Cystitis në meshkuj


  • Cystitis Klasifikimi
  • Shkaqet e cystitis në meshkuj
  • Simptomet e cystitis në meshkuj
  • Diagnoza e cystitis në meshkuj
  • Trajtimi i cystitis në meshkuj
  • Parandalimi i cystitis në meshkuj

Prevalencës burra cystitis mjedisi është shumë më e ulët se gratë të mesme. Në Urologji cystitis është diagnostikuar në 0,5% të burrave, kryesisht mbi 40 vjet. Cystitis burra atipike për shkak të veçantitë e uretrës mashkullor: një kohë të gjatë, të ngushtë uretrës, lakuar në të shumtën e rasteve vonimin e infeksionit dhe për të parandaluar ngjitjen e saj në fshikëz. Megjithatë, zhvillimi i cystitis në meshkuj më shpesh për shkak të pengim prizë fshikëz - podpuzyrnym compression i traktit urinar (uretrës ose në qafën e fshikëzës), duke penguar lëvizjen e lirë të urinës.

Cystitis Klasifikimi

Për etiofaktoram dalluar cystitis fillor dhe të mesëm.


Cystitis primar në meshkuj përfshijnë lezione akute dhe kronike të fshikëzës. Nga ana tjetër, cystitis akute mund të jenë origjinë infektive (jo-specifike dhe specifike), të shkaktuar nga termike, kimike, farmaceutike, toksike dhe faktorë ushqyese. Cystitis primar kronik mund të jetë infektive, traumatik, etiologji parazitare.

Më cystitis në meshkujt është e mesme-kronik dhe zhvillohet në patologji shoqëruese urological ose lokalizimin cistike vnepuzyrnaya.

Me përhapjen e inflamacionit të fshikëzës në qafës së mitrës ndryshme, fokale dhe cystitis përhapur. Duke pasur parasysh natyrën e ndryshimeve morfologjike dhe cystitis artit endoscopic në meshkuj mund të kryejë Bluetongue, ashpërim, hemorragjike, fybrynoznuyu, ulçerë, absces, gangrenizuar, nekrotycheskuyu, cistike, polypoznuyu, inkrustuyut, formë intersticiale.

Shkaqet e cystitis në meshkuj

Shkaqet kryesore të cystitis në meshkuj veprojnë probleme Urological, pengim prizë fshikëz shoqëruar nga stanjacioni dhe urinës. Pengesat mekanike për rrjedhën e urinës mund të krijohet një trupave të huaj dhe gurë fshikëz, tumoret, diverticula, kancerin e prostatës, urethral ngushtim. Boys cystitis shpesh shoqëron phimosis - ngushtimin e prepucit, mosfunksionim neurogjenik fshikëz.

Cystitis infektive në njerëzit priren të ndodhin në kushtet e urethritis, prostatitis, orchitis, vezikulita, epididymitis. Agjentët e cystitis në meshkuj, si dhe cystitis në gratë kryesisht shërbejnë bakteret nonspecific - E.coli (80%), Shën saprophyticus, Klebsiella, Proteus (15%), Pseudomonas aeruginosa, kërpudhave maja Candida, etj cystitis specifike në meshkuj të shkaktuara nga mikoplazmave, Chlamydia, Trichomonas, Mycobacterium tuberkulozi, gonokoku. Formë e rrallë e cystitis në meshkuj përfshijnë aktinomikozës, të purpurt, skistosomiasis, etj

Cystitis infektive në njerëzit mund të zhvillojnë ngjiten, zbret, lymphogenous, hematogjene, mënyra të drejtpërdrejta. Në rrugët e të larta agjent hyn fshikëzës nga uretrës, prostatës, testis apo epididymis, fshikëzat seminale. Mekanizëm zbritëse shpesh vërejtur në tuberkulozi i veshkave, pielonefrit, Pyonefroz. Hyrja hematogjene e patogjenëve në fshikëz ndodh të lezioneve të largëta purulent kur shoqërohet grykët, haymorovi, abrasions, pulpitis dhe t E. infeksion i drejtpërdrejtë është i lidhur zakonisht me mbajtjen manipulimin endourolohicheskie -. Fshikëzës catheterization, cystoscopy. Gjithashtu patogjene direkte hit në fshikëz mund të ndodhë në prani të fistulat fshikëzës prerje në fshikëz infiltrimit appendiceal, absceseve e prostatës.

Faktorë të tjerë që rrisin gjasat e cystitis në meshkuj, duhet theksuar diabet, dëmtime të shtyllës kurrizore, kirurgji transurethral (heqje e tumoreve të prostatës uretrës, fshikëz), stresi, hipotermi, alkoolit, ushqimi me erëza.

Simptomet e cystitis në meshkuj

Kryesorë manifestime të cystitis akute në meshkuj janë urinim i shpeshtë (përfshirë nokturia), kërkojnë imponues, i vështirë dhe i dhimbshëm karakter urinim (stranhuryya) hematuria terminal, urinë trazim. Simptomat shoqëruese mund të jenë ethe dhe të dridhura, ulur performancën.

Dhimbje gjatë urinimit, sidomos në fazën e tij fillestare dhe përfundimtare, shoqërohet me dhimbje dhe djegie në uretrës. Jo MIKTS ndjerë dhimbje në suprapubic zonës, ijë, scrotum, penisit. Volumi i një pjese të vetme të urinës është reduktuar për 10-20 ml, në disa raste, mund te zhvillohet mosmbajtjeje urinare.

Simptomat tipike e cystitis në meshkuj janë leykotsituriya dhe piuri, mikroskopike ose hematuria makroskopike.

Në format e rënda të cystitis në meshkuj (hemorragjike, abscesi, gangrenizuar) zhvillon dehje e shkaktuar nga ethe të lartë, oliguria. Ngjyra e urinës është e turbullt, erë kalbur, përmban papastërti të gjakut, Mukoza shtresa fibrinë divorcuar.

Cystitis kronik në meshkuj karakterizuar nga simptomat e pakët mund të jetë kursi i qëndrueshëm ose vazhdimisht undulating. Në cysts kronike burrat nuk janë urinim i shpeshtë si dhe i dhimbshëm i dhimbshëm; leucocyturia i ruajtur, proteinuria, microhematuria periodik, të përziera me mukozë në urinë.

Komplikimet e cystitis në meshkuj mund të paratsistit (inflamacion të okolopuzyrnoy ind), pielonefrit, sklerozë të mureve të fshikëzës me një rënie të mprehtë të kapaciteteve të saj.

Diagnoza e cystitis në meshkuj

Meshkujt me cystitis dyshuar duhet të jetë subjekt i një urolog gjithëpërfshirës anketës.

Në burra, cystitis është provim i detyrueshëm gjenital, prekje e scrotum, një studim i prostatës nëpërmjet rektumit. Këto studime të lejojë për të konfirmuar ose të përjashtojë marrëdhënie me phimosis cystitis, prostatitis dhe orhoepididimita.

Për të përcaktuar e florës patologjike, duke shkaktuar cystitis në meshkuj kryera urinës bakteriologjike dhe uretral ndot, studime PCR scraping infeksioneve gjenitale. Në urinalysis janë qelizat e kuqe të gjakut, qelizat e bardha të gjakut, mukusit dhe epitelin në shifra të mëdha për cystitis tuberkuloz karakteristike urinës acid.

Për të përjashtuar pengimin organike, shpesh shoqëron cystitis në meshkuj kryer uroflowmetry; për të konfirmuar apo përjashtuar detruzorno-sfinkternoy dissinerhiiy - ekzaminim urodynamic.

Ultratinguj fshikëz Cysts akute në meshkuj është e vështirë, sepse pacientët nuk mund të mblidhen urinë, e cila ndihmon për të kujtoj në mur fshikëz në gjendje të vijë i drejtë. Rëndësia ultratingull i prostatës vendosmëri Prandaj suprem përfundimtar i urinës dhe ultrazërit veshkave që mund të zbulojë komplikime jo normale e traktit urinar cystitis në meshkuj.

Në hematuria dhe kronike cysts bruto burra treguar cystoscopy. Gjatë ekzaminimit endoskopik nuk e njeh natyrën dhe formën e inflamacionit, të identifikuar gurë, tumoret, trupave të huaj fshikëz biopsi mostrave të bërë.

Në raste të dyshimta, si dhe për të dyfdiahnostyky cystography mbahen, multislice tsistouretrohrafiya.

Trajtimi i cystitis në meshkuj

Në fazën akute të cystitis në meshkuj nevojë respekt për pjesën tjetër krevat, duke pirë shumë lëngje (të paktën 2-2,5 litra në ditë), përjashtimi i të mprehta, djegëse, të kripura, ushqime acid, alkoolit, abstinencën nga marrëdhëniet seksuale. Në urinar mbajtjes ose nekupiruemoy dhimbje akute mund të kërkojnë shtrimin në spital.

Trajtim Etiotropic e cystitis në meshkuj kërkon marrjen agjentët antimicrobial: kryesisht fluoroquinolones, Cephalosporins, nitrofuranovogo; paktën - penicilinë, për 5-7 dite. Në trajtimin e cystitis në meshkuj të treguara në emërimin mjekësi bimore, uroseptics bimor (Canephron, Fytolyzyn). Për lehtësimin e dhimbjeve duke përdorur NSAIDs injectable dhe formën tabletë, antispasmodics.

Në disa raste bëhet acarim fshikëz e antiseptics predpuzyrnoho, vnutrishnomihurovomu, bllokadës presakralnyh novokaina. Pas lehtësim të trajtimit akut inflamacion të cystitis në meshkuj fizioterapi plotësohet: seanca inductothermy, electrophoresis, terapi UHF, ultrazërit, magnetike dhe mahnitolazeroterapiyi, aplikimet baltë. Nëse ju gjeni një njeri që shoqëron cystitis sëmundjeve Urological, është e nevojshme për të eliminuar ato - terapi e pielonefrit, prostatitis, epididimoorhyt, gurët në veshka, adenoma e prostatës, adenomectomy.

Kur tendosje qafë fshikëz tregon TOUR fshikëz, kufizimet Urethral kryer bouginage saj. Cicatricial sklerozë fshikëz mund të imponojë nephrostomy njëanshme, për shqiptimin ureteroureteroanastomoz, ureterosyhmoanastomoz, e ileotsistoplastiky.

Parandalimi i cystitis në meshkuj

Të parandaluar zhvillimin e cystitis në meshkuj mundëson të pajtueshmërisë higjienën intime, parandalimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, faktorëve të stresit dhe përjashtimin e hipotermi, trajtimin në kohë të aparatit gjenital mashkullor, pielonefrit, lezione kanalizime purulent. Në kryerjen e hulumtimit dhe manipulim endovezikalnoy duhet një pa mikrobe të kujdesshëm, antibiotik herët.