Chloasma


  • Shkaqet chloasma
  • Manifestimet chloasma
  • Diagnoza chloasma
  • Trajtimi i chloasma

Në thelbin e saj është blerë spote chloasma. Formimi i saj është për shkak të depozitimit të tepruar të pigment melaninës në epidermë dhe zonën e kufizuar të vendosura nën dermis. Së bashku me Freckles, pigmentim moshës dhe hyperpigmentation sekondar pas vuajtur djegiet dhe pezmatim të thellë, chloasma i shkeljes më e zakonshme e pigmentim lëkurës. Gratë chloasma ndodh shumë më shpesh se meshkujt.

Shkaqet chloasma

Sot Dermatologji nuk mund të emrit të saktë shkakton chloasma. Shumica e hulumtuesve priren të besojnë se depozitimi i tepruar i melaninës në chloasma në trup shkaktuar nga endokrine dhe çrregullime metabolike. Kjo pikëpamje është konfirmuar ndodhjen e shpeshtë të chloasma në pacientët shtatzëna me sëmundje kronike të mëlçisë (hepatiti B, hepatiti kronik, cerozë), gratë me sferën gjinekologjike inflamacion (adnexitis, salpingjitit, oophoritis, endometritis) ose duke përdorur droga për kontracepsionit oral . Chloasma zhvillim mund të kontribuojë për të ekspozimit të tepërt të lëkurës në rrezet e diellit ose burimeve artificiale UV (p.sh., dhomë me diell të shpeshta).


Manifestimet chloasma

Chloasma është zgjeruar zona pigmentim i kufizuar. Ajo ka kufij të qartë jo të barabarta dhe jo në rritje mbi të lëkurës përreth. Chloasma ngjyra mund të ndryshojë në hije të ndryshme të kafe, kafe të lehta, të verdhë, ngjyrë kafe të errët, kuqe-kafe. Madhësia Chloasma ndryshon. Në disa raste, kjo është më pak se 1 cm në diametër, në disa të tjera - chloasma mund të zënë të gjithë zonën e fytyrës.

Një preferuar vend chloasma - një lëkurë e fytyrë, ballin, buza e sipërme, hundë, cheeks, rajoni periorbital. Mosha e lëkurës dhe mjekër zakonisht nuk janë prekur. Në raste më të rralla chloasma ndodhin mbi kofshët e brendshme, në midline e barkut dhe të gjoksit. Pigmentim shpesh kanë një natyrë të vetme të izoluar, por mund të jenë të shumta dhe në kapsollë ngushtë afërsisë së bashku, duke formuar zona mjaft të gjera pigmented. Shfaqja e chloasma nuk është i shoqëruar me kruarje ose ëmbëlsi. Parehati estetike dhe psikologjike është e vetmja ndjenjë subjektive, e cila jep pacientit chloasma.

Izoluar veçmas vajzat chloasma okolorotovoy dhe okolorotovoy pigmented dermatosis vërejtura kryesisht te femrat. Këto sëmundje janë karakterizuar nga pamja përreth spote simetrik gojë ngjyrë kafe. Në mënyrë tipike gjatë kurs, duke ndryshuar mbushje e pigmentim me kalimin e kohës dhe daljen e pigmentim të ngjashëm në folds e lëkurës nasolabial dhe mjekër.

Duke chloasma gjithashtu përfshijnë "linjë të pigment" - dyshromiya që duket band width pyhmentyrovannoy e 10 mm, e cila është në të gjithë ballin dhe Cheek dohodyaschem ndonjëherë për shkak të anën e qafës. Ky chloasma opsion është shpesh shenja e parë e dëmtimit të rëndë në sistemin nervor (tumoreve të trurit, sëmundje të Parkinsonit, syringomyelia, sifilizi meninhovaskulyarnyy).

Në Azi thekson përbashkët "chloasma bronzit", e cila merr emrin e vet nga errësirë ​​specifike bronzit. Kjo ndodh si në popullsinë indigjene dhe jeton në Azi evropianët. Në lëvizje të kohëve të fundit përsëri në shtëpi një rënie graduale në chloasma intensitet ngjyrë dhe zhdukjen e saj të pavullnetshme.

Diagnoza chloasma

Për të diagnostikuar chloasma dermatolog të mjaftueshme për të rishikuar arsimin në anketë përjashtojë lindura apo postvospalitelnoy karakterin e tij. Siaskopiya dhe dermatoscopy mund të përcaktojë prevalencën dhe thellësinë e chloasma, e cila është e rëndësishme për zgjedhjen e trajtimit.

Nëse keni zbuluar chloasma kërkon një numër të sondazheve të tjera që kanë për qëllim për të studiuar traktin gastrointestinal dhe mëlçisë e pacientit. Këto përfshijnë testet biokimike të coprogram mëlçisë, analizë të dysbiosis, gastroscopy, ultratinguj e ultrazërit barkut dhe mëlçisë. Gratë janë të inkurajuar që të konsultoheni me gjinekologun për të sunduar nga sëmundjet gjenitale dhe përzgjedhje kontraceptivëve.

Diagnoza diferenciale e profesional melasma sjellje chloasma, hyperpigmentation dytësor, spote Mongolian, kufi pigmentuar nevus, me një chloasma shkallë të madhe - me nevi gjigand pigmentuar.

Trajtimi i chloasma

Pacientët me chloasma duhet shmangur ekspozimit të tepruar UV dhe të përdorin një sunscreen me SPF 25-30. Korrigjim i nevojshëm i metabolike ekzistuese dhe çrregullime hormonale. Në mënyrë për të normalizuar metabolizmin e melaninës përshkruar vitamina, askorbik dhe acidit folik, riboflavin, vitaminë C.

Duhet të theksohet se metodat specifike të korrigjimit apo heqjen e metabolizmit pigment chloasma nuk ekziston. Trajtimi i përdorur mënyra kryesisht kozmetike për të reduktuar intensitetin e pigmentim. Ata kanë dy fusha: reduktuar prodhimin e melaninës në lëkurë dhe shtresohem shtresa me brirë e epidermë në fushën e pigmentim.

Reduktimi melaninoobrazovaniya kontribuojë grupet e mëposhtme të substancave: inhibitorëve tyrosinase (Kojic acid, Arbutin) frenuesit sinteza pigment në melanocytes (acid Azelaic, hydroquinone) derivatet e vitaminës C. shumica e këtyre substancave toksike, veçanërisht Hydroquinone. Megjithatë, përdorimi i tyre vazhdon, si ajo i jep efekt të dukshëm. Këto fonde janë pjesë e krem ​​të ndryshme zbardhues dhe ointments ("Melanie", "Ahremin" hidrohinonovaya 5% vaj, etj). Squfurit Vaji dhe merkurit bardhë sedimentar të ketë gjithashtu një efekt zbardhues.

Duke exfoliating mjete përfshijnë: limoni dhe acid laktik, i alfa acidet hydroxy, hlikolievaya acid. Këto substanca janë përdorur për peels kimike. Kur përdoret chloasma hlikolievyy, fenol, TCA dhe AHA lëkurë. Efekti i mirë është dhënë teknika të hardware: dermabrasion, peels lazer, Cryotherapy. Heqja chloasma si pigmentim të mirë, të nxitur Photorejuvenation, cosmetology lazer, cryomassage, kokteje Mezoterapia zbardhues. Lëkurë Biorevitalization me plumb acid Hyaluronic në normalizimin e metabolizmit të lëkurës, duke përfshirë pigment. Megjithatë, të gjithë e përdorur në trajtimin e metodave chloasma kërkojnë përdorimin e ndërlikuar dhe shpesh.

Kur chloasma shtatzënë nuk e bën trajtim më të mirë, sepse në këtë periudhë ka shumë contraindications, të tilla si Postpartum chloasma zakonisht mbahen vetë.