Cholecystitis akute


 • Klasifikimi i cholecystitis akute
 • Etiologji dhe Patogjeneza e cholecystitis akute
 • Simptomet e cholecystitis akute
 • Diagnoza e cholecystitis akute
 • Diferencial Diagnoza
 • Komplikimet e cholecystitis akute
 • Trajtimi i cholecystitis akute
 • Parandalimi i cholecystitis akute
 • Parashikim

Akute cholecystitis - inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, e cila është e karakterizuar nga një avari e papritur e biliare që lind si rezultat i bllokadës së daljeve. Zhvillimi i mundshëm i shkatërrimit patologjike e mureve të tëmthit. Në shumicën e rasteve (85-95%) të zhvilluar sochetano akute cholecystitis e concretions (gurë), më shumë se gjysma (60%) pacientë përcaktohet nga infeksioni bakterial të biliare (Escherichia coli, COCCI, Salmonella dhe t. N.). Në simptome akute cholecystitis ndodhin zhvilluar një herë dhe, nëse trajtimi adekuat, stuhaet, duke lënë pasoja të rënda. Kur sulmet e shumta të përsëritura të inflamacionit akut të fshikëz e tëmthit flasim për cholecystitis kronike.

Cholecystitis akute shpesh zhvillon në gratë, rreziku i shfaqjes së saj rritet me moshën. Ka spekulime në lidhje me ndikimin e sfondit hormonal në zhvillimin e cholecystitis.

Klasifikimi i cholecystitis akute


Kolecistit akut është e ndarë në formë të Bluetongue dhe shkatërruese (qelb).

Midis formave destruktive, nga ana tjetër, prodhojnë absces, absces, ulçerë, gangrenizuar dhe shpuar, në varësi të fazën e inflamacionit.

Etiologji dhe Patogjeneza e cholecystitis akute

Arsyet cholecystitis:

 • dëmtimi muret e fshikëzës formacionet e ngurta (gurë), bllokimi i gurëve bile gypit (cholecystitis calculous);
 • infeksion bile flora bakteriale, zhvillimi i infeksionit (cholecystitis bakteriale);
 • zabros enzimat pankreatike në fshikëz e tëmthit (enzimë cholecystitis).

Në të gjitha rastet inflamacion i murit fshikëz e tëmthit shkakton ngushtimin e gypit biliare (ose mbyllje konkrementom) dhe stagnimit të biliare, e cila gradualisht trashet.

Simptomet e cholecystitis akute

Simptomë kryesor është akute dhimbje barku cholecystitis vrerit - dhimbje akute të rënda në sektor të djathtë e sipërme, bark e sipërme mund yrradyyruyuschymy e prapme (nën shpatullën e djathtë). Më pak rrezatim ndodh në gjysmën e majtë të trupit. Dukuri Predvary e dhimbje barku konsum tëmth Mund të alkoolit, ushqime akute yndyrore, një shumë të stresit.

Përveç dhimbjes, cholecystitis akute mund të shoqërohet me nauze (deri në vjella biliare), ethe ulët-grade.

Në raste të butë (pa gurëve të tëmthit) cholecystitis akute është shpejta (5-10 ditë) dhe shërim është e përfunduar. Kur infeksionet lidh zhvillojnë forma qelb e cholecystitis në pacientët me forcat e dobësuar mbrojtëse të trupit janë në gjendje të shkojnë në gangrenë dhe vrimë (tërhequr) mur fshikëz e tëmthit. Këto kushte mund të çojë në fatal dhe kërkon kirurgji të menjëhershme.

Diagnoza e cholecystitis akute

Për diagnozën e cholecystitis akute marrë parasysh zbulimin e parregullsive në dietë ose të stresit shteteve në studim, prania e simptomat e dhimbje barku në tëmth, prekje e barkut. Në inflamacion akut të dyshuar të tëmthit duhet të emërohet me ultratinguj të barkut. Ajo tregon një disponueshmërinë e organeve rritje ose mungesa e fshikëz e tëmthit dhe gurëve të gypit biliare.

Ekzaminimi me ultratinguj tëmthit përflakur është e trashë (më shumë se 4 mm) mur me qark të dyfishtë mund të vërehet zgjerimin e gypit biliare, një Murphy (flluskë tension nën sensor tejzanor) pozitiv.

Foto e detajuar e barkut jep tomography llogaritur. Për një ekzaminim të hollësishëm të kanalet biliare përdorur metodën e ERCP (cholangiopancreatography endoscopic reaksionar).

Testi i gjakut tregon shenja të inflamacionit (leukocytosis, eritrociteve lartë norma sedimentation), dhe disproteinemitë bilirubinemia, rritur aktivitetin e enzimeve (amylase, transaminazave) në analizat biokimike të gjakut dhe urinës.

Diferencial Diagnoza

Në rastet e dyshuara cholecystitis akute diagnozën sjellje diferenciale e sëmundjeve akute inflamatore zgavrën e barkut: apendiksit akute, pancreatitis, abscese të mëlçisë, stomakut ulçerë shpuar apo 12p. zorrë. Dhe gjithashtu me urolithiasis stuhi, pielonefrit, drejtë-pleurit.

Një kriter i rëndësishëm në diagnozën diferenciale të cholecystitis akute është diagnozë funksional.

Komplikimet e cholecystitis akute

Komplikimi më i zakonshëm i cholecystitis akute është rezultat i infeksionit, empyema (inflamacion purulent) dhe emfizemë (cloud gaz) fshikëz e tëmthit, sepsis (përgjithësim infeksion).

Gjithashtu cholecystitis akute mund të çojë në një mur rrugëdalje fshikëz e tëmthit, duke rezultuar në peritonit do (peritonit) mund të formohet gyp cistike zorrëve. Më të cholecystitis komplikuar nga inflamacion të pankreasit.

Trajtimi i cholecystitis akute

Nëse diagnoza primare e cholecystitis akute, nëse nuk zbulohet prania e gurëve, për të mos i rëndë, nuk ka komplikime septike - trajtim konservativ është kryer nën mbikëqyrjen e një gastroenterologist. Aplikoni antibiotik për të shtypur florën bakteriale dhe për të parandaluar infeksionin e mundshëm të biliare, antispasmodic për lehtësimin e dhimbjeve dhe zgjerimin e kanalet biliare, terapi detoxification në dehje të rënda.

Në rastin e formave të ashpra të destruktiv cholecystitis - trajtim kirurgjik (holetsystotomyyu).

Në rastin e gurëve të tëmthit, shpesh propozoi gjithashtu heqjen e fshikëz fshikëz e tëmthit. Operacioni i zgjedhur është cholecystectomy me minidostupu. Kur contraindications për kirurgji dhe nuk ka komplikime septike janë metoda të mundshme të trajtimit konservativ, por duhet të kihet parasysh se dështimi për heqjen kirurgjikale të tëmthit me concrements mëdha kërcënon zhvillimin e korrente procesit sulmet e tranzicionit në cholecystitis kronike dhe zhvillimin e komplikimeve.

Të gjithë pacientët demonstruar dietë akute cholecystitis: 1-2 ditë ujë (mund të jetë çaj të ëmbël), pastaj numri dietë 5A. Ushqime Pacientët e rekomanduara, steamed fllad apo i zier në formë të nxehtësisë. Refuzimi i detyrueshëm i produkteve që përmbajnë sasi të mëdha të yndyrës nga erëza nxehtë, pjekje, skuqur, i tymosur. Për të parandaluar kapsllëk rekomanduar refuzimin e ushqimit të pasur me fibra (fruta të freskëta dhe perime), arra. Është rreptësisht e ndaluar dhe pije shkumëzues përmban alkool.

Opsionet për kirurgji për cholecystitis akute:

 • Holetsystotomyyu laparoskopike;
 • holetsystotomyyu hapur;
 • chrezkozhnaya cholecystostomy (e rekomanduar për pacientët e moshuar dhe debilitated).

Parandalimi i cholecystitis akute

Parandalimi i sëmundjeve të tilla si cholecystitis akute, para së gjithash, është respektimi i një dietë të shëndetshme, duke kufizuar konsumin e alkoolit, sasi të mëdha të djegëse, ushqimeve yndyrore. Gjithashtu inkurajuar aktivitetin fizik - pasiviteti fizik është një nga faktorët që kontribuojnë në stagnimin e formimit biliare dhe gur.

Ngrënia ushtrim më të mirë Nën regjimin, të paktën çdo 4 orë. Të jetë i sigurt për të marrë shumë lëngje (litra një vit e gjysmë), mos ha tepër gjatë natës.

Fshikëz e tëmthit i pafavorshëm shëndetësor është gjithashtu trashje, parazitë të zorrëve (roundworm, Giardia), stres të rënda.

Parashikim

Format e lehta të cholecystitis akute pa komplikime zakonisht përfundojnë shpejt shërim pa pasoja të rëndësishme. Nëse nuk trajtimi adekuat i cholecystitis akute mund të bëhet kronike. Në rast të komplikimeve probabiliteti i vdekjes është shumë e lartë - e vdekshmërisë nga komplikimet e cholecystitis akute është pothuajse gjysma e rasteve. Në mungesë të ndihmës mjekësore në kohë të zhvilluar gangrenë, vrimë, fshikëz e tëmthit empyema është shumë i shpejtë dhe i mbushur me pasoja fatale.

Heqja fshikëz e tëmthit nuk çon në përkeqësim të dukshëm të cilësisë së jetës së pacientëve. Mëlçisë vazhdon të prodhojë sasinë e kërkuar të biliare që vjen direkt në duodenum. Megjithatë, pas heqjes së fshikëz fshikëz e tëmthit mund të zhvillojnë sindrom postcholecystectomical. Hera e parë në pacientët pas holetsystotomyyu mund të ketë karrige më të shpeshta dhe të butë, por zakonisht, me kalimin e kohës këto efekte zhduken. Vetëm në raste shumë të rralla (1%) operuar festuar diarre raft. Në këtë rast ajo është e rekomanduar për të përjashtuar nga dietë e produkteve të qumështit dhe të kufizojnë veten për me vaj dhe me aromë, e përdorur për të rritur numrin e perimeve dhe i pasur tjetër në fibra, ushqim.

Nëse korrigjim diete nuk sjell rezultatin e dëshiruar, të përshkruajnë ilaçe për diarre.