Trupi i huaj bronkiale


  • Arsyet depërtimit trupin ynorodno në bronke
  • Ndryshimet patologjike në organet e huaja bronkial
  • Simptomat ynorodno bronchus trup
  • Diagnoza ynorodno bronchus trup
  • Trajtimi i trupit të huaj bronkiale
  • Parashikimi dhe parandalimi i trupave të huaja bronkial

Udhë ajrore trup i huaj është urgjente dhe shumë serioze Otolaryngology problemi e Pneumologji. Sipas mjedis klinik të të dhënave të të gjitha rasteve të organeve udhë ajrore të huaja, laring trupat e huaja gjendet në 12% të organeve të Jashtme trake - 18%, bronket organet e huaja - në 70% të rasteve. Shumë shpesh organet e huaja ajrore ndodhin në fëmijëri. Pjesa e trupave të huaja në fëmijët bronke llogari për 36%, ndërsa në të tretë fëmijëve të moshës vëzhgimi nga 2 në 4 vjet. Në 70% të rasteve organet e huaja bien në bronke të drejtë, sepse ajo është më shumë i gjerë dhe i drejtë.

Trupat e huaj bronchus mund të jenë të rrezikshme për jetën, sepse ata kërkojnë ndërhyrje urgjente të specializuar. Parakohshëm i njohur dhe nuk arrijnë të Remote organet e huaja bronke që çojnë në zhvillimin e komplikimeve të mesme: atelectasis, pneumonia aspirimi, bronkoektazise, ​​pneumatoraks, purulent pleurit, absces të mushkërive.

Arsyet depërtimit trupin ynorodno në bronke


Një trup i huaj në bronke mund të ndodhë përmes aspirimit (nëse inhalimi përmes gojës, ezofagut dhe neglizhenca e stomakut me zbaticë gastroesophageal ose të vjella), dhe përmes kanalit plagë në lëndimet e murit gjoks dhe mushkëritë. Depërtimi i organeve të huaja të mundshme gjatë operacionit, traketomi, adenotomy, heqjen e organit të huaj nga hunda, procedurat dentare. Në mesin e këtyre mekanizmave është mënyra më e zakonshme e gjetjes aspiratën e trupave të huaja në bronke.

Aspirata e trupave të huaja në zakonin bronke ndihmon fëmijët dhe të rriturit për të mbajtur sende të vogla në gojë. Kontaktoni me objekte nga goja me bronke ndodh gjatë lojës, qesh, qaj, flisni, kollë, lemeri e papritur, bien dhe t. E. Shpesh sfond për aspiratën e trupave të huaja në bronke është rinitit shoqërues dhe adenoidnye plandosem, shteti i anestezi.

Natyra e organeve të Jashtme bronke janë të ndarë në endogjen dhe exogenous, organike dhe inorganike. Trupat e huaj endogjene përfshijnë tërhequr copat e indeve në heqje e bajameve dhe adenotomy, heqjen endoskopik e tumoreve beninje të bronke, dhëmbët Deleted roundworm.

Gjetjet më të larmishëm në grupe përbëjnë ekzogjene organet e huaja bronke, ajo mund të jetë e sende të vogla prej metali, materiale sintetike, artikuj me origjinë bimore. Në mesin e trupave të huaja ekzogjene bronkial gjetur dy organike (grimcat e ushqimit, fara dhe drithëra bimëve, arra, etj) dhe inorganike (monedha, letër clips, vida, rruaza, buttons, pjesë e lodra, etj) artikuj. Më agresive dhe vështirësi në diagnozë janë objekte me origjinë organike, materiale sintetike dhe pëlhura. Ata kontrastyruyutsya me x-rrezet, mund të mbetet gjatë në lumen të bronke, ku bymehet, shkërmoqet, prishje; depërtojnë në pemën bronkiale skajshme, duke shkaktuar qelbëzim kronike të mushkërive.

Trupat e huaj bronke me një sipërfaqe të qetë, në gjendje për të lëvizur, lëvizjen përpara në periferi. Artikujt me origjinë bimore (veshët e drithërave dhe bar), nga ana e kundërt, pykë në mur bronkiale dhe të mbeten të fiksuara. Ka raste të vetme dhe të shumëfishta organet bronke huaj.

Ndryshimet patologjike në organet e huaja bronkial

Ndryshimet patologjike në bronke të varet nga madhësia, trupit natyrës ynorodno dhe kohën e udhë ajrore. Në periudhën fillestare ka një bronchospasm përgjithësuar, skuqje lokal, ënjtje dhe ulceration i mukozës bronkiale, fenomenet e djersë. Në një datë të mëvonshme rreth ynorodno trup i formuar kapsulë proliferimin kokrrizimin me dhëmbëza tyre të mëvonshëm.

Trupat e huaj në bronke mund të zënë pozicione të ndryshme, cila është arsyeja pse ka ndryshime të ndryshme sekondare të indeve të mushkërive. Kur drejtimin e organeve të Lumen huaja bronkial nuk janë të mbuluara plotësisht, frymëmarrje të jashtëm ndërprerë në mënyrë kritike, ndryshime dytësore inflamatore në indet e mushkërive moderuar.

Kur mbyllje valvul e bronke është organ lirshme ynorodno përplasje me muret e bronkiale sepse inhaling ajër hyn në mushkëri, dhe nxjerr frymë, për shkak të bronchospasm, nuk mund të shkojnë përsëri. Kështu, ka një vonesë e ajrit në indet e mushkërive me zhvillimin e emfizemë nën pengim bronkial.

Kur mbyllje të plotë të trupit të huaj bronket në më të ulët unventilated atelectasis obstruktive të mushkërive dhe aty atelektatycheskaya pneumoni.

Trupi i huaj bronkiale gjithmonë sjell infeksion, i shoqëruar nga një reagim lokal inflamator. Prandaj, organet e gjata-ekzistuese huaja bronkial nuk është e lejuar për të zhvilluar bronkit, pneumoni, bronkit deformimeve, bronkoektazise, ​​absces të mushkërive, bronkopulmonare te pleural gyp-kraharorit.

Simptomat ynorodno bronchus trup

Në simptomat klinike të organeve të huaja bronkiale janë tri faza: Faza e poetike, i afërm funksion kompensim faza dhe faza e frymëmarrjes i komplikime sekondare.

Në debutimin fazë pas aspiratë e një trupi të huaj zhvillon sulme të papritur të kollitjes; humbje e zërit, dështimi i frymëmarrjes madje të asfiksisë. Një model i ngjashëm është vërejtur ndonjëherë në difterisë, por në këtë rast nuk ka faktor befasi dhe simptomat patologjike (dhimbje të fytit, ethe, etj) mëparshme në shfaqjen e kollë. Kur kataral false imët guri traktin e sipërm respirator gjithashtu të paraprijë një sulm të kollitjes dhe mbytje. Në tumoret beninje të rritet laring afoni gradualisht. Sulmet kollë janë të shoqëruara shpesh me të vjella dhe personi cianozë kujtoj kollë kollë e mirë, ajo mund të shërbejë shkakun e gabimeve diagnostike, veçanërisht në rastet kur fakti i aspiratës "prosmotreno."

Menjëherë pas depërtimit në të ynorodno kryesore e trupit, bronke pjesërishëm ose segmentale, vjen një fazë e kompensimit relative të funksionit respirator. Gjatë kësaj periudhe, pavarësisht pengesave të pjesshëm të bronket dhe bronchospasm audible në një distancë prej wheezing - stridor inspiratory. Nuk është shortness moderuar fryma, dhimbje në pjesën përkatëse të gjoksit.

Dinamika e mëtejshme e procesit patologjike në organet e huaja bronkial varet nga ashpërsia e ndryshimeve inflamatore në zhvillim në zonën off me mushkëritë frymëmarrjes. Në fazën komplikacion lind kollë produktive me pështymë mucopurulent, ethe, hemoptysis, dyspnea. Foto klinik përcaktohet nga ndërlikimet e mesme të zhvilluara.

Në disa raste, organet e huaja bronke shkoj zbulim pa u vërejtur dhe aksidentale gjatë ndërhyrjeve operative në mushkëri.

Diagnoza ynorodno bronchus trup

Vështirësia njohjen e trupave të huaj bronke shkaktuara nga kjo aspiratë fakt nuk mund gjithmonë të shihet. Simptomat Nespetsyfichnosti shpesh çon në faktin se një person me një organet e huaja në bronke trajtuar gjatë si një pulmonologist mbi sëmundje të ndryshme bronkopneumonare. Arsye për të dyshuar praninë e një trupi të huaj në bronke janë terapi të padobishëm për bronkit astmatik, bronkit kronik dhe pneumoni, kollës së mirë, astma, etj

Të dhënat fizike në organet e huaja bronkial tregojnë praninë e atelectasis (një dobësim të mprehtë ose mungesa e frymëmarrjes, blunting shëndoshë trokitje) ose emfizemë (kuti trokitje hije e ton, frymëmarrje të relaksuar). Në shënimet e provimit të mbetet me anën e prekur e gjoksit kur të marrë frymë, në aktin e frymëmarrje muskujve ndihmëse, tërheqje fossa i qafës dhe mezhreberiy dhe t. E.

Në të gjitha rastet, dyshohet bronchus trup i huaj tregon X-ray e mushkërive. Kjo mund të ndodhë bronkokonstriktimi, emfizemë lokal, atelectasis, infiltrimin qendrore e indeve të mushkërive dhe të tjera ynorodno trupi Specifikimi lokalizimin dhe natyrën e ndryshimeve lokale në mushkëri është kryer duke përdorur X-ray ose CT scan, MRI, Bronhografiya.

Metoda më e besueshme diagnostikuese që ju lejon të kujtoj trupat e huaja bronkial janë bronchoscopy. Shpesh përmes shprehjes lokal ndryshon trupi i huaj nuk mund të zbulojë direkt. Në raste të tilla, të kryer largimin e granulimit, një riorganizim të plotë të pemës bronkiale (Lavage bronchoalveolar), administratën e antibiotikëve dhe pastaj të përsëritur vizualizimi i bronke.

Trajtimi i trupit të huaj bronkiale

Prania e një bronke trupit të huaj është një tregues për heqjen e tij. Në shumicën e rasteve kjo është e mundur për të bërë heqjen endoskopike e trupit të huaj në bronket përsëritet bronhoskopyey. Nëse ju gjeni lumen bronkial ynorodno trupin, ajo butësisht çojë bronchoscope tub, pincë kuptoj një objekt dhe të tërheqë atë.

Objekte metalike mund të hiqet nga një magnet; Trupat e huaj janë bronke vogla - duke përdorur pompave elektrike. Pastaj ri-hyjnë në bronchoscope për bronke auditimit në drejtim të braktisjes "fragmente" të lëndimeve mure bronkiale dhe t. E. Në disa raste, heqja e trupave të huaj nga bronke bërë përmes traheostomu.

Trupat e huaj wedged fort në murin e bronke, rastet e shkarkimit kirurgjikale gjatë thoracotomy dhe bronhotomiy. Indikacionet për bronhotomiy janë fikse ose vkolochennye trupave të huaj që nuk mund të hiqet pa dëme të konsiderueshme në muret e bronke. Para trajtimit kirurgjik të shkoni edhe në rast të vështirësive kur duke u përpjekur për heqjen endoskopike të organeve të huaja (këputje bronkiale, gjakderdhje).

Parashikimi dhe parandalimi i trupave të huaja bronkial

Me largimin në kohë të trupit të huaj prognozë bronkiale është e mirë. Komplikimet e organeve të huaja bronkiale mund te paaftësi dhe të rrezikshme për jetën sëmundje - empyema, fistulae (torakobronhialnye, esophageal-bronkiale, bronkopulmonare te pleural), pneumatoraks, hemorragji pulmonar, këputje e bronke, purulent mediastinitis, etj Në disa raste kjo mund të ndodhë nga vdekja e papritur e fëmijëve asfiksia.

Masat parandaluese duhet të përfshijnë kontrollin e cilësisë e lodra të rritur dhe përputhjen e tyre me moshën e fëmijës; ia ndau gjinin fëmijët nga zakonin e marrjes së një të objekteve gojë; ndërgjegjësimin dhe edukimin e mjedisit të popullsisë; për kujdes gjatë procedurave mjekësore.