Cerozë


  • Etiologji dhe Patogjeneza
  • Simptomet e cirozë të mëlçisë
  • Komplikimet e cirozë të mëlçisë
  • Diagnoza e cirozë të mëlçisë
  • Trajtimi i cirozë të mëlçisë
  • Parandalimi i cirozë të mëlçisë
  • Prognoza e cirozë të mëlçisë

Cerozë është e karakterizuar nga pamja në nyjet e mëlçisë lidhës, shtim të indit lidhor, formimin e feta "të rreme".

Cerozë dallohen nga madhësia e njësive të formuara në denarë (shumë nyje deri në 3 mm në diametër) dhe SKD (nyjet kalojnë 3 mm në diametër).

Ndër shkaqet e Alkooli abuzimit cerozë mëlçisë çon (35,5-40,9% të pacientëve). Në vendin e dytë është hepatit C.


Burrat cerozë zhvillon më shpesh se femrat, për shkak të përhapjes të madhe në abuzim të mesme të alkoolit për meshkuj.

Etiologji dhe Patogjeneza

Në shumicën e rasteve, shkaku i cirozë të mëlçisë janë abuzimi me alkoolin dhe hepatitit B dhe C.

Konsumi i rregullt i alkoolit në doza të 80-160 ml etanol çon në zhvillimin e sëmundjes alkoolike të mëlçisë, e cila nga ana e tij po përparon me daljen e kesh. Në mesin e atyre që abuzojnë alkool në protYazhenyy 5-10 vjet, vuante nga cirroza e 35%.

Hepatit kronik shpesh çon në degjenerim fijor e indeve të mëlçisë. Në vendin e parë në frekuencë janë diagnostikimin viral hepatiti B dhe C (hepatiti C tenton të rrjedhin më shkatërrues dhe shpesh përparon në kesh). Gjithashtu cirozë mund të rezultojë nga hepatiti kronik autoimune, sclerosing kolangiti, hepatiti primar cholestatic, ngushtimin e kanalet biliare, bile pezëm.

Cerozë e botës në zhvillim për shkak të çrregullimeve në qarkullimin e biliare, i quajtur biliarnymi.Ony ndarë në fillore dhe të mesme.

Në shumicën e rasteve, shkaqet më të zakonshme të kesh janë viruset e hepatitit B dhe C dhe abuzimi me alkoolin.

Shkaku i cirozë mund të jetë e këmbimit anomali apo mangësi e enzimeve: fibrozë cistike, galactosemia, hlykohenoz, hemochromatosis.

Faktorët e rrezikut për degjenerimin e indeve të mëlçisë përfshijnë gjithashtu: degjenerim hepatolentykulyarnoy (sëmundje Wilson), dhe administrimin e barnave hepatotoxic (methotrexate, isoniazid, amiodarone, metil-DAP), dështimi kronik i zemrës, sindromi Bud-Chiari, operacioneve zorrë, dhe lezione parazitare zorrë dhe mëlçisë.

Në 20-30% të grave në kauzën e cerozë mëlçisë nuk mund të përcaktohet, telefonatë të tillë cryptogenic kesh.

Faktori kryesor patogjene në zhvillimin e cerozë mëlçisë është një shkelje kronik ushqyese hepatocytes shkatërrimin e tyre. Rezultati është formimi gradual i nodules - fushat e ind lidhës. Nyjet formohen compressing anijeve në lobules dhe dështimi i qarkullimit të gjakut përparon. Kështu rrjedhjen e gjakut në venë portal ngadalëson, enët e gjakut dhe pereroztyahuyutsya del nga shtrati. Gjak fillon të shikoni për workarounds dhe në përgjithësi lëviz përmes enëve të qarkullimit të kolateralit, mëlçisë Mynu. Anijet që marrin në sasi të mëdha të rrjedhës hepatike gjakut - venat e ezofagut dhe stomakut, hemorroide, i mëparshëm murit të barkut - shumë më del nga shtrati ndodh Variçe ata, i hedh lëng i mureve, që shkakton gjakderdhje.

Simptomet e cirozë të mëlçisë

Ashpërsia e simptomave klinike varet nga shkaqet e cerozë, niveli i aktivitetit dhe progresion të sëmundjes së mëlçisë.

Asimptomatike vërejtur në 20% të pacientëve, sëmundja shpesh ndodh fillimisht me manifestime minimale (bloating, ul performancën), atëherë mund të bashkohet me dhimbjen periodik shurdhër në sektor të djathtë e sipërme, provotsyruemaya konsum alkooli apo dietë çrregullime jo kupiruemye duke marrë antispasmodics, mbushje të shpejtë ( një ndjenjë e plotësi) dhe lëkurë itchy. Ndonjëherë ka një temperaturë të lehtë, gjakderdhje hundës.

Me avancim i mëtejshëm i verdhëzës duket, shenja të hipertensionit portal, gjakderdhje esophageal variçe dhe venave hemorrhoidal, ascites (rritur sasinë e lëngjeve në bark).

Simptomet tipike në pacientë me cirozë: "drumsticks" (falangave specifike trashje), "Rojet e qelqit" (ndryshimet tipike thonjsh), pëllëmbës eritemë (skuqje e shuplaka), telangiektazisë ("venat merimangë" zgjatje e hollë e enëve të gjakut nënlëkurës në fytyrë trup).

Në burra, mund të ketë një zgjerim të gjirit (gynecomastia) dhe të reduktuar testis.

Zakonisht cerozë prohressyruyusche çon në humbje peshe, kequshqyerja.

Komplikimet e cirozë të mëlçisë

Një nga të rrezikshme për jetën ndërlikimet e cirozë të mëlçisë është dështim të mëlçisë. Dështimi akute të mëlçisë është një kusht terminal që kërkon ngjarjet menjëhershme mjekësore, dështimi kronik të mëlçisë që çon në çrregullime të rënda të sistemit nervor, si rezultat i amoniakut të tepërt në gjak dhe truri helmim atë. Nëse nuk trajtohet dështim të mëlçisë derdhet në koma hepatike (vdekshmërisë së pacientëve në koma hepatike 80-100%).

Praktikisht në të shumtën e rasteve prohressyruyusche kesh komplikuar nga ascites dhe hipertensionit portal.

Ascites është grumbullimi i lëngjeve në zgavrën e barkut, manifestohet si një rritje në bark, është përcaktuar nga ekzaminimin fizik, me perkusion. Shoqëruar shpesh nga këmbët ënjtje. Dukuri i saj është i lidhur me shkeljen e proteinave homeostasis.

Portali hipertensionit - stagnimi gjak në venë portal, e karakterizuar nga rritje të tërthorta (kolateral) rrjedhjen venoz. Kjo rezulton në një venat me variçe të ezofagut, stomakut, zorrës së trashë, janë pushimet e mureve të tyre dhe gjakderdhje. Vizualisht hipertensionit portal është përcaktuar simptomë "kandil deti kokë" - venat rasshirennymy rreth kërthizë, ndryshojnë në drejtime të ndryshme.

Përveç më sipër, cerozë mund të jetë i komplikuar duke u bashkuar me infeksionin e tumoreve malinje (tumor hepatoqelizore) në mëlçi, si dhe një mundësi për zhvillimin e dështimit të veshkave.

Diagnoza e cirozë të mëlçisë

Diagnoza është bërë gastroenterologist ose hepatologists bazuar në historinë agregate të dhënave dhe ekzaminimin fizik, analizat laboratorike, testet funksionale, metodat instrumentale të diagnozës.

Shqyrtim i përgjithshëm i gjakut në cirozë të mëlçisë mund të ndodhë anemi, leukocytopenia, trombocitopenia (zakonisht sugjeron zhvillimin e hypersplenism), të dhënat e koagulimit tregojnë rënie në indeksin e prothrombin. Analiza biokimike të gjakut zbulon lartësi e enzimeve të mëlçisë (ALT, AST, fosfatazes alkaline), një rritje në bilirubin gjak (të dy fraksioneve), kaliumit dhe natriumit, ure dhe kreatininës, ulur nivelin albumin.

Gjithashtu kryejnë teste për zbulimin e antitrupave të viruseve të hepatiteve dhe përcaktimin e alfa-fetoprotein.

Me metoda instrumentale diagnostikuese për të ndihmuar të plotësuar foto klinik i kesh përfshijnë ultratinguj të barkut (ndryshimi shënim në madhësinë dhe formën e mëlçisë, pėrshkueshmėrisė saj të shëndoshë, gjithashtu tregon shenja të hipertensionit portal, ndryshimet në shpretkë).

Tomography llogaritur nga zgavrën e barkut lejon kujtoj më e detajuar e mëlçisë, enët e gjakut, kanalet biliare. Nëse është e nevojshme, bëhet MRI mëlçisë dhe Doppler enët e gjakut të mëlçisë.

Për diagnozën përfundimtare dhe zgjedhjen e trajtimit kërkon një biopsi mëlçisë (lejon për të vlerësuar natyrën e ndryshimeve morfologjike dhe merr me mend se shkaqet e kesh).

Si një metodat ndihmëse për zbulimin e shkaqeve të kësaj sëmundje metodat e zbulimit të përdorur mangësi enzimë, duke eksploruar parametrat e metabolizmit të hekurit, aktivitet i proteinave - shënuesit e çrregullimeve metabolike.

Trajtimi i cirozë të mëlçisë

Trajtimi i pacientëve me cirozë duhet të zgjidhë problemin e mëposhtme: të ndaluar degjenerim progresiv të indeve të mëlçisë për të kompensuar çrregullime funksionale ekzistuese, të zvogëlojë ngarkesën në damaret e rrjedhjes së gjakut kolateral, të parandaluar zhvillimin e komplikimeve.

Të gjithë pacientët caktuar një dietë të veçantë dhe dietë e rekomanduar. Në kesh kompensim fazë duhet të hani për të respektuar plotësisht bilancin e proteinave, yndyrë dhe karbohidratet, për të marrë vitaminat dhe mineralet e nevojshme. Pacientët me cirozë duhet absolutisht të heqë dorë alkool.

Nëse ju keni një rrezik të lartë të encefalopati, dështimi i mëlçisë, pacientët janë transferuar në një të ulët dietë me proteina. Kur ascites dhe pacientët edemë rekomanduar refuzimin e kripës.

Rekomandimet për trajtimin, vakte të rregullta, 3-5 herë ushtrimit të përditshme fizike, shmangien e pasivitetit fizik (ecje, not, gjimnastikë).

Pacientët që vuajnë nga cirroza e mëlçisë, shumë droga janë të kundërindikuar. Është gjithashtu e dëshirueshme për të kufizuar përdorimin e bimeve dhe shtojcave dietike.

Terapia e barnave nga cirroza e mëlçisë është korrigjimin simptomat që lidhen me çrregullime metabolike, të hepatoprotectors përdorim (geptral, hepamerts, acid ursodezoksiholievaya). Drogë që nxisin sekretim të amoniakut dhe normalizimin e florës zorrëve (dyuflak, normaze) enteroseptiky përdoren gjithashtu.

Përveç trajtimit të drejtpërdrejtë të kesh, ilaçe të përshkruara për të luftuar patologjinë që e ka shkaktuar degjenerimin e indeve të mëlçisë, interferon antivirale, terapi hormon i kushteve autoimune, dhe kështu me radhë. D.

Shqiptohet prodhojnë ascites paracentesis dhe thithje lëngjeve të tepërta nga zgavrën e barkut. Për të gjeneruar rrjedhën alternative gjakut Shunting të bërë enët e kolateralit. Por metodë radikal kirurgjik i trajtimit të kesh është mëlçisë transplantim donatorëve.

Transplantimi është treguar në pacientët me, progresion të rënda të shpejtë, shkallë të lartë të degjenerimit të indeve të mëlçisë, dështimi i mëlçisë.

Parandalimi i cirozë të mëlçisë

Parandalimi i cirozë të mëlçisë është për të kufizuar futje e alkoolit, trajtimin e duhur dhe adekuate të sëmundjeve virale hepatiteve të mirë që kontribuojnë në zhvillimin e kesh. Ne gjithashtu rekomandojmë një dietë të shëndetshme të ekuilibruar dhe një jetese aktive.

Prognoza e cirozë të mëlçisë

Cerozë ka shërim, por zbulimin e hershëm, çrrënjosja i suksesshëm i faktorëve të prodhimit dhe të kalueshmërisë etiologjik rekomandime për dietën dhe mënyrën e jetesës për prognozë të favorshme mbijetesës.

Cirroza alkoolike me abuzim të vazhdueshëm të alkoolit të prirur për të dekompensimi shpejtë dhe zhvillimin e komplikimeve të rrezikshme. Pacientët me ascites zhvilluar prognozë të mbijetesës duhet të urdhërojë 3-5 vjet. Në rast të gjakderdhjes varices vdekshmërinë kolateral fluksit të gjakut në episodin e parë është rreth 30-50%.

Zhvillimi i komë hepatike që çon në vdekje, në shumicën e rasteve (80-100%).