Planus liken


 • Shkaqet e planus liken
 • Klasifikimi i planus liken
 • Simptomet e planus liken
 • Diagnoza e planus liken
 • Trajtimi i planus liken

Liken planus ndodh sipas burimeve të ndryshme në 1,3-2,4% të të gjitha sëmundjeve dermatologjike. Një medium i mukozën e gojës së fatit të tij sipas disa autorëve është 35%. Aktualisht, ka një rritje incidenca e kuq liken banesë. Sëmundja shfaqet në mosha të ndryshme. Gratë vuajnë njerëzit më shumë e kuqe banesë privojnë.

Shkaqet e planus liken

Deri tani, mekanizmi i saktë nuk dihet dhe shkaku i planus liken. Sot liken planus besohet sëmundje bahatoprychynne që lind nga ndikimi i faktorëve të ndryshëm të jashtëm dhe të brendshëm që çojnë në çrregullime në proceset imune dhe metabolike, duke rezultuar në përgjigje të shkakton zhvillim reagimin joadekuat indeve. Nuk ka një predispozitë gjenetike për paraqitjen e planus liken.


Rastet e përshkruara më e liken planus nga ekspozimi ndaj kimikateve të trupit, duke përfshirë edhe medikamente të caktuara (bismut, tetracycline). Në këto raste, sëmundja shfaqet si një reaksion alergjik ndaj një stimul kimik. Version toksik-alergjik i ngjarjes shpesh izolohet urtikarie e mukozës orale.

Raportuar raste të planus liken e mekanizmit të nervit pas pësimit të një stres segmental refleks terapi dhe hipnozë seanca. Një rol në shkaktimin e sëmundjes luajë një shkelje të gastrointestinal traktit, pankreasit, mëlçisë dhe endokrin (p.sh., diabeti). Shpesh dukuri e planus liken e mukozës orale për shkak të faktorëve traumatike:. Protezat keq-montim, me tehe të mprehta të dhëmbëve, pa dhëmbë, etj P.

Klasifikimi i planus liken

Manifestimet klinike janë format e mëposhtme të liken planus:

 • Një tipik;
 • hypertrophic (leze)
 • atrofycheskaya;
 • pemfihoyidna (flluskoj)
 • moniliformnaya;
 • pigment;
 • ostrokonechnaya;
 • Si unazë;
 • erozive dhe ulcerative;
 • formë e rrallë.

Simptomet e planus liken

Për planus liken karakterizohet skuqje monomorfnaya përbërë nga papules sheshtë (nyje) të kuqe-vjollcë ose purpur-kuqe ngjyrë me një diametër prej 2-5 mm. Papules duhet të përfshijë lustër të mesëm dhe të dyllit në sipërfaqe, dhe të dukshëm në ndriçim lateral. Në shumicën e rasteve ka vetëm një lëkurë të vogël të peshore vështirë të ndara. Në disa raste lëkurë mund të jetë i ngjashëm me psoriatic (opsion psoriaziformnye liken planus).

Rash me planus liken shpesh janë të shumta dhe grupet janë formuar në garlands e lëkurës, unaza ose linja. Papules mund të shkrihet me formimin e pllakatë rreth që ka nodules reja. Pas papules leje lezioneve në vend mbetet e hyperpigmentation qëndrueshme. Planus liken Rash shoqëruar me kruarje, të cilat mund të shprehet në një masë të madhe, duke shkaktuar neurotike ankth dhe çrregullime të gjumit e pacientit.

Më të planus liken prek sipërfaqet flexor lëkurë të ekstremiteteve, kofshët e brendshme, axillary dhe rajonet inguinale, trungu dhe mukozës orale. Kur planus liken mund të jetë një ndryshim gozhdë: shfaqja e striations gjatësore mbi ta dhe Grebeshkova, turbullt në pjatë gozhdë, shkatërrimit roll gozhdë. Pëllëmbët, thembra, kokës dhe fytyra zakonisht nuk të ndjeshëm për të mposhtur Liken kuqe banesë.

Një e katërta e pacientëve vërejtur kuqe mucous liken e sheshtë nuk është i shoqëruar me një skuqje të lëkurës. Papules vendosura në gojë, holl ose penis glans. Ata mund të jenë të vetme ose të grupuara si dantella, rrjetë, ring. Color papules në mukozën e gojës opali pak gri. Në gjuhën e formojnë pllaka të bardha me tehe zazubrennymy sheshtë dhe mbi buzët - pllakë ngjyrë vjollcë të vogël me një sipërfaqe paksa i krisur.

Tipike për simptomat liken planus përfshijnë rrjetit simptomë Uikhema - model sitkopodibnym të zbulimit në sipërfaqen e shumicës së papules mëdha. Ajo është e përcaktuar mirë pas papules vajosje luledielli vaj. Në planus akute liken fenomen vërehet Kebnera - formimi i pllakave të reja në vendin e lëndimit të lëkurës.

Hypertrophic (leze) formë e planus liken karakterizuar nga hyperkeratosis shkaktuar shtresa leze në sipërfaqen e pllakëzave kafe-kuqe ose purpurt. Rreth pllaka janë nodules të veçanta. Lokalizimi i preferuar i lezioneve të formuar hypertrophic urtikarie - sipërfaqen e përparme të këmbëve. Ndonjëherë ka disa xhepa të hyperkeratosis në gjymtyrë e sipërme dhe fytyrë. Për foto klinike ata mund të jenë të ngjashme me keratosis pleqërie apo bazalioma.

Formë atrofik e planus liken zhvillon për shkak të ndryshimeve sklerotike dhe atrophic në skuqje autorizimit vend. Në lëkurën e kokës mund të përjetojnë vatra të vogël të alopecia.

Pemfihoyidna (flluskoj) formë e planus liken manifestohet me formimin e blisters (fshikëza) me përmbajtje të lëngshëm ose Sero-përgjakshme. Fshikëza mund të duket si lëkurë me sa duket të shëndetshme dhe në sipërfaqen e pllakave dhe papules. Shpesh pranë flluskoj është tipik i lezioneve liken planus. Lokalizimi normal i kësaj forme të sëmundjes - këmbët lëkure dhe këmbët. Në rast të flluska të mëdha të folur për formën bullosa e planus liken.

Moniliformnyy planus liken karakterizohet nga skuqje rrumbullakosura prej dylli, të grupuar në necklaces. Puçrra është për të lobuar për veshët, qafën, prapa të dorës, bërryl, bark dhe mollaqe. Kështu lëkura e hundë, cheeks, rajon interscapular, shuplaka dhe shputa është e paprekur.

Formë të pigmenteve që i planus liken së bashku me elementet karakteristike të njerëzve të pamend është i shoqëruar me elemente pigment: njolla kafe dhe nodules errët ngjyrë kafe. Ndonjëherë ata paraprijë tipik për lezione liken planus.

Një formë e rritur e planus liken lokalizuar kryesisht në lëkurën e qafës, blades shpatullën dhe gjymtyrë të ulëta. Elementet e saj janë të papules vuri. Në qendër të çdo ngastër hyperkeratosis papules është duke shërbyer deri transaksion si brirë.

Forma planus liken si unazë formuar si rezultat i rritjes periferike e plagë elementet e regresionit në qendër të saj. Kështu u nxito duke formuar unaza, unaza dhe harqe. Formojnë një unazë planus liken ndodh më shpesh në sipërfaqe të lëkurës burrat e brendshme të këmbëve dhe zonën gjenitale.

Forma erozive dhe ulcerative i planus liken vërejtur në mukozës, shpesh në gojë. Ajo karakterizohet nga gërryerjet dhe ulcerat, mjedisit fryrë dhe të kuq të sipërfaqes mukozale të vendosura mbi tipike lezioneve të saj liken planus. Erozioni shëruar për një kohë të gjatë, ndonjëherë vite. Pas shërimit të erozionet shpesh rikthim në të njëjtin vend ose në mukozën e ndryshuar më parë.

Format e rralla të artit e planus liken përfshijnë të skuqur, obtoznaya dhe serpihioznaya.

Diagnoza e planus liken

Prania e skuqje të lëkurës tipike lejon dermatolog diagnostikuar planus liken në foto klinike. Megjithatë, një shumëllojshmëri të manifestimeve klinike dhe format e planus liken rralla shkaktojnë disa vështirësi në diagnostikimin e saj të rasteve individuale. Kjo kryesisht shqetësime urtikarie e mukozës.

Pacientët e kuqe liken e sheshtë nuk është vërejtur ndonjë ndryshim të veçanta në studimet laboratorike. Në disa raste, një akuzë i plotë i gjakut mund të jetë leukocytosis, eosinophilia dhe rritur ESR.

Në raste të dyshimta, planus liken e nevojshme për të konfirmuar diagnozën e biopsi. Studim histologjik i biopsi zbulon inflamacion, hyperkeratosis, hidropichnu degjenerim e shtresës basal e epidermë, hiperhranulez, polosovidnye infiltrimit të dermis e sipërme, organet colloid Sevatta në buzë të dermis dhe veshje e guaskës.

Trajtimi i planus liken

Mungesa e një kuptim të qartë të shkaqeve dhe mekanizmat e planus artistike liken shkakton metoda të ndryshme të trajtimit të saj. Mjekimi kryhet me përdorimin e drogës, qetësimin e sistemit nervor dhe të lehtësojë kruarje (suprastin, tavegil, zirtek).

Një nga trajtimet për liken planus është terapi PUVA dhe phototherapy selektiv. Një tjetër metodë është përdorimi i kombinuar i corticosteroid (prednisone, diprospan) dhe droga antimalarial (delagil, plakvenil).

Në shumicën e rasteve, terapi lokal liken planus është kryer. Një përjashtim është forma hypertrophic, në të cilat grupet janë paraqitur me steroid, vnutriochahovye shkatërrimi diprospan input rritje lazer ose radio metodë të valë. Çdo dëmtim në banesë kuqe privojë të mukozës janë përdorur në vend vajra bimore, ointments corticosteroid rotokan, Solcoseryl etj