Gërhij


  • Shkaqet e gërhitës
  • Efektet e gërhitës
  • Diagnoza e gërhitës dhe apnea e gjumit
  • Trajtimi i gërhitës

Gërhitës - shkelje të frymëmarrjes gjatë gjumit, i shoqëruar nga dridhje të indeve të buta të laring dhe nasopharynx dhe që jep zë të ulët gumëzhimë. Mund të tregojë praninë e sëmundjeve Ent, çrregullime mbipeshë ose funksionale. Gërhitës është e shoqëruar shpesh nga periudhave të shkurtra të ndaluar të marrë frymë (apnea), duke çuar në një mungesë të oksigjenit në organet vitale dhe të sistemeve dhe rritjen e rrezikut të sulmit në zemër dhe infarkti. Gërhitës çon në përçarje e gërhitës duhur gjumit dhe njerëzit rreth tij.

Në ëndërr, gërhij çdo person të pestë në Tokë. Rreth 3% e popullsisë vuan nga pushimeve periodike në frymëmarrje gjatë gjumit (apnea e gjumit). Për shkak se disa karakteristikave anatomike në udhë ajrore më të prirur për të gërhitës burra. Në një gruaje të vazhdueshëm gërhitës bie 10 burra. Një në dhjetë njerëz në botë nga koha në kohë që përjetojnë apnea fle. Breath nganjëherë merr më shumë se 1 minutë.

Shkaqet e gërhitës


Në fjetur njeri ulur tonin e muskujve të traktin e sipërm respirator. Normalisht gjatë presionit mbytje në zgavrën e kraharorit bëhet negative dhe ajror "thithur" në mushkëri. Reduktim i tepruar i laring ton muskujve dhe faring çon në faktin se së bashku me ajrin vizatuar në indet e buta të traktin e sipërm respirator. Burimi i vibracioneve të shëndosha janë gërhitës në muret e faring, shije të butë dhe të gjuhës. Apnea ndodh kur indet e buta gjatë frymëzimit të bashkohen dhe të përputhen me lumen udhë ajrore.

Gjasat e gërhitës rrit në sëmundje dhe kushte të caktuara. Të gjitha shkaqet e gërhitës dhe apnea e gjumit mund të ndahen në dy grupe: anatomike dhe fiziologjike.

Shkaqet anatomike e gërhitës

Rreziku i gërhitës dhe apnea fle rritet me ngushtimin anatomike e udhë ajrore e sipërme. E rrugëve të frymëmarrjes janë ngushtuar në shtrembërimin e mur ndarës hundës, polyps në zgavrën e hundës, ngushtësia kongjenitale e pasazhe hundës dhe fytit, bajamet e zgjeruar, adenoids, dërçikth nebnom hollë, të vogla, të zhvendosur nofulla e ulët dhe peshë të tepërt.

Shkaqet funksionale të gërhitës

Ngushtimi dhe ulur tonin e muskujve rrugët e frymëmarrjes mund të shkaktohet nga lodhja, mungesa e gjumit, pirja e duhanit, marrja e alkoolit dhe pilula gjumi, ulur funksionin e hipofizë dhe tiroide gjëndra. Faringut tonin e muskujve bie me moshën dhe menopauza tek gratë.

Efektet e gërhitës

Gërhitës, edhe nëse ajo nuk është e komplikuar nga dështimi të frymëmarrjes mund të shkaktojë mikroprobuzhdeniy shumta. Episodet awakenings tilla mungesa e vetëdijes dhe i paharrueshëm. Përçarje e modeleve normale të gjumit çon në faktin se trupi nuk ka kohë për të pushuar për natën. Si rezultat, një person vuan nga mos marrja mjaftueshme gërhitës gjumë, shpejt merr lodhur, ndjen marramendje konstante.

Gërhitës nuk është shoqëruar me arrestimin e frymëmarrjes nuk ka gjithmonë të jep strukturën e gjumit. Gërhitës me ndalesa periodike të marrë frymë në përgjigje të mungesës së oksigjenit fillon një ujëvarë të reaksioneve patologjike. Gjumi mund të përsëritet deri në 500 herë në natë dhe i zgjat një mesatare prej 10-20 sekonda. Në çdo organizëm Ndalesa e frymëmarrjes vuan nga mungesa e oksigjenit. Truri i përgjigjet hypoxia dhe dërgon një sinjal për të trupit për të zgjoheni.

Në gjumë normal përbëhet nga disa faza të njëpasnjëshme. Me tru shpeshta zgjimit nuk ka arritur fazat e thella të gjumit - periudhat e relaksimit të plotë të muskujve dhe presionin e ulët të gjakut.

Mikroprobuzhdeniya vazhdueshme të aktivizuar sistemin nervor simpatik. Si rezultat, apnea vuajtja njerëzore rrit presionin e gjakut, quickens pulsin, nganjëherë ka aritmi kardiake.

Lock ajrore në gërhitës, apnea gjumë shoqëruar çon në një rënie të mprehtë presion intrathoracic. Rrugët e frymëmarrjes gjatë frymëzim spadayutsya, gjoks vazhdon të japë efektin thithje, duke luajtur rolin e një "lesh". Ajo krijon një "kurth vakum", i cili thithur gjak. Gjymtyrët dhe organet e brendshme vuajnë nga mungesa e gjakut, ndërsa zemra është e mbingarkuar me sasi të panevojshme të lëngshme.

Veprim i vazhdueshëm i mekanizmave patologjike të trupit të njeriut shkakton zhvillimin e hipertensionit, aritmisë, sulmet në zemër dhe tru. Pacientët me gërhitës shoqëruar nga apnea e gjumit shpesh përjetojnë probleme me potencë. Ata kanë më shumë gjasa për të rrëzuar për shkak të sleepiness dhe vëmendje të reduktuar.

Gërhitës njerëz kanë tendencë që të abuzojnë alkool dhe pilula gjumi. Pacientët me gërhitës bien në një lloj rrethi vicioz: gërhitës prish gjumin, pacienti fillon duke marrë pilula gjumi, muskujve ton laring dhe faring më tej reduktohet, gërhitës rritet.

Diagnoza e gërhitës dhe apnea e gjumit

Për të identifikuar shkaqet e gërhitës dhe apnea fle ashpërsia polisomnohraficheskoe kryer studimi. Në ndryshim nivelet e oksigjenit pacientit Fjetur-së në gjak, kontrollin e presionit të gjakut dhe të rrahjeve të zemrës. Për të vlerësuar modelet e gjumit të kryer trurin EEG. Ndryshimet anatomike në Otolaryngology Otolaryngology gjetur gjatë inspektimit dhe gjatë rhinoscopy, laryngoscopy, CT, testet aktive dhe funksionale rinopnevmomanometrii.

Trajtimi i gërhitës

Pacientët rekomandoj normalizimin e peshës dhe të braktisin përdorimin e pilula gjumi. Në mënyrë tipike, gërhitës ndodh kur një person fle i shtrirë në shpinë të tij. Ka teknika të veçanta për të zhvilluar reflekset e reja - zakon i fjetur në barkun e tyre apo krah. Për të parandaluar gërhitës pacientët mund të përdorin pajisje të veçanta (nipples ndryshme dhe nosorasshiriteli). Në gërhitës rënda dhe apnea e gjumit obstruktive, një maskë të veçantë për gjumë. Droga me gërhitës i paefektshëm.

Zgjedhja e trajtimit kirurgjik varet nga shkaku i gërhitës. Një korrigjim i septum nazal (septoplastyka), heqja e polyps në hundë dhe lazer heqjen e bajamet zgjeruar (heqje e bajameve). Kryer kirurgji plastike në fytin e tij dhe shije të butë, dhe uvulotomiya uvulopalatoplastyky. Teknikat e perdorura klasike kirurgjikale, kirurgjia lazer dhe radiosurgery.