Trupi i huaj faringut


  • Klasifikimi i organeve fyt huaj
  • Simptomet e organeve fyt huaj
  • Komplikimet e organeve të huaja faringut
  • Diagnoza e organeve fyt huaj
  • Heqja e organeve fyt huaj

Fyt kryen funksion pengesë, parandalimit pasazh goditur atë trupat e mëtejshme të huaj në traktin respirator apo traktin e tretjes. Kjo është bërë duke ulur tul muskulare faring, e cila është një refleks në përgjigje të perceptimit të trupit ynorodno ndjeshme receptorët mukozës. Në qoftë se kapet në subjekt fyt kapërcen pengesë e saj mbrojtëse, nuk është një trup i huaj trup esophageal i huaj apo fyt. Një goditje e fortë kollë objekt i huaj mund të jetë hedhur nga faring në zgavrën e hundës për të formuar e trupit ynorodno hundë.

Shkaku i një trupi të huaj në fyt është shpesh një zbavitje gjatë të hahet, duke qeshur dhe duke folur, ndërsa të hahet. Objekte të vogla shtëpiake mund të merrni në fyt e ushqimit ose aksidentalisht kaloj në uderzhyvanyyu buzët e tyre. Fëmijët e vegjël organet e jashtme fyt ndodhë pa dashje të rriturit. Njerëz të vjetra me protezat, gjatë humbjes së gjumit mund të ndodhë protezë në zgavrën e faring. Gabimet personelit mjekësor në kryerjen e manipulimit në gojës apo hundës mund të shkaktojnë pjesë hit fyt të instrumenteve mjekësore, topa pambuku dhe kështu me radhë. Organizmave N. jetosh marrë në fyt e ujit të pijshëm nekyp'yachenoyi, ajrit apo reaksionar nga zorrë e pacientit.

Klasifikimi i organeve fyt huaj


Në strukturën anatomike të faring dalluar 3 pjesë: pjesën e sipërme - nasopharynx, të mesëm - dhe orofaringut më të ulta - hipofaringut. Organet e Jashtme fyt klasifikohen në varësi se ku ata janë pjesë e saj. Në mënyrë tipike, ka organe të huaja orofaringut dhe hipofaringut. Trupi lokalizimin ynorodno në nasopharynx vërejtur në raste të rralla dhe zakonisht shoqërohet me paralizë të qiellëz e butë, e cila mund të shkaktojë procese patologjike të rrjedhin trurit (ishemike dhe hemorragjike goditje, syringomyelia, tumoret, neurosyphilis, etj).

Natyra e organeve të Jashtme faring mund të jetë i brendshëm, pischevymy, iatrogjenike, gjallë. Më e zakonshme organet e huaja faring, të cilat janë pjesë e vakt: peshk dhe mish e eshtra, chunks këqija përtyp të mishit. Në mesin e trupave të huaja të vendit fyt zakonisht vërehet thonjtë, vida, hala qepje, buttons, kunjat, protezat, monedha, copa xhami apo druri, lodra të vogla ose të pjesëve të tyre. Iatrogjenike një organet fyt i huaj mund të jetë swabs pambuku, stërvitje dentare, fragmente e hala mjekësore instrumenteve të mirë të përdorura në stomatologji, Otolaryngology dhe kirurgji. Gëlltitja e objekteve të huaja, në fyt të mundshme me nxjerrjen e dhëmbëve, trajtim dentar, protezat, hequr tumore beninje të zgavrën e hundës dhe faring, adenotomy që mbante, operacionet të mirë heqje e bajameve. Për të jetuar faringut trupave të huaj nga thekshëm përfshijnë roundworm zorrëve, shushunjat që bien në fyt me ujë nga uji i hapur kur banje ose të pijshëm, dhe insektet e ndryshme që njeriu aksidentalisht thithur me ajër. Një organet fyt i huaj gjithashtu besohet petrificates formuar nga kalcifikim e përmbajtjes caseous të crypts e bajamet (si petrificates një limfë radikal nyjet tuberkulozit të mushkërive).

Fillimisht organet e jashtme fyt ndarë në exogenous dhe endogjen. Trupat e huaj ekzogjene depërtojnë fytin e saj jashtë përmes gojës apo hundës. Endogjen trupat e huaja fyt formuar drejtpërdrejt në të, ose bien në fyt duke u ngjitur. Këto përfshijnë petrificates formuara në crypts e bajamet dhe roundworm, përmes stomakut dhe ezofagut në fyt migrojnë nga zorrët.

Thellësia e depërtimit në indet e fyt në Otolaryngology janë të ndarë sipërfaqësore dhe e thellë zhbirues organet e Jashtëm fyt.

Simptomet e organeve fyt huaj

Trupat e huaj faringut klinik varet nga madhësia e tyre, llojin, formën dhe vendin, si dhe kohën e kaluar nga momenti që ata goditi në fyt. Simptoma të përbashkëta përfshijnë: dhimbje fyti, ndjesi të trupit të huaj, kollë gudulisje, vështirësi gëlltitjes, rrit jargëzim. Nuk mund të jenë dhimbje radiating të veshit ose fyt. Me lokalizimin e trupit të huaj në orofaringut shënuar nxis të vjella. Në disa raste, subjekti është mbajtur në fyt në ezofag ose fyt, duke dëmtuar Mukoza e faring, e cila manifestohet edhe me dhimbje dhe fyt gërvisht.

Objekte të mprehta zakonisht të lokalizuara në orofaringut, mbërthyer në kllapa dhe të mangësive bajamet amygdala apo gjuhës. Sharp fyt trup i huaj duke shkaktuar sindromin mprehtë dhimbje. Prerja tipik apo therjen lloj dhimbje, rënduar nga duke folur, gëlltitjes dhe madje edhe të marrë frymë lëvizjet. Sharp fyt trup i huaj mund të shkaktojë spazma e muskujve të faring, dhe prandaj pacienti nuk është në gjendje për të gëlltitjes, kështu që hani dhe pini ujë. Gëlltitjes vështirësi për shkak të rënda dhimbje të muskujve ose spazma të çojë në atë që Pështymë nuk po e gllabërojnë, dhe vjen nga goja, duke çuar në inflamacion dhe matseratsyey buzët.

Trupat e huaj shurdhër janë mbajtur shpesh në faring dhe hipofaringut janë të vendosura mbi hyrje të laring apo ezofag. Trupat e huaj të mëdha Kjo lokalizimi mund të përputhen me lumen të laring, duke çuar në çrregullime të frymëmarrjes. Pengim i plotë i hyrjes në laring shkakton asfiksisë - ndërprerjen e ajrit në rrugët e frymëmarrjes. Shkaku asfiksia janë shpesh elastik organe Jashtëm faring (p.sh., grimcat e mishit), e cila, ndryshe nga objekte solide të plotësojë boshllëqet hipofaringut nuk largohen përmes të cilit e ajrit mund të kalojë.

Komplikimet e organeve të huaja faringut

Edhe minor trauma mukozale trup i huaj çojë fyt në zhvillimin e përgjigjes inflamatore usuhublenyyu dhimbje, skuqje dhe ënjtje të shfaqjes. Ënjtje të rënda ngushton lumen e hyrjes në laring dhe shkaktojnë vështirësi në frymëmarrje dhe gllabërim. Organet e Jashtme fyt me tehe të mprehta ose pjesë gjemba që mund të shkaktojnë të thellë dhe të rëndësishëm dëme indeve faring. Ata mund të shkaktojë gjakderdhje nga dëmtuar enët e gjakut fyt.

Organet e Jashtme fyt mund të duket një burim i infeksionit. Si rezultat, formimi i mundshëm i abscesit lateral faringut, paratonzyllyarnoho ose absces retropharyngeal, qafë zhvillim phlegmon.

Diagnoza e organeve fyt huaj

Organet e Jashtme faring, e vendosur në pjesën e mesme - orofaringut zakonisht diagnostikuar pa vështirësi, siç shihet në shqyrtim dhe i prekshëm në fyt kërkimore manual. Tregon Dobët faring i vogël trupat e huaj apo objekte infiltruar thellë në folds e mukozën. Gjithashtu e vështirë për të parë të trupave të huaj në hipofaringut, sidomos kur ato janë të vendosura në zonën e arytenoid folds në mes të epiglotis dhe gjuhë, një dardhë formë sinuseve. Për vizualizimi më të mirë të organeve të huaja faringut përdorur farinhoskopii. Në disa raste, të kryer provimin X-ray. Nëse dyshoni se trupin e një migrimi ynorodno në zgavrën e hundës, laring apo ezofag tregon rhinoscopy, laryngoscopy, dhe radiografi Esophagoscopy ezofag me kontrast.

Në rreth gjysmën e rasteve kur pacienti për trupat e huaja nuk janë zbuluar fyt. Ajo gjendet zakonisht lëndim gjurmë fyt e shkaktuar nga përpjekjet për të hequr trupin e huaj, të cilat mund të gëlltitet ose që mungojnë. Ankesat për jo-ekzistente organet Jashtme fyt mund të shkaktohet nga pezmatimi (grykët, faringjit), tumoret e faring, çrregullime psihonevrolohicheskimy, mosbesimin e tepruar e pacientit. Në disa raste, trupi i huaj fyt ndjesi e lidhur me ndryshimet patologjike e rruaza të qafës së mitrës (osteokondroza, spondylosis), procesi subulate extension, mosfunksionim të sistemit neuromuskular.

Heqja e organeve fyt huaj

Trupat e huaj fyt të hiqet. Nëse ata janë të visualized dhe të gatshme në dispozicion, heqja e tyre është kryer në kushtet e mjek-pacient manipulimit. Largimi i trupave të huaja të prodhuar faring duke përdorur piskatore, pincë Bryunynhs apo pincë hundës. Pas heqjen e fyt trupit të huaj është e trajtuar me një zgjidhje të jodit, pacienti rekomandojnë të hahet ushqim të butë dhe shpëlarje zgjidhje antiseptik.

Më shumë i vështirë janë hequr organet e Jashtëm faring të vendosura në pjesën laryngeal. Largimi i tyre është kryer nën anestezi lokale për të reduktuar jargëzim para se të hiqni atropine administruar. Pasqyrë Used laryngeal dhe gërshërët i fytit të veçanta. Trupat e huaj paarritshëm janë hequr duke përdorur laryngoscopy. Trupat e huaj fyt, duke punuar me një leckë të butë apo të dobët nxjerrë shkak të edemë, shpesh e pamundur për të nxjerrë natyrisht. Në raste të tilla, heqja kirurgjikale e make seksionin posredstvom fyt - farinhotomiy.

Organet e Jashtme fyt, duke çuar në asfiksisë të rëndë dhe çrregullime të frymëmarrjes, të rrezikshme për jetën pacientit, kërkoi heqjen e menjëhershme. Ajo është kryer me anë të gishtit menjëherë në vendin e ngjarjes.