Pezmatim i lëkurës Ftohtë


  • Arsyet pezmatim i lëkurës ftohtë
  • Simptomet e dermatit ftohtë
  • Diagnoza pezmatim të ftohtë
  • Trajtimi dhe parandalimi i dermatit ftohtë

Pezmatim i ftohtë është një inflamacion të lëkurës në përgjigje të ekspozimit ndaj të ftohtë. Në të, të ftohtë mund të shkaktojë një numër të reaksioneve patologjike tek njerëzit. Kështu, kur të ftohtë mund të zhvillojnë reagim të lëkurës si koshere, rinitit ftohtë dhe konjuktivit ftohtë. Formulari i njohur klinik i sulmeve të astmës, në të cilën provokon Thithja e ajrit të ftohtë (astmë të ftohtë). 

Arsyet pezmatim i lëkurës ftohtë

Aktualisht Dermatologji vazhdon të shqyrtuar shkaqet dhe mekanizmat e dermatit ftohtë. Pret janë tri teoritë e origjinës. Dukuri i parë i dermatit ftohtë lidhet me vrull e capillaries periferike që ndodh kur të ekspozuar ndaj të ftohtë. Si rezultat i furnizimit ndërprerë të gjakut në shtresat sipërfaqësore të lëkurës e përgjigjes inflamatore.


Sipas teorisë së dytë, kur temperatura e lëkurës në disa njerëz është bashkuar i proteinave brenda strukturës së saj celular. Komponimet formuar vepruar si një stimul i fortë shkakton prodhimin e ndërmjetësit inflamator histamine mirë me zhvillimin e dermatit ftohtë. Megjithatë, këto komponimet proteina nuk janë të qëndrueshme dhe priren të shpërbëhet në ngrohjen e lëkurës.

Teoria e tretë e shfaqjen e dermatitit ftohtë tregon se ajo është e lidhur me mungesën e yndyrë që mbulon sipërfaqen e lëkurës, e cila është arsyeja pse nën ftohtë është avullimi i tepruar. Qelizat e lëkurës thatë zhvishem, të çara. Në mbështetje të kësaj teorie sugjerojnë shfaqjes më të shpeshtë të dermatitit ftohtë në njerëzit me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme, si dhe plakjen e lëkurës (në të moshuarit).

Është vërejtur se rritur ndjeshmërinë e lëkurës ndaj të ftohtit mund të kontribuojnë në trazirat në sistemin imunitar sëmundje të lidhura të traktit gastrointestinal (ulcerat stomak, dysbiosis zorrëve, cholecystitis kronike, hepatiti, pancreatitis) ose qendrave ekzistuese të infeksionit kronik (sinusit, grykët kronike, otitis, periodontitis , cystitis kronik, pyelonephritis, salpingjitit, vaginitis, etj).

Simptomet e dermatit ftohtë

Pezmatim i ftohtë është e karakterizuar nga pamja në zonat publike të lëkurës shelushaschyhsya thatë errët njolla të kuqe ose të kuqe matëse 2-5 cm. Pamja e tyre është shoqëruar me kruarje të rënda dhe djegies. Përfundimisht spote në të çara sipërfaqësore, është formimi i crusts. Më shpesh humbja e ftohtë ekspozuar lëkurën e fytyrë, veshët, qafën dhe duart. Ndonjëherë skuqje të ftohtë dermatit lokalizuara në të mbyllura, por më e ndjeshme në zonat e ftohta të lëkurës - në gjunjë e saj dhe kofshët e brendshme.

Manifestimet pezmatim i lëkurës të ftohtë mund të shoqërohet me teshtimë dhe vodyanistymy shkarkimi i hundës (hundë të ftohtë i lëngshëm), duke ndjerë një ndjesi djegie në sytë dhe lacrimation (konjuktivit të ftohtë), të cilat zhvillohen në një dhomë të ngrohtë.

Diagnoza pezmatim të ftohtë

Diagnoza është e themeluar nga pezmatim i lëkurës ftohtë identifikojnë njollat ​​tipike në lëkurë dhe lidhje të përcaktuar mirë me pamjen e ekspozimit të tyre ndaj të ftohtë. Avancuar kryhet elemente dermatoscopy dhe matjen e pH së lëkurës. Për të përjashtuar patologjinë e traktit gastrointestinal dhe prania e infeksionit kronik Foci dermatolog mund të japë drejtim në gastroenterologist, otolaringolog, urolog apo gjinekologun. Në identifikimin e përshtatshme për pacientët shpenzojnë ultratinguj barkut, gastroscopy, intubation duodenale, rynoskopyyu, farynhoskopyy, ultratinguj e veshkave, ultratinguj legenit, feces bakposev dhe urina, rritje e jashtëzakonshme e baktereve fekal, strisho bakteriologjike nga fyt dhe provimet e tjera.

Pezmatim i lëkurës Ftohtë dallojnë nga psoriasis dhe pezmatim i lëkurës etiologies tjera, atopik, mjekësore, të thjeshtë dhe alergjik dermatit kontakti. Pezmatim i ftohtë duhet të dallohen nga urtikaria të ftohtë, e cila manifestohet në pamjen e lëkurës intensivisht itchy elementeve nxituar flluskë.

Trajtimi dhe parandalimi i dermatit ftohtë

Pezmatim i lëkurës terapi të ftohtë si parandalimi i shfaqjes së saj është kryesisht për të mbrojtur lëkurën nga ekspozimi ndaj të ftohtit. Kjo është veçanërisht i ngrohtë rroba, doreza, kapele dhe shalle. Mbroni lëkurën tuaj duke shkaktuar yndyrë ndihmon krem ​​ushqyes për lëkurën e ekspozuar 30-40 minuta para se të shkojnë jashtë në dhomë të ftohtë të ngrohtë. Pacientët me dermatit të ftohtë duhet të shmangin kontaktin me futje të ftohtë të ujit dhe për të eleminuar të produkteve të ftohtë (pije, akullore). Për të luftuar lëkurë të thatë duhet të moisturize e ajrit të brendshëm dhe të përdorin mjete të posaçme kozmetike rutinë e kujdesit të lëkurës.

Në trajtimin e dermatitit përdorur antihistamines të ftohtë, vitamina (C, A, PP, E), ilaçe që përmirësojnë microcirculation dhe qarkullimin periferik. Po aq e rëndësishme është eliminimi i fokus infektive dhe për të eleminuar mosfunksionim të traktit gastrointestinal.