Horionkartsinoma


  • Horionkartsinoma Klasifikimi
  • Shkaqet e horionkartsinoma
  • Simptomat horionkartsinoma
  • Diagnoza horionkartsinoma
  • Trajtimi horionkartsinoma
  • Parandalimi dhe prognozë të horionkartsinoma

Horionkartsinoma (ose chorionepiteliomae) i referohet formave malinje të sëmundjes trofoblastike, e cila ndodh 0,5-8,3 raste për 1000 lindje. Shumica e cistike horionkartsinoma paraprin hyrjes (40% e rasteve), abort (25%), të punës (22,5%), shtatzënisë ektopike (2,5%). Horionkartsinoma Më pak të zakonshme teratogjenik jo e lidhur me shtatzëninë. Në raste të rralla, kombinimi i njëkohshëm i skidding së fshikëzës urinare dhe horionkartsinoma.

Strukturat Horionkartsinoma formuar nga trofoblaste, chorionic syntsytyalnoy indeve Villi, ndonjëherë - me aplazionit qelizave embrion. Për strukturën makroskopike përfaqëson horionkartsinoma errët hemorragjike masë të konsistencës butë e zonave ulcerat dhe shkatërrim. Mikroskopike horionkartsinoma ekzaminim përcaktuar përhapjen kaotik të indeve trofoblaste, mungesë të stromal, enëve të gjakut dhe Villi Chorionic; Disponueshmëria e Langhans qelizat dhe elemente sincitial.

Zakonisht horionkartsinoma vendosur ne trupin e uterusit (në zonën e implantimin mëparshme e embrionit), e cila mund të submukoznuyu (83%), i brendshëm - (5, 6%) ose subserous (7%) lokalizimin. Në formën ektopike qelizat horionkartsinoma primar mund të zbulohet në vezore dhe tuba fallopiane (1-4%); truri, mushkëritë, vagina (17%).


Horionkartsinoma Klasifikimi

Në vend të pikat kryesore të fokusit primar ortotopnuyu gjinekologji, dhe horionkartsinomu heterotopik teratogjenik.

Kur ortotopnoy tumor horionkartsinoma është lokalizuar në vendin e implementimit të mëparshëm të vezën - mitrës, tubave dhe bark. Me lakër të saj horionkartsinoma progresion dhe metastasizes në vaginë, parametrat e madhe omentum, fshikëz, sigmoid ose dritë të drejtpërdrejtë.

Horionkartsinoma e lokalizimit heterotopik fillimisht është jashtë implantimin e embrionit, më shpesh - në muret e vaginës, mushkërive, trurit.

Horionkartsinoma teratogjenik jo e lidhur me para-shtatzënisë dhe i referohet tumor përzier të origjinës embrionale. Vendndodhja horionkartsinom teratogjenik ekstrahonadnoe - në pineale gjëndër, mushkërive, mediastinum, stomakut, fshikëz hapësirë ​​retroperitoneale.

Në skenë horionkartsinoma ndiqni klasifikimin e OBSH, duke theksuar fazën IV:

  • Unë - Lokalizim horionkartsinoma kufizuar në mitër
  • II - Rritja e tumorit përhapur jashtë mitrës, por të kufizuara në organet seksuale
  • III - A janë metastases në indet e mushkërive
  • IV Faza - janë metastases të organeve të tjera përveç mushkërive.

Shkaqet e horionkartsinoma

Pyetja e shkaqeve të horionkartsinoma si një formë e dytë të sëmundjes trofoblastike kërkon studim të mëtejshëm. Si një nivel kryesor etiopathogenetical konsiderohet viral efekt immunosuppressive transformim trofoblast e hormonit të shtatzënisë (hCG, progesterone, estrogjenit), metabolike, imunologjike mangësi proteina konflikt, rritur i aktivitetit enzimatik i hyaluronidase.

Kategoritë e rrezikut për zhvillimin horionkartsinoma përfshijnë gratë shtatzëna më të vjetra se 40 vjet; povtornovahitnyh; gratë me një histori të abortit, abortit spontan, shtatzënisë ektopike; pacientët të cilët iu nënshtruan hyrjen fshikëz e tëmthit. Horionkartsinoma shpesh diagnostikuar në rajonin e Azisë rezident.

Simptomat horionkartsinoma

Horionkartsinoma mund të zhvillohet në të njëjtën kohë me shtatzëninë, menjëherë pas përfundimit të shtatzënisë apo ngrit disa vjet më pas shtatzënisë.

E para, 80% e pacientëve të shfaqet diktim që sillet intensitetin dhe kohëzgjatjen. Specifik gjakderdhje periodik pezullimi i pavarur dhe joefikasiteti i veçantë curettage mjekësore diagnostike. Gjakderdhje zakonisht fillon shpejt pas medaborta, lindjes, dështim; ndonjëherë - pas një menstruacioneve gjatë vonesë ose periudhë intermenstrual. Së bashku me shkarkimin krovyanymy në horionkartsinoma i mundur i lëngshëm ose purulent shkarkimit të bardhë shoqëruar me nekrozë tumor apo faqen infeksionit.

Gjakderdhje të përsëritura që çon në anemi; dehje shoqëruar nga ethe dhe të dridhura. Zbuluar shpesh Bllokimi i qumështit të shkarkimit nga sekreti thith molozivopodobnoho.

Kur germination opuholevymy masa mitrës vuri në dukje pamjen e dhimbje në bark dhe të ulët mbrapa. Prania e metastases në mushkëri tregojnë kollë dhe hemoptysis; Brain - simptoma neurologjike (vizion të paqartë, dhimbje koke, marramendje, çrregullime të lëvizjes). Kur horionkartsinoma është shpesh lezione metastatic mushkërive (45-50%), vaginal (35%), shtojca, qafës së mitrës, tru. Në vezore janë shpesh në horionkartsinoma tekalyuteinovye kist.

Diagnoza horionkartsinoma

Sepse simptomat horionkartsinoma malospetsifichny, rëndësi i është dhënë diagnozë objektive. Në studimin e historisë është marrë në marrëdhënie llogarisë me shtatzëninë e mëparshme, domethënie cistike.

Studim gjinekologjik zbulon praninë e një nyje kaltërosh që rriten në vaginë, horionkartsinoma zhvillim kundër sfondit të shtatzënisë ka një rritje në madhësinë e mitrës, krahasuar me periudhën e gestational.

Duke përdorur ultratinguj zbuloi një rritje të mitrës, prania e indeve të mitrës melkokistoznoy cist dypalëshe tekalyuteinovye. Horionkartsinoma faqe tumor mund të ketë një madhësi nga disa centimetra në madhësinë e kokës së një të rrituri. Me qëllim të qartësimit të përdorura hysterography - X-ray studimin e mitrës.

Curettage diagnostike e mitrës me histologjik scraping provimit nuk është gjithmonë informative si mostra shpesh përmbajnë mpiksjen e gjakut, indet nekrotike e endometrium dhe trofoblaste elementet individuale. Për horionkartsinomu tregon zbulimin e qelizave atipike në syntsytyotrofoblast scraping. Mbante vija Citologjia nga indet e infektuara të vaginës, vulvë, qafën e mitrës, dhe biopsies e këtyre vendeve.

Horionkartsinomu mund të jetë e vështirë të dallojnë nga tumoret trofoblastike dhe invazive placental domethënie faqe mihurtsevoho, e cila gjithashtu ndryshojnë rritjen ynfyltryruyuschyy.

Një tipar tipik diagnostike është horionkartsinoma përkufizim Nivele të larta të hCG dhe trofoblastycheskoho? -globulins Në serum, të cilat prodhohen tumor të tepërta.

Duke përdorur X-ray, CT scan e mushkërive dhe të trurit metastases përcaktohet horionkartsinoma në organet e largëta.

Trajtimi horionkartsinoma

Trajtimi horionkartsinoma kryesor është mono ose kimioterapi. A është i pari-line methotrexate, cisplatin, leucovorin, aktinomicin D, vincristine, ciklofosfamide, tsitoksan, 6-Merkaptopurinë dhe të tjerët i emëruar vetëm ose në kombinime të ndryshme klasat e 8-15 ditëve të përsëritura.

Para kirurgji horionkartsinoma angazhohen në gjakderdhje kërcënuese, rreziku i vrimë mitrës, kushtet septike, kimioterapia i paefektshëm në mënyrë të konsiderueshme lezionet e mitrës dhe vezoreve. Shuma e rekomanduar e ndërhyrjes është histerektomia (në mungesë të metastases në gratë e reja) ose panhisterektomiyu (femrat më të vjetra se 40 vjet). Hiq horionkartsinoma plotësohet më tej nga kimioterapia.

Kriteri është normalizimi mundësi që shërohem e hCG në tre testet e kryera në intervale prej 1 jave.

Parandalimi dhe prognozë të horionkartsinoma

Gjatë ndjesë kërkon monitorim të rregullt të hCG titrit (1 në çdo 2 javë për 3 muaj, pastaj - 1 në çdo 6 muaj për 2 vjet); X-ray e mushkërive (çdo 3 muaj gjatë vitit). Long-term, jo ​​më pak se 1 vit, pacienti është caktuar kontraceptivë COC hormonal.

Pacientët me cistike hyn me një rrezik të lartë të shndërrimit në horionkartsinomu treguar i kimioterapia parandalues.

Prania e metastases zvogëlon mundësinë e trajtimit në 70%. Kur horionkartsinoma vezoret, të cilat reagon dobët në kimioterapi, prognoza është pothuajse gjithmonë i varfër.