Pneumonia e pjesshme


  • Shkaqet e pneumonia lobar
  • Simptomet e pneumonia lobar
  • Diagnoza nga pneumonia lobar
  • Komplikimet pneumoni lobar
  • Trajtimi i pneumonia lobar
  • Parashikimi dhe parandalimi i pneumonia lobar

Varësisht nga karakteristikat klinike dhe morfologjike në kapital Pulmonology release pneumonia (lobar, pleuropneumonia) dhe fokale (dolkovoe, bronkopneumoni). Incidenca e formave të ndryshme të pneumonisë akute është mjaft i lartë, i mesëm nonspecific sëmundje të mushkërive llogari pneumoni për 29,3% të rasteve. Për pneumoni të pjesshëm ose lobarnoy karakterizohet nga shkatërrimi i një lob të tërë (bronchioles frymëmarrjes dhe indeve alveolare pa interesit bronke më të madh) dhe përfshirjen pleural. Pneumoni Lobar vuajnë kryesisht të rriturit, të paktën - fëmijët. 

Shkaqet e pneumonia lobar

Agjentët e shumicën e rasteve të pneumonisë janë variacione pjesërisht të ndryshme të Pneumococcus (të paktën - mikroorganizmave të tjera, për shembull - diplobatsilly Frydlendera) që lehtë mund të bien në brohohennym zakonshme, rrallë mënyrë hematogjene ose lymphogenous.


Zhvillimi i pneumonia lobar lidhur ngushtë me këmbënguljen e Pneumococcus në nasopharynx e njerëzve të shëndetshëm dhe të para-sensibilizimin ndaj antigjenit. Fillim i mprehtë është e mundur në sfond të shëndetit të plotë në mungesë të kontaktit me pacientët apo me goditur përsëritur të Pneumokoke në rrugët e frymëmarrjes. Rreziku nga pneumonia lobar mund të rritet pas hipotermi transferuar gripit dhe SARS, stresi, ul imunitetin e përgjithshëm dhe lokal, trauma, veprimtarinë e tepruar fizik. Pneumonia lobar Zhvillim promovojë kushte të ndryshme sfond, COPD, tuberkulozi, diabeti, sëmundje koronare të zemrës, kancer, alkoolizmi kronik. Një rol të rëndësishëm në reagimin e zhvillimit hyperergic luan një predispozitë gjenetike.

Foto Pathogenetic i pjesshëm i pneumonisë karakterizohet nga zhvillimi i Type I mbindjeshmërisë. Reagimi Hyperergic në traktin respirator shkakton ndryshime akute inflamatore në parenchyma mushkërive, një proces të filluar në një ose më shumë qelizave nëpër poret mezhalveolyarnoy Kona përhapur me shpejtësi në indet e mushkërive. Dëmtimi i enëve të vogla të gjakut të mushkërive dhe limfatike komplekset imune dhe enzimat në mikroorganizmave të pjesshëm të çojë pneumoni të shkeljeve të rënda të permeabilitetit vaskular dhe pamjen e exudate i fibrinës.

Në varësi të ndryshimeve morfologjike në indet e mushkërive të disa pneumoni klasike duke siguruar 4 faza: valën opechenenyya lejen e kuqe, gri dhe opecheneniya.

Simptomet e pneumonia lobar

Pneumoni i pjesshëm karakterizuar nga papritur fillimi, akute. Ndër simptomat e hershme të dalluar obscheintoksikatsionnye (daljen e një ethe të fortë, më të përhershëm, për 7-10 ditë, gjendjen e ethshme me rritje në temperaturë mbi 39 ° C, dhimbje koke, dobësi të përgjithshme, djersitje) dhe bronkopneumonare (dyspnea, dhimbje pleural në anën e prekur, fl zbutjen e rreziqeve të frymëmarrje, kollë, të prodhimit pështymë).

Përgjigja temperatura e trupit reflekton natyrën e inflamacionit në mushkëri, në pneumoni pakomplikuar pjesshme variacione ditore të temperaturës janë të vogla (0,5-1 ° C), zhvillimin e komplikimeve qelbëzues destruktive dhe septike - më shumë se 1-2 ° C me të dridhura të përsëritura; në pacientët e moshuar dhe debilitated - ethe mund të mungojë.

Dhimbje gjoksi me pneumoni pjesshëm akute është intensiv, ka një lokalizimin të qartë, duke rritur në një lartësi frymë thellë dhe tilted trupin në një mënyrë të shëndetshme, sepse fryma është shpesh sipërfaqësore.

Karakteristikë e kollë pneumonia lobar në dy ditët e para të sëmundjes të thatë dhe joproduktiv, shpesh shfaqet në një frymë të thellë me dhimbje pleural; me ardhjen e exudate i fibrinës (3-4 ditë) kur kollitet fillon për të ndarë një sasi të vogël të trashë, mucopurulent ose "ndryshkur" (përgjakshme) pështymë.

Ashpërsia e dyspnea me pneumoni të pjesshëm varet nga faza dhe peshën e inflamacionit, prania ngarkuar histori. Në pacientët më të rinj zakonisht nuk është një ndjenjë e shkurtër e lehtë e fryma dhe tachypnea gjatë ushtrimit, nëse pneumoni të rënda lobar dhe sëmundjeve të lidhura mushkërive dhe zemrës - ka një dështim akut respirator (ODN) me dyspnea në pjesën tjetër, të dhimbshme ndjenja pak fryma, cianozë trekëndëshit nasolabial.

Si rezultat i dehjes në pneumonia lobar është rritja e shpejtë e dobësi të përgjithshme, zhvillimin adinamii, simptoma neurologjike, agjitacion, pagjumësi, jerm dhe halucinacione, humbje të vetëdijes. Shpesh ka çrregullime të ndryshme funksionale - shurdhim në epigastrium, anoreksi, fryrje, i paqëndrueshëm verdhëz fron lëkurë ngjyrë, sytë sclera dhe mukozës, dhimbje të muskujve dhe dhimbje të përbashkët, aritmia, takikardia, tones pa zë të zemrës, presionin e ulët të gjakut, vaskulare dhe kardiake dështim.

Bazuar në karakteristikat klinike, Ka tre forma të pneumonia lobar: verhnedolevoy, nizhnedolevaya dhe qendror. Kur verhnedolevoy formë - sëmundje e vështirë me simptoma të theksuara, hemodinamik dhe çrregullime neurologjike në formë nizhnedolevoy - atje psevdokartina "barkut akute" me ethe, dridhura dhe "ndryshkur" pështymë në formën qendrore të pneumonisë të pjesshme - inflamacion zhvillon parenchyma thellë në mushkëri dhe ka simptome të butë.

Diagnoza nga pneumonia lobar

Vështirësia e diagnostikimit të hershëm të pneumonia lobar në kushtet moderne shkaktuar sëmundje dhe stertostyu simptoma mjaft e ndryshme klinike.

Diagnoza fillon me pacient në pyetje pneumonia lobar (ankesave të pranisë, faktorët e rrezikut, comorbidities, etj) dhe shqyrtimin e tij fizike. Pneumonia e dyshuar duhet të shkaktojë disponueshmërinë e pjesshëm të ethe të lartë simptomave të mirë dehje, gulçim, kollitje, dhimbje pleural, cianozë e buzëve dhe hundës. Karakteristikat diagnostike të pneumonia lobar në ekzaminimin fizik janë: prania e takikardi dhe frymëmarrje të shpejtë të cekët; mbetet me gjoks në anën e prekur në frymëmarrje; gjoks lokal dhimbje; të ngritur zërin dridhje dhe bronhofonyy, perkutornaya marrëzi. Dëgjim në rast të pjesshme karakteristike pneumonia inspiratory dëgjoni kërcitje dhe fshij pleural, atëherë mund të përcaktohet nga fryma patologjike bronkial (vezikular vështirë ose dobësuar), shurdhëve lagësht apo rales tingëllues.

Me rëndësi të veçantë për të konfirmuar diagnozën e pneumonia lobar që ka një X-ray e mushkërive në 2 projeksionet: X-ray zbuluar duke rritur model pulmonar dhe jo-strukturore rrënjët në zonën e prekur në fillim të sëmundjes; homogjen segmental fokus infiltrimi në periferi të fushave të mushkërive në 4-6 ditë.

Në një studim laboratorik të gjakut periferik i pacientëve me pneumonia lobar shënuar leukocytosis me një ndryshim në të majtë (në raste shumë të rënda - leukopenia), rritje normë sedimentation eritrociteve, fibrinosis. Identifikimi patogjen lobar kultura pneumoni pështymë ndihmon microflora e ndjeshmërisë ndaj antibiotikëve.

Diagnoza diferenciale e nevojës pneumonia lobar e cholecystitis akute, ulçerë stomakut apo 12 pertnoy ulçerë, apendiksit akute apo pancreatitis (dhimbje akute në pjesë të ndryshme të barkut) me infarkt pulmonar (kollë afatgjatë me pështymë të përgjakshme dhe departamentit) bronkoektazise, ​​hemorragjike bronkit, tuberkulozi dhe kanceri bronchogenic mushkërive (me hemoptysis).

Komplikimet pneumoni lobar

Komplikimet pulmonare e pneumonisë lobar (zhvillimi i abscesit të mushkërive dhe gangrenë, parapnevmonichnyh pleurit, empyema) shkaktuar nga funksioni shkelje fibrinolytic e neutrofile. Komplikime Extrapulmonary që dalin nga përhapja e infeksionit nga hematogjene ose lymphogenous; Këto përfshijnë mediastinitis purulent dhe perikardit, purulent artrit, peritonit, absces truri, purulent meningjit, endokardit e plagë të aortës valvula, zhvillimin e dështimit të zemrës).

Trajtimi i pneumonia lobar

Në periudhën akut pneumoni treguar pjesën tjetër të pjesshëm krevat, pije të bollshme të ngrohtë dhe ushqim të mirë. Trajtim ODN me pneumoni të pjesshëm të përfshijnë dëshminë, ventilim mekanik, bronchoscopy terapeutik, terapi oksigjeni. Në praninë e shokut infektive dhe toksike shpenzojnë stabilizuar presionin e gjakut, korrigjimin e acidozës metabolike dhe trazirat microcirculatory, terapi fluide, ndalimin e enzimeve proteolitike.

Në trajtimin e pneumonia lobar antibiotikut ka një rol kryesor, i cili duhet të fillojë menjëherë, pa pritur për sputumit rezultatet bakposeva duke përdorur metodën empirike të bazuar në rezistencën për patogjen droga më e përdorur zakonisht. Në pneumoni aminopenicillins fituar komunitare-pjesore të përdorimit (ampicillin, ticarcillin), fluoroquinolones III brez (Ciprofloxacin, ofloxacin), ndonjëherë me sëmundje të rëndë dhe intolerancës i penicilinës - macrolides dhe cephalosporins III - IV të gjenerimit. Në pjesshëm regjim pneumonia spital përfshijnë penicilinat, Cephalosporins, fluoroquinolones, karbapenemet, aminoglycosides (ndonjëherë në kombinim me njëri-tjetrin ose me zëvendësimin e njërës në tjetrën). Kohëzgjatja e antibiotik varet nga shkalla dhe natyra e lobar rrjedha pneumonia, përshtatshmërinë dhe afatet kohore të trajtimit, shkalla e normalizimit të pacientit, dinamika laborator, parametrat radiologjike dhe mund të shkojnë 7-10 deri 14-21 ditë.

Përveç kësaj, me pneumonia pjesshëm kryhet terapi anti-inflamator, marrja zharoponyzhayusche, antihistamines, mukolitike, immunostimulants. Cakto Fizioterapia: electrophoresis Medical (klorur kalciumi, lidasa), UHF, mbytje medicinale, masazh gjoks dhe stërvitje.

Një trajtim afatgjatë nga pneumonia kërkon humbjen pjesshëm në më shumë se një lob, dhe në pacientët me sëmundje shoqëruese (sëmundjeve koronare të zemrës, COPD, hepatitit) ose që vuajnë nga alkoolizmi.

Parashikimi dhe parandalimi i pneumonia lobar

Moti pneumoni i pjesshëm përcaktuar faktorët e rrezikut për komplikimet (fëmijët nën 5 vjeç dhe të moshuarit, njerëzit me sëmundje të rënda shoqëruese, imunitet të ulët, baktereminë, etj). Rezultati është i favorshëm me apel në kohë të pulmonologist, terapi adekuate, si dhe në pacientët më të rinj pa shoqërues patologji.

Kryetarët parandalimi i pjesshëm i pneumonisë mund të shërbejnë forcim, aktiviteti fizik, parandalimi i hipotermi dhe stresi, kanalizime vatra të infeksionit kronik.