Dështimi kronik të mëlçisë


  • Shkaqet e dështimit kronike të mëlçisë
  • Klasifikimi i dështimit të mëlçisë
  • Simptomet e dështimit kronike të mëlçisë
  • Diagnoza e dështimit kronik të mëlçisë
  • Trajtimi i dështimit kronik të mëlçisë
  • Parashikimi dhe parandalimin e dështimit kronik të mëlçisë

Dështim të mëlçisë në Gastroenterologjise mund të rezultojë nga shumë sëmundje hepatobiliary dhe traktit gastrointestinal. Për kursin klinik të dështimit akut të mëlçisë që zhvillohet në një kohë të shkurtër nga koha e sëmundjeve të mëlçisë, dhe dështimit kronik të mëlçisë, duke rritur gradualisht. Në të gjitha format e dështimit mëlçisë eshte nje crregullim metabolik, detoxification mirë i mëlçisë, çuar tek çrregullimit të sistemit nervor qendror, deri në zhvillimin e komë hepatike. 

Dështimi kronik të mëlçisë përparon muaj apo vite mbi, karakterizuar nga një vendosje graduale dhe të ngadalshëm të manifestimeve klinike.

Shkaqet e dështimit kronike të mëlçisë


Baza e dështimit kronike të mëlçisë është progresion i sëmundjes kronike të mëlçisë - alkoolit, hepatitis viral ose autoimun, ceroza, kanceri, mëlçisë yndyrore, helmintiasis, tuberkulozit.

Dështimi kronik të mëlçisë mund të sillen në nga cholelithiasis kur ka mbivendosje kanal konkrementom zakonshme bile: në këtë rast ka një akumulim i biliare në intrahepatic tëmth traktit, dëmtimin dhe shkatërrimin e hepatocytes me zëvendësimin e tyre me ind lidhës dhe zhvillimit të kesh mesme tëmth. Disa raste mund të jetë për shkak të dështimit të zemrës congestive ose operacionet portosystemic Shunting. Nga shkaku i rrallë i dështimit kronik të mëlçisë përfshijnë sëmundjet gjenetike metabolike - galactosemia, sëmundje magazinimit glycogen, etj

Kështu, dështimi kronik të mëlçisë gjithmonë do të thotë hepatonecrosis afat-ekzistuese dhe zhvillim ngadalë, progresion i cili për herë duke u kufizuar nga mekanizmat kompensuese. Rritja e shpejtë e dështimit kronik të mëlçisë mund të jetë shkaktuar nga infeksioni, konsum të alkoolit, lodhje fizike, dehje, doza të larta të drogave (duke përfshirë diuretics), heqjen e çastit e sasive të mëdha të lëngjeve në ascites, gjakderdhje gastrointestinal, dhe kështu me radhë. D. Në këto raste, nuk është një i mprehtë dekompensimi i kronik progresit dështimit të mëlçisë me zhvillimin e komë hepatike.

Klasifikimi i dështimit të mëlçisë

Çfarë është një mekanizëm kryesor pathogenetic dallohen:

  • hepatoqelizore (endogjene) dështim të mëlçisë, që ndodh me një plagë e parenchyma të mëlçisë;
  • portosystemic (portokavalnuyu, ekzogjene) në të cilat produktet toksike (amoniak, fenolet), zhytur në zorrët, që vijnë nga anastomosis portal venë në portokavalnogo në qarkullim të përgjithshëm;
  • përzier - kombinon të dy mekanizëm mëparshme pathogenetic.

Gjatë rrjedhës klinik të shquar: pamjaftueshmëria e vogël hepatike (hepatodepressiyu) ku rrjedh funksion të dëmtuar të mëlçisë, por nuk ka shenja të encefalopati, dështimi i mëlçisë dhe të mëdha (hepatarhii), në të cilën sindromi gepatotserebralnoy fillim, dmth hepatike encefalopati.

Në kronike vendosjen dështim të mëlçisë izoluar kompensohet, dhe decompensated fund-fazë, e cila përfundon koma hepatike.

Simptomet e dështimit kronike të mëlçisë

Manifestimeve të dështimit kronike të mëlçisë ngjashme me ato në formën akute. Ndonjëherë ballë simptomat e sëmundjes themelore që të çon në dështim kronike të mëlçisë.

Për manifestimet më të hershme të dështimit kronik të mëlçisë përfshijnë simptoma pesimist - të përzier, të vjella, diarre, anoreksi. Simptomat e çrregullimeve të tretjes janë shpesh të lidhura me konsumin e yndyror apo ushqime të skuqura, tymosur. Kjo mund të ndodhë ethe undulating, verdhëz, lezione të lëkurës (hemorragji, qanin dhe ekzemë thatë, pëllëmbët e mëlçisë). Edemë periferike dhe ascites në dështimin kronik të mëlçisë të ndodhë në fillim të mjaftueshme.

Veçori e kursit të dështimit kronik të mëlçisë është prania e çrregullimeve endokrine, infertilitetit, ulur epsh, atrofi testicular, gynecomastia, alopecia, atrofi të gjirit dhe mitrës.

Çrregullimet neuro-psikiatrike në dështim kronike të mëlçisë duhet të ndodhë dhe natyrën kalimtare të depresionit, humbjes së kujtesës, sleepiness detyrë dhe pagjumësia, ankthi, periodikisht shteteve soporoznymy, hutimi, çorientimin, sjellje të papërshtatshme, agresioni, nervozizëm dhe kështu me radhë. N. Nëse është dështimi për të siguruar në kohën e duhur Shëndetësia mund të zhvillojnë koma hepatike.

Diagnoza e dështimit kronik të mëlçisë

Duke pasur parasysh kohëzgjatjen e kursit dhe manifestimeve malospetsyfychnymy të dështimit kronik të mëlçisë, sidomos në fazat e hershme, diagnoza nuk është gjithmonë në kohë.

Treguesit laboratorike e para të dështimit kronik të mëlçisë janë një rritje graduale në dinamikën e bilirubin dhe transaminazave, sheqerit në gjak më të ulët (hypoglycemia) dhe kolesterolit, përmban hypocoagulation sipas koagulimin dhe të tjerët në urinë nivele të rritura të bilirubin dhe urobilin, në lidhje me të cilën ajo bëhet e verdhë ngjyrë kafe.

Ultrasonografia e barkut zbulon hepatomegaly, për të vlerësuar gjendjen e parenchyma dhe enëve të portalit, të përcaktuar shkakun e dështimit kronike të mëlçisë. Për të qartësuar shkallën e hepatostsintihrafii hepatike mosfunksionim të përdorura. Në një diagnozë të ndërlikuar të dështimit kronik të mëlçisë duke përdorur MRI mëlçisë MSCT bark.

Holding electroencephalography i dobishëm kur shenjat e hepatike encefalopati. Shkalla më e ngadaltë dhe rënie në amplitudë e valëve të regjistruara mund të paralajmërojnë për gjendje kome afërt hepatike.

Celiocentesis dhe biopsi mëlçisë me citologjike dhe studimit morfologjik të materialit të përftuar të na lejojë të përcaktuar shkakun e dështimit kronik të mëlçisë dhe të caktojë trajtim pathogenetic.

Trajtimi i dështimit kronik të mëlçisë

Në dështimit kronik të mëlçisë tregoi kufizim të rëndë të proteinave dhe kripës në dietë. Trajtimi i dështimit kronik të mëlçisë ndjek heqjen e amoniakut dehje në lidhje me të cilat pacientët janë caktuar pastrim klizmë dhe kripur laxatives, antibiotikët (neomycin), lactulose (pengon formimin e amoniakut në zorrë dhe thithjen e saj), acid glutamik, dhe ornitsetol (në conn yazuvannya ka zhytur produkte toksike).

Për të korrigjuar çekuilibër electrolyte shpenzojnë infuzion intravenoz të kripur dhe glukozës transfuzionit të plazmës të freskët të ngrirë. Për të mbështetur të mëlçisë emëruar hepatoprotectors (essentiale), vitamina B, kokarboksilaza, vitaminë K, acid folik. Për të hequr dehje treguar hemosorbtion, plasmapheresis, hemodializë.

Me progresion të dështimit kronik të mëlçisë ngre çështjen e transplantimit të mëlçisë.

Parashikimi dhe parandalimin e dështimit kronik të mëlçisë

Diagnoza e hershme dhe trajtimin e dështimit kronik të mëlçisë përmirëson cilësinë e jetës dhe të zgjasin jetën. Prania e kesh, ascites, historia e alkoolit përkeqëson prognozë. Me zhvillimin e vdekshmërisë hepatike encefalopati është 80-90%.

Progresion të parandaluar të dështimit kronik të mëlçisë është e mundur duke përjashtuar efektin mbi faktorët e trupit duke shkaktuar (futje e tepruar e proteinave, ilaçe pakontrolluar, alkoolit, etj). Pacientët me dëmtim kronik hepatike duhet të mbikëqyret nga një gastroenterologist ose hepatologists.