Prostatitis kronike


 • Klasifikimi i prostatitis kronike
 • Shkaqet e prostatitis kronike
 • Simptomet e prostatitis kronike
 • Diagnoza e prostatitis kronike
 • Trajtimi i prostatitis kronike
 • Parandalimi i prostatitis kronike

Kronike prostatitis - semundja shumti mashkull: 50% e njerëzve vuajnë nga një ose tjetër forme e inflamacionit të prostatës. Prostatitis kronike shpesh te meshkujt e moshës 20 deri në 40 që janë në periudhën e aktivitetit më të madh seksual, riprodhues dhe të punës. Në këtë drejtim, zbulimin dhe trajtimin e prostatitis kronike në urolohyey fiton jo vetëm aspektin mjekësor por edhe të rëndësishme shoqërore.

Klasifikimi i prostatitis kronike

Klasifikimi aktual i prostatitis, i zhvilluar në 1995, dallojmë 3 kategoritë e sëmundjes:


 • I. akute prostatitis.
 • II. Prostatitis kronike origjinë bakteriale.
 • III. Prostatitis kronike origjina Nonbacterial / kronike Sindromi dhimbje legenit - sindrom nuk është i lidhur me shenjat e dukshme të infeksionit dhe të vazhdueshme 3 muaj ose më shumë.
 • III A - Prania kronike prostatitis i komponentit inflamator (zbulimi i prostatës leukociteve sekrete dhe agjentë infektive);
 • III B - prostatitis kronike me mungesën e komponentit inflamator (qelizat e bardha të gjakut dhe patogjenëve në sekrecionet e prostatës).
 • IV. Prostatitis kronike asimptomatike (nuk ka ankesa në zbulimin e leukociteve në sekrecionet e prostatës).

Në prani të një përbërësi infektive e lartpërmendur bakterial (ngjitëse) prostatës kronike; në mungesë të patogjeneve mikrobike - në inebakterialnyh (jo ngjitëse) prostatës. Besohet se 90-95% e të gjitha rasteve ekziston një prostatitis nebakteriynyy kronik dhe vetëm në 10.5% - bakteriale.

Shkaqet e prostatitis kronike

Etiologji dhe Patogjeneza e prostatitis bakteriale kronike të lidhur me hyrje të infeksionit në të prostatës mëposhtme mënyra: rritëse (përmes uretrës), zbritëse (me neglizhenca e urinës infektuar nga fshikëza), hematogjene (gjak në autostradë) ose lymphogenous (koleksionist limfatik). Më të uropatohenamy coli akt Escherichia, Klebsiella, Proteus, staphylococci, enterokoket, Corynebacterium, fungale, patogjen parazitare dhe virale. Së bashku me florën jo-specifike në zhvillimin e prostatitis kronike mund të marrin pjesë patogjenëve uretritin specifike (klamidia, Mycoplasma, gonokoku, Trichomonas, gardnerellas).

Megjithatë, zhvillimi i prostatitis kronike është e rëndësishme jo aq shumë prania dhe veprimtaria e mikroorganizmave si një shtet të organeve pelvike dhe të qarkullimit të gjakut në to, prania e comorbidities, niveli i mekanizmave të mbrojtjes.

Prandaj, shfaqja e prostatitis kronike mund të kontribuojnë në një numër faktorësh. Para së gjithash, kjo sëmundje Urological - pyelonephritis, cystitis, Uretriti, urethral ngushtim, shërohet nga fundi i prostatitis akute, orchitis, epididymitis, etj etioahent Microbial mund të hyjë prostatës prej vatrave të largët të infeksionit, të tilla si të paturit e sinusit, grykët, karies, kronike bronkit, pneumoni, pyoderma, etj Tërhequr në inflamacion kronik dhe hipotermi të përgjithshme vendore, temperatura, të qëndrojnë në një mjedis të lagësht, lodhje, kequshqyerja, dhe urinim aq të rrallë.

Prostatitis Nebakteriynyy kronik është i lidhur zakonisht me konhestivnymy (zastoynymy) fenomeneve në gjëndër prostatës, të shkaktuara nga pezëm e rrjedhjes së gjakut venoz në legenit dhe prostatës kullimit shkelje acini. Konhestiyi lokale të rezultojë në enët e gjakut të del nga shtrati prostatës, edemë e zbrazjes jo të plotë të barrierës fshehtë shkelje, sekretore, motor, funksionit kontraktil e gjëndrës.

Ndryshimet ndenjur shkaktohen zakonisht nga faktorë të sjelljes - privimit të gjatë seksuale, të zgjatur ose praktikë ndërprerë marrëdhënie, veprimtarinë e tepruar seksuale, mungesa e ushtrimit, séance e zgjatur, dehje kronike (alkooli, nikotina, drogës), rreziqet profesionale (dridhje). Deri zhvillimi i inebakterialnyh kronike prostatitis tërheq legenit patologjike dhe nervore strukturat që kryejnë innervation e tyre (p.sh., lëndimit të palcës kurrizore), BPH, hemorroide, kapsllëk, etj androhenodefytsyta arsye.

Simptomet e prostatitis kronike

Prostatitis kronike është manifestuar simptoma lokale dhe të përgjithshme. Nga manifestimet lokale përfshijnë treshe prostatic, të karakterizuara nga dhembje, dysuria dhe funksion të dëmtuar seksual.

Dhimbje në prostatë kronike janë dhemb konstante në natyrë, të lokalizuara në perineum, organe gjenitale, mbi pubis, ijë. Rritjet e dhimbje në fillim dhe në fund të urinimit, me dhimbje radiating në krye të penisit, scrotum, mollaqe, rektumit. Dhimbja mund të rritet pas seksit ose për shkak të kufizimit të zgjatur; dobësojë ose forcuar pas orgazmë është më intensiv në momentin e derdhje. Intensiteti i dhimbjes në prostatë kronike duke filluar nga siklet të rënda, e cila prish gjumin dhe të performancës, tregon. Dhimbja e kufizuar lokalizimi në kryqe shpesh konsiderohet si dhimbje të ulët mbrapa dhimbje të nervit shiatik, ose dhe për këtë arsye i vetëm pacienti mund të trajtimit të gjatë, pa ndihmën e një mjeku.

Prostatës urinim kronike përshpejtuar dhe të dhimbshme. Kështu mund të ketë vështirësi në fillim MIKTS, dobësuar ose lumë diskontinuitet i urinës, ndjenjë e opustoshenyyamy jo të plotë fshikëz, natën shpeshta nxis, djegie në uretrës. Në urinë e prostatës kronike mund të zbulojë praninë e temat lundrues. Pas një lëvizje zorrë ose aktivitet fizik të shfaqet sekret uretral (prostatoreya) për shkak të ulur tonin e prostatës. Prostatës kronike mund të vërehet shfaqjes së kruarje, ndjenjë djersitje të ftohtë apo të tepruar në perineum, ndryshimet lokale në ngjyrën e lëkurës, të lidhur me stagnimin e qarkullimit të gjakut.

Prostatitis kronike shoqërohet nga trazirat e rënda të funksionit seksual. Fenomene Dispotentsiy mund të shprehet në përkeqësimin mbledhje dhimbje erections të gjata dhe të shpeshta nate, vështirësi apo derdhje e hershme, humbje e dëshirës seksuale (ulur epsh), orgazmë shuar, gemospermiya shterpësi. Frustrimi përjetuar seksual njeri është gjithmonë i vështirë, që çon në çrregullime psiko-emocionale, deri neurozë dhe depresioni, përkeqëson më tej funksionin seksual.

Rëndim i prostatitis kronike të shoqëruar me ethe të lehta dhe të përkeqësuar shëndetin. Gjendja e përgjithshme është e karakterizuar nga prostatës kronik rritur nervozizëm, apati, ankth, lodhje, humbje e oreksit, prish gjumin, humbje të efikasitetit, kreativiteti dhe aktivitetit fizik.

Pothuajse një e katërta e pacientëve me simptoma kronike prostatitis për një kohë të gjatë, jo, që të çojnë në më vonë apeluar në urolog (andrologist).

Sigurisht afatgjatë i prostatitis kronike mund të jetë i komplikuar nga impotenca, vezikulit, epididimoorhyt, infertilitetit mashkullor, mosmbajtjeje, formimin e gurëve dhe cysts gjëndër prostatës, sklerozë e prostatës, zhvillimin e adenoma dhe kancerit të prostatës.

Diagnoza e prostatitis kronike

Të nevojshme për diagnozën e informacionit prostatitis kronike të marra përmes një laborator të plotë dhe ekzaminimit instrumental.

Ekzaminimi fillestar për prostatitis dyshuar kronike përfshijnë marrjen historisë dhe ankesat dhe ekzaminimin gjenital të jashtëm në drejtim të shkarkimit, skuqje, acarim, ekzaminim digjital rektal të prostatës për të përcaktuar konturet, kufijtë, qëndrueshmëri, kancer butësi.

Për të përcaktuar ndryshimet strukturore dhe funksionale të prostatës është treguar ultratinguj e prostatës (TRUZI).

Metodat e rëndësishme në diagnozën e prostatitis kronike janë studimet e sekretimit të prostatës, urinalysis, shpifje bakteriologjike nga uretrës dhe urinës, 3 gota e mostrave të urinës, PCR dhe scraping kërkime gumë në patogjene e infeksioneve seksualisht të transmetueshme, që përcaktojnë antigjenin prostatës-specifike (PSA).

Klinikisht prostatës domethënës kronik është zbulimin e patogjenëve në analizën e klamidia, mycoplasmosis, herpes, cytomegalovirus, trichomoniasis, gonorre, candidiasis, dhe florën bakteriale jospecifike.

Mbledhja e sekretimit të prostatës për hulumtime të kryera pas urinimit dhe masazh të prostatës. Shenjat e prostatitis kronike janë në rritje e numrit të leukociteve në horizont, zvogëlimin e numrit të kokrrave të lecithin, prania e organizmave patogjene.

Në urinalysis prostatës kronik mund të ndodhë leucocyturia, piuri, erytrotsyturiya. Urinë bakterial zbulon shtrirjen dhe natyrën e bacteriuria. Në çrregullimeve riprodhuese hulumtim tregon spermës dhe testin MAR.

Shtrirja dhe shkakton çrregullime urinim të ndihmojë në përcaktimin e studimeve urodynamic (uroflowmetry, tsystometriya, profilometer, electromyography). Me këto studime prostatitis kronike që nuk kanë mundësi të dallojnë nga stresi mosmbajtjeje urinar, fshikëz neurogjenik, etj

Kur hematuria, gemospermiya, urinare obstruktive treguar hetim endoskopik - ureteroscopy, cystoscopy.

Për të përjashtuar adenoma dhe prostatës studim kancer PSA duhet, në disa raste - të biopsi të prostatës studimit morfologjik e indeve.

Trajtimi i prostatitis kronike

Prostatitis kronike është e vështirë për të trajtuar, por mos harroni se rimëkëmbja është ende e mundur dhe shumë varet nga disponimin e pacientit, afateve kohore të apelit të tij në specialist, definicion përputhje me të gjitha rregulloret urolog.

Baza e trajtimit të prostatitis kronike është një terapi bakteriale antimicrobial në përputhje me antibiotikogrammy një minimum prej 2 javësh. Për të reduktuar dhimbjen dhe inflamacion NSAIDs të emëruar (DIKLOFENAK, ibuprofen, naproxen, piroksikam), të relaksoheni muskujt e prostatës, restaurimi i urodynamics dhe daljeve sekrecionet e prostatës treguar pritje të një-blockers (Omnik, dalfaz).

Me qëllim të përmirësimit të kullimit e prostatës, qarkullimi dhe muskujve lokal ton mbajtur një kurs të masazh terapeutik prostatës. Masazh prostatës duhet të përfundojë me lirimin e të paktën 4 pika të sekretimit të prostatës. Prostata masazh është i kundërindikuar në prostatë akute bakteriale, absces prostatic, hemorroide, gurë të prostatës, zorrës së trashë, fissures hyperplasia dhe kancerit të prostatës.

Për lehtësimin e dhimbje në prostatë kronike mund të rekomandohet paraprostatichesike bllokadën akupunkturë.

Po aq i rëndësishëm në trajtimin e kronike prostatitis dhënë fizioterapi emërimin e electrophoresis mjekësore, ultrazërit, phonophoresis, magnetike, lazeromahnitoterapiya, induktometriy, baltë, SMT, e nxehtë sitz temperaturë dush e 40-45 ° C, klizmë serovodorodnymy dhe ujërat minerale, futje pikë-pikë në uretrës.

Me zhvillimin e komplikacioneve të lidhura me prostatitis kronike treguar trajtim kirurgjik: heqjen e urethral ngushtim; TURP ose prostatectomy në sklerozë të prostatës; heqje transurethral e fshikëzës në skleroza qafën e saj, birë dhe kullimit të abscese dhe cysts të prostatës; tsyrkumtsyzyya me phimosis shkaktohet nga infeksione të përsëritura traktit urinar, dhe kështu me radhë. d.

Parandalimi i prostatitis kronike

Parandalimi i prostatitis kronike kërkon shëndetin riprodhues të pajtueshmërisë, trajtimin në kohë të urogjenital dhe infeksionet extragenital rregullsisë normalizimin e aktivitetit seksual, aktivitet fizike adekuate, të parandaluar kapsllëk, zbrazjes kohë të fshikëzës.

Për të përjashtuar përsëritjen e prostatitis kronike nevojshme shqyrtime dinamike andrologist (urolog) kurse parandalimit fizioterapi, multivitamina, immunomodulators; përjashtojë hipotermi, mbinxehje, stresi, zakone të këqija.