Kolerë


  • Karakteristikat e patogjen
  • Simptomat e kolerës
  • Komplikimet e kolerës
  • Diagnoza e kolerës
  • Trajtimi i kolerës
  • Prognozë për kolera
  • Parandalimi i kolerës

Kolera - një infeksion akut zorrëve që ndodh në lezionet e kolerës njerëzore. Kolera është manifestuar me diarre të rëndë të shpeshta, duke çuar në humbje të konsiderueshme fluide dhe dehidratim.

Deri më sot, më shumë se 150 lloje të gjetur Vibrio kolera, të cilat ndryshojnë në karakteristikat serologjike. Vibrio cholerae është i ndarë në dy grupe, A dhe B. kolera Vibrio shkaku grup A.

Karakteristikat e patogjen


Vibrio cholerae është një Gram-negative baktere lëvizin dallon në jetën e një endotoksine ngrohjes-qëndrueshëm dhe enterotoksinë termikisht labile (choleragen).

Rezistenca patogjen për qëndrueshmërinë e mjedisit e mban trupin rrjedh ujë në disa muaj, dhe 30 orë në ujërat e zeza. Një terren i mirë edukate është qumësht dhe mish.

Kolera vrarë nga dizinfektimin kimike, të valë, tharje dhe ekspozimi ndaj diellit. Ndjeshmëri atje për të tetraciklina dhe fluoroquinolones.

Rezervuar dhe burim i infeksionit është një person i sëmurë ose bartës i rastit i infeksionit. Bakteret më aktive jashtë në ditët e para të rvotnymy dhe masave fekal. Është e vështirë për të identifikuar personat e infektuar me kolera rrjedh lehtësisht, por ato përbëjnë një rrezik në aspektin e ekspozimit. Zbulimi lokal i ekzaminimit kolera ekspozuar të gjitha kontaktet, pavarësisht manifestimeve klinike. Infektueshmërisë zvogëlohet me kalimin e kohës, dhe zakonisht në javën e 3 është shërim dhe liria nga bakteret. Megjithatë, në disa raste, transportuesi vazhdon deri në një vit ose më shumë. Zgjerimi topi të nxitur bashkë-infeksionet.

Kolera është transmetuar familjen (duart e pista, objekte, enë kuzhine), ushqim dhe ujë nga nga mekanizmi fekal-orale. Aktualisht një vend të veçantë në transmetimin e kolere dhënë mizat. Lumë i lundrueshëm (ujë burimi i ndotur) është më e zakonshme.

Kolera është një infeksion me një sensibilitet të lartë të njerëzve më të lehtë vazhdim e sipër të infektuar me hipoatsidozom, disa anemi infektuar me krimba që abuzojnë alkool.

Simptomat e kolerës

Periudha e inkubacionit për infeksion kolera zgjati disa orë për 5 ditë. Fillimi i sëmundjes akute, zakonisht gjatë natës ose në mëngjes. Shenjë e parë është Veprat pa dhimbje kërkojnë intensive për të pastroj, të shoqëruar nga ndjesi të pakëndshme në stomak. Karrige i parë është lëshimi konsistencë, por ruan karakterin fekal. Pretty shpejt frekuencën e lëvizjeve të zorrëve rritet, duke arritur në 10 ose më shumë herë në ditë, ndërsa karrige është pa ngjyrë, i holluar me ujë. Kur kolera ysprazhnenyyu zakonisht nuk me erë të keq ndryshe nga sëmundje të tjera infektive këtu zorrë. Rritja e sekretimit të ujit në lumen të zorrëve kontribuon në mënyrë të konsiderueshme rritjen e numrit të alokuar stol. Në 20-40% të stol bëhet konsistencën e supë oriz.

Zakonisht ysprazhnenyyu duket si një lëng të gjelbër me thekon bardhë të lirshme, si oriz.

Shpesh nuk është e poteren, dhimbje që vlon, shqetësim, lëngun transfuzionit në zorrë.

Humbja progresive e lëngjeve të trupit të çojë në simptomat e dehidrimit: gojën e thatë, etja, atëherë ka një ndjenjë të ftohtë gjymtyrë, tringëllimë në veshët, vertigo. Këto simptoma janë duke folur për shumë dehidratim dhe kërkojnë masa urgjente për të rivendosur të ujit dhe kripës homeostasis e organizmit.

Si për të diarre shpesh i bashkohet të vjella të shpeshta, humbje të rritet fluide. Të vjella zakonisht ndodh disa orë, nganjëherë ditën tjetër pas diarre.

Të vjella të bollshme, fillon të shumta papritmas dhe është e shoqëruar nga një ndjenjë intensive të përzier dhe dhimbje në bark e sipërme poshtë kafaz i kraharorit.

Fillimisht vjella mbetje ushqim i patrazuar vërejtur, atëherë biliare. Përfundimisht, të vjella dhe të bëhet vodyanistymy marrjen nganjëherë duken supë oriz.

Të vjella është humbje e shpejtë e trupit të natriumit dhe të klorit, të cilat çojnë në zhvillimin e konvulsione muskulare, gishtat e muskujve së pari, pastaj të gjithë gjymtyrë. Me progresion të muskujve dhimbje deficit electrolyte mund të përhapet në shpinë, diafragmë, murit të barkut. Dobësi të muskujve dhe marramendje paaftësia rritje të rritet deri dhe për të arritur në banjë. Kjo vetëdije është ruajtur.

Shprehur dhimbje në stomak, ndryshe janë vërejtur infeksionet më të zorrëve me kolera. 20-30% e pacientëve ankohen për dhimbje të moderuar. Jo tipike e ethe, temperatura e trupit mbetet brenda kufijve normal, ndonjëherë deri në subfebrile shifra. Dehidratim i ashpër është treguar një rënie në temperaturën e trupit.

Dehidratim i rëndë karakterizohet me lëkurë të zbehtë dhe të thatë, ulur TURGOR, cianozë e buzët dhe falangave skajor. Karakteristikë e thatë e mukozës. Me progresion të pikës dehidratim ngjirurit e zërit (ulur elasticitetin e litarët vokale) deri në humbje e zërit. Tiparet e fytyrës janë përkeqësuar stomak është tërhequr nën sytë duken qarqe të errëta, i rrudhosur lëkurës në majë të gishtave dhe të pëllëmbëve (Simptomë "duart rrobalarëse").

Ekzaminimi fizik i takikardi, hipotension. Zvogëlon sasinë e urinës.

Me humbje të mëtejshme të lëngjeve (humbje prej më shumë se 10% të peshës trupore) dhe joneve po ecën dehidratim. Ka anuria, hipotermi i rëndësishëm, një impuls arterie radiale nuk është i dukshëm, presioni i gjakut periferik nuk është përcaktuar. Kjo diarre dhe të vjella janë më pak të shpeshta për shkak të paralizës së muskujve të zorrëve. Kjo gjendje quhet shoku dehidratim.

Dehidratim varion nga faza: së pari humbje lëngun fazë më pak se 3% të peshës trupore, fazat e dytë dhe e tretë do të thotë humbje prej 3-6 dhe 6-9% të peshës trupore, përkatësisht, dhe në fazën e katërt (shoku dihidratatsionnyy) humbje lëngu kalon 9% e peshes trupore.

Rritja manifestime klinike të kolerës mund të ndalet në çdo fazë gjatë mund të fshihet. Varësisht nga shkalla e dehidrimit dhe fluide rritje të normës humbje e kolerës dalluar kurs të butë, të moderuar dhe të rëndë. Kolera i rëndë vërehet në 10-12% të pacientëve. Në rastet e rrufe zhvillimit aktual dehydratatsyonnoho tronditje të mundshme gjatë 10-12 orët e para.

Komplikimet e kolerës

Kolera mund të jetë i komplikuar duke u bashkuar me infeksione të tjera të pneumonia, thrombophlebitis dhe inflamacion purulent (abscesi, celuliti), trombozë të mesentery dhe zorrë ishemi. Një humbje e konsiderueshme lëng mund të kontribuojë në çrregullime të qarkullimit cerebrale, infarkt miokardi.

Diagnoza e kolerës

Shkon e vështirë kolerën diagnostikuar në bazë të prezantimit klinik dhe ekzaminimin fizik. Diagnoza përfundimtare është bazuar në feces bakteriologjike mbjellëse ose të vjellat, përmbajtjen e zorrëve (analizave sektorial). Për mbjelljen duhet të marrë në laborator brenda 3 orëve nga marrja, rezultati do të jetë gati në 3-4 ditë.

Atje metoda serologjike të zbuluar infeksion Vibrio cholerae (RA, Phragmites, test vibrotsidnyy, ELISA, RSA), por ato nuk janë të mjaftueshme për diagnozën definitive, duke pasur parasysh përshpejtuar metodat Vlerësimi i patogjen.

Metodat e shpejtuara për të konfirmuar diagnozën mund të konsiderohet analiza para-lyumynystsentnoho serologjik, në mikroskopi fushë të errët ngujuar Au serum Vibrio.

Trajtimi i kolerës

Që rreziku kryesor në rastin e kolerës përfaqëson humbjen progresive të lëngjeve, e plotësoni atë në trup është detyra kryesore e trajtuar këtë infeksion.

Trajtimi i infeksionit kolera është kryer në një ndarje të specializuar me dhomë të izoluar (kuti), e pajisur me një krevat të veçantë (ik me vrap Phillips) me peshat dhe enë kuzhine për të mbledhur jashtëqitjen. Për të përcaktuar me saktësi shkalla e dehidrimit mbajtur të dhënat e vëllimit të tyre, rregullisht të përcaktuar hematokriti, nivelet serum e joneve, tregues acid-bazë.

Aktivitetet primare përfshijnë rihidratimi plotësoni një deficit prej lëngjeve dhe elektroliteve. Në raste të rënda, administrimi intravenoz kryhet zgjidhje polyionic (Disol, Trisol, Hlorsol, laktasola, Kvartasol).

Pastaj kalojnë një rehydration kompensues. Hyrje lëngu është në përputhje me kostot e tij. Shfaqja e vjella nuk është një contraindication për vazhdimin e rehydration.

Pas restaurimit të bilancit me ujë kripë dhe pushimit të vjella të fillojnë trajtim me antibiotikë. Kur kolera përshkruajnë një kurs të drogës numër tetratseklinovoho, dhe nëse është e ri-alokimin e baktereve - levometsitin.

Dietat specifike pa kolera në ditët e para mund të rekomandojë një numër tryezë 4, dhe pastaj zbutur simptoma të rënda dhe të rivendosur veprimtarinë e zorrëve (3-5 përtacisë dhe trajtim) - ushqimi ishte normal. A kolera solli është e rekomanduar për të rritur në dietë që përmban ushqimet kaliumi (kajsi të thata, domate dhe lëng portokalli, banane).

Prognozë për kolera

Me shtypjen e duhur dhe të plotë të infeksionit pas shërim trajtim ndodh. Aktualisht, droga moderne janë efektive në Vibrio cholerae, dhe terapi rihidratimi ndihmon në parandalimin e komplikimeve.

Parandalimi i kolerës

Profilaksia specifik i kolerës është një toksina vetme kolera vaksinimi (atoksin, choleragen) para se të vizituar rajonet me prevalencë të lartë të sëmundjes. Nëse është e nevojshme, pas 3 muajsh revaktsynatsyyamy prodhojnë.

Parandalimi nonspecific e kolerës në përputhje mendje me normat sanitare në zonat e populluara, ndërmarrjet e ushqimit në zonat e ujit konsum për nevojat e popullatës. Parandalimi individ është higjiena, ujë përdoret vluar, larja ushqim dhe gatim ato siç duhet. Në identifikimin e rasteve të kolerës epidemiologjisë zjarrit të dezinfektohet, pacientët janë të izoluar, të gjithë e personit kontaktues atje për 5 ditë për të zbuluar ndotje të mundshme.