Cystitis kronike


  • Klasifikimi i cystitis kronike
  • Shkaqet e cystitis kronike
  • Simptomet e cystitis kronike
  • Diagnoza e cystitis kronike
  • Trajtimi i cystitis kronike
  • Parandalimi i cystitis kronike

Quite prevalenca e cystitis kronike në urologji, shpesh rezistente në trajtim etiotrop, duke e bërë atë një problem serioz mjekësor. Kalo cystitis akute kronik ndodh në rreth një të tretën e të gjitha rasteve. Në cysts kronike inflamatore proces merr një kohë të gjatë (më shumë se 2 muaj), ndërsa prekur jo vetëm Mukoza, por edhe shtresat më të thella të murit fshikëz. Inflamacion zgjatur në murin e fshikëzës (cystitis) mund të çojë në ndryshime sklerotizues në elementët lidhës indeve të shtresës muskujve të fshikëzës dhe rrudhosur.

Klasifikimi i cystitis kronike

Natyra e cystitis kronike ndarë në sindromi i fshehur në të vërtetë kronike (e vazhdueshme) dhe intersticiale (fshikëz).


Cystitis kronike është shpesh natyra ngjitëse dhe mund të shkaktohet nga agjentë bakteriale (Gram-negative enterobakterie, staphylococci, patogjene specifike gonorrea, tuberkulozi, klamidia, mycoplasmosis), viruseve (virus, adenovirusit), kërpudhave Candida, protozoare. Rëndim i cystitis kronike të shkaktuara në shumicën e rasteve reinfitsirovanie agjent të dytë ose infeksion të vazhdueshme të të njëjtit lloj apo tendosje.

Varësisht nga foto morfologjik e cystitis kronike mund të jetë e njomë, ulcerative, cistike, polypous, inkrustuyuchyh ose nekrotike. Ndryshimet morfologjike në cysts kronike karakterizohen nga kalimtare epitelit metaplazi - formimin e vatrave të keratinization, cysts mukoze, ndonjëherë - rritje polypous dhe leukociteve infiltrimit në shtresën podepitelialnom. Në cysts intersticiale vërejtur Mukoza ulçerë, dhe shenjat e shumëfishta hyalinosis hlomerulyatsiy, në cysts alergjike - eozinofilik infiltrates podepitelialnom dhe shtresa muskulare.

Shkaqet e cystitis kronike

Cystitis kronik zhvillon kundër sëmundjeve ekzistuese të sistemit urogjenital ose comorbidity serioze, promovimin infeksion fshikëz dhe zhvillimin e inflamacionit në të.

Shkelje e vazhdueshme e rrjedhjes së urinës, urinimi zbrazjes rrallë jo të plotë të fshikëzës, duke reduktuar vetitë e tij mbrojtëse të mukozën në prani të vatrave të infeksionit kronik (pielonefrit, vulvovaginitis, prostatitis, urethritis, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, tuberkulozi, grykët, karies) të krijojë kushte të favorshme për zhvillimin e cystitis kronike. Provokojnë inflamacion në fshikëz mund në formimin e tij me gojë e tumorit, plandoset polypous, diverticula, gurëve.

Karakteristika anatomike uretrës shkaktuar incidencë të lartë të cystitis në gratë, nxitjen marrjen në microflora fshikëzës së vaginës dhe anusit, posaçërisht pas raportit seksual, ose në shkelje të rregullave të higjienës. Cystitis kronik në meshkuj shpesh ndodh kundër sfondit të ngushtim urethral në departamentet e saj të ndryshme, kancerit të prostatës. Inflamacion kronik i procesit të rigjenerimit fshikëz kontribuon urotelyya paplotsueshmėrisė pas cystitis akute përkundër sfondit të homeostasis indit të dëmtuar.

Faktorët e rrezikut për cystitis kronike mund të jetë diabeti, ndryshimet hormonale (shtatzëni, të menopauzës), hipotermi, dështimi për higjienën personale, seksualisht aktive, ushqimet pikante, stresi.

Etiologji dhe pathophysiology e cystitis intersticiale joinfektive deri më sot nuk është e sigurt.

Simptomet e cystitis kronike

Cystitis kronike mund të jetë asimptomatik, me rralle (1 vit) ose shpeshta (2 ose më shumë herë në vit) acarimin në formën e procesit rrjedhjes vazhdueshëm simptomave ngadaltë ose mjaftueshmërisht të rënda.

Në cysts kronike stabile fshehur natyrisht ka ankesa dhe ndryshimet inflamatore në fshikëz janë vetëm në endoskopisë.

Rëndim i cystitis kronike mund të zhvillojnë llojin e inflamacionit akut ose subakut. Kur kataral natyra e cystitis kronike vërejtur urinim i shpeshtë, i shoqëruar nga një dhimbje e fortë, dhimbje në bark. Prania e papastërtive të gjakut në urinë tregon hemorrahycheskoe apo lezione ulqeroze të mukozën e fshikëzës.

Për cystitis vazhdueshme kronike karakterizohet nga simptoma më pak të theksuara në të pashqetësuar tank storage funksion fshikëz.

Cystitis intersticiale mjaft e rëndë manifestohet formë të urinim të shpeshtë kronike të vazhdueshme, dhimbje në legen dhe bark të ulët, dysuria, ndjenja e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës, nokturia, dyspareunia. Dhimbja është i papërfillshëm në fillim, duke u bërë përfundimisht simptomë kryesor, dobësuar pas MIKTS dhe rritet me të fshikëzës mbushje për shkak të reduktimit të saj madhësisë dhe reduktimin e qëndrueshëm në funksion tank storage. Për intersticiale cystitis - një kronike, progresive, të alternuara me remissions dhe acarimin.

Në cysts kronike gjithashtu mund të tregojnë simptomat e sëmundjes kryesore sfond (gurë në veshka, hydronephrosis, etj).

Diagnoza e cystitis kronike

Diagnoza e cystitis kronike shpesh është e vështirë për shkak të veshur, simptomat Vetëm të dukshme. Faza fillestare e diagnozës së cystitis kronike përfshijnë histori të kujdesshëm (duke përfshirë ekzistuese urogjenitale sëmundje dhe komunikimit manifestimet e seksualitetin cystitis) në gratë - ekzaminim gjinekologjik me një inspektim pasqyrë kirurgjie; burra - ekzaminim rektal i prostatës.

Diagnoza tjetër fazë e cystitis kronike është kryer teste laboratorike: urinë - gjithsej për Zimnitskiy, Nechiporenko, bakposeva e antibiotikogrammy urinës, shpifje urethral mbi IST-ve të grave - strisho vaginale mbi florën dhe IST-ve.

Studimi funksional i traktit urinar në cysts kronike renale përfshijnë ultratinguj dhe fshikëz, cystoscopy (në faljen), uroflowmetry, tsystohrafyyu. Në sfondin e inflamacionit kronik në epiteli fshikëzës mund të zhvillojnë ndryshime precancerous tilla si hyperplasia, dysplasia, metaplazi, kështu që nëse endovezikalnoy nevojshme kryhen biopsi dhe analizë morfologjike e biopsies.

Diagnoza diferenciale e cystitis kronik shpenzojnë me kancerin e fshikëzës dhe kancerin e prostatës, një ulçerë thjeshtë, tuberkulozi, skistosomiasis.

Trajtimi i cystitis kronike

Në çdo rast të cystitis kronike kërkohet qasje të diferencuar në zgjedhjen e trajtimit, arsyet adekuate dhe mekanizëm të inflamacionit, specifikat e sëmundjes në këtë pacient. Në trajtimin e cystitis kronike aplikojnë etiologjik të plotë, pathogenetic dhe agjentët profilaktike.

Trajtim etiologjik i cystitis kronike përfshijnë terapi me antibiotikë për një minimum prej 7-10 ditësh (nganjëherë deri në 2-4 javë) droge, e cila tani është patogjen i ndjeshëm (ose spektrin e gjerë antibiotik), pastaj për 3-6 muaj kurs - nitrofurans ose Bactria. Terapi Pathogenetic e cystitis kronike është për të normalizuar çrregullime imunitar dhe hormoneve, patologjinë strukturor të organeve urinare, përmirësimin e fluksit të gjakut në të fshikëzës, praktikat e higjienës korrigjim dhe marrëdhënieve seksuale, trajtim i ditës.

Për të eliminuar inflamacion kronik të fshikëzës kryejë trajtimin e duhur të sëmundjes themelore, duke përfshirë kirurgji (heqjen e gurëve, polyps fshikëzës, heqje e fshikëzës qafës adenomectomy, etj ..).

Kur zbulimin vatra e infeksionit kronik kryejë sanitare e tyre, gratë - trajtimin e sëmundjeve inflamatore gjinekologjike dhe organeve gjenitale dysbiosis. Për të stimuluar sistemin imunitar të trupit tregohet drogave immunomodulatory dhe immunotherapy. Në cysts kronike duhet të emërojë antihypoxants, venotoniky, agjentët antiplatelet, antihistamines. Dhimbje të forta qethur shkurt duke përdorur NSAIDs.

Si një trajtim anti-inflamator lokal me dëshmi të mjaftueshme shpenzojnë instalacioni në drogat e fshikëzës (p-ra dioksidina nitrateve prej argjendi, argjendi colloidal, heparin). Ushtrim terapeutik, fizioterapi për të ndihmuar të forcuar muskujt e organeve të legenit dhe normalizimin e qarkullimit të gjakut.

Në cysts kronike intersticiale, është e vështirë për të trajtuar, përdorimin e drogës dhe terapi aktuale, fizioterapi (ultratinguj, diatermi, electrophoresis medicinale, stimulim elektrik të fshikëzës, lazerolechenie, magnetike). Performed predpuzyrnoho, vnutrishnomihurovomu dhe presakralnuyu novokaina bllokada; në rastin e tkurrjes cicatricial të fshikëzës tregon kirurgji: ureterosihmo-të ureteroureteroanastomoz, nephrostomy njëanshme, ileotsistoplastika.

Parandalimi i cystitis kronike

Parandaluar rëndim i cystitis kronike lejojë kurse urolog emëruar parandaluese të terapisë (antibiotikë, duke përfshirë postkitalnaya, diuretics bimor, në gratë postmenopausal - HRT estriol).

Një rol të rëndësishëm në parandalimin e cystitis kronik luan pajtueshmërisë higjienën intime dhe seksualitetin shëndetin, largimin në kohë të patologjinë e lidhur proceseve urogjenitale purulent në trup, çrregullime hormonale.