Cystitis


 • Simptomet e cystitis
 • Prevalenca e cystitis
 • Cystitis në verë
 • Cystitis në shtatzëni
 • Fëmijët cystitis
 • Shkaqet e cystitis
 • Trajtimi i cystitis
 • Këshilla të dobishme për të parandaluar cystitis:

Cystitis - inflamacion i rreshtim të fshikëzës. Në shumicën e rasteve cystitis është natyra infektive. Sëmundja është përhapur, me grevat e përfaqësuesve të seksit të dobët dhe të fortë, por është më shumë i zakonshëm në gratë për shkak të disa karakteristikave anatomike të trupit të femrës.

Uretrës femër (uretrës) njerëzit më të gjera dhe më të shkurtra si agjentë infektivë është më e lehtë të depërtojnë në fshikëz. Kjo shkakton më shumë trajton shfaqjes së cystitis në femra. Shumica vuajnë nga gratë cystitis e moshës riprodhuese. Rastet kur cystitis ndodh në një grua në mënyrë të përsëritur, në mënyrë të konsiderueshme dëmtuar cilësinë e jetës.

Në mënyrë tipike, cystitis shkaktuar nga patogjene oportune - Escherichia coli, streptokokeve, staphylococci, etj Ndonjëherë cystitis ndodh për shkak të infeksionit me patogjene të transmetueshme përmes kontaktit seksual - mykoplazmat dhe ureaplasma.


Simptomet e cystitis

Simptoma më karakteristike e cystitis janë urinim të dhimbshme, shoqëruar nga një ndjesi djegie dhe fije përfundimtar. Përveç kësaj, pacientët me cystitis shqetësuar për dhimbje në bark të ulët dhe një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës. Ndonjëherë Cysts zhvillimin mosmbajtjeje urinar, duke u paraqitur me një dëshirë të fortë për të urinoj.

Urina në cysts mund të bëhet me baltë ose të marrë një ngjyrë të kuqërremtë për shkak të papastërtive të qelizave të kuqe të gjakut. Temperatura nganjëherë rritet në 37,5 gradë. Rritja e temperaturës gjatë cysts mund të tregojnë sëmundje të mundshme të veshkave dhe në këto raste është e nevojshme për të kërkuar urgjentisht këshilla mjekësore të kualifikuar.

Prevalenca e cystitis

Cystitis akute është një nga sëmundjet më të zakonshme urologjike. Cystitis më e zakonshme pakomplikuar në të cilat mikrobet ndikojë vetëm mukozën, submucosa nuk prek.

Sipas hulumtimit të brendshëm në fushën e urologji në cystitis akute të keq çdo vit 26-36 milionë. Njerëzit. Kjo incidenca gratë mjedisit është 500-700 episodet në 1000, ndërsa medium i meshkujve të moshës 21-50 vjet Një figurë e ngjashme është vetëm 6,8 raste në 1000.

Vajzat që vuajnë nga cystitis tre djemve herë më shumë. Sëmundje është zbuluar rrallë në foshnjat dhe fëmijët nën moshën 1 vit e më shumë e zakonshme në mesin e fëmijëve të moshës 1-3 dhe 13-15 vjet. Shumica e cystitis në fëmijët e moshës 4 deri 12 vjet.

Cystitis kronike gjithashtu në mesin e sëmundjeve të përhapura urologjike. Sipas studimeve, cystitis kronik vuan 11-21% të popullsisë. Variacion i konsiderueshëm në të dhënat për shkak të mënyrave të ndryshme të cystitis kronike. Disa studim autorët besohet se diagnoza e "cystitis kronike" duhet të pyesni nëse rikthim është 2 herë në vit ose më shumë, ndërsa të tjerët nuk e specifikojnë frekuencën e acarimin.

Cystitis në verë

Nuk është e vështirë se çdo grua që dëshiron të takohet në një ditë të ngrohtë vere u zbeh nga një sëmundje e rëndë në fushë si cystitis. Ndërkohë, në verë - veçanërisht në qoftë se ajo shkon larg nga shtëpia dhe në situatën e pazakontë, ka shumë arsye për të shfaqjes së cystitis.

Shkaqet më të shpeshta të cystitis në muajt e ngrohtë:

 • strehim në vend të ri gjatë festave, e cila shkakton probleme në përputhje me rregullat e higjienës;
 • chill, e cila është shkaktuar nga larjes zgjatur në ujë të ftohtë;
 • Shkelja e urinimit normale të lidhur me fluturim, duke lëvizur apo gjetur një vend të ri (në rrethana të tilla, gratë shpesh duhet të durojnë gjatë pritjes mundësi e arsyeshme);
 • ndryshim i papritur i klimës që ndikon negativisht në sistemin imunitar.

Një faktor shtesë rreziku për cystitis është nganjëherë të rritur aktivitetin seksual kundër sfondit të këtyre kushteve, të pafavorshme për trupin e femrës.

Nëse pushime juaj është ende lënë në hije shfaqjes së sëmundjeve të tilla të pakëndshme të tilla si cystitis, është thelbësore për të vizituar një urolog. Për të sqaruar diagnozën do të shkojë me ultratinguj e fshikëzës dhe urinës testuar. Antibiotikët moderne të ndikuar në mënyrë të efektshme agjentët e cystitis, mund të shpejtojë shërimin dhe për të parandaluar kalimin në cystitis kronike akute.

Ndryshe nga gjeneratat e mëparshme të drogës Kjo vliyaly në të gjithë trupin, antibiotikët moderne të përdorura për trajtimin e cystitis, selektive veprojnë në indet e përflakur të fshikëzës, me efekt të vogël në organe dhe sisteme të tjera. Përqendrimi i drogës arrin një vlerë maksimale vetëm në urinë dhe mukozën e përflakur të fshikëzës. Kjo minimizon stresin toksikologjike në trupin e në trajtimin e cystitis dhe rritjen efikasitetit.

E barnave të përdorura për trajtimin e cystitis duhet theksuar monural, të cilët, së bashku me selektivitet të lartë të veprimit dhe stresi minimal toksikologjik në trup, ka një tjetër cilësi të shquar. Ky medikament nuk shkakton fototoksychnosti.

Fototoksychnosti - efektet papëlqyeshme anësore të shkaktuara nga shumë barnave për trajtimin e cystitis. Manifestuar në ndjeshmëri në rritje ndaj diellit, pamja e skuqje dhe djegie madje edhe kur të ekspozuar ndaj rrezeve ultravjollcë të intensitetit të ulët. Zhvilluar përmes pranisë së drogës substancave me pronat e photosensitizers dhe fotoreaktyviv. Këto substanca të çojë në shfaqjen e lëkurës së një numri të madh të radikalëve të lirë, e cila nga ana shkakton shkatërrimin e qelizave të lëkurës, inflamacion dhe djegie.

Në kontrast me këtë është i dytë i barnave për trajtimin e cystitis, Monural nuk shkaktojnë fototoksychnosti, kështu - ju mund të merrni atë pa thyer regjimit planifikuar plazh pushime. Avantazhi monural gjithashtu përfshijnë mungesën pothuajse të plotë të efekteve anësore, e cila lejon një trajtim të sigurt dhe efektiv të cystitis në fëmijët dhe gratë shtatzëna.

Në Cysts akute të pakomplikuar të mjaftueshme monural të vetëm doza, kështu që - nuk ka nevojë për të kryer një pilulë dhe shmangen në trajtimin gjatë pushimeve. Monural copes me format kronike të cystitis dhe oslozhnennymy, por në këto raste ajo është marrë në një skemë më komplekse.

Kur planifikoni një pushim të pritur gjatë të verës, të jetë i sigurt për të bërë një listë të barnave esenciale Monural. Kjo masë paraprake do të ofrojë mbrojtje kundër cystitis gjatë udhëtimeve të gjata.

Cystitis në shtatzëni

Cystitis mund të ndodhë në çdo fazë të shtatzënisë. Gjasat e cystitis rrit për shkak të zhvendosjes së organeve të brendshme, e cila e vë presion mbi të mitrës, duke rritur ndryshime në nivelet hormonale dhe hemodinamikën. Ndikimi i këtyre faktorëve shkakton zbrazjes jo të plotë të fshikëzës dhe urina mbetet në fshikëz të shërbejë si një terren të mbarështimit për rritjen bakteriale.

Në shenjat e para të cystitis grua shtatzënë duhet të kaloj nëpër një gjinekolog jashtëzakonshme konsultimi që ofron kujdesin prenatal, dhe i thoni atij që ka pasur simptoma. Nëse është e nevojshme, mjeku do të japin pacientit drejtimin e një urolog.

Fëmijët cystitis

Cystitis mund të zhvillohet në një fëmijë të çdo moshe, por për vajzat e parashkollore dhe moshën shkollore rrit rrezikun e sëmundjes nga 5-6 herë. Shkaqet kryesore të cystitis të shpeshtë te fëmijët e këtij grupi janë një numër faktorësh. Vezoret Jo Vajzat fillimet prodhojë estrogjenit, pronat mucous pengesë janë të uretrës ulët dhe e gjerë dhe e shkurtër lejon patogjene të merrni me lehtësi në fshikëz. Mundësia e rritjes cystitis në rastin e sëmundjeve të tjera për shkak të imunitetit të ulët dhe krijimin e një mjedisi të përshtatshëm për mbarështimin mikrobet në kanal mocheyspuskatelnomu.

Mënyra kryesore për të parandaluar vajzat cystitis është një higjienë e kujdesshme.

Shkaqet e cystitis

Në 70-95% të pacientëve që vuajnë nga cystitis akute, shkaku i sëmundjes është Escherichia coli (E.coli), në 5-20% të pacientëve shfaqin Staph (Staphylococcus saprophyticus), dhe në disa të tjera në krahasim cystitis patogjen (mirabilis Proteus) ose Klebsiella (Klebsiella spp).

Zakonisht cystitis shkaktuar nga florës patogjene. Me zhvillimin e cystitis për shkak të ndërhyrjeve instrumentale ose kirurgjikale shkaktojë të sëmundjes baktereve Gram-negative shpesh. Studimet konfirmojnë se agjent cystitis mund të jetë jo vetëm bakteret, por edhe viruset, mikoplazmat, Trichomonas, klamidia dhe kërpudhave të ndryshme.

Prevalenca e lartë e cystitis në gratë është shkaktuar nga një gjatësi të vogël dhe të gjerë kanal mocheyspuskatelnomu pastrimin dhe lokacionit të afërm të saj në organe të tjera. Uretrës femër, ndryshe nga meshkujt, është afër anusit. Karakteristika anatomike dhe topografia e trupit të femrës lehtësojnë depërtimin e mikroorganizmave patogjene në uretrës, migrimit të tyre në fshikëz dhe zhvillimin e cystitis.

Në burra, cystitis ndodh rrallë. Shkaku i cystitis në meshkujt është zakonisht inflamacion i uretrës, prostatës, epididymis dhe fshikëzat seminale. Ndonjëherë kanal mocheyspuskatelnomu infeksion është për shkak të catheterization fshikëzës në gratë dhe burrat.

Rreziku i cystitis rrit gjatë kateterizimit të fshikëzës në meshkuj që vuajnë nga adenoma e prostatës, një simptomë e cila është ruajtja e përhershme urinar. Rreziku i cystitis dhe rritet në kateteri shtatzënë ose kanë dhënë kohët e fundit lindur një grua, për shkak të ulur tonin e traktit urinar.

Trajtimi i cystitis

Trajtim i shpejtë i cystitis dhe restaurimin e plotë të fshikëzës Mukoza është e mundur me fillimin në kohë të trajtimit dhe përdorimit të drogës efikasitetit të mjaftueshëm. Duhet theksuar se shanset e liri të plotë të rritet cystitis me diagnozën e duhur dhe përdorimin e barnave që ndikojnë negativisht agjentë infektive. Fillimi me vonesë i trajtimit dhe recetë, të cilat vetëm të eliminuar simptomat e cystitis, nuk kishte efekt mbi mjedisin patogjen mund të çojë në kalimin në cystitis kronike akute.

Detyra kryesore përballet me mjekun që i trajton cystitis - shkatërrojë patogjene që kanë depërtuar fshikëzës dhe shkaktuar inflamacion. Zgjedhja e barnave për terapi cystitis parametrat antibacterial përcaktuara të tilla si kohëzgjatja e sëmundjes dhe ashpërsia e simptomave. Përveç kësaj, zgjedhja e drogës konsideruar efektet e mundshme anësore të absorbability drogës, metodën dhe shkalla e prodhimit të saj, prania e comorbidities, etj

Efektiviteti i drogës në trajtimin e cystitis aftësia e kësaj droge për të ndikuar qoftë mikroorganizmave tjerë. Mbani në mend se bakteret përshtaten dhe të bëhen nechuvstvitelnymy të antibiotikëve. Disa dekada më parë për të trajtimin e cystitis përdorur me sukses Biseptolum, kampitsillin, nitroksalin dhe palyn. Megjithatë, me kalimin e kohës, activator kryesor i cystitis (E. coli) ishte rezistent ndaj këtyre barnave. Përveç kësaj, përgatitjet për trajtimin e cystitis në lidhje me prodhimin e mëparshme të antibiotikëve kishte një nivel shumë të lartë të toksicitetit dhe shkaktuar efekte të ndryshme anësore.

Kur zgjedh një medikament për trajtimin e cystitis duhet të marrë në konsideratë koston e trajtimit është e vendosur jo vetëm nga kostoja e një tabletë, por efektivitetin e vërtetë të antibiotikëve, kohëzgjatjen e pranimit dhe rrezikun e mundshëm për shëndetin e pacientit.

Sot, janë droga në dispozicion për trajtimin e cystitis, selektive ndikojnë agjent shkaktar. Pasi në trup, mjekim është i koncentruar në fshikëz, duke rritur efektivitetin e saj. Përveç kësaj, përdorimi i antibiotikëve brez i fundit ofron shkurtimin trajtimin e cystitis, zvogëlon gjasat e efekteve anësore dhe zvogëlon rrezikun për pacientin.

Një nga droga moderne për trajtimin e cystitis - Monural. Mjekësi arrin përqendrim maksimal në urinë, mund të reduktojnë ndjeshëm kohëzgjatjen e trajtimit. Probabilitet të ulët të efekteve anësore dhe shprehjes së dobët mundëson përdorimin e drogës në trajtimin e cystitis në gratë shtatzëna dhe fëmijët. Fototoksychnosti mungesë (rritur ndjeshmërinë e lëkurës ndaj diellit të shkaktuar nga shumë barnave për trajtimin e cystitis) mund të përdoret për të trajtuar cystitis Monural edhe në një verë me diell.

Në rast të akute cystitis mjaftueshme monural vetme dozë. Në trajtimin e cystitis kronike mund të rritet dozën në dy qese e medikamentit për të marrë një herë në ditë.

Duke Monural, mos harroni në lidhje me metodën e dytë të trajtimin e cystitis. Duhet të përjashtohen nga dietë e ushqimeve yndyrore dhe djegëse, rritjen e marrjes tuaj fluide dhe për të shmangur hipotermi. Ndihmë e mirë me ngrohës ngrohjes cysts që i përshtatet në bark të ulët. Ndoshta trajtim gjithëpërfshirës i cystitis në përdorimin iontophoresis, UHF ose inductothermy. Mos harroni se në qoftë se sëmundjet e caktuara gjinekologjike fizioterapi dhe procedurat termike janë kundërindikuar.

Këshilla të dobishme për të parandaluar cystitis:

 • Përpiquni të shmangni hipotermi.
 • Pavarësisht nga rrethanat, të vëzhgojnë higjienë të mirë personale.
 • Për higjienën procedurat Përdorni detergjente neutrale se.
 • Gjatë menstruacioneve në kohë të ndryshojë pads sanitare.
 • Koha sporozhnyaye fshikëz.
 • Rritja futje fluide.
 • Tepër veshje të shtrënguar mund të pengojë qarkullimin e gjakut në legen, kështu që këtu është veshje duhet të braktiset.
 • Mundohuni për të normalizuar zorrët. Tendenca në kapsllëk duhet të rritur pjesën e frutave të freskëta dhe perimeve në dietë.