Cervicitin


  • Simptomet e cervicitin
  • Diagnoza e cervicitin
  • Trajtimi i cervicitin

Cervicitin - inflamacion i segmentit vaginale qafës së mitrës. Gjatë me re të karakterizuar (mukozës ose qelb) shkarkojë tyanuschymy apo dhimbje e shurdhër në bark, urinim të dhimbshme dhe të marrëdhënieve seksuale. I zgjatur kronike cervicitin shkak erozioni, hypertrophy (trashje) i qafës së mitrës, përhapja e infeksionit të aparatit të sipërm gjenital.

Qafën e mitrës është një pengesë për të parandaluar infeksionin në mitër dhe traktin e sipërm gjenital (kanalit të ngushtë cervikale, ngjeshur mucous, sekret sigurisë). Sipas disa faktorëve është një shkelje e funksionit të saj mbrojtëse, penetrimin e florës huaj dhe zhvillimin e inflamacionit - cervicitin, duke përfshirë ekzotservitsit dhe endocervicitis.

Gjatë ekzotservitsitom kuptoj inflamacion i segmentit vaginale cervikal apo ekzotserviksa. Endoservicitis - një inflamacion i rreshtim e brendshme të kanalit cervikal të mitrës - endocervical.


Cervicitin mund të lind në infeksion jo-specifik nga microflora patogjen, Staphylococcus, Escherichia coli, Streptococcus, kërpudhave dhe specifike (klamidia, mykoplazmat, gonokoku, sifilizi, Trichomonas, viruset), disa infeksione parazitare antiprotozoale dhe (amebiasis). Microflora patogjene, që shkakton cervicitin hyn qafën e mitrës përmes kontaktit me rektumit ose nëpërmjet gjakut dhe limfatike, specifik - seksualisht.

Cervicitin Zhvillimi promovuar disa faktorë: lëndimet e lindjes qafën e mitrës gjatë curettage diagnostik, përfundimet e shtatzënisë; Përdorimi i kontraceptivëve (instalimin dhe heqjen e Marinës). Cervicitin mund të provokojë deformim Rumen dhe formimin e qafës së mitrës beninje, e imunitetit më e ulët.

Cervicitin rrallë zhvillohet në mënyrë të izoluar, ajo është e shoqëruar zakonisht me sëmundje të tjera të sistemit riprodhues, vulvitis, vaginitis, bartolynyta, pseudo ectropion qafës së mitrës (qafën e mitrës eversion).

Cervicitin më shpesh në gratë e moshës riprodhuese (70%), të paktën gjatë menopauzës. Cervicitin është një shkak i zakonshëm i lindjes abortimi spontan dhe të parakohshme. Rezultati është cervicitin polyps dhe erozioni i qafës së mitrës, inflamacion të traktit të sipërm gjenital.

Simptomet e cervicitin

Në mëshirë të fatit të dalluar mes cervicitin akute dhe kronike, shkallën e shkatërrimit - fokale dhe përhapur cervicitin cervicitin. Ndonjëherë cervicitin mund të ndodhë fillimisht në formën e shuaj.

Në cervicitin akut shënuar me bollëk mucous ose purulent shkarkimin, rrallë një dhembje e shurdhër në bark. Ka ënjtje dhe skuqje e hapjes të jashtëm të kanalit cervikal, zgjatje e mukozës, gjakderdhje të vogla dhe ulcerat.

Cervicitin ka manifestime të ndryshme në varësi të natyrës së patogjen dhe shtetit imunitetit. Natyra Gonorrheal cervicitin zakonisht është akute, me karakteristika të dallueshme, me simptomat chlamydial infeksionit janë më pak të dukshme. Kur cervicitin herpetike mitrës kuqe të ndritshme, shkrifët, me shumë ulcerat (simptomë e "erozionit të vazhdueshëm"). Kur Trichomonas cervicitin me hemoragji të vogla ("tserviks lulushtrydhe"), qelizat atipike në shpifje. Çdo aktinomicete dëme vërejtur me simptomat e "pikave të verdhë grimcuar". Virusi lyth njeriut mund të shkaktojë formimin e lythat dhe ulcerat cervikal të madhësive të ndryshme.

Cervicitin të pazbuluara ose nevylikuvanyy në fazën akute, bëhet proces kronik zgjatur. Ndarja bëhet e shurdhër mucous, pseudo vërejtur në pjesën vaginale të mitrës (përhapjes i epitelit). Në kronike shenjat cervicitin fazë të inflamacionit (skuqje, ënjtje) janë më pak të theksuara. Kjo mund të ndodhë zëvendësim banesë epitelin. Inflamacion mund të përhapet në indet përreth dhe gjëndra për të formuar infiltrate, cysts, ka një vulë të qafës së mitrës.

Diagnoza e cervicitin

Cervicitin shpesh asimptomatike, të cilat nuk i detyrojnë pacientët të kërkojnë kujdes mjekësor. Shumica cervicitin zbuluar gjatë rutinë profilaktike ekzaminimet aksidenti ose kur duke iu referuar gratë që të konsultoheni me gjinekologun rreth sëmundjeve të tjera. Diagnoza e cervicitin qëllim kryesisht në identifikimin arsyet që shkaktuan inflamacion të mitrës.

Diagnoza e vendosur cervicitin bazuar në të dhënat e mëposhtme:

  • ekzaminimi i qafës së mitrës duke përdorur pasqyra
  • Rezultatet e kolposkopisë, duke lejuar detaje anormale epiteli i qafës së mitrës me cervicitin (shtyer, ënjtje e mukozës, prania e sythe enëve të gjakut, ectopia, erozioni, të shpërndara ose inflamacion fokale).
  • Metodat laboratorike (shpifjeve, bakposeva mbi florën dhe ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve, PCR - diagnostike, cytomorphologycal hulumtim)

Në egra akute cervicitin kurs përmban shumë qeliza të bardha të gjakut (më shumë se 30) dhe limfocitet dhe histiocitet, epitelin cilindrik e bërthamës hypertrophied dhe epiteli squamous me ndryshimet degjenerative. Kronike cervicitin parë qelizat e epitelit të madhësive të ndryshme, një fenomen nganjëherë cytolysis (shkatërrimi i qelizave).

Studim bakteriologjik zbulon gjini dhe lloje të mikroorganizmave, dhe zgjidhni antibiotik duhur.

Tsytomorfolohiya me cervicitin shpifje tregon qelizat strukturore dëme dhe ndryshimet dinamike gjatë trajtimit.

Identifikimi i disa infeksioneve (gonorea, klamidia, mycoplasmosis, papillomavirus, herpes) në cervicitin pamundur pa PCR - diagnoza dhe enzimë Immunoassay (VNM).

Trajtimi i cervicitin

Gjinekologji Modern në një formë një numër mjaft i trajtime të ndryshme cervicitin. Por trajtimi i parë cervicitin duhet të synojnë në eliminimin e faktorëve të conin drejt kesaj semundje (hormonale, metabolike, çrregullime të imunitetit) dhe sëmundjeve të lidhura.

Trajtimi i cervicitin përfshijnë përdorimin e antibiotikëve, barnave antivirale dhe të mirë varet nga zbulimin e patogjen dhe ndjeshmëri e saj në të drogës, inflamacion fazë. Kështu, kur cervicitin chlamydial emëruar antibiotikët tetracycline (doxycycline, monomitsin), macrolides (erythromycin), quinolones (tarivid, maksakvin) azalides (sumamed). Kur Candida cervicitin tregon përdorimin e Diflucan. Në trajtimin e cervicitin kombinuar agjentëve të përdorura gjerësisht lokale, duke përfshirë terzhinan. Medikamente mund të jetë në formë të supozitorëve dhe krem.

Trajtimi lokal i cervicitin rekomanduar për ashpërsinë stihanii e procesit qëndron në përpunimin e 3% zgjidhje dimexide 1-2% zgjidhje vaginë dhe në qafën e mitrës chlorophyllipt, një zgjidhje e nitrat argjendi.

Është e vështirë për të trajtuar cervicitin virale. Kur herpes gjenital duhet terapi afatgjatë, duke përfshirë barnave antivirale (Acyclovir, Valtrex), aplikimit specifik antiherpetic IG, vitamina, immunostimulants. Ne trajtimin e infeksionit papillomavirus njerëzor përdorur inteferony, citostatikët, shpenzojnë hequr lythat.

Në trajtimin e cervicitin atrofik estrogjene aktuale, veçanërisht ovestyn cili ndihmon të rivendosur epitelin mukotik të vaginës dhe mitrës dhe microflora natyrore.

Në trajtimin paralel të infeksioneve të veçanta është partner seksual.

Në fazën kronike cervicitin trajtim konservator është më pak i suksesshëm, siç përdoret Surgical - diathermocoagulation, Cryotherapy, terapi lazer; parakusht është mungesa e infeksionit. Në trajtojnë comorbidities të njëjtën kohë (ectropion, vaginitis, salpinhoooforit, zhvlerësimi funksional), të rivendosur microflora natyrore.

Trajtimi i cervicitin kryhet nën mbikqyrjen e testeve kolposkopisë dhe laboratorike.

Cervicitin Parandalimi është higjiena personale, përjashtimi i infeksioneve gjenitale, parandalimi i abortit, e drejta e punës, trajtimi i çrregullimeve endokrine.