Veshi organ i jashtëm


  • Klasifikimi i organeve veshët e huaja
  • Pajetë vesh trup i huaj, simptoma, diagnozë, heqja
  • Jeton vesh trup i huaj, simptomat, diagnozën, heqjen
  • Sulfurik tape, simptoma, diagnozë, heqja

Në mënyrë të ngjashme, organet e huaja fyt dhe hundës vesh trup i huaj është diagnostikuar shpesh në fëmijët. Gjatë lojës, fëmija është futur në jashtëm kanalit auditory objekt të huaj. E pra, në qoftë se ai u thotë prindërve. Përndryshe, objekt afatgjatë është në vesh të çon në inflamacion. Në të rriturit, vesh trup i huaj ndodh rastësisht. Shpesh shkaktojnë veshët e trupit të huaj janë lloje të ndryshme të lëndimeve që rezultojnë në vesh mund të merrni tokën, rërë, një pjesë e shkëputur qelqi vzorvavshehosya shell, plumb dhe kështu me radhë. N. Ky organ i jashtëm të veshit mund të jetë e vendosur jo vetëm në kanalin e veshit të jashtëm, por edhe në zgavrën tympanic ose në veshit brendshme. Njerëz të moshuar që vuajnë nga humbja e rëndë të dëgjimit, vesh trup i huaj mund të jetë bateri dhe pjesë të ndihmës dëgjimi.

Klasifikimi i organeve veshët e huaja

Duke mekanizmin e trupit të huaj Otolaryngology ndarë në exogenous veshit dhe endogjen. Trupi i huaj ekzogjene penetron veshin me mjedisin e tij dhe endogjen - formuar direkt në vesh. Shumica e organeve të huaja veshët janë origjinë ekzogjene. Trupat e huaj endogjene përfshijnë priza squfurit.


Natyra e trupave të huaja veshit ndahen në 2 grupe: jo të gjallë (inerte) dhe të gjallë (celular). Me vesh pajetë trupat e huaja përfshijnë pebbles të vogla, rërë, farat e bimëve të ndryshme, objekte shtëpiake (buttons, rruaza, bateri, lodra të vogla dhe pjesët projektuesi, copa letre, shkumë, leshi, etj). Veshi Living trup i huaj mund të jetë një insekt, aksidentalisht ra zapolzshee ajror ose në vesh, ndërsa personi ishte në gjumë apo të shtrirë mbi bar; larva ose vemje e ujit hapur që depërtuar kanalin e jashtme e veshit ndërsa not.

Gjithashtu izoluar shtrirë lirisht dhe organet veshin huaj fikse.

Pajetë vesh trup i huaj, simptoma, diagnozë, heqja

Trupi i Jashtëm pajetë vesh në disa raste ajo nuk mund të shkaktojnë pacientit ndonjë siklet. Kjo zakonisht aplikohet për objekte të vogla dhe të qetë. Një vesh i madh trup i huaj, duke parandaluar kalimin nëpër valë auditory shëndosha tub, shkakton humbjen e dëgjimit dhe plotësinë vesh ndjenjë. Veshi organ i huaj me protrusions mprehta mund të plagosë lëkurën e kanalit të veshit ose të daulle e veshit, duke çuar në dhimbje dhe gjakderdhje nga veshi. Ajo mund të depërtoj të daulle e veshit. Si rezultat i vrimë në daulle e veshit mund të merrni një infeksion që të çon në otitis media.

Trupi i huaj në vesh pak a shumë irrituese efekt mbi lëkurën e kanalit të veshit, duke stimuluar aktivitetin sekretore e squfurit dhe djerse gjëndra. Si rezultat i lagështisë së lartë të tilla të organeve të huaja veshët si bizele kokërr, misër dhe fasule, përfundimisht bymehet dhe të rritur në vëllim. Megjithatë, ata krejtësisht të mbuluar lumen kanalin e veshit, të shoqëruar nga një rënie të konsiderueshme në seancë, ndjenjë e plotësi në vesh dhe dhimbje. Arritja e rëndësishme, si një trup të huaj në indet e veshit fasha kanalin e veshit, duke shkaktuar nekrozë. Duket herniation në kanalin e veshit, e cila është shumë më e vështirë për të hequr atë. Rreziku i madh janë të bllokuar në vesh të baterive. Përmes një rrymë elektrike në një mjedis të lagësht, ata mund të shkaktojnë nekrozë të lëkurës vesh kanalit.

Nuk arrin të hequr vesh trup i huaj çon në zhvillimin e përgjigjes inflamatore. Në të tilla raste paraqitja e dhimbjes në kryerjen e veshit prej tij Muco-purulent shkarkimin, humbjen e dëgjimit. Në të shënuar inflamacion ethe, dhimbje koke të mundshme. Reaksioni inflamator është i shoqëruar me ënjtje, e cila redukton kanalin e veshit lumen, e cila në masë të madhe e komplikon heqjen e një vesh të trupit të huaj.

Veshi organ i jashtëm pajetë shpesh me një ekzaminim të thjeshtë të kanalit të veshit. Për më të mirë prosmatryvanyya veshit kanalit në të rriturit më të vjetër apo të fëmijëve otolaringolog njëra anë tërheq veshin lart dhe mbrapa. Në fëmijët e vegjël, vesh zhvendosur poshtë dhe mbrapa. Nëse pacienti është duke kërkuar menjëherë ndihmë, ajo evoluar në inflamacion kanalit të veshit dhe ënjtje vizualizimi parandaluar trupin e huaj dhe veshët mund të fshehin atë. Në raste të tilla, diagnoza duhet të kryejë otoskop dhe mikrootoskopii. Në praninë e sekrecioneve të kryer ekzaminimin e tyre mikroskopike dhe bakteriologjike për të përcaktuar llojin e shkaktuar inflamacion të mikroorganizmave dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj antibiotikëve. Nëse një objekt i huaj goditi veshin si rezultat i traumave, kafka radiografi emëruar si shtesë. Trupi i huaj duhet të dallohet nga tumoret e veshit veshit, lezione të kanalit të veshit, vrimë daulle e veshit, otitis jashtëm dhe hematoma.

Largimi i veshit të trupit të huaj, si të jetë e mundur duhet të kryhet sa më shpejt të jetë e mundur, ndërsa në kanalin e veshit nuk ka zhvilluar reaksion inflamator ose ënjtje ndodhur objekte të huaja lagështithithës. Mos u mundoni të hiqni vetëm veshin e trupit të huaj. Përpjekjet e tilla mund të rezultojë në lëndim të kanalit të veshit të lëkurës, dëme dhe vrimë e membranës tympanic, infeksion sekondar.

Mënyra më e lehtë për të hequr një trup të huaj është shtyer veshin. Ajo është kryer nga ujë të nxehtë në temperaturën e trupit. Mjeku vjen në ujë në një shiringë me një pipëz, hyn kanali vesh dhe fundi i pipëz nën presion të lehtë prodhon larje. Nëse është e nevojshme, procedura është përsëritur disa herë. Pas larjes lëngun e majtë vesh hequr nga turundas. T'i shtyer veshin është i kundërindikuar në rast se ka bateri, organet e hollë dhe të sheshtë të huaj që uji i tanishëm mund të klasifikohen në brendësi të kanalit të veshit, dhe në rastin e vrimë të membranës tympanic.

Largimi i trupit të huaj mund të jetë bërë veshin e hollë për të fiksohem veshit të depozituar nga një objekt të huaj në mënyrë që të kap dhe të tërheqë atë jashtë kanalit të veshit. Për të parandaluar dëmtimin e kanalit të veshit dhe tympanic membrana përforimit manipulimit duhet të kryhet nën kontrollin e vazhdueshëm vizuale. Para se duke hequr lagështi nga fara fryrë varrosur në vesh 96% dehidratim alkoolit etilik për shkak të veprimit të saj redukton trup të huaj në vëllim.

Në mungesë të heqjes shprehur dhimbje e veshit të trupit të huaj mund të kryhet pa anestezi, në raste të tjera nevojën për anestezi lokale dhe fëmijët e vegjël - qetësim të përgjithshëm. Pas largimit të veshit të trupit të huaj të kryejë një inspektim të plotë të kanalit të veshit të dëmit dhe faqet inflamatore. Me zbulimin e lëkurës trajtuar me një zgjidhje të acidit borik si shtesë të përshkruara krem ​​antibiotik hedhjen veshin.

Në rast të ndryshimeve të rënda inflamatore dhe ënjtje të kanalit të veshit, veshit trup i huaj u tërhoq mënjanë për disa ditë, që ushtrojnë kombinuar trajtim anti-inflamator, anti dhe anti-bakterial. Zbutur inflamacion rrit shanset e heqjen e sigurt të trupit të huaj.

Heqja kirurgjikale e një trupi të huaj në vesh është bërë është e pamundur për të nxjerrë përmes kanalit të jashtëm auditory. Operacioni është kryer përmes një prerje të vogël prapa veshit.

Jeton vesh trup i huaj, simptomat, diagnozën, heqjen

Jeton trup të huaj në lëviz veshit kanalin e veshit se pacienti jep një shumë të ngushtë, dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash, kumbues në vesh. Vazhdimisht duke lëvizur, që jetojnë trupin huaj çon në acarim e veshit të vendosura në receptorët kanalin e veshit me marramendje vagal refleks dhe të vjella. Fëmijët janë konfiskimet e mundshme. Disa insekte janë në gjendje të ndajë kimikateve të veçanta të ndikojë annoyingly hollë kanalin e veshit të lëkurës dhe shkaktojnë nekrozë.

Bores ndjenjat që shoqërojnë trupin e jashtme e veshit kafshë të egra, duke i detyruar pacientin menjëherë të konsultoheni me një mjek. Diagnoza është e konfirmuar gjatë otoskop.

Përgjithësisht, jeta e trupit të huaj sakrifikuar veshët e parë, dhe pastaj të bëjë heqjen e saj. Për të shpejt të të hequr qafe të simptomeve të pakëndshme, pacienti mund të bllokoj vetë insekt në vesh etanolit zakapavshy, vazelinë ose vaj luledielli. Largimi i mëtejshëm i veshëve të trupit të huaj janë lënë më e mirë për të otolaringolog. Me qasje të lehtë për një mjek që jeton në një pacient me vesh trupin e huaj zakonisht nuk ka kohë për të zhvilluar komplikime inflamatore dhe insekteve hequr me sukses duke i larë veshin, pas largimit të pincë apo goditje.

Sulfurik tape, simptoma, diagnozë, heqja

Formimi i bllokimit sulfurik mund të ndodhë për shkak të rritjes së prodhimit të dylli veshit, vështirësi e shkarkimit nëpërmjet të ngushtë anatomike ose vyhnutosti kanalin e veshit. Higjiena e pahijshme gjithashtu kontribuon në cerumen veshit. Për shembull, një zakon për të pastruar veshët, ngjit vesh hyrë në kanalin e veshit mund të çojë në squfur zashtovhuvanni thellë në vesh dhe formimin e tape sulfurik.

Trupi i huaj në formën e veshit priza sulfurik manifestuar kryesisht një ndjenjë të plotësi veshët dhe humbjen e dëgjimit. Ndoshta ndjenja e rritur presionin në kanalin e veshit. Nëse ndalues ​​sulfurik përballet me daulle e veshit, një zhurmë në vesh.

Diagnostikuar priza squfurit anë të inspektimit të kanalit të veshit dhe otoskop.

Largimi i tape sulfurik, si shumica e të tjera organe të huaja veshët e kryera kryesisht nga larjes. Pacienti Pre për disa ditë Rekomandoni futur në vesh të peroksid hidrogjeni, i cili zbut tape sulfurik dhe lehtëson heqjen e saj. Kur larje kotësie treguar sulfurik mjet heqjen tape duke përdorur pincë apo një goditje të veçantë veshit.