Kronike pyoderma ulcerative-vegjetativ


  • Simptomet e kronike ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey
  • Diagnoza e kronike ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey
  • Trajtimi i kronik ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey

Kronike Ulçera-vegetating pyoderma më i zakonshëm ndodh mes moshës 40 dhe 60. Meshkujt janë më të prirur ndaj sëmundjeve se sa gratë. Kronike pyoderma ulcerative-vegjetativ i referohet formave më të thella të pyoderma me patogjene të përziera duke shkaktuar atë. Në mënyrë tipike, ky infeksion streptokokut dhe Staphylococcus aureus. Sëmundja mund të ndodhë si një komplikacion i gjatë drejtimin folliculitis aktuale apo impetigo streptokokut.

Zhvillimi i kronik ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey e duhur në një anë me virulencë të caktuar të baktereve duke shkaktuar atë, dhe të tjera - me shtetin dobësuar të organizmit. Fundit mund te shkaktuar nga diabeti, HIV, që rezulton në hollimin e anoreksia, alkoolizmi, sëmundjeve të traktit gastrointestinal (12p peptike. Ulcera, gastrit kronik, pankreatiti, hepatitit, kolit ulcerativ, etj), vitaminë mangësi, ulur imunitetit, patologjia vaskulare (ateroskleroza , venat me variçe, lymphedema).

Simptomet e kronike ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey


Kronike pyoderma ulcerative-vegjetativ fillon me formimin e infiltrimit të thellë ose çiban që transformohet shpejt në një ulçerë të madhe. Procesi është i shumëfishtë në natyrë dhe shpesh lokalizohet në gjymtyrë të ulëta. Kjo është tipike e natyrisht të gjatë që mund të thith disa vjet.

Defekte ulcerative në pyoderma kronike ulcerative vehetyruyuschey-rreshtuan kokrrizimin ngadaltë dhe karakterizohet nga një numër i madh i shkarkimit purulent, i shoqëruar nga një erë të pakëndshme. Tipike është përhapja e indeve rreth konturit te ulcera - bimësi. Rreth lezione vërejtur ënjtje dhe skuqje e skuqje të lëkurës është pustules thellë. Defekte ulcerative kanë tendencë të rriten në diametër dhe shtrihet thellë në pëlhura, zatrahyvaete jo vetëm dermis dhe indet e nënlëkurës, por muskujve. Përfshirja në procesin purulent të jetë shkaku i osteomielit kockave.

Kronike pyoderma ulcerative-vegjetativ të shoqëruara me simptoma të përgjithshme: gjendje e sëmurë, ëmbëlsi të rënda, çrregullime të gjumit, anemi. Ulcerat shëruese të ndodhë me formimin e scars përafërt.

Më vete të izoluara pyoderma shankryformnu që i ngjan një shankri, dhe serpihinoznuyu pyoderma, e cila karakterizohet nga një kombinim i proceseve të shëruese ulcerat në qendër të inflamacionit vazhdueshme në periferi.

Diagnoza e kronike ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey

Diagnostics ofron një dermatolog nga ekzaminimit, anamnezën, rezulton ulcerat bakposeva shkarkimit. Studimet histologjike në kronike ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey tregon shenja të inflamacionit kronik dhe dermis necrotic e lezione granulomatoze, ndryshimet degjenerative në veshje e guaskës. Në një test të gjakut shpesh kanë anemi. Për të diagnostikuar sëmundjet e lidhura sistematike emëruar gastroenterologist konsultuar dhe immunologist, nëse është e nevojshme - një kirurg enëve të gjakut. Sipas dëshmisë kryer coprogram, bakteret fekal rritje e jashtëzakonshme, studimin e sheqerit në gjak dhe enzimat pankreatik, me ultratinguj barkut, ymmunohramma. Kur shankriformnoy pyoderma duhet mikroskopi ulcerat shkarkimit zbehtë treponem, diagnoza PCR dhe RPR-test.

Dyfdiahnostyky pyoderma kronike ulcerative vehetyruyuschey-prodhuar me puzyrchatkoy vehetyruyuschey, format e thella të sëmundjeve kërpudhore, sifilizi tretësor, Ulçera-vegetating manifestimet e tuberkulozit.

Trajtimi i kronik ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey

Kronike pyoderma ulcerative-vegjetativ është një tregues për terapi sistemike antibiotike. Antibiotikët janë përdorur në përputhje me të dhënat e antybiotykohramy dhe e kombinuar me terapi imuniteti (gama globulin plazma antistaphylococcal). Si një rezultat i imunitar i emëruar immunomodulators (ruzam takt). Efekti mirë është përdorur në trajtimin e proteflazid, i cili stimulon prodhimin e interferonit në trup. Në të njëjtën kohë duhet të bëhet korrigjimi i çrregullimeve ekzistuese somatike.

Në vend të kronik ulcerative pyoderma-vehetyruyuschey aplikojnë ointments me kortikosteroidet dhe antibiotikët ("Triderm", "Hentriderm", etj), enzimat proteolitike, vaj Vishnevsky, "Levomekol" nitrat argjendi, dermatolovuyu mjete pomadë për epithelialization shpejtë ("Iruksol" "Solkokseril"). Një terapi lazer, UHF, terapi lokale UV.