Grykët kronike


  • Shkaqet e grykët kronike
  • Klasifikimi i grykët kronike
  • Simptomet e grykët kronike
  • Komplikimet e grykët kronike
  • Diagnoza e grykët kronike
  • Trajtimi i grykët kronike

Kronike grykët - një kronike, e cila shkon nga acarimin, inflamacion i bajamet (bajamet) si rezultat i fyt shpeshta lënduar. Kur sëmundja është shënuar dhimbje kur gëlltitjes, fyt gërvisht, fryma e keqe, rritjen e sëmundshmërisë dhe nyjet limfatike submandibular. Duke qenë një fokus kronike e infeksionit në trup, ul imunitetin dhe mund të shkaktojë zhvillimin e pielonefrit, endokardit infektiv, reumatizmi, artrit, adnexitis, prostatitis, shterpësi, etj

Shkaqet e grykët kronike

Bajamet me formacionet e tjera limfoide rrjet faringut të mbrojtur trupin nga mikrobet që të merrni së bashku me ajër, ujë dhe ushqim. Nën kushte të caktuara të baktereve duke shkaktuar inflamacion akut në bajamet - pectoris. Si rezultat i fyt i lënduar përsëritura mund të zhvillojë grykët kronike. Në disa raste (3% e numrit të përgjithshëm të pacientëve) grykët kronike është kryesisht një sëmundje kronike që ndodh pa pectoris kaluar.


Rreziku i zhvillimit të rritet kronike grykët me çrregullime të imunitetit. Rezistenca e Përgjithshme dhe lokal trupi ul pas sëmundjeve infektive (ethe flakë të kuqe, fruthit, etj) dhe nga supercooling. Përveç kësaj, statusi i përgjithshëm i imunitetit mund të ndikojë në antibiotikët të gabuar ose antipyretics pajustifikuara pranimit me grykët dhe sëmundjeve të tjera infektive.

Inflamacion kronik i bajamet ndihmon shkelje të frymëmarrjes hundës polyposis nazale, një rritje në turbinate më të ulët, shtrembërimit të mur ndarës hundës dhe adenoids. Faktorët e rrezikut lokale për grykët kronike janë infeksione në qelizat e organeve ngjitur (adenoiditis, sinusit, dhëmbët i kalbur).

Në bajamet pacientët me grykët kronike mund të tregojnë rreth 30 patogjene të ndryshme, por boshllëqe të thella, ka tendencë të jetë monoflora patogjene (Staphylococcus ose Streptokoku).

Klasifikimi i grykët kronike

Nuk janë të thjeshta (kompensuar) dhe toksike-alergjik forma (decompensated) e grykët kronike. Toxic-alergjik formë (TAF) nga ana e tij e ndarë në dy podformy: TAP 1 dhe 2 TAP.

  • Një formular të thjeshtë e grykët kronike.

Në formën më të thjeshtë e shenjave grykët kronike të dominuara lokale të inflamacionit (ënjtje dhe trashje e skajet e kllapa, plehut të lëngët ose priza qelb në boshllëqet). Nuk mund të jetë një rritje në nyjet limfatike regjionale.

  • Formë Toxic-alergjik 1

Shenjat lokale të inflamacionit bashkohen simptoma të përgjithshme toksike dhe alergjike: lodhje, rraskapitje dhe ethe të vogla periodike. Herë pas here, dhimbje në nyje, një rëndim i grykët kronike - dhimbje në zemër pa shkelur modelin normale EKG. Periudhat e shërimit të sëmundjeve të frymëmarrjes janë të gjatë, i zgjatur.

  • Formë Toxic-alergjik 2

Nga manifestimet e mësipërme të grykët kronike të lidhur çrregullime funksionale të zemrës me ndryshimin e EKG model. Aritmi kardiake mundshme, subfebrile zgjatur. Çrregullime aq shumë funksionale të nyjeve, sistemi kardiovaskular, veshkat dhe mëlçinë. Një bashkuar (sëmundjet e fituara të zemrës, artrit infektive, reumatizmi, sepsa tonzillohennyy, një numër i sëmundjeve të sistemit urinar, tiroide dhe prostatës) të përgjithshme dhe lokale (faringjit, parafarynhyt, Peritonsillar abscesi) sëmundjes kombinuar.

Simptomet e grykët kronike

Për formën e thjeshtë të simptomeve kronike grykët papërfillshme karakteristikë. Pacientët të shqetësuar në lidhje me ndjesi të huaj trupit apo ngathtësi kur gllabërim, thumbues, thatësi, fryma e keqe. Bajamet fryrë dhe i zgjeruar. Rëndim jashtë shenja të zakonshme. Karakterizohet nga angina shpeshta (deri në 3 herë në vit) dhe një periudhë të gjatë të rimëkëmbjes, të shoqëruar nga lodhje, rraskapitje, dobësi të përgjithshme dhe ethe të lehta.

Kur formë toksike-alergjik nga grykët kronike grykët zhvilluar më 3 herë në vit, shpesh e komplikuar nga pezmatimi i organeve ngjitur dhe indet (abscesi paratonsillar, fyt i lënduar, etj). Pacienti gjithmonë ndjen dobësi, lodhje dhe gjendja e keqe. Temperaturën e trupit për një kohë të gjatë mbeti subfebrile. Simptomet nga organet e tjera varen nga prania e disa sëmundjeve të lidhura.

Komplikimet e grykët kronike

Bajame kronike grykët e pengesë për përhapjen e infeksionit nga ana e tij në një tank që përmban një numër të madh të mikrobeve dhe produktet e tyre metabolike. Infeksioni me bajamet e infektuar mund të përhapet në të gjithë trupin, duke shkaktuar sëmundje të zemrës, veshkave, mëlçisë dhe nyje (sëmundje të lidhura).

Sëmundja ndryshon sistemin imunitar. Grykët kronike drejtpërdrejt ose tërthorazi ndikojnë në zhvillimin e disa sëmundjeve të kolagjenit (dermatomiositi, skleroderma, periarteritis nodosa, lupus eritematoz), sëmundjet e lëkurës (ekzema, psoriasis) lezioneve dhe nervit periferik (nervit shiatik, plexitis). Toksicitetit afatgjatë në grykët kronike është një faktor rreziku për vaskulitis hemorragjike, dhe purpura trombocitopenike.

Diagnoza e grykët kronike

Diagnoza e grykët kronike është propozuar bazuar në historinë karakteristike (angina i përsëritur), të dhënat e otolaringolog objektive provimit dhe hulumtime të mëtejshme.

Në hyperemia farinhoskopii, ënjtje dhe trashje e skajet e harqe Palatine. Ndoshta shkrirje e harqe qëellzore me një vathë trekëndësh dhe bajamet. Shpesh ka një loosening e bajamet (sidomos te fëmijët). Boshllëqet e bajamet përmbajnë qelb, ndonjëherë - me një erë të pakëndshme. Shpesh rritet në nyjet limfatike regjionale.

Kur formë toksike-alergjik nga grykët kronike kryer një ekzaminim të plotë të pacientit, për qëllim identifikimin dhe komunikuar masën e patologjinë e sëmundjes.

Trajtimi i grykët kronike

Taktika e trajtimit të grykët kronike zgjedhur në varësi të formës dhe faza (latent) akut, sëmundja. Trajtimi konservativ përfshin ndikim lokal në bajame prekur dhe masave të përgjithshme për të forcuar trupin dhe për të përmirësuar statusin imunitar.

Trajtim lokal përfshin larje dhe bajamet shpëlarje antiseptik zgjidhje. Në bajamet futur drogë antiseptik dhe antibacterial. Aplikoni tableta gjiri - Oroseptiki (neoanhin, Septolete etj), duke immunomodulators lokale. Recommended Aromatherapy vajra esenciale e pemë çaji, kedri, livando dhe eukalipt (mbytje dhe shpëlarje). Është e nevojshme për të kryer rehabilitimin e zgavrën me gojë, zgavrën e hundës dhe sinuseve paranazale.

Antibiotikët janë përdorur vetëm gjatë procesit acarimin. Kur latente antibiotikët kronike grykët nuk shfaqen sepse ata e shtypin sistemin imunitar, shkelin përbërjen e florës së gojës dhe traktit gastrointestinal. Immunostimulators dhe immunokorektory përdorur si një acarimit dhe në fazën latente e sëmundjes. Ne përdorim ilaçe moderne dhe drogë me origjinë natyrore (Pantocrinum, Propolisi, kamomil, xhensen).

Heqja kirurgjikale e bajamet (heqje e bajameve) është treguar në 2 TAF dhe në qoftë se indet limfoide për shkak të inflamacionit të zgjatur zëvendësuar me ind lidhës. Mbante lakunotomii lazer. Me zhvillimin e komplikimeve të grykët kronike si abscesi paratonsillar prodhuar zbulimin e saj.