Bezkamyanyy kronike cholecystitis


  • Shkaqet e noncalculous kronike cholecystitis
  • Klasifikimi i noncalculous kronike cholecystitis
  • Simptomet e noncalculous kronike cholecystitis
  • Diagnoza e noncalculous kronike cholecystitis
  • Trajtimi i noncalculous kronike cholecystitis
  • Parashikimi dhe parandalimi i noncalculous kronike cholecystitis

Noncalculous kronike cholecystitis ndodh me një frekuencë prej 6,7 episode në 1000 sëmundjen e popullsisë. Në Gastroenterologjise, pjesa e cholecystitis kronike jo-calculous përbënin 5-10% të të gjitha rasteve të inflamacion fshikëz e tëmthit. Në gratë, sëmundja zhvillohet në 3-4 herë se sa burrat. Disa shkrimtarë kanë tendencë për të trajtuar cholecystitis kronike noncalculous si fazë fizike dhe kimike kolesterolit kalkuleza paraprin formimin e qëllimit tëmth gur dhe për këtë arsye kërkojnë trajtim parandalues. Megjithatë, në praktikë, shumica e pacientëve me cholecystitis kronike beskamenny zhvillimi i mëtejshëm i gurëve të tëmthit nuk ndodh kurrë.

Shkaqet e noncalculous kronike cholecystitis

Agjentët e drejtpërdrejta etiologjik në cholecystitis kronike beskamenny veprojë patogjene infektive: E. coli, enterokoke, Stafilokoket, Proteus, florës përziera. Ata depërtojnë në fshikëz e tëmthit duke u ngritur nga zorrë (me dysbiosis, kolit, enterit), zonën hepato-pankreatik (pancreatitis kronike). Më pak infeksioni përhapet haematogenously lymphogenous ose nga xhepat e largëta të inflamacionit kronik (me periodontitis, grykët kronike, apendiksit, pneumonia, pyelitis, adnexitis etj)


Nga faktorë të kontribuar kundër të cilit agjentët infektive mund të aktivizojë dhe të shkaktojë inflamacion fshikëz e tëmthit, përfshijnë cholestasis, hypotonic-hypokinetic dyskinesia tëmth, infektimi parazitare (giardiasis, amebiasis, ascariasis, opisthorchiasis), mosfunksionim muskul unazor, traktin biliar, endocrinopathies (obeziteti, dysmenorrhea) , pasiviteti fizik, ushqimi paekuilibruar dhe jo të rregullta, tendosje nervor dhe mendor, etj

Cholecystitis kronike është trashje beskamenny dhe deformim i mureve të fshikëz e tëmthit mukozës bëhet strukturën e rrjetit nga alternating fushat e atrofi dhe trashje polipovydnoho folds. Ka hipertrofinë e shtresës muskujve me zhvillimin e mbresë-fibroze indeve saj trashë. Nëse ju kaloni ndezjen në shtresën subserous dhe i lëngshëm mund të zhvillojnë peryholetsystyt, ngjitet e organeve sosednimy mikroabsceset dhe psevdodivertikulov.

Klasifikimi i noncalculous kronike cholecystitis

Ashpërsia dalluar forma të butë, të moderuar dhe të rënda të noncalculous kronike cholecystitis. Në rrjedhën e sëmundjes dalluar fazën akute, zbutur përkeqësimin, faljen qëndrueshme ose të paqëndrueshme. Natyra e cholecystitis kronike noncalculous të jetë i përsëritur, me ndërprerje dhe monoton. Në varësi të komplikacioneve të dalluar kronike opsion komplikuar dhe pakomplikuar cholecystitis jo-calculous.

Gjatë rrjedhës klinik të dalluar tipike dhe atipike (e zorrëve, ezofahalhicheskuyu, kardialgichesky) format e noncalculous kronike cholecystitis.

Simptomet e noncalculous kronike cholecystitis

Forma standarde e cholecystitis kronike zhvillon noncalculous në 2/3 e pacientëve. Foto klinike përbëhet nga dhimbje dhe syndromes pesimist.

Dhimbje gjatë cholecystitis jo-calculous lokalizuara në kuadratin e djathtë e sipërme, ndonjëherë - epigastrike; Kanë dhemb në natyrë, që rrjedhin apo të zgjeruara pasi të hahet yndyra dhe ushqime të skuqura, me erëza, alkool. Shfaqja e dhimbje barku në tëmth nuk është tipike për noncalculous kronike cholecystitis. Në rastin e dhimbjes periholetsistit bëhet i përhershëm; duke u bërë dhimbje më intensive, radiating në pjesën e pasme, shpatullën e djathtë dhe shpatull. Nganjëherë pacientët me cholecystitis kronike beskamenny zhvilluar simptomat e krizë nervash, pagjumësi, nervozizëm.

Mostretje cholecystitis kronike e karakterizuar beskamenny nga nauze, belching kondicionuar, shije të vazhdueshme Gorki në gojë, bloating, diarre alternuara dhe kapsllëk. Në acarimin e cholecystitis kronike zhvillon subfebrilitet noncalculous; temperaturë të lartë mund të tregojë zhvillimin e kolangiti ose empyema e tëmthit. Kolangiti karakterizohet me lëkurë itchy, dëmtim të mëlçisë me verdhëz shënuar.

Formë atipike ezofahalhicheskaya e noncalculous kronike cholecystitis ndodh me urth vazhdueshme, ashpërsia dhe dhimbje prapa gjoksit, dritë disfagia paqëndrueshme. Forma e zorrëve e cholecystitis kronike dhimbje noncalculous dominuar në gut, fryrje, tendencë për kapsllëk. Formë Kardialgichesky karakterizohet arrhythmias (zakonisht aritmia), dhimbje retrosternal, ndryshimet EKG (rrafshim, përmbysja e valës T).

Kursi i noncalculous kronike cholecystitis mund të jetë i komplikuar nga hepatiti reaktive, kolangiti kronike, cholecystitis calculous, fshikëz e tëmthit empyema, vrimë e murit fshikëz e tëmthit dhe peritonit.

Diagnoza e noncalculous kronike cholecystitis

Në prekje fizike të provimit në projektimin e fshikëz e tëmthit është e dhimbshme; Rritjet e dhimbje për frymëzim (simptomë Kera) dhe kur përgjuar në të djathtë bregdetar buzë hark të dorës së tij (simptomë Ortner), etj Në analizën biokimike të gjakut përcaktuar rritur nivelet e transaminazave, phosphatase alkaline ,? - Hlutamiltranspeptydazy.

Shfaq më të rëndësishme dhe metodat instrumentale të diagnozës së cholecystitis kronike janë ultratinguj noncalculous tëmthit, cholecystography, tseliakohrafiya, holestsintihrafiya, intubation duodenale.

Bazuar në intubacion duodenale mund të gjykojnë shkallën e lezioneve inflamatore të tëmthit. Ndryshimet tipike makroskopike në pjesën (biliare cistike) janë trazim i saj, prania e thekon e mukusit, bile mikroskopi zbuloi një numër të madh të qelizave të bardha të gjakut dhe deskvamyrovannoho epitelit, rritjen e bilirubin, proteina, kristalet e kolesterolit, etj Kur bakposev biliare duket florën microbial.

Me cholecystography në pacientët me cholecystitis kronike beskamenny përqendrimit të vlerësuar dhe funksionit motorike të tëmthit, formën dhe pozitën e saj.

Shenjat Sonographic e cholecystitis kronike janë të tëmthit noncalculous deformim, të ndryshuar madhësinë e saj, apo trashje e mureve të atrofi, pabarazisë kontur brendshme, prezenca përmbajtjes nehomohennaya për të përfshirë biliare heterogjene. Pas marrjes së mëngjesin biliare gjurmohen Reduced tkurrshmërisë së tëmthit.

Diagnoza diferenciale e cholecystitis kronike noncalculous shpenzojnë me dyskinesia tëmth, cholelithiasis, kolangiti kronike, ulcerative kolit, sëmundjes Crohn.

Trajtimi i noncalculous kronike cholecystitis

Në shumicën e rasteve, trajtimi i cholecystitis kronike konservator noncalculous. Recommended ushqim dietë: vakt i shpeshtë i pjesshëm me përjashtim të yndyrore, të skuqura, ushqime pikante, pije të gazuara dhe alkool.

Kur dhimbje të barkut antispasmodics emëruar (platifillin, drotaverine, papaverine, etj.) Në acarimin e cholecystitis kronike noncalculous dhe kombinimit të saj me kolangiti treguar terapi me antibiotikë me antibiotikë të spektrit të gjerë (cefazolin, Amoxicillin, erythromycin, ampicillin, furazolidone, etj) bazuar mbillet me microflora biliare.

Për të normalizuar tretje rekomandojë marrjen përgatitjet enzimë (i gëzueshëm, forte mezim, pancreatin). Në mënyrë që të rritet sekretimi i biliare mund të nevojitet choleretic (allohol, holenzima, oksafenamid) për të stimuluar fshikëz e tëmthit tkurrje - holetsistokinetiki (sulfate magnez, sorbitol).

Në periudhat e acarimit dhe faljen e cholecystitis kronike noncalculous kurset e duhura Phytotherapy - marrjes infusions e kamomil, karamele mente, lule Calendula, u rrit, jamball, etj Nuk rekomandohet rëndim pije trajtim të verbër me ujë mineral, stërvitje.

Indikacionet për trajtim kirurgjik të noncalculous kronike cholecystitis janë sëmundje kokëfortë, gjë e shëmtuar i rëndë i fshikëz e tëmthit, peryholetsystyt "off" tëmthit, duke u bashkuar kolangitit trajtojnë veshtire dhe pancreatitis. Në këto raste, bëhet cholecystectomy (hapur, laparaskopike apo mini-qasje).

Parashikimi dhe parandalimi i noncalculous kronike cholecystitis

Mild noncalculous kronike cholecystitis me acarimin rrallë ka një kurs të favorshme. Moti përkeqësohet në rast të acarimin të shpeshta, të mesme-të rënda, të komplikimeve.

Parandalimi i cholecystitis kronike është trajtimi noncalculous kohë i cholecystitis akute, kanalizime lezione infektive, heqja e çrregullime metabolike dhe nevrotike, pajtueshmërisë me dietë të përshtatshme, parandalimin e infeksioneve të zorrëve dhe infestations parazitare.