Sëmundjeve Celiac


  • Etiologji dhe Patogjeneza
  • Simptomat e sëmundjes celiac
  • Komplikimet e sëmundjes celiac
  • Diagnoza e sëmundjes celiac
  • Trajtimi i Sëmundjeve Celiac
  • Dietë gluten-free
  • Parandalim
  • Moti dhe shëndetësor qendër

Sëmundje Celiac (enteropatia gluten) - një sëmundje karakterizohet nga inflamacion kronik i mukozës së zorrëve të vogla, të shoqëruar nga kequshyeshmërisë dhe rezulton intolerancë të gluten (një proteine ​​që është gjetur në drithëra: grurë, thekër dhe elb).

Struktura e gluten proteina është L-gliadin - një substancë që ka një efekt toksik mbi mucous dhe të çon në përçarje e thithjen lëndë ushqyese në zorrë.

Shumica (85% e rasteve) përjashtimi i plotë i gluten nga dietë është e rivendosjen e funksionin e zorrëve të vogla në 3-6 muaj.


Nëse sëmundja celiac karakterizohet nga atrofi dukshme të Villi së mukozës vogël zorrëve. Sëmundja është më e përhapur në gratë, ata vuajnë nga sëmundje celiac janë dy herë më shumë si burrat.

Etiologji dhe Patogjeneza

Sëmundje Celiac është një predispozitë gjenetike. Kjo është konfirmuar nga zbulimin e çrregullimeve të murin e zorrëve në 10-15% të anëtarëve të familjes (afërmit e shkallës së parë), pacientët që vuajnë nga kjo sëmundje.

Gjithashtu shënuar incidencën varësinë e statusit të imunitetit.

Në trupin e sëmundjes celiac pika rritje titroj antitrupat L-gliadin, transglutaminaza indeve dhe endomiozinu (proteina të përfshira në të fibrave muskulore të lëmuara). Faktojnë sëmundje varur imune dhe eshte lidhur shpesh patologjitë janë autoimmune në natyrë (tipit I, diabeti sëmundje lidhor indeve, artriti reumatoid juvenil, tiroidit autoimun, dermatit herpetiformis, sindromi Sjogren).

Disa karakteristika të lindura apo të fituara të zorrëve të vogla kontribuojnë në shfaqjen e qelizave epiteliale të zorrëve të mbindjeshmërisë në gliadin.

Këto shtete përfshijnë mangësi enzimë, duke rezultuar në peptides këqija ndarë (dhe nuk ka asnjë gliadin i plotë përçarje). Akumulim gliadin në zorrë kontribuon në manifestimin e veprimit të saj toksike.

Çrregullime autoimune në rastet kur objektivi për antitrupat e veta janë qelizat epiteliale të zorrëve dhe të ulur pronat e tyre mbrojtëse dhe rritur ndjeshmëria për të gliadin.

Përveç kësaj, faktorët që kontribuojnë në shfaqjen e intolerancës në gliadin, është e përcaktuar gjenetikisht Karakteristikat receptorët specifike të membranës qelizore të epitelit të zorrëve dhe rezultat i ndryshimeve në aparatin receptorin e disa viruseve.

Simptomat e sëmundjes celiac

Shenjat klinike të sëmundjes celiac - një diarre, steatorrhea, humbje peshe, poligipovitaminoza dhe manifestimeve të tjera të sindromës kequshyeshmërisë.

Sëmundje Celiac në fëmijët zakonisht fillon të shfaqet në 9-18 muaj. Ka stools të shpeshta dhe të lirshme me shumë yndyrë dhe humbje peshe shënuar, rakitizmi. Në të rriturit dislokimi i simptomave klinike të sëmundjes celiac mund të jetë shkaktuar nga shtatzënia jeta kirurgji transferuar, infeksion. Individët që vuajnë nga sëmundje celiac, tendencë shpesh vuri në dukje për të qenët i përgjumur, ulur performancën, shpesh bezdisur dhimbje, bloating, jostabilitet stol (diarre, kapsllëk në ndryshim). Pacientët e moshuar mund të përjetojnë dhimbje dhe kockat dhe muskujt dhemb.

Karrige zakonisht shpeshta (më shumë se 5 herë në ditë), të lëngshme, mbetjet shkumë e ushqim i patrazuar. Gjatë diarre zgjatur është mundësia e shenjave të dehidrimit: lëkurë të thatë dhe mukozës.

Progresi i sindromi kequshyeshmërisë çon në çrregullime të rënda të homeostasis brendshëm të organizmit.

Në praktikën klinike Ekzistojnë tri forma të rrjedhës së sëmundjes celiac: Default (i zhvilluar në vitin e parë dhe të dytë të jetës, ka veçori karakteristike klinike), fshini (simptomat parë extraintestinal, mungesa e hekurit, anemi, gjakderdhje, osteoporozën) dhe latente (pa ankesave të shprehura). Formulari i fshehur është e zakonshme në të moshuarit. Gratë e simptomave klinike të fillojë në 30-40 vjet, meshkujt 40-50.

Komplikimet e sëmundjes celiac

Pacientët me sëmundje celiac përfshijnë rritjen e rrezikut të kancerit të zorrëve (Limfoma zorrëve, Adenocarcinoma). Ky lloj i tumorit malinj zhvillon në 6-8% të pacientëve, zakonisht pas 50 vjetësh. Shfaqja e keqdashje dyshohet nëse manifestimet klinike të sëmundjes celiac në një sfond të përtërirë dietë gluten-free.

Një tjetër ndërlikim i mundshëm i sëmundjes celiac janë eyunoileit ulcerative (inflamacion me një tendencë në mur ulqerim e zorrët e vogla dhe çapok). Ajo karakterizohet nga zhvillimi i dhimbjes akute të barkut, ethe. Zhvillimi i kësaj gjendje kërcënuese gjakderdhje të brendshme, mur probodenyem e zorrë e vogël, peritonit.

Në mungesë të rëndë të absorbimit të hekurit zhvillimin mangësi hekuri anemi. Ndonjëherë ajo është vetëm manifestim i sëmundjes (kur i veshur dhe formë latent).

Shkelja e fertilitetit, infertilitetit mund të rezultojë nga sindromi kequshyeshmërisë ekzistuese afatgjatë. Gjithashtu, malabsorption afatgjatë që çon në polihipovitaminzam, mangësi proteina, çrregullime të metabolizmit mineral.

Mungesa e vitaminës D në kombinim me konsum të ulët të kalciumit në trup ndihmon në zvogëlimin e densitetit të kockave, brishtësinë e tyre.

Në 30-35% të pacientëve me sëmundje celiac ul në madhësi shpretkë, 70% e pacientëve të tregohet hipotension.

Diagnoza e sëmundjes celiac

Metoda më specifik i zbulimit të sëmundjes celiac është për të përcaktuar nivelet e antitrupave për të gliadin dhe transglutaminaza indeve. Ndjeshmëria e teknikës është 100%, specifikat e saj për këtë qëllim sëmundjes 95-97%.

Përveç kësaj, ne mund të biopsi të zorrëve të vogla dhe të identifikojnë atrofi (Smoothing) Villi ekzistuese dhe praninë e grupimeve të limfociteve në mukozën.

Metodat shtesë për specifikimin e pacientit është endoskopisė e zorrë e vogël, test Shilling dhe test me D-xylose, ultrazërit të barkut, CT scan, MRI angiografi e anijeve mezenterike, kontrast zorrë fluoroscopy.

Trajtimi i Sëmundjeve Celiac

Qëllimi i trajtimit për sëmundje celiac - rivendosur funksionin e zorrëve, normalizimin e peshës trupore dhe korrigjimin e deficitit materialet e nevojshme.

Trajtim patogjen është një gluten-free dietë pajtueshmërisë, dmth veprim i drejtpërdrejtë për të shmangur rreziqet. Gjueti në një dietë gluten-free është e nevojshme për jetën. Shumica (85% e rasteve), kjo masë të çojë në simptomat e ulën dhe rivendosjen aktivitetin normal të zorrëve. Në mënyrë tipike, restaurimi i fundit është jo më herët se 3-6 muaj, në mënyrë të përshtatur përmbajtjen e substancave të nevojshme të kërkuara gjatë kohës së shërimit. Nëse është e nevojshme, të përshkruajnë të ushqyerit parenteral, futja e hekurit dhe acidit folik, solucion fiziologjik, kalcium dhe vitamina.

Ata pacientë të cilët nuk tregojnë një efekt pozitiv të dietës, i emëruar nga hormonet (prednisolon) për 6-8 javë si terapi anti-inflamator.

Mungesa e dinamikës pozitive të përjashtimit të gluten nga dietë për tre muajsh mund të thuhet se dietë nuk është plotësisht në përputhje me të dëmtuar ose kanë comorbidities (pamjaftueshmëri disaharidazy, sëmundje Addison, limfoma e zorrë e vogël, eyunit ulcerative, giardiasis, mungesë të mineraleve në dietë: hekur, kalcium, magnez).

Në raste të tilla, masat shtesë diagnostikuese për të zbuluar këto kushte. Me përjashtim të të gjitha shkaqet e mundshme të përmirësimit të përshkruajnë terapi të hormoneve. Tre muaj kurs i prednisolon biopsi e zorrë e vogël.

Dietë gluten-free

Gluten është gjetur në produktet e mëposhtme: bukë dhe prodhimeve të bërë nga gruri, kënaqur, elb dhe miell thekre, makarona, bollgur. Në përqëndrime të vogla të gluten mund të gjenden në salcice dhe qentë e nxehtë, mish të konservuar dhe peshk, çokollatë, akullore, majonezë dhe ketchup, salcat e ndryshme, kafe i çastit dhe pluhur kakao, produkte soje, supave të shpejtë-gatim, cubes supë, produktet që përmbajnë ekstrakt malt. Pije duhet të ndalojë birrë, kvas, vodka.

Shumica e pacientëve me sëmundje celiac duhet të kufizojnë konsumin e qumështit të tërë, sepse ato mund të shënohen intolerancë ndaj laktozës (sheqerit të qumështit).

Aktualisht në shitje janë produkte të veçanta gluten pa dietë (emërtuar veshët e kryqëzuara).

Parandalim

Parandalimi primar specifik i sëmundjes celiac nuk ekziston. Parandalimi i mesëm i shenjave klinike është në përputhje me një dietë gluten-free.

Për dispozicion në afërsi të afërmit e sëmundjes celiac është e dëshirueshme që të kryejnë vëzhgime periodike për të zbuluar antitrupa specifike.

Gratë shtatzëna që vuajnë nga sëmundje celiac, bien në rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës në fetus. E shtatzënisë në këto gra duhet të marrë një vëmendje të veçantë.

Moti dhe shëndetësor qendër

Rregullo ndjeshmërinë e qelizave epiteliale të gluten aktualisht nuk është e mundur për shkak se pacientët me sëmundje celiac duhet të ndjekin një dietë gluten-free për jetën. Aderimin kujdesshëm për të është për të ruajtur cilësinë dhe kohëzgjatjen e jetës. Dietë mbijetesa dështim bie, rastet e sëmundjes celiac mjedisit vdekje, një dietë gluten-free që shkelin përbëjnë 10-30%, ndërsa duke kaluar dietë të rreptë ai është nën një për qind.

Çdokush që vuajnë nga sëmundje celiac, duhet të jetë në punishte barnash në spital dhe një gastroenterologist çdo vit anketës. Për pacientët të cilët reagojnë keq për përjashtimin e gluten nga dietë, kontroll të rregullt-up tregon dy herë në vit.

Moti dukshëm më keq nëse sëmundja është e komplikuar nga ndodhja e Limfoma e zorrë e vogël.