Cholecystitis kronike


 • Klasifikimi i cholecystitis kronike
 • Etiologji dhe Patogjeneza e cholecystitis kronike
 • Simptomet e cholecystitis kronike
 • Komplikimet e cholecystitis kronike
 • Diagnoza e cholecystitis kronike
 • Trajtimi i cholecystitis kronike
 • Ushqyerit dhe cholecystitis kronike
 • Parandalimi i cholecystitis kronike

Kolecistit - inflamacion i tëmthit, e cila është e shoqëruar me funksionin e saj motorik. Manifestuar klinikisht nga dhimbje dhe shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme, e cila shpesh ndodhin pas administrimit të ushqimeve yndyrore dhe alkoolit, të përzier, të vjella, thatësi dhe hidhësi në gojë. Cholecystitis shpesh shoqërojnë pancreatitis, gastro enterocolitis. Stagnim kronik i biliare kontribuojnë në formimin e gurëve të tëmthit dhe zhvillimit cholecystitis calculous.

Kronike cholecystitis - inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, i cili është një kronike, relapsing natyrën. E kombinuar shpesh me shkeljen e biliare sekretim.

Klasifikimi i cholecystitis kronike


Cholecystitis kronike klasifikohen sipas disa parimeve. Në prani të gurëve tëmthit ajo është e ndarë në calculous dhe acalculous. Në mëshirë të fatit shquar: latent (subklinikisht), shpesh i përsëritur (më shumë se 2 sulme në vit) dhe të përsëritura rrallë (më pak se 1 sulm në vit dhe më pak).

Për rrjedhjen e gravitetit cholecystitis kronike mund të ndodhë në të butë, të moderuar dhe të rënda, dhe pa komplikime.

Në varësi të shtetit funksional të dallojë format e mëposhtme të dyskinesia tëmth:

 • sipas llojit të hiper;
 • hypomotornomu sipas llojit;
 • tipi i përzier;
 • Fshikëz e tëmthit aftësi të kufizuara.

Etiologji dhe Patogjeneza e cholecystitis kronike

Patogjeneza e sëmundjes lidhur në kundërshtim me funksionin motorike të fshikëz e tëmthit. Qarkullimi normal i biliare është i shqetësuar, ai është i ndenjur dhe i trashë. Më vonë i lidhur infeksionet. Nuk është një proces inflamator. Inflamacion kronik cholecystitis zhvillon ngadalë rrjedh sluggishly. Gradualisht mund të lëviz nga muret e fshikëzës vrer kanalet biliare. Me afat të gjatë bashkim rrjedhjes mund të jetë formuar, deformim flluskë bashkim të organeve fqinje (zorrët), formimin gyp.

Cholecystitis kronike kontribuojnë në faktorët e mëposhtëm:

 • Struktura e lindur e fshikëz fshikëz e tëmthit, duke e zvogëluar mungesën e ton e ushtrimit, lëshim të disa prej barkut, shtatzënia (faktorët kontribues shkaktuar mekanikisht nga stagnimit të biliare);
 • shkelin dietë (overeating, trashje, konsumi i rregullt i djegëse, ushqimeve yndyrore, alkoolit);
 • diskinezi vrerit mbi hipotipu;
 • parazitë të zorrëve (Giardia, amebë, roundworm, opistorhom)
 • cholelithiasis.

Simptomet e cholecystitis kronike

Cholecystitis kronike zhvillohet me kalimin e kohës, të alternuara me periudha të acarimin shuarje. Simptomë kryesore është dhimbje cholecystitis kronike. Moderuar shprehur dhimbje të lokalizuara në sektor të djathtë e sipërme, një dhemb e shurdhër në natyrë, mund të zgjasë deri në disa ditë (javë). Rrezatim mund të ndodhë në pjesën e prapme nën shpatullën e djathtë, gjysmën e djathtë të rajonin e mesit, sup e drejtë. Për cholecystitis kronike e karakterizuar nga përforcim të simptomave dhimbje pas marrjes ushqimet pikante ose yndyrore, pije të gazuara, të alkoolit. Rëndim i cholecystitis kronike shpesh i paraprijnë shkelje të tilla në dietë, si dhe hipotermi dhe stresi.

Simptomat dhimbje në cholecystitis kronike calculous mund të vazhdojë si dhimbje barku në tëmth (akute dhimbje, të ashpra, cramping).

Përveç simptomave dhimbje në pacientët shpesh theksohet përzier (deri të vjella), i cili vjell, aromë hikërror në gojën tuaj. Gjatë rëndim, mund të ketë temperaturë të subfebrile vlera.

Manifestimet atipike e cholecystitis kronike:

 • dhimbje e shurdhër në zemër;
 • kapsllëk, bloating;
 • disfagia (çrregullim gllabërim).

Për cholecystitis kronike e karakterizuar nga zhvillimi i këtyre tipareve pas trazirave në dietë.

Komplikimet e cholecystitis kronike

Komplikimet e cholecystitis kronike: zhvillimi i inflamacion kronik kanalet biliare (kolangiti), vrimë e murit fshikëz e tëmthit, inflamacion purulent i fshikëzës (empyema), hepatiti reaktive.

Diagnoza e cholecystitis kronike

Në diagnozën e cholecystitis kronike zbulojnë faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e saj - stanjacion e biliare dhe fshikëz lëvizshmëri çrregullime, defekteve të lindura dhe të fituara të cilat të çojnë në qarkullim vështirësisë së jetesës bile hipodinamichnyy, zakonet e ushqimit karakteristike (të varësisë për të me erëza, ushqime pikante, alkoolit yndyror ). Kolecistit mund të jetë një komplikim e infeksioneve parazitare zorrëve dhe mëlçisë.

Hulumtimi dhe prekje i murit të barkut që tregon karakteristikat dhe vendndodhjen e simptomave dhimbje. Përcaktoni simptomat karakteristike të inflamacion fshikëz e tëmthit: Murphy, Musset, Chauffard.

Në një studim laboratorike të gjakut gjatë shenjave akute jospecifike duke treguar të inflamacionit (rritur eritrociteve sedimentimit të normës, leukocytosis). Analiza biokimike të gjakut zbulon lartësi e enzimeve të mëlçisë (ALT, AST, HHTP, fosfatazes alkaline).

Më informative në diagnozën e metodave cholecystitis e diagnostifikimit instrumentale: ultratingull e barkut, cholecystography, holegrafii, scintigraphy, intubacion duodenale.

Kur tëmthit ultratinguj të përcaktuar madhësinë, trashësi muri, tendosje dhe praninë e mundshme të gurëve të tëmthit. Të ngjitet edhe regjistruara, inflamacion kanal biliare, kanalet Dilated biliare të mëlçisë, fshikëz dysmotility.

Kur duodenale shënim fryrë çrregullime lëvizshmëri e tëmthit, bile duke marrë analizë. Kur lashtat biliare mund të identifikojë infeksion bakterial, të përcaktuar patogjen mund të jetë gjithashtu për të testuar ndjeshmëria e antibiotikut kulturës për zgjedhjen optimale të agjentëve terapeutik. Për cholecystitis kronike reduktimin noncalculous tipike e acideve biliare të marra nga biliare të fshikëzës dhe rritjen e acidit litoholievoy përqendrim. Gjithashtu në acarimin në biliare rrit sasinë e proteinave, bilirubin (më shumë se 2 herë), aminoacidet e lira. Më e zakonshme Kristal bile kolesterolit ekspozitë.

Për të përcaktuar formën dhe lëvizshmëri e tëmthit mund të përdoren cholecystography, holegrafii. Arteriography tregon trashje e murit fshikëz e tëmthit dhe përhapjen e rrjetit të enëve të gjakut në duodenum dhe ngjitur pjesë të mëlçisë.

Trajtimi i cholecystitis kronike

Trajtimi i cholecystitis jo-calculous kronike pothuajse gjithmonë bëhen gastroenterologist konservative. Trajtimi në akute qëllim heqjen e simptomave akute, kanalizime vatra e infeksionit bakterial duke përdorur terapinë me antibiotikë (droga e përdorur gjerë-spektrin zakonisht cefalosporinet), detoxification të trupit (injeksion intravenoz të zgjidhjeve të glukozës, klorid sodium), restaurimin e funksionit të tretjes (enzimeve - Creon, panzinorm etj).

Për dhimbje dhe inflamacion tërheqjen e barnave të përdorura NSAIDs, heqja e vrull e muskujve të lëmuar të fshikëzës dhe kanalet kryer antispasmodics.

Për të eliminuar stanjacion e biliare përdorur drogë që kontribuan në rritjen lëvizshmëri tëmth trakt (vaj ulliri, buckthorn deti, magnezi) choleretic (droga që rrisin sekretimit të biliare) Përdorimi kujdes që të mos shkaktojë dhimbje dhe për të fituar rritje stanjacion.

Për trajtim në metodat akute pakomplikuar cholecystitis kronike përdorur Phytotherapy: barishte (nenexhik, Valerian, luleradhiqe, kamomil), lule kumak.

Pas qetësimin poshtë përkeqësimin e simptomave dhe kalimin e sëmundjeve në faljen e rekomanduar dietë shpëlarje me magnez, xylitol ose sorbitol. Terapi fitoterapeutike i cholecystitis kronike është për të marrë infusions e miskut, buckthorn, alte, yarrow. Fizioterapi përdorura, reflexology, electrophoresis, SMT-terapi, baltë dhe trajtime të tjera spa treguar në vendpushimin spa.

Në cholecystitis kronike calculous tregon heqjen kirurgjikale të fshikëzës së tëmthit - një burim i formimit gur. Në kontrast me trajtimin e cholecystitis akute calculous, kirurgji për të hequr fshikëz e tëmthit (laparaskopike ose holetsystotomyyu të hapur) në cholecystitis kronike nuk është masa urgjente planifikimin e emëruar. Përdorur të njëjtën teknikë kirurgjikale si për cholecystitis akute - laparaskopike kirurgji heqjen fshikëz e tëmthit, cholecystectomy me minidostupu. Për pacientët të brishtë dhe të moshuar - cholecystostomy percutaneous për të formuar një mënyrë alternative e rrjedhjes së biliare.

Në cholecystitis kronike në rastin e contraindications të kirurgjisë mund të provoni metodën nonsurgical i dërrmues gurë me jashtëtrupor lithotripsy valë shoku, por ia vlen të kujtohet se shkatërrimi i gurëve nuk do të çojë në trajtim dhe shpesh është ri-formimin e tyre.

Gjithashtu nuk është teknikë e gurëve të shkatërrimit të drogës përdorimin e drogës kripëra ursodezoksiholievoy dhe acide henodezoksiholievoy, por ky trajtim merr një kohë të gjatë (deri në 2 vjet) dhe gjithashtu nuk të çojë në një kurë, dhe nuk garanton se gurët janë formuar jo më vonë përsëri.

Ushqyerit dhe cholecystitis kronike

Të gjithë pacientët me cholecystitis kronike kërkesat e veçanta dietë dhe kërkon respektimin rigoroz të një dietë të veçantë. Pacientët cholecystitis kronike caktuar numrin dietë 5 në faljen dhe numri dietë 5A në acarimin e sëmundjes.

E parë e prodhuar ushqim çdo 3-4 orë në pjesë të vogla (ngrënies ndarë), i dyti, i ndjekur kufizime në përdorimin e produkteve të caktuara, yndyrore, skuqur, me erëza, ushqime pikante, pije të gazuara, produkteve alkoholesoderzhaschie.

Gjithashtu të ndaluara për t'u përdorur yolks vezë, perime të papërpunuara dhe fruta produkte nga pastë, vaj, krem ​​dhe krem, arra, akullore. Kur acarimin e rekomanduar fllad steamed ose ushqime të ziera në formën e nxehtësisë. Perimet dhe frutat janë të lejuara në mes pacientëve pa rënduese, kajsi, karrota, shalqi, pjepër, rrush, kumbulla të thara. Këto produkte të normalizuar fshikëz e tëmthit lëvizshmëri dhe lehtësimin e kapsllëk.

Shkelja e parimeve të pacientëve të ushqyerit klinike çon në zhvillimin dhe rëndim e progresion sëmundje proceseve destruktive në murin e tëmthit.

Parandalimi i cholecystitis kronike

Parandalimi primar i cholecystitis është një mënyrë jetese të shëndetshme, kufizimet për konsum të alkoolit, nuk ka zakone të dëmshme të hahet (ngrën tepër, varësia ndaj ushqimeve pikante dhe yndyrore), jeta fizikisht aktiv. Në praninë e anomalive kongjenitale të organeve të brendshme - zbulimin dhe korrigjimin e stagnimit në fshikëz e tëmthit hershme. Shmangia e stresit dhe trajtimin në kohë të sëmundjes gur tëmthi dhe parazit i infektuar zorrëve dhe të mëlçisë.

Për parandalimin e acarimin e pacientëve cholecystitis kronike duhet të ndjekim rreptësisht parimet e dietë dhe të ushqyerit e të vogla, për të shmangur fizike pasivitet, stresi dhe hipotermi, stërvitje të rënda. Pacientët me cholecystitis kronike janë në punishte barnash në spital dhe dy herë në vit duhet të shqyrtohen. Ata tregojnë trajtim të rregullt spa.