Apendiksit kronike


  • Shkaqet e apendiksit kronike
  • Simptomet e apendiksit kronike
  • Diagnoza e apendiksit kronike
  • Trajtimi i apendiksit kronike

Apendiksit kronike, ndryshe formën e tij më akute, sëmundje shumë e rrallë në Gastroenterologjise. Në apendiksit kronike në sfond inflamacion pajetë mund të zhvillojnë ndryshime atrophic dhe sklerotizues në shtojcën, përhapjen e indeve ashpërim, dhëmbëza dhe mbështjelljes, duke çuar në zhdukje e lumen dhe procesin e deformimit, bashkimit të saj me organet sosednimy dhe indet përreth.

Shkaqet e apendiksit kronike

Ekzistojnë tri forma të apendiksit kronike: të mbetur, shpenzimeve të përvitshme dhe fillor kronike. Formulari i mbetur (i mbetur) e apendiksit kronike është karakterizuar nga një histori e një sulmi të pacientit akute, e cila përfundoi në shërim pa kirurgji. Format kronike relapsing vërejtur sulme të përsëritura të apendiksit akute me manifestime minimale klinike në faljen. Disa autorë gjithashtu ofron apendiksit primar kronik (bespristupnyy), i cili zhvillohet gradualisht, pa sulm paraprak akute për ta vrarë.


Formulari i mbetur (i mbetur) është rezultat i apendiksit kronike para se vuan një sulm të apendiksit akute, arrest pa heqjen kirurgjikale të apendiksit. Kjo e ulën pas manifestimeve akute në kushtet cecum i ruajtur për mirëmbajtjen e inflamacionit, mbështjelljes, cysts, ekseset shtojcën, hiperplazia e indit limfoid që vështirësoi zbrazjes.

Qarkullimi i gjakut në proceset e prekura verbër zvogëlon imunitetin mukotik lokal dhe aktivizimin e organizmave patogjene. Rikthim apendiksit e mundur, si në mungesë të trajtimit kirurgjik dhe pas appendectomy Nëntotali në gjatësi procesit braktisja e 2 cm.

Simptomet e apendiksit kronike

Foto klinik karakterizohet nga mbizotërimi i apendiksit NËNKUPTUARA, simptomat kronike lubrifikuar.

Kronike apendiksit siklet dukshme dhe shurdhim, dhimbje e shurdhër noyuschimy në rajonin e duhur çapokor, konstante ose ndodhin intermittently pas aktivitetit fizik dhe gabimet dietike.

Pacientët me apendiksit kronike mund të ankohen për dispepsi, vjellje, bloating, kapsllëk ose diarre. Temperatura në të njëjtën kohë shpesh është normale, nganjëherë ngrihet në subfebrile mbrëmje.

Në apendiksit kronike mund të përjetojnë simptoma të tjera: sechomihurovyy (urinim të dhimbshme dhe të shpeshta), vaginal (dhimbje legenit gjatë studimit), zorrës së trashë (dhimbje gjatë ekzaminimit rektal). Sulmet e përsëritura të procesit akute inflamatore janë simptoma të verbër e apendiksit akute.

Diagnoza e apendiksit kronike

Diagnoza e apendiksit kronike është e vështirë për shkak të mungesës së simptomave objektive klinike. Mënyra më e lehtë për të diagnostikuar apendiksit kronike të përsëritura, kjo është historia e të dhënave shumë e rëndësishme (prania e disa sulmeve akute). Gjatë një sulmi të apendiksit akute diagnostikuar akute, përkeqësim jo kronike.

Shenjat e tërthorta të prekje kronike apendiksit të barkut mund të jetë butësi lokal në rajonin e duhur çapokor, shpesh Simptomë pozitiv shembullore, ndonjëherë - simptomat pozitive Rovzinga, Sitkovskiy.

Për të diagnostikuar apendiksit kronike duhet të kryejë dy pika radiografike yrryhoskopyyu që mund të zbulojë procesin e verbër mungesë apo bare të pjesshme mbushje dhe zbrazje të ngadaltë, duke treguar një ndryshim në formën e një shtojcën, deformim, ngushtimi lumen e saj. Colonoscopy ndihmon për të refuzojë praninë e tumoreve në zorrën e trashë dhe cecum, dhe radiografi thjeshtë dhe ultratinguj - në bark. Gjak Klinike dhe urina e pacientëve me apendiksit kronike zakonisht pa ndryshime të shënuar.

Në diagnozën primar kronik apendiksit nga përjashtimit sëmundjeve të dytë mundësinë e zgavrën e barkut, të japë simptoma të ngjashme. Është e nevojshme për të kryer një diagnozë diferenciale e kronike Ulçera apendiksit stomak, sëmundje Crohn, sindromi i nevrikosur zorrë, cholecystitis kronike, kolit spastik, barkut bretkocë, yersiniosis, dhe tiflity ileotiflitom etiologies të tjera (p.sh., tuberkulozi, malinje), veshkave dhe traktit urinar, sëmundjet gjinekologjike, infektimi parazitare te fëmijët, etj

Trajtimi i apendiksit kronike

Kur një diagnozë të sindromës dhimbje apendiksit kronike dhe Stojko treguar trajtim kirurgjik: procesin qorr heqjen - rrugë të hapur appendectomy apo metodën laparaskopike. Gjatë operacionit, dhe të kryejnë auditimin e barkut për të zbuluar shkakun e dytë të mundshëm të dhimbjes në rajonin e duhur çapokor.

Në terapi antibiotike postoperative është e nevojshme për të marrë pjesë. Rezultatet afatgjata pas trajtimit kirurgjik të apendiksit kronike më të keqe se pas apendiksit akute, sa shpesh vuri në dukje zhvillimin e mbështjelljes.

Nëse një pacient me simptoma kronike apendiksit vërejtur unexpressed, duke përdorur trajtim konservativ - marrja e drogës antispasmodic, fizioterapi, eliminimin e çrregullimeve të zorrëve.

Ndryshimet makroskopike në shtojcën kronike apendiksit mund të pashprehur në mënyrë që ata mund të zbulojë vetëm në studimin morfologjik të shtojcës muajor. Nëse një shtojcë i verbër ishte e pandryshuar, është e mundshme që operacioni mund të përkeqësojnë më tej dhimbjen ekzistuese që ishte baza për appendectomy.