma) për trajtimin e tyre një-kohë.

Përveç klamidia antibiotikëve regjimit përfshijnë immunomodulators (viferon, cycloferon), drogë antifungal (Nystatin, Flucostat), multivitamina, enzime (mezim), Bakterofagjet (coliphage, intestibakteriofah, streptokoksike, Proteus), probiotics (atsilakt, bifidumbacterin, colibacterin) fizioterapi (terapi me ultratinguj, terapi magnetike, iontophoresis dhe electrophoresis me droga).

Për trajtim i ditës së klamidia duke përdorur vaginale dhe zorrës së trashë supozitorëve, banja, tamponin, enemas.

Gjatë rrjedhës së trajtimit (rreth 3 javë) është e rekomanduar për të eliminuar seks, alkoolit, erëza, ushqimet pikante, aktivitetin e tepërt fizike.

Infeksioni Trajtimi Klamidia është një problem kompleks mjekësor, dhe zgjidh ajo duhet të bazohet në individualitetin e secilit pacient. Në trajtimin e klamidia nuk mund të rekomandojnë përdorimin e gatshme algoritme. Në të moshuarit, të cilët kanë comorbidities duhet të marrë parasysh gjendjen e imunitetit, zorrë dhe traktit urogjenital.

Parandalimi i klamidia

Infeksion Klamidia është se cila është më e lehtë për të parandaluar se sa të shpëtoj prej tij. Rregullat kryesore të parandalimit klamidia, si dhe infeksioneve të tjera seksualisht të transmetueshme janë:

 • një partner i vazhdueshëm seksual;
 • Refuzimi i rastësor seksit ose të përdorimit të prezervativëve;
 • testimi për infeksion nëse ishte marrëdhënie rastësor pambrojtur seksual;
 • Njoftimi i partnerëve seksualë në rast të konfirmimit të diagnozës së klamidia;
 • Ekzaminimi i grave të planifikojnë shtatzënisë infeksion latent dhe menaxhimi i kujdesshëm i shtatzënisë për parandalimin e sëmundjeve te të porsalindurit (në t h për klamidia..);
 • maturi nga aktiviteti seksual gjatë trajtimit klamidia.

Moti klamidia

Pas zbulimit të klamidia në një prej partnerëve seksualë është sondazh shumë i rëndësishëm dhe trajtim tjetër për infeksion, madje edhe në mungesë të simptomave të dukshme. Nëse një prej Klamidia partnerët e infektuar seksuale nuk do të kalojë kursin e trajtimit, tjetri trajtohet, mund të infektohen përsëri.

Për të kontrolluar metodat e diagnostikimit kurë e përdorur ELISA dhe PCR 1,5-2 muaj pas përfundimit të terapisë (grave - para menstruacioneve). Kriteret për shërim - rezultatet negative test për klamidia dhe mungesë të simptomave të klamidia.

Klamidia akute e pakomplikuar ndërsa trajtimin e të gjithë partnerët seksualë ofron prognozë të favorshme për një shërim të plotë. Nëse klamidia filloi (më vonë diagnostikuar, Nedolikuvaly komplikuar), në të ardhmen mund të zhvillojnë çrregullime të ndryshme të funksionit seksual - shterpësi impotenca.